Reklama
Mistrzostwa Polski Gentlemanów – Z RAJDOWEGO ZAŚCIANKA

Blog

Mistrzostwa Polski Gentlemanów – Z RAJDOWEGO ZAŚCIANKA

W ramach juniorskich mistrzostw kraju, 01 września w naszym zaścianku odbędą się Mistrzostwa Polski Gentlemanów w Rajdach. Konkurs zostanie rozegrany na dystansie 25 km, a żeby wziąć w nim udział trzeba mieć na karku przynajmniej cztery krzyżyki, poza tym koń i jeździec nie mogą być czynnymi zawodnikami w dyscyplinie rajdów.  Już w ubiegłym roku na zawodach w Krainie Kuhailana gentlemani wystartowali w konkursie pokazowym, co wzbudziło spore zainteresowanie mediów i wręcz owację publiczności. W tym roku panowie, a kto wie czy i nie panie, pojadą już według zasad zgodnych z rajdowymi przepisami, które pozwolą wyłonić Mistrza Polski Gentlemanów w Rajdach. Zawodnicy wystąpią w strojach z epoki, a w  zasadzie różnych epok, co niewątpliwie doda wydarzeniu atrakcyjności i kolorytu. Pomysł rozegrania takiego konkursu podsunęła mi historia. W dwudziestoleciu międzywojennym popularne były tzw. wyścigi panów, zwane również włościańskimi, gdzie nie dżokeje, ale właśnie gentlemani w zasadnym wieku, a często i odpowiedniej wagi, siadali na konie, aby zakosztować rywalizacji. Jeszcze wcześniej niezwykle popularne wśród szlachty były konne polowania, w których można było udowodnić siłę i wytrzymałość własnego wierzchowca. Hrabia Sanguszko pisał nawet, że wyścig na torze może wygrać każdy gałgan, ale koń który sprawdza się na polowaniach pokazuje dopiero prawdziwą klasę.  Dzisiejsze sportowe rajdy konne, to bez żadnego naciągania powrót do naszych jeździeckich tradycji. Do niezmierzonych ukraińskich stepów, orientalnych koni i ogromnych dystansów pokonywanych na grzbietach ukochanych wierzchowców. Chciałbym aby tegoroczne Mistrzostwa Polski Gentlemanów, oprócz niewątpliwej zabawy niosły z sobą i ten walor edukacyjno- historyczny. W konkursie spodziewamy się niezwykle mocnej i zacnej obsady. Swój udział zapowiedzieli już m.in. Prezydent Miasta Zamościa Marcin Zamoyski, Jerzy Wojciech Sienkiewicz z Oblęgorka, Wójt Gminy Mircze Lech Szopiński, twórca historycznych bestsellerów Adam Zamoyski. Stawią się również niechybnie  Pułkownicy Bractwa. Konkurs ma charakter otwarty, więc jeśli komu kozacka sława miła: Zapraszamy!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za artykuły publikowane na blogach. Opinie wyrażane w tekstach są osobistymi ocenami autorów.

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

Ostatnie wpisy autora:

17 września 2013

Nawiguj pomiędzy wpisami

Kalendarz wpisów

maj 2024
pon.wt.śr.czw.pt.sob.niedz.
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.