Ad
Mistrzostwa Polski Gentlemanów – Z RAJDOWEGO ZAŚCIANKA

Blog

Mistrzostwa Polski Gentlemanów – Z RAJDOWEGO ZAŚCIANKA

W ramach juniorskich mistrzostw kraju, 01 września w naszym zaścianku odbędą się Mistrzostwa Polski Gentlemanów w Rajdach. Konkurs zostanie rozegrany na dystansie 25 km, a żeby wziąć w nim udział trzeba mieć na karku przynajmniej cztery krzyżyki, poza tym koń i jeździec nie mogą być czynnymi zawodnikami w dyscyplinie rajdów.  Już w ubiegłym roku na zawodach w Krainie Kuhailana gentlemani wystartowali w konkursie pokazowym, co wzbudziło spore zainteresowanie mediów i wręcz owację publiczności. W tym roku panowie, a kto wie czy i nie panie, pojadą już według zasad zgodnych z rajdowymi przepisami, które pozwolą wyłonić Mistrza Polski Gentlemanów w Rajdach. Zawodnicy wystąpią w strojach z epoki, a w  zasadzie różnych epok, co niewątpliwie doda wydarzeniu atrakcyjności i kolorytu. Pomysł rozegrania takiego konkursu podsunęła mi historia. W dwudziestoleciu międzywojennym popularne były tzw. wyścigi panów, zwane również włościańskimi, gdzie nie dżokeje, ale właśnie gentlemani w zasadnym wieku, a często i odpowiedniej wagi, siadali na konie, aby zakosztować rywalizacji. Jeszcze wcześniej niezwykle popularne wśród szlachty były konne polowania, w których można było udowodnić siłę i wytrzymałość własnego wierzchowca. Hrabia Sanguszko pisał nawet, że wyścig na torze może wygrać każdy gałgan, ale koń który sprawdza się na polowaniach pokazuje dopiero prawdziwą klasę.  Dzisiejsze sportowe rajdy konne, to bez żadnego naciągania powrót do naszych jeździeckich tradycji. Do niezmierzonych ukraińskich stepów, orientalnych koni i ogromnych dystansów pokonywanych na grzbietach ukochanych wierzchowców. Chciałbym aby tegoroczne Mistrzostwa Polski Gentlemanów, oprócz niewątpliwej zabawy niosły z sobą i ten walor edukacyjno- historyczny. W konkursie spodziewamy się niezwykle mocnej i zacnej obsady. Swój udział zapowiedzieli już m.in. Prezydent Miasta Zamościa Marcin Zamoyski, Jerzy Wojciech Sienkiewicz z Oblęgorka, Wójt Gminy Mircze Lech Szopiński, twórca historycznych bestsellerów Adam Zamoyski. Stawią się również niechybnie  Pułkownicy Bractwa. Konkurs ma charakter otwarty, więc jeśli komu kozacka sława miła: Zapraszamy!

Editors of polskiearaby.com are not responsible for the articles published on blogs. The opinions expressed in the texts are the personal views of the authors.

Share this:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

Author's last posts:

September 17, 2013

Navigation

Posts calendar

May 2024
MonTueWedThuFriSatSun
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Ad
Ads

Newsletter

Ads
Stigler Stud
Equus Arabians
This website uses cookies to provide services at the highest level. By continuing to use the site, you agree to their use.