Reklama
Pielęgnować marzenia. Cre Run Farm

Hodowla

Pielęgnować marzenia. Cre Run Farm

widok Cre Run,  fot. z arch. Cre Run
widok Cre Run, fot. z arch. Cre Run

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
widok Cre Run, fot. z arch. Cre Run
widok Cre Run, fot. z arch. Cre Run

Kiedy Deborah Mihaloff i Alan Kirshner pobrali się w 1986 roku, w posagu Deb wniosła 25 koni arabskich, które razem z mamą hodowała od początku lat 70. w stanie Michigan. Konie szybko zadomowiły się w nowej stadninie Cre Run Farm, nowożeńcy zaś rozpoczęli hodowlę w kierunku koni wyścigowych.
DA Adios, fot. z arch. Cre Run
DA Adios, fot. z arch. Cre Run

– Do dziś w Cre Run wyhodowaliśmy przeszło 250 koni – mówi Deborah Mihaloff. – Obecnie stado liczy 130 koni, z czego 40 to matki z najlepszych linii biegających, zarówno egipskich, polskich, rosyjskich, z Crabbet, jak i rodzimych linii amerykańskich. W stadninie mamy dwa najbardziej utytułowane arabskie konie wyścigowe w Stanach. Klacz Royal Atheena (Monarch AH – Malabar Athena po Malabar Amir) w swej trzyletniej karierze „wybiegała” 327 259 USD i zeszła z toru z wynikiem 23(16-5-0) 13-3. W hodowli dała pięcioro źrebiąt, w tym cztery córki. Drugim koniem jest ogier DA Adios (Wiking – Sanibel IA po Samtyr), który urodził się w Cre Run, choć jest hodowli Dunromin Arabians. DA Adios na torze wygrał 622 000 USD i po sześciu latach powrócił do Cre Run z wynikiem 34(19-8-4)9-9. Alan wykupił udziały od pozostałych współwłaścicieli ogiera dwa lata temu, a DA Adios został czołowym w naszej stadninie.
Sam Tiki, fot. z arch. Cre Run
Sam Tiki, fot. z arch. Cre Run

Dla wielu osób nazwa Cre Run brzmi dziwnie jak na stadninę koni. Pochodzi od słów definiujących cel hodowli: CREate RUNners (tworzyć biegaczy). Ale dzisiaj Cre Run Farm to coś więcej, aniżeli stadnina dobrze prosperująca na 45 hektarach malowniczo pagórkowatego terenu położonego nad jeziorem w Doswell w stanie Virginia. Z biegiem lat Cre Run Farm przekształciła się w Cre Run Enterprises i wzbogaciła o centrum rozrodu koni, centrum treningowe Cre Run Training Center wraz z torem wyścigowym, gdzie przysposabiane są młode konie do
DA Adios w złocie, fot. z arch. Cre Run
DA Adios w złocie, fot. z arch. Cre Run

biegów. Państwo Kirshnerowie prowadzą też spółkę Equine Lifestyles Arabian Racing Partnerships promującą aktywny styl życia z arabskimi końmi wyścigowymi. Niewiele jest osób, które z taką energią i entuzjazmem tak dużo zrobiły dla promocji gonitw koni arabskich w Ameryce. Za swoje osiągnięcia na polu hodowli i promocji gonitw koni arabskich państwo Kirshnerowie zostali utytułowani nagrodami Darley i wciągnięci na listę Racing Tent of Honor Arabian Jockey Club – osób wybitnie zasłużonych dla gonitw koni arabskich.
DA Adios na torze, fot. Mary Lyons
DA Adios na torze, fot. Mary Lyons

– Dobry koń czystej krwi arabskiej to dobrze biegający arab, bez względu na pochodzenie linii żeńskich i rodów męskich – ujmuje krótko Alan Kirshner swój program hodowlany. – Od początku używamy ogierów innych stadnin i hodowli. W tym sezonie użyliśmy ogierów o polskich korzeniach, jak DA Adios (Wiking – Sanibel IA), Sam Tiki (Sambor – Kyla Tiki), Genuine Monarch (Monarch AH – Cassels Genua), Grand Eclipse (MHF Eclipse – Cassels Genua), czy francuskiej krwi Nivour de Cardonne (Manganate – Pistache du Cassou). Reprezentujemy w Stanach i użyliśmy na wielu klaczach ogiera Dahess (Amer – Danie Du Cassou) i francuskiej krwi Makazan (Manganat – Miss Dior). Bardzo pieczołowicie przez lata dobieraliśmy matki do naszego stada. Aby zaoszczędzić sobie czasu, pieniędzy i rozczarowań, trzeba posiadać klacze o prawidłowej budowie, które same przeszły próby dzielności i które po swoich przodkach odziedziczyly uzdolnienia koni wyścigowych. Kamieniem węgielnym Cre Run były klacze linii egipskich, które przez lata hodowała Deb.
ogierek Hidden Assets po DA Adios od Hidden Treasure, fot. z arch. Cre Run
ogierek Hidden Assets po DA Adios od Hidden Treasure, fot. z arch. Cre Run

Jedną z pierwszych matek programu wyścigowego Cre Run była klacz Dalya (Dalul – Watfa po Nasrall), która wyglądała bardzo atletycznie. Dała świetnie biegającego ogiera MHF Eclipse po egipskim ogierze Moniet El Nafis (Ibn Moniet El Nefous – Hoyeda po Morafic), który ustanowił kilka rekordów szybkości toru, jak również córkę Date with Destany, zwyciężczynię Platinium Cup w Baden Baden. Zalążkiem stada były też polskie klacze, jak Cesja (Ego – Cerrita po Negatiw) i – ze znanej polskiej biegającej żeńskiej linii S – gniada AH Singlarity (Pesniar – Sasanka po Almifar) oraz Bint Satyrna (Bask-O-Zel – Sir Wm Satyrna). Od państwa Joe’ego i
ogierek The Jokes on You po DA Adios od Hilarius, fot. z arch. Cre Run
ogierek The Jokes on You po DA Adios od Hilarius, fot. z arch. Cre Run

Marthy Anny Casselsów zakupiono do Cre Run klacz Cassels Genua (Brusally Zbruenu – Brusally Czestua po Czester), która dała takie sławy toru jak Samsheik po Samborze czy Genuine Monarch po Monarch AH. Deborah Mihaloff dobrała również matki o pochodzeniu z Crabbet, Kellogg i Maynesboro, jak LAS Hilare (Nusabre – Bint Sabba po Abu Farwa), która została zakupiona od sławnej hodowczyni arabskich koni biegających Hazel Lucas. – Świetną matkę o wspaniałej karierze wyścigowej Malabar Athena (Malabar Amir – PS Belle Nusik) odszukaliśmy w stanie Nevada u Roberta Reine. Malabar Athena pokryta Monarchem dala nam piękną i wybitnie dzielną córkę Royal Atheena, „królową Cre Run”, a jej pełna siostra Amiri Athena źrebna DA Adiosem pojechała do Maroka – wspomina Deborah Mihaloff.
klaczka Sahiba Fata po DA Adios od Missleaneous/Patriot Missle, fot. z arch. Cre Run
klaczka Sahiba Fata po DA Adios od Missleaneous/Patriot Missle, fot. z arch. Cre Run

– Młodzież od początku hartuje się, przebywając na otwartych pastwiskach przez cały rok, ucząc się życia w stadzie, z rówieśnikami – mówi dalej Deborah. – To świetnie rozwija ich mięśnie, ścięgna, zaprawia ducha. Każdy maluch dwa razy dziennie jest dokarmiany według indywidualnie ustawionej diety. W czasie karmienia konie są obserwowane, aby wykryć ewentualne kulawizny lub inne problemy. Raz na tydzień konie są ważone. Lekarz i kowal oraz personel Cre Run dbają szczególnie o to, aby kończyny młodych koni rozwijały się prawidłowo. Ciągłe przebywanie na pastwiskach daje w efekcie dobre i duże kopyta. Nasze konie to urodzeni „błociarze”, którzy sprawdzają się znakomicie na torach wyścigowych i w rajdach długodystansowych. Głównie biorą udział w gonitwach w Delaware Park, od kwietnia do października. Większość gonitw w
ogierek Whip Pizzaz po DA Adios od Cantouchthistron, fot. z arch. Cre Run
ogierek Whip Pizzaz po DA Adios od Cantouchthistron, fot. z arch. Cre Run

Delaware Park jest dla koni trzy- i czteroletnich. Młode dwu i pół- oraz trzyletnie konie przygotowujemy całą zimę na własnym torze. Odpoczywają po treningu na rozległych pastwiskach. Najlepsze córki najwybitniejszych matek, po karierze wyścigowej zostają wcielone do hodowli, a z upływem czasu zastępują swoje matki w stadzie. Nasza selekcja i kryteria dla ogierów są jeszcze surowsze.
Dixies Delightaction po Sam Tiki, fot. z arch. Cre Run
Dixies Delightaction po Sam Tiki, fot. z arch. Cre Run

Bardzo dobre stado i wybitne osiągnięcia na polu wyścigowym koni z Cre Run przyciągnęły uwagę nie tylko krajowych, ale i międzynarodowych klientów, takich jak AL Shahania Farms z Kataru. To właśnie w Cre Run jego Wysokość szejk Mohammed bin Khalifa Al Thani dokonał trzech najpoważniejszych zakupów koni wyścigowych dla swojego programu hodowlanego. Nabył ogiera Tron Ku Tu (Flaming Tron Ku – MHF Dalsinay) i klacze Flaming Alabastar (Flamming Tron Ku – NZ Ababa po Natez) oraz CR Most Alluring (Wiking – MHF Most Appealing). Innym dobrym klientem Cre Run jest stadnina Umm Qarn
Dreams of Valour po Sam Tiki, fot. z arch. Cre Run
Dreams of Valour po Sam Tiki, fot. z arch. Cre Run

Arabians. – Ostatnio w styczniu tego roku – mówi Deborah Mihaloff – sprzedaliśmy 10 klaczy źrebnych naszym czołowym ogierem DA Adios do Maroka. – Dla dobra rozwoju gonitw koni arabskich w Stanach – wyjaśnia z kolei Alan Kirshner – musimy stale przyciągać i kształcić nowych właścicieli i hodowców. Nasz program dzierżawy koni daje możliwości ludziom, którzy pragną przeżyć po raz pierwszy dreszcz i radość zwycięstwa bez kupna konia. Dzierżawa kilku koni przez kilku dzierżawców zmniejsza ryzyko, a zwiększa szanse na sukces. Nasz program partnerstwa i dzierżawy wygrał łącznie ponad 2 000 000 USD w ostatnim sezonie. Często dzierżawcy, gdy połkną bakcyla, rozpoczynają swoją własną hodowlę, a materiał hodowlany kupują na ogół właśnie w Cre Run. Wielu początkujących właścicieli i hodowców swoje doświadczenie, wiedzę i ostrogi zdobyło w Cre Run Enterprises.
L Cash Onthe Spot po Sam Tiki, fot. z arch. Cre Run
L Cash Onthe Spot po Sam Tiki, fot. z arch. Cre Run

Na koniec Deborah Mihaloff stwierdza: – W hodowli trzeba mieć marzenia i je pielęgnować albo długo się nie przetrwa w tym biznesie. My od lat kultywujemy wizję idealnego sportowego konia arabskiego. Wizja nasza ugruntowała się przez lata, w miarę jak coraz bardziej byliśmy zaangażowani w gonitwy koni arabskich. Aby osiągnąć nasze cele i spełnić nasze marzenia, oprócz dobrego materiału hodowlanego, trzeba było dobrać, wykształcić i zorganizować zespół ludzi, którzy mają codzienną satysfakcję z pracy z naszymi końmi w Cre Run.
Mr Full Service po Sam Tiki, fot. z arch. Cre Run
Mr Full Service po Sam Tiki, fot. z arch. Cre Run

Najnowszym sukcesem stadniny jest pierwszy bieg ogierka Crownn Royal 2004 na torze w Delaware Park na dystansie 1100 m. To syn sławnej Royal Atheena i ogiera Sam Tiki. Gniady Crownn Royal pięknie wygrał w dobrym stylu. Jest to pierwsze źrebię Royal Atheeny, które wyszło do prób dzielności na torze. Państwo Kirshnerowie nie posiadają się ze szczęścia.

Na początku maja do Europejskiego Centrum Rozrodu Koni SK Michałów dotarło mrożone nasienie wyścigowych reproduktorów Sam Tiki oraz DA Adios. Po raz pierwszy są one dostępne dla hodowców w Polsce.

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Stigler Stud
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.