Reklama
Stadnina Sax Arabians

Hodowla

Stadnina Sax Arabians

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Z arch. Sax Arabians
Z arch. Sax Arabians

Znana, będąca własnością Reinharda Saxa, niemiecka stadnina koni arabskich Sax Arabians znajduje się w malowniczej Bawarii, 70 km na północ od Monachium i zaledwie 10 km od pięknego miasta Landshut. Otoczona 50 hektarami pastwisk, dobrze zaprojektowana, składa się z budynku mieszkalnego i przestronnych stajni, w których mieszka ponad 100 arabów czystej krwi. Każdego dnia Reinhard spełnia marzenie swojego życia, kiedy wyprowadza swoje stado – w którym nie brakuje siwych, gniadych, kasztanowatych i karych koni – na rozległe pastwiska.

Reinhard hoduje najwyższej jakości konie arabskie czystej krwi od 1988 r. Hodowla jest oparta na liniach rosyjskich, jednak w ciągu ostatnich lat z powodzeniem używano ogierów z linii hiszpańskich i egipskich. Ta zmiana w programie hodowlanym przyniosła spore korzyści, jako że dzięki temu Reinhard dobrze przyjrzał się światu koni arabskich.

Esteema, z arch. Sax Arabians
Esteema, z arch. Sax Arabians

Największym sukcesem Reinharda i zarazem jego największą chlubą jest Essteema, klacz prezentowana w specjalistycznych magazynach na całym świecie, a także zwyciężczyni Trójkorony oraz tytułu Arabskiego Konia Roku 1999. Dzięki narodzinom Essteemy Reinhard zapewnił sobie miano renomowanego hodowcy koni arabskich. Każdego roku rodzi się około 25–30 źrebiąt, a stadnina odnosi sukcesy dzięki wysokiej jakości klaczy stadnych i dobremu doborowi reproduktorów. Konie pochodzące z hodowli Sax Arabians są sprzedawane do Austrii, Belgii, Chorwacji, Czech, Danii, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Iranu, Włoch, Jordanii, Kuwejtu, Nowej Zelandii, Omanu, Arabii Saudyjskiej, Hiszpanii, Szwajcarii, Słowacji i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Z miłości do hodowli

Esskhija, z arch. Sax Arabians
Esskhija, z arch. Sax Arabians

Najciekawszym wydarzeniem jest dla nas czas wyźrebień. Zarówno Reinhard, jak i ja, staramy się być wtedy w domu, aby móc towarzyszyć klaczy przy narodzinach, póki źrebię nie stanie na nogach i nie zacznie ssać matki. Źrebienie odbywa się w Sax Arabians od stycznia do czerwca. Niekiedy rezultaty są lepsze, niż się spodziewano, jednak zdarza się, że nie są one tak dobre, jak sobie wymarzyliśmy – ale i tak hodowla jest naszą pasją i naszą miłością.

Obserwowanie źrebiąt, jak rosną, praca z nimi, doglądanie ich na pastwisku, spędzanie z nimi czasu, zarówno w stajni, jak i w terenie – takie chwile wynagradzają nam całodzienną ciężką pracę. Uwielbiamy również patrzeć, jak nasze konie są prezentowane przez naszego stałego trenera Simona Kelly’ego – wspólnie planujemy przyszłość naszych koni, zastanawiamy się nad tym, które będą pokazywane, a które nie, a także wybieramy te, które pojawią się na ringu w drugiej części sezonu.

Z arch. Sax Arabians
Z arch. Sax Arabians

Żadne z nas, ani Reinhard, ani ja, nie jest zwolennikiem embriotransferów. Może jest to rozwiązanie przyszłościowe, ale nie będzie ono praktykowane w Sax Arabians. Oboje chcielibyśmy widzieć źrebię od kl. Al Amrya w boksie u boku prawdziwej matki, nie zaś obok matki zastępczej. Pragniemy również oglądać źrebię od Essteemy w jej stajni, i u jej boku. Essteema jest znakomitą klaczą hodowlaną i świetną matką: kocha swoje źrebięta tak bardzo, że nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie, że inna klacz miałaby urodzić jej potomka. Chcemy widzieć klacz biegającą po pastwisku razem ze źrebięciem, abyśmy mieli porównanie, widzieli podobieństwa między nimi, no i, przede wszystkim, abyśmy mogli cieszyć się ich widokiem. Rozumiemy tych hodowców, którzy dysponują odpowiednią wiedzą i możliwościami, by dokonywać embriotransferów, które z pewnością stanowią działalność wielce dochodową, my jednak preferujemy naturalny sposób rozrodu.

Bliskie związki

Monika Heckinger i Reinhard Sax w Aachen. Z arch. Sax Arabians
Monika Heckinger i Reinhard Sax w Aachen. Z arch. Sax Arabians

Każdy jest mile widziany w Sax Arabians – zawsze staramy się zapewnić naszym gościom wszelkie wygody. Sprzedajemy konie w rozsądnych cenach, chociaż te oczywiście zależą od jakości zwierzęcia, wyników pokazowych i rezultatów hodowlanych. Staramy się jednak oferować konie w różnych kategoriach cenowych, aby zadowolić każdego miłośnika rasy.

Zadowoleni klienci to kolejny ważny element naszej działalności. W końcu ważne jest to, aby zarówno nowy właściciel konia, jak i hodowca, czyli my, był zadowolony z umowy. Jest to naszym głównym celem i wydaje nam się, że większość właścicieli jest bardziej niż zadowolona z transakcji, z wieloma klientami utrzymujemy dobry kontakt i otrzymujemy od nich mnóstwo cudownych listów i zdjęć koni z naszej hodowli.

Współpraca z Simonem Kelly

Al Milan, z arch. Sax Arabians
Al Milan, z arch. Sax Arabians

Dzięki Simonowi Kelly z Wielkiej Brytanii jesteśmy w stanie przyjąć do treningu także konie spoza naszej stadniny. Właśnie rozpoczął się czwarty sezon jego pracy w Sax Arabians. „Jesteśmy bardzo wdzięczni Simonowi za jego pracę, za wszystkie sukcesy i nagrody, które nam zagwarantował, oraz za to, jaki jest. Cieszymy się, że ktoś taki jest w naszym zespole – mówi Reinhardt. – Wszyscy hodowcy i właściciele mogą być pewni, że będziemy robić wszystko, co w naszej mocy, aby konie naszych klientów były odpowiednio przygotowane i wytrenowane do udziału w pokazach”.

Taymar, z arch. Sax Arabians
Taymar, z arch. Sax Arabians

Taymar (Kyro KA – Tamara), nasz ogier pochodzenia egipskiego, zdobył złotą wstęgę i tytuł Najlepszego Konia Pokazu na niemieckim pokazie przyznającym licencję ogierom w Aachen w 2009 r. To już trzeci raz wyhodowany przez Reinharda ogier zdobył złotą wstęgę i tytuł czempiona. W 2007 r. Al Milan (Al Lahab – Milena) zdobył złotą wstęgę i tytuł czempiona, zaś w 1998 r. ogier Taman II (Vympel – Takema), o czysto rosyjskim pochodzeniu, jako pierwszy zdobył oba trofea.

Sax Arabians może zaliczyć mijający sezon do udanych. Pierwszym sukcesem był Arabica Frankfurt Show. Farids Meshana (Meshan ibn Kubinec – Farids Mandolin) wygrał tam swoją klasę i zdobył tytuł Wiceczempiona, Al Maraan (Al Milan – Marena) również triumfował w swojej klasie i uzyskał miano Czempiona Ogierów Młodszych, zaś Laminka (Laman HVP – Taminka) zwyciężyła w klasie i zdobyła czempionat. Kolejne trofea zostały zdobyte na Kauber Platte,

Amyra Bint Khidar, fot. Irina Filsinger
Amyra Bint Khidar, fot. Irina Filsinger

gdzie z pięciu startujących koni aż cztery wygrały swoje klasy i wszystkie weszły do czempionatów, gdzie dwa konie zdobyły najwyższe tytuły; były to Monopol Ibn Al Milan (Al Milan – Monah) i Orea Khidara (Khidar – Orea Noomi En Gedi). Udany występ na Arabian Impressions Sickendorf poprzedził udział reprezentantów Sax Arabians w Aachen w Niemieckim Narodowym Pokazie i Arabian Futurity Europe. Po czterech brązowych medalach i trzech zwycięstwach w klasach nadszedł czas na piękną Amyra Bint Khidar (Khidar – Al Amrya), która zdobyła nie tylko tytuł Czempionki Niemiec, ale również Wiceczempionat Klaczy w Arabian Futurity Europe.

Europe Al Khidar, z arch. Sax Arabians
Europe Al Khidar, z arch. Sax Arabians

Reinhard wiąże spore nadzieje z młodym ogierkiem Europe Al Khidar, synem Wiceczempiona Świata Khidar po Ansata Sinan i zwyciężczyni Trójkorony Essteemy po Essteem, który również zdobył Trójkoronę. Osiem klaczy jest źrebnych tym młodym, obiecującym ogierem, z czego pięć z nich w Sax Arabians. Każdy z nas oczekuje z niecierpliwością źrebiąt po Europe Al Khidar, mających się urodzić w 2010 r.!

News

Meshan ibn Kubinec, z arch. Sax Arabians
Meshan ibn Kubinec, z arch. Sax Arabians

Ciemnogniady elegancki ogier Massimo Ibn Mirokan (dawniej: Marenga) został właśnie wyeksportowany do Danii. Gniady reproduktor Mirokan (Mirok Monpelou – Merana / Menes) został sprzedany na Słowację, mimo że w dalszym ciągu pozostaje w Sax Arabians.

Zapraszamy na dzień otwarty w Sax Arabians, który odbędzie się w Wielką Sobotę, 3 kwietnia o godzinie 14. Stadnina jest dostępna dla gości również w inne dni, po wcześniejszym ustaleniu terminu. Goście z Polski mile widziani – dzięki temu, że jedna z naszych współpracowniczek jest Polką, mogą się z nami porozumiewać po polsku!

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Stigler Stud
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.