Reklama
Przegląd prasy: „Tutto Arabi”, luty/marzec 2010

Ludzie i Konie

Przegląd prasy: „Tutto Arabi”, luty/marzec 2010

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

„Tutto Arabi”, magazyn funkcjonujący niegdyś jako dwumiesięcznik, jest obecnie czasopismem podążającym za największymi pokazami koni arabskich na świecie. Dopiero niedawno otrzymaliśmy do rąk numer 1/2010, a redakcja zafundowała czytelnikom prezent, wydając miesiąc później następne wydanie – prosto na Międzynarodowy Pokaz w Abu Dhabi (10-12 lutego). Numer ten, siłą rzeczy nieco cieńszy niż kilka ostatnich, poświęca swe łamy głównie artykułom dotyczącym hodowli, historii, weterynarii oraz sztuce dedykowanej rasie arabskiej. Numer otwiera okazała reklama „Królowej” – dobrze znanej miłośnikom polskich arabów Kwestury, zapowiadając jej udział w jedynym pokazie, na którym jeszcze nie triumfowała – w Dubaju (18-20 marca). Pierwszy artykuł to kolejny polski akcent – obszerna i bogato ilustrowana zdjęciami Mateusza Jaworskiego i Katarzyny Dolińskiej relacja autorstwa Urszuli Łęczyckiej z Dnia Otwartego w Grabowie nad Pilicą, wydarzenia, które miało miejsce tuż przed Bożym Narodzeniem, a pretekstem dla którego było powitanie wydzierżawionego przez stadninę Tomasza Tarczyńskiego ogiera HDB Sihr Ibn Massai – ubiegłorocznego Wiceczempiona Niemiec i brązowego medalisty Czempionatu Europy. Z pewnością niejeden użytkownik naszego portalu odnajdzie się na tych zdjęciach.

Wśród dużej, jak zwykle, liczby reklam wiodących reproduktorów w sezonie 2010, odnajdujemy kolejny „polski” tekst. Tym razem poświęcony imprezie, która odbyła się tydzień przed prezentacją w Grabowie – pierwszej polskiej licencji ogierów w SK Janów Podlaski omówionej również przez Urszulę Łęczycką. To ciekawy rzut oka na Janów jako na miejsce aktywne w popularyzacji konia arabskiego i jego oceny, nie tylko podczas słynnych Dni Konia Arabskiego w sierpniu.

Wydarzenie, które miało miejsce pod drugiej stronie globu, omawia bardzo ładnie ilustrowany reportaż – dwudziestą edycję jednego z najważniejszych australijskich pokazów (klasy A), Victorian Arabian Horse Championships. W pokazie tym udział wzięły nie tylko konie czystej, ale również półkrwi arabskiej oraz arabo-kuce – w konkurencjach w ręku oraz pod siodłem.

Znaczącą część tego wydania „Tutto Arabi” poświęcono wybitnym koniom w historii hodowli, tym razem głównie czysto egipskim. Znajdujemy tu więc tekst znanego sędziego i byłego członka Komitetu Wykonawczego ECAHO i przewodniczącego WAHO – dr. Hansa Nagela poświęcony rodowi męskiemu Hadban. Z tej linii pochodziły m.in. zasłużony dla polskiej hodowli Aswan czy współcześnie – Czempion Świata Al Adeed Al Shaqab. Tekst poświęcony zasłużonej linii żeńskiej to z kolei opisana przez Cynthię Culbertson historia córki Nazeera – klaczy Bint Maisa El Shagira, urodzonej w Egipcie i sprowadzonej do USA, gdzie wywalczyła wiele trofeów w klasach w ręku i pod siodłem i stała się protoplastką m.in. zasłużonych reproduktorów – Ruminaja Ali (wnuk) i Shaikh Al Badi (syn). Z kolei Joe Ferris przedstawia ród czysto egipskiej klaczy El Sareei, wyhodowanej przez szejka Bahrajnu, której potomkami są m.in. tak znane konie, jak egzotyczna egipska czempionka Mahala (po Al Lahab), Asshal Al Rayyan (ojciec Czempionki Europy – klaczy Atheena), Simeon Shai czy Classic Shadwan.

Tekstem, z którym każdy hodowca koni arabskich powinien się zapoznać, jest wywiad Moniki Savier ze wspomnianym wyżej Prezydentem WAHO dr. Hansem Nagelem, który dzieli się swoim bogatym doświadczeniem wieloletniego hodowcy i sędziego w kwestii oceny oraz skutecznych strategii wyboru i doboru reproduktorów do hodowli – zarówno tej pokazowej, jak i sportowej.

Część rajdową wydania obejmuje reportaż z katalońskiego dwudniowego rajdu Santa Susanna (100 km + 100 km), na którym triumfy święciła ekipa Włoch. Natomiast hodowców koni i pokazowych, i sportowych powinien zainteresować obszerny tekst poświęcony kończynom – ich roli, wadom, przyczynom tych wad i konsekwencjom.

Po takiej dawce wiedzy lekturę bieżącego wydania „Tutto Arabi” z przyjemnością zakończymy dwiema pięknie ilustrowanymi galeriami zdjęć: autorstwa znanego hodowcy i sędziego, ale i artysty – dr. Nasra Marei, oraz portretami rasy psów od wieków towarzyszącej koniowi arabskiemu – chartom perskim saluki.

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.