Reklama
Sezon pokazowy 2007: podróż poprzez kontynenty

Pokazy

Sezon pokazowy 2007: podróż poprzez kontynenty

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Kwestura w Paryżu, fot. Zuzanna Zajbt
Kwestura w Paryżu, fot. Zuzanna Zajbt

Czempionatem Świata Koni Arabskich rozegranym na początku grudnia zakończył się europejski sezon pokazów 2007, wyjątkowo udany dla polskich i polskiej hodowli koni.
Prześledźmy, z jakimi sukcesami polskie konie własności stadnin Skarbu Państwa i prywatnych kończą tegoroczny sezon pokazowy.

Bliski Wschód – Esparto wchodzi do gry

Sezon pokazów każdego roku – ze względu na warunki klimatyczne – otwiera się na Bliskim Wschodzie. Pierwszym udanym startem, o jakim dowiedzieliśmy się w 2007 roku, był tytuł Wiceczempionki Klaczy Starszych krajowego pokazu klasy C w Ajmanie (Zjednoczone Emiraty Arabskie). Zdobyła go, podobnie jak rok wcześniej, michałowska Eskalopka (Monogramm – Egzotyka/Probat), sprzedana na aukcji w 2004 roku.

Esparto w Dubaju, fot. Erwin Escher
Esparto w Dubaju, fot. Erwin Escher

Miesiąc później, podczas Narodowego Pokazu tego kraju, wyhodowany w Janowie Bakarat (Partner – Bajeczka/Bandos) należący do stadniny Al Aryam Arabians został Wiceczempionem Ogierów Starszych. W Abu Dhabi swój debiut pokazowy w barwach dzierżawcy, Ajman Stud, zaliczył też michałowski Esparto (Ekstern – Ekspozycja/Eukaliptus), zostając Czempionem Ogierów Starszych. Esparto trenowany jest obecnie w ośrodku Franka Spoenle w Niemczech i razem z nowym trenerem zwiedzał już od początku sezonu bliskowschodnie pokazy, zdobywając jeszcze Czempionat Ogierów Starszych międzynarodowego pokazu klasy A w Doha (Katar) i taki sam tytuł podczas międzynarodowego pokazu klasy A Sharjah International Arabian Horse Festival w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W kwietniu podczas międzynarodowego pokazu klasy A w Dubaju (Zjednoczone Emiraty Arabskie) Esparto został też Wiceczempionem Ogierów Starszych. W klasie ogierków dwuletnich tego prestiżowego pokazu wysokie, czwarte miejsce zajął Popo (Ekwist – Prokanitsa/Karnaval) Przemysława Sawickiego.

Starty europejskie zaczęły się dla Esparto mniej udanie – ogier zajął „tylko” drugie miejsca w międzynarodowych pokazach klasy A w Menton i w Towerlands. Kolejny i ostatni tegoroczny tytuł – wiceczempiona – przyniósł mu dopiero Puchar Narodów.

Początek sezonu w USA

Piaff w Scottsdale, fot. Edward V. Azuar
Piaff w Scottsdale, fot. Edward V. Azuar

Kolejne pokazowe zmagania, podczas których mogliśmy kibicować polskim koniom, to jeden z najbardziej prestiżowych i największych pod względem liczby uczestników pokaz na świecie – Annual Scottsdale Arabian Horse Show w USA. Dzierżawiony przez Aria Arabians i przebywający pod opieką Grega Galluna i Kirsten Hardin janowski Piaff (Eldon – Pipi/Banat) wygrał klasę ogierów 6-letnich i starszych w konkurencji Sport Horse In-Hand oraz zdobył tytuł Wiceczempiona Ogierów w tej kategorii. Czempionką Klaczy Starszych w klasach Halter została należąca również do Aria Arabians Elandra (Monogramm – Erlanda/Eukaliptus) wyhodowana w SK Michałów i sprzedana w 2005 roku za najwyższą cenę aukcji (290.000 euro) do USA. Trzyletnia Wkra (Gazal Al Shaqab – Wyborna/Monogramm) z Michałowa, dzierżawiona przez Palmetto Arabians, zakończyła występ z tytułem Top Ten.

Olita w Las Vegas, fot. Nancy Pierce
Olita w Las Vegas, fot. Nancy Pierce

Tymczasem w Kalifornii, w Burbank, podczas pokazu Rancho California Annual Spring Horse Show (kwalifikującego do czempionatów Regionu I i Regionu VII), janowskiej hodowli Olita (Ecaho – Orawa/Argo), dzierżawiona przez Valley Oak Arabians i również trenowana u Grega Galluna, wygrała klasę i została Czempionką Klaczy, a później zdobyła tytuł Top Five podczas głośno reklamowanego, pierwszego pokazu Arabian Breeders World Cup w Las Vegas.

Afryka

Georgetown w Białce, fot. Katarzyna Dolińska
Georgetown w Białce, fot. Katarzyna Dolińska

Polskie konie arabskie udowodniały niejednokrotnie, że z powodzeniem radzą sobie na pokazach na wszystkich kontynentach. W Republice Południowej Afryki z dużymi sukcesami konkurował w tym roku wyhodowany w SK Michałów trzyletni Georgetown (Gazal Al Shaqab – Georgia/Monogramm), który został wybrany Czempionem Ogierów Młodszych oraz Wiceczempionem Ogierów (Supreme Reserve Champion Stallion) pokazu Free State w Parys (RPA). Zakupiony jesienią 2005 roku przez stadninę Azrek Arabians, po sukcesach w ręku, ogier ten rozpoczął karierę w klasach pod siodłem podczas pokazu Gauteng Championships, rozegranego w sierpniu w Pretorii i został Wiceczempionem English Pleasure. Dwa tygodnie później, na swoim drugim pokazie pod siodłem, Northern Cape Championships w Upington, został czempionem w kategorii Novice Riding Horse, zaś podczas pokazu North West Championships, rozegranego na początku października w Parys, zdobył laury Czempiona Ogierów Młodszych oraz Czempiona Ogierów (Supreme Champion Stallion) w klasach w ręku, a także Wiceczempiona Country Pleasure i Czempiona Costume Horse w klasach pod siodłem. Na zakończenie konkurencji otrzymał tytuł Overall Victor Ludorum (dla zdobywcy największej liczby trofeów podczas North West).

Początek sezonu w Europie

Bresilia w Aachen, fot. Katarzyna Dolińska
Bresilia w Aachen, fot. Katarzyna Dolińska

Na początku maja zaczynają się czempionaty europejskie – najpierw w krajach basenu Morza Śródziemnego. I tak 17–18 maja we francuskim Bordeaux odbył się międzynarodowy pokaz (klasy B) Arabian Masters. Pokazem tym udany sezon rozpoczęły polskie konie prywatnej własności. Czteroletni Milton (Ecaho – Mina/Monogramm) Małgorzaty i Józefa Pietrzaków (sprzedany pod koniec sezonu pokazowego innemu polskiemu hodowcy z okolic Łodzi) zajął czwarte miejsce w swojej klasie. Natomiast wyhodowana w Belgii a należąca do Wojciecha Parczewskiego dwuletnia Bresilia (Psytadel – RA Cool Elygance/Jocool), siostra używanego w Polsce El Amina, zdobyła tytuł Czempionki Klaczy Młodszych.

Dzień później, 19 maja, podczas międzynarodowego pokazu klasy A w Wels znów wystartowała grupa prywatnych koni z Polski. Najlepszy wynik uzyskała Garuna (Grafik –

Garuna w Wels, fot. Erwin Escher
Garuna w Wels, fot. Erwin Escher

Gwarka/Monogramm) Agnieszki i Andrzeja Wójtowiczów, która wygrała klasę klaczek rocznych, zaś jej koleżanka stajenna, trzyletnia Kashira (Magnum Psyche – Kahila IV/Ibn Bint Inas) zajęła trzecie miejsce w swojej klasie.

Maj zakończył się dla polskich koni prywatnych udanym występem Gangi (Emigrant – Granada/Monogramm) z SK Chrcynno-Pałac, która zajęła trzecie miejsce we Frankfurcie podczas pokazu Orientalica, połączonym z niemieckim pokazem krajowym Arabica.

Polskiej hodowli konie już od początku sezonu dobrze radziły sobie również na Wyspach Brytyjskich, gdzie podczas swego pierwszego pokazu w Wielkiej Brytanii, Devon County Show w Westpoint, dzierżawiony przez Patricię Lindsay janowski Salar (Ecaho – Saba/Etat) został Wiceczempionem Ogierów Starszych, zaś na pokazie Wessex Summer Show w Newbury – Czempionem Ogierów Starszych oraz Wiceczempionem Koni Starszych w klasach halter (Supreme Senior In-Hand Reserve Champion). Na tym pokazie wystartowała również wyhodowana w Michałowie i sprzedana do Wlk. Brytanii kara Wipera (Fawor – Wendeta/Palas), która została Czempionką Klaczy Starszych oraz Czempionką Koni Starszych w klasach halter (Supreme Senior In-Hand Champion).

Polska: Białka sukcesem janowskich ogierów

Prado w Białce, fot. Sylwia Iłenda
Prado w Białce, fot. Sylwia Iłenda

Najliczniej obsadzonym co roku oraz dla wielu obserwatorów najciekawszym pokazem w Polsce jest otwierający krajowy sezon pokazów Młodzieżowy Czempionat w Białce – w tym roku wreszcie rozdzielony z Młodzieżowym Czempionatem Polski Ogierów Młodszych, który został przeniesiony na sierpień (Narodowy Pokaz Koni Arabskich w Janowie Podlaskim). Tegoroczny pokaz w Białce przywrócił prymat Janowa Podlaskiego jako hodowcy czołowych polskich ogierów. Czempionem Białki Ogierów Młodszych i Najlepszym Koniem Pokazu sędziowie wybrali dwuletniego, janowskiego Prado (Ekstern – Pętla/Visbaden), zaś tytuł Wiceczempiona przypadł jego koledze stajennemu, rocznemu Pizarro (Gazal Al Shaqab – Pilar/Fawor). Czempionką Białki Klaczy Młodszych została michałowska trzyletnia Ejrene (Gazal Al Shaqab – Emocja/Monogramm), zaś jako Wiceczempionkę sędziowie jednogłośnie wskazali roczną klaczkę Wasa (WH Justice – Waresa/Empres), hodowli i własności Falborek Arabians.

Europa: letnie pokazy

Primadonna w Vilhelmsborgu, fot. Erwin Escher
Primadonna w Vilhelmsborgu, fot. Erwin Escher

Kolejnym europejskim pokazem, w którym wzięły udział polskie konie, był międzynarodowy pokaz klasy B w Drammen w Norwegii, gdzie kasztanowata Primadonna (Padrons Psyche – Pelargonia/Alegro) Tomasza Tarczyńskiego została Czempionką Klaczy Starszych i Najlepszym Koniem Pokazu, a podróżująca z nią trzyletnia Kashira A.A. Wójtowiczów – Czempionką Klaczy Młodszych.

Kolejne pokazy, z których docierały pomyślne wieści dla Polski, to brytyjski South East Arabians Horse Show (krajowy klasy C) w Ardingly, gdzie michałowskiej hodowli Prawica (Ararat – Palmira/Monogramm), zakupiona na aukcji Pride of Poland 2005 przez Frances i Paula Atkinsonów, zdobyła tytuły Czempionki Klaczy Starszych, Czempionki Klaczy (Supreme Champion Mare/Female), Czempionki Koni Arabskich (odpowiednik Best in Show) oraz Czempionki Pokazu (Supreme Champion of the Show). Polskie konie sprzedane do innych krajów dobrze radziły sobie w tym okresie również w Belgii. W Brecht podczas

Ganga w Ströhen, fot. Katarzyna Dolińska
Ganga w Ströhen, fot. Katarzyna Dolińska

międzynarodowego pokazu klasy C Emerald Trophy Wiceczempionem Ogierów Starszych został wyhodowany w Michałowie Werter (Eukaliptus – Walkiria/Mamluk), sprzedany w 2003 roku. Nie gorzej było w Szwecji, gdzie trofea Czempionki Klaczy Starszych oraz Najwyżej Ocenionego Konia Pokazu na międzynarodowym Scandinavian Open Championship w Blommeröd zdobyła wyhodowana w SK Michałów Prognoza (Etogram – Palestra/Penitent), zaś Wiceczempionką została jej córka Pacifica (Wadim – Prognoza/Etogram). Obie klacze reprezentują stadninę Kullatorp Arabians. W belgijskim pokazie w Brecht udział wzięła również, trenowana w European Training Center, Ganga państwa Poszepczyńskich – była 4. w klasie.

Pustynna Droga w Ströhen, fot. Katarzyna Dolińska
Pustynna Droga w Ströhen, fot. Katarzyna Dolińska

Polskie konie własności prywatnej ponownie licznie stawiły się podczas międzynarodowego pokazu klasy B Internationale Tage des Arabischen Pferdes 2007 w Ströhen w Niemczech. Najlepszy wynik uzyskała jednak wyhodowana w SK Michałów Pustynna Droga (Laheeb – Pustynna Tarcza/Pamir), wyeksportowana do Zjednoczonych Emiratów Arabskich w 2004 roku, która została wiceczempionką klaczy. Ponadto swoje klasy wygrały reprezentujące stadninę Falborek Arabians: Altis (WH Justice – Albia /Pers) oraz Eksterna (Ekstern – Emanta/Pamir). Ganga Alicji i Krzysztofa Poszepczyńskich zajęła 2. miejsce w klasie trzylatek, podobnie jak Primadonna Tomasza Tarczyńskiego. Kashira Agnieszki i Andrzeja Wójtowiczów zajęła trzecie miejsce w swojej klasie, tak samo jak debiutujący na pokazach wnuk Balatona, ogier Tullamore (Harbin – Turbina/Balaton) Urszuli Łęczyckiej.

Fernando w Vilhelmsborgu, fot. Erwin Escher
Fernando w Vilhelmsborgu, fot. Erwin Escher

W połowie lipca w Szwecji odbył się Narodowy Czempionat Szwecji, gdzie również polska hodowla zaznaczyła swoją obecność. Czempionem Ogierów Starszych został wyhodowany w SK Michałów Emiliusz (Laheeb – Emocja/Monogramm), sprzedany na aukcji w 2005 roku do Belgii, a pod koniec sezonu pokazowego 2007 odsprzedany hodowcom z RPA. Lipiec zamknął się jeszcze jednym pokazem narodowym w Europie – w Vilhelmsborgu michałowskiej hodowli Fernando (Monogramm – Frejlina/Pepton), należący do Turban Stud, został Czempionem Ogierów Danii oraz Najlepszym Koniem Pokazu. W Vilhelmsborgu odbył się też międzynarodowy pokaz klasy A. Swój udział w nim zgłosiło aż dziesięciu wystawców z Polski, ale ostatecznie stawiło się tylko dwóch: Andrzej Wójtowicz z Garuną oraz Tomasz Tarczyński z Primadonną. Obie klacze zajęły w swoich klasach trzecie miejsca, ponadto Primadonna zdobyła tytuł Top Five.

Pesal w Borgloon, fot. Erwin Escher
Pesal w Borgloon, fot. Erwin Escher

Podczas gdy w Janowie Podlaskim odbywała się towarzysząca Pokazowi Narodowemu aukcja Pride of Poland, w Wielkiej Brytanii rozegrano kolejny pokaz krajowy – Norfolk & Suffolk AHS Group Summer Show. Czempionką Klaczy Starszych oraz Wiceczempionką Wystawy została pochodząca z Michałowa Ferri (Emigrant – Frejlina/Pepton), sprzedana podczas Silent Sale w 2005 r. Natomiast w brytyjskim Towerlands odbył się jeszcze prestiżowy pokaz tytularny, międzynarodowy klasy A – UKIAHS. Wiceczempionką Klaczy Starszych została tam wyhodowana w Michałowie Eberia (Ecaho – Ebola/Eldon), zakupiona za 54.000 euro na aukcji Pride of Poland 2005 przez Christine Jamar z Jadem Arabians w Belgii. Wspomniany już wyżej michałowski Esparto, który otrzymał jedną z najwyższych ocen pokazu (92,7), był drugi w klasie, podobnie jak dwuletnia Bresilia Wojciecha Parczewskiego. Tydzień wcześniej, podczas innego międzynarodowego pokazu klasy A – Elran Cup w Borgloon, tytuły Top Five w kategorii ogierów starszych zdobyły wyhodowane w Białce Pesal (Partner – Perforacja/Ernal) oraz mający napięty grafik pokazów Esparto.

Sierpień – Czempionat Polski

Palmira w Janowie, fot. Katarzyna Dolińska
Palmira w Janowie, fot. Katarzyna Dolińska

W dniach 11–12 sierpnia w Janowie Podlaskim rozegrano XXIX Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi. Największy sukces odniosła w nim (po raz kolejny) Stadnina Koni Michałów, wywożąc tytuł Best in Show dla Palmiry (Monogramm – Palestra/Penitent), dwa czempionaty Polski – Klaczy Młodszych dla Ejrene, Klaczy Starszych (Palmira), oraz dwa wiceczempionaty Polski – Klaczy Starszych dla Palangi (Ekstern – Panika/Eukaliptus) i Ogierów Starszych dla Grafika (Eukaliptus – Gaskonia/Probat). W Janowie Podlaskim zostały tym razem tytuły dla młodzieżowej wiceczempionki Pinty (Ekstern – Pilar/Fawor) i czempiona ogierów starszych Poganina (Laheeb – Pohulanka/Pepton), do Białki pojechał tytuł Młodzieżowego Czempiona Polski dla Celsjusza (Ekstern – Carina/Pesal), natomiast pierwszy w historii Wiceczempionat Polski Ogierów Młodszych dla konia hodowli prywatnej wywalczył Altis z Falborek Arabians. Tegoroczną laureatką wręczanego w Janowie Trofeum WAHO dla najwybitniejszego przedstawiciela rasy arabskiej w Polsce w 2007 została reprezentantka fenomenalnej wyścigowo rodziny Sabelliny – janowska Sarmacja (Gil – Saszetka/Engano).

Zamknięcie sezonu: najważniejsze pokazy

Jesień to czas najważniejszych rozgrywek – zarówno w Europie, jak i za oceanem. Wrzesień rozpoczął się jednak od pokazów niższej rangi – ECAHO-C. Podczas międzynarodowego pokazu Casino Cup w Baden pod Wiedniem michałowskiej hodowli Pustynna Droga została Czempionką Klaczy Starszych, zaś debiutujący PS Pacos (Lucky Dream – Petreena/Ponomarev) Andrzeja Wójtowicza i Tomasza Tarczyńskiego zdobył tytuł Wiceczempiona Ogierów Starszych.

W niemieckim Salzkotten rozegrano krajowy pokaz Arabische Pferde in Westfalen, gdzie tytuł Czempionki Klaczy Starszych zdobyła wyhodowana w Michałowie i wyeksportowana w 1994 r. Fortaleza (Europejczyk – Finlandia/Fantastyk) ze Sprave Arabians, zaś w Janowie Podlaskim odbył się kolejny, drugi już Jesienny Pokaz Koni Arabskich. W pokazie tym nie uczestniczą największe gwiazdy polskiej sceny pokazowej, które w tym czasie przygotowują się już do startów w najważniejszych pokazach, w tym w Pucharze Narodów pod koniec września. Pod

Eryks w jesiennym Janowie, fot. Zuzanna Zajbt
Eryks w jesiennym Janowie, fot. Zuzanna Zajbt

nieobecność najsilniejszych rywali, Czempionat Ogierów Młodszych przypadł Popo Przemysława Sawickiego, wiceczempionat zaś synowi Salara Abbarowi (od Abba/Pesal) z SK Białka. Czempionką Klaczy Młodszych została kurozwęcka, roczna i bardzo urodziwa Wersja (Poganin – Wenta/Empres), zaś jako wiceczempionkę wybrano białecką trzyletnią Perolię (Gazal Al Shaqab – Pereira/Eldon), hodowli i własności SK Białka. Czempionaty koni starszych rozdzieliły między sobą SK Michałów i gospodarze. Czempionat Klaczy Starszych zdobyła michałowska Zmowa (Monogramm – Zguba/Enrilo) przed janowską Alhambrą (Ecaho – Albigowa/Fawor), zaś Ogierów Młodszych – michałowski Eryks (Gazal Al Shaqab – Emmona/Monogramm), także Najlepszy Koń Pokazu, przed reprezentującym Janów Podlaski Pegasusem (Gazal Al Shaqab – Pepesza/Eukaliptus). To był ostatni pokaz sezonu 2007 w Polsce.

W dniach 29–30 września w Albert-Vahle-Halle w Aachen odbył się jubileuszowy XXV Puchar Narodów. Wzięło w nim udział 27 koni z Polski i to właśnie polska hodowla osiągnęła miażdżące zwycięstwo w tym jednym z najbardziej prestiżowych pokazów w roku.

Altis w Aachen, fot. Katarzyna Dolińska
Altis w Aachen, fot. Katarzyna Dolińska

Trofeum Lady Harmsworth Blunt – Puchar Narodów, powędrowało do Polski, podobnie jak przyznawane od 2001 roku Trofeum Majora Hedley’a, zwane Pucharem Hodowców. Czempionką Klaczy Starszych została michałowska Palmira, Wiceczempionem Ogierów Starszych jej kolega stajenny trenowany w Niemczech – Esparto, a pierwszym w historii polskiej hodowli prywatnym hodowcą, który sam doprowadził swojego wychowanka do zwycięstwa w Pucharze została stadnina Falborek Arabians z tytułem Młodzieżowego Wiceczempiona dla Altisa. Ponadto w Top Five Klaczy Młodszych znalazła się michałowska Pistoria (Gazal Al Shaqab – Palmira/Monogramm), w Top Five Klaczy Starszych – michałowska Estoria (Laheeb – Ekspozycja/Eukaliptus) i janowska Etnologia (Gazal Al Shaqab – Etalanta/Europejczyk), a w Top Five Ogierów Starszych miejsce zajął Grafik z Michałowa.

Elandra w Albuquerque, fot. Nancy Pierce
Elandra w Albuquerque, fot. Nancy Pierce

Niedługo po emocjonującym pokazie w Akwizgranie, oczy kibiców z Polski na chwilę przeniosły się na ringi Ameryki Północnej, gdzie począwszy od 18 października w Albuquerque w Nowym Meksyku rozgrywał się Czempionat Narodowy USA. Wyhodowana w Michałowie Elandra (Monogramm – Erlanda/Eukaliptus) została Wiceczempionką Klaczy Starszych USA, a przebywającą w dzierżawie michałowską trzylatkę Emandorię (Gazal Al Shaqab – Emanda/Ecaho) jednogłośnie wybrano Czempionką USA Klaczy Młodszych.

Zagrobla w Weronie, fot. Mateusz Jaworski
Zagrobla w Weronie, fot. Mateusz Jaworski

Już trzy tygodnie później stawka najlepszych polskich koni pojechała tym razem do Włoch, aby uczestniczyć w Czempionacie Europy 2007 w Weronie. I znów spektakularne sukcesy, zwłaszcza hodowców z SK Michałów: Czempionka Klaczy Młodszych – Pistoria (SK Michałów), Wiceczempionka Klaczy Starszych – Zagrobla (Monogramm –Zguba/Enrilo) z SK Michałów, Wiceczempion Ogierów Starszych – Grafik (SK Michałów), Top Five Klaczy Młodszych – Espinezja (Psytadel – Entaga/Ganges) z SK Kębliny, Top Five Ogierów Młodszych – Altis (Falborek Arabians), Top Five Klaczy Starszych – Palmira (SK Michałów) i Estoria (SK Michałów), Top Five Ogierów Starszych: Poganin (SK Janów Podlaski) i Esparto (SK Michałów).

Tymczasem w gorącej i odległej RPA, w stolicy prowincji Free State – Parys, odbył się jeden z najbardziej prestiżowych tamtejszych pokazów w roku, Summer Show. Wiceczempionką Klaczy Starszych została wyhodowana w Janowie Podlaskim Eria (Europejczyk – Esparceta/Fawor). Natomiast wspomniany już wyżej michałowskiej hodowli Georgetown do sukcesów pokazowych dodał tytuły Czempiona Ogierów Młodszych i Czempiona Ogierów (Supreme Champion Stallion) oraz Wiceczempiona English Pleasure. Oba konie zostały w 2005 roku zakupione przez Wynanda Azrek Arabians z RPA.

Poganin w Paryżu, fot. Zuzanna Zajbt
Poganin w Paryżu, fot. Zuzanna Zajbt

Sezon pokazów 2007 w Europie zakończył niedawno szeroko przez nas relacjonowany Czempionat Świata ze wspaniałymi rezultatami polskich koni: Kwestura (Monogramm – Kwesta/Pesennik) została Czempionką Świata 2007 oraz zdobywczynią dwóch nagród specjalnych (najwyższa nota pokazu i najlepszy ruch). Tytuły Top Ten zdobyły również: janowski Poganin, michałowskie Esparto i Grafik, Altis z Falborek Arabians, Psyche Victoria (Ekstern – Pallas-Atena/Ecaho) z Chrcynna oraz michałowskie klacze: Ejrene, Pistoria, Kwestura, El Dorada (Sanadik El Shaklan – Emigrantka/Eukaliptus) i Palmira, a także reprezentująca Belgię a wyhodowana w Michałowie Eberia (Ecaho – Ebola/Eldon).

El Dorada i Kwestura w Paryżu, fot. Zuzanna Zajbt
El Dorada i Kwestura w Paryżu, fot. Zuzanna Zajbt

Bezsprzecznym triumfatorem minionego sezonu pokazowego może po raz kolejny czuć się Stadnina Koni Michałów, której wychowankowie zdobyli najwięcej tytułów – dla polskiej, jak i zagranicznej hodowli. Dość nowym zjawiskiem, które wyraźnie było widać w tym roku, był bardzo aktywny udział polskich hodowców prywatnych w pokazach zagranicznych. Polscy właściciele prywatnych stadnin po wielu latach istnienia w cieniu hodowli państwowej i borykania się z utrudniającym hodowlę koni arabskich ustrojem politycznym, od kilku lat odważnie sięgają po czołowe ogiery dostępne w Polsce, ale i wypróbowują własne koncepcje, ściągając nasienie mrożone zagranicznych reproduktorów. Najszerzej użytym w ostatnich sezonach był z pewnością Psytadel, choć największe sukcesy (jeśli chodzi o rangę tytułów) odniosła bez wątpienia stadnina koni Falborek Arabians, która pierwsza i to na dość wąską skalę użyła nasienia ogiera WH Justice, dochowując się już w pierwszym sezonie m.in. Wiceczempiona Polski, Pucharu Narodów i Top Ten Czempionatu Świata. Miejmy nadzieję, że sukcesy te będą przez polskich prywatnych hodowców umiejętnie kontynuowane w kolejnym sezonie, w którym znów zanosi się na użycie nowych, interesujących ogierów.

Michał Gryglas na Metropolisie NA w Stadl Paura, fot. Mateusz Jaworski
Michał Gryglas na Metropolisie NA w Stadl Paura, fot. Mateusz Jaworski

Choć sezon pokazowy kojarzy się nam głównie z klasami w ręku, należy przy okazji również wspomnieć o dużych sukcesach sportowych polskich koni arabskich podczas VI Sportowego Czempionatu Europy Koni Arabskich. Janowskiej własności ogier Metropolis NA (Consensus – NDL Martinique/Muscat), hod. M. Nichols, USA), dosiadany przez Michała Gryglasa, wygrał klasę Mounted Native Costume i Type & Conformation, natomiast niepokonana w skokach Niniwa (Etogram – Niwa/Eukaliptus) państwa Ostrowskich, dosiadana przez Agnieszkę Olszewską, wygrała dwa eliminacyjne konkursy skoków – Show Jumping A (wys. 0,9 m) oraz Show Jumping EM – Mono Qualifier (wys. 1,0 m), zajęła też trzecie miejsce w konkursie skoków Show Jumping (runda Classis All Around) i przede wszystkim po raz drugi z rzędu została Mistrzynią Europy w Skokach.

Emandoria w Albuquerque, fot. Nancy Pierce
Emandoria w Albuquerque, fot. Nancy Pierce

W sezonie pokazowym 2007 miała miejsce również ważna dzierżawa: michałowska Emandoria, Czempionka Świata Klaczy Młodszych 2005, Czempionka Europy Klaczy Młodszych 2006 i Wiceczempionka 2005, Top Five Pucharu Narodów (2005, 2006), dwukrotna Wiceczempionka Polski Klaczy Młodszych (2005, 2006), Wiceczempionka w 2005 oraz Czempionka Klaczek i Najlepszy Koń Pokazu w Białce w 2006, wyjechała na dwuletnią dzierżawę do USA. Klaczkę wydzierżawiło konsorcjum Pride of Poland Partners (Aria Arabians). Emandoria, przygotowywana do startu w pokazach w ośrodku Grega Galluna, podczas swojego dotychczasowego pobytu w USA została jednogłośnie wybrana Czempionką USA Klaczy Młodszych i Czempionatu Regionu III. W pokazie tym brał udział również białeckiej hodowli czteroletni Hun (Gazal Al Shaqab – Hula/Penthagonn) wyeksportowany do USA niecałe dwa lata temu, zdobywając Czempionat Ogierów.

Pożegnania

Czas wspomnieć w końcu smutne wydarzenia sezonu 2007, w którym pożegnaliśmy aż 5 ogierów, zasłużonych również jako ojcowie wybitnego pokazowo potomstwa.

8 stycznia w stadninie Vlasakker Arabians w Holandii padł Arbil (Banat – Arba/Comet), ojciec dwóch włączonych do polskiej hodowli ogierów, Wachlarza i Wieka (sprzedanego prywatnemu hodowcy na ostatnim tegorocznym przetargu w Janowie). Do hodowli zostały włączone również doskonałe córki Arbila, na czele z Wiaźmą, matką m.in. Wieży Babel (Czempionki Klaczek i Najlepszego Konia Pokazu z Białki w 2001) oraz Wieży Wiatrów (Czempionki Klaczek i Najlepszego Konia Pokazu z Białki w 2002, Młodzieżowej Wiceczempionki Polski z 2002 roku, sprzedanej w tym samym roku na janowskiej aukcji za sensacyjną cenę 220.000 USD). Córką Arbila jest też janowska Eula, Czempionka Polski Klaczy Młodszych 1998, Czempionka Polski Klaczy Starszych i Najlepszy Koń Pokazu 2000 oraz Canadian National Top Ten Mare 2001.

13 kwietnia, również w stadninie Vlasakker Arabians, na wiecznie pastwiska odszedł Alegro (Probat – Algeria/Celebes), który zostawił w Polsce m.in. wiceczempionów kraju: Eurola i Angora oraz stawkę cennych klaczy.

Wojsław, fot. John Clifford
Wojsław, fot. John Clifford

19 kwietnia dowiedzieliśmy się o śmierci wyhodowanego w Michałowie, niezwykle zasłużonego dla hodowli w Polsce i na świecie Wojsława (Tallin – Wilejka/El Paso) Czempiona Polski ’91, zakupionego w 2002 r. przez Marshę Parkinson z USA, u której zakończył żywot.

Natomiast w Ameryce Południowej 29 sierpnia padł janowskiej hodowli Eksport (Europejczyk – Esparceta/Fawor), sprzedany w 1999 r. brazylijskiej stadninie Rach Stud. Eksport był szeroko użyty w południowoamerykańskiej hodowli, zdobył też tytuł Czempiona Ogierów Starszych Brazylii w 2005 r.

Całkiem niedawno, 5 listopada, w Janowie Podlaskim, w wieku 26 lat odszedł Etogram (El Paso – Etruria/Palas) – Czempion Polski, Szwecji, Norwegii i Skandynawii. Na szczęście zostawił kilku synów użytych w hodowli prywatnej i zagranicznej (Egzamin, Eutin) oraz grupę dobrych klaczy, na czele ze wspomnianą wyżej, niesamowicie skoczną Niniwą, janowską Eutoną czy sprzedaną w 2000 r. za najwyższą cenę aukcji (110.000 USD) Euzą.

 

O Paryżu 2007 piszemy tutaj:

Dzień klaczy w Paryżu: pozytywne siły

Alarm w Paryżu, Poganin pierwszy

Kwestura podbija Paryż!

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Stigler Stud
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.