Reklama
Moorsele – medale we wszystkich kolorach dla Michałowa!

Pokazy

Moorsele – medale we wszystkich kolorach dla Michałowa!

Emandoria w Moorsele, fot. Katarzyna Dolińska
Emandoria w Moorsele, fot. Katarzyna Dolińska

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

Hala Zilveren Spoor w Moorsele, goszcząca co dwa lata Czempionat Europy, znów okazała się dość gościnna dla koni z Polski, których dojechało do Belgii niemało, bo aż 30. Polska ekipa wróciła do kraju z jednym medalem złotym, jednym srebrnym, jednym brązowym oraz z 6 tytułami Top Five. Dodatkowo, jeden brąz przypadł koniowi polskiej hodowli, choć zagranicznej własności. W sumie do czempionatów zakwalifikowało się 13 koni polskiej hodowli.

Klasy sobota

W klasie klaczek rocznych (serii B) świetnie wypadła Zigi Zana (QR Marc – Zagrobla/Monogramm), hod/wł. SK Michałów, zdobywając aż 92,90 pkt., choć niewiele ustępowała jej inna michałowska córka QR Marca – Piacenza (od Primawera/Emigrant), która zajęła drugie miejsce i także ją zobaczyliśmy w czempionacie. Ciekawe, że innych tej klasy potomkiń należącego do Paula Gheysensa ogiera, pojawiło się w tym sezonie niewiele, a to, że prawie nie ma ich w mateczniku QR Marca, ociera się niemal o tajemnicę. Równie dobrze wypadła w serii A Primera (Eden C – Preria/Ararat), hod/wł. SK Janów Podlaski, zajmując drugie miejsce za kolejnym kasztanowatym odkryciem rodziny Buzzi – Armonią Moniscione (Ajman Moniscione – Armonia/Aksztn, 90,70). Paema (Ekstern – Pasyma/Piaff) Lecha Błaszczyka, Alshira (Arzgir – Altara/Gazal Al Shaqab) Janusza Ryżkowskiego i Warma (QR Marc – Waresa/Empres) z Falborka znalazły się poza piątkami, na szóstym, siódmym i ósmym miejscu w swoich grupach.

Równie dobrze dla Michałowa potoczyła się klasa ogierków rocznych. Już na początku występu widać było kapitalne zgranie Mariusza Liśkiewicza ze swoim podopiecznym – synem Enzo, siwym Empire (od Emira/Laheeb). Umiejętności i klasa konia dały 91,60 pkt. i zwycięstwo w klasie. Drugie miejsce zajął pełen wdzięku syn ogiera Vervaldee i wnuk Eksterna, Makisa Adaggio. Pokazany trochę nerwowo w Aachen, przejęty teraz przez ośrodek treningowy Franka Spoenle, daje duże szanse na niemałe radości dla swych właścicieli z angielskiej Raingills Farm. Zapewne jeszcze o nim usłyszymy. Emarc (QR Marc – Eksterna/Ekstern) z Falborka zajął miejsce dziewiąte.

Emmona, fot. Katarzyna Dolińska
Emmona, fot. Katarzyna Dolińska

W klasie A klaczek dwuletnich bezapelacyjnie wygrała Al Princess Aliha (WH Justice – Al Aliha/DWD Tabasco). Parmana (Al Maraam – Palmira/Monogramm) z Michałowa, dzierżawiona przez Athbah Stud, była druga. Najciekawsze jednak było pojawienie się wśród dwulatek sprzedanej podczas ostatniej aukcji Josephowi Geenanowi ciemnogniadej Gadnes (Psytadel – Gracea/Monogramm). Pokazana przez Scotta Allmana, nie przyniosła wstydu swoim hodowcom z Małej Wsi, zajmując piąte miejsce w klasie. Tym razem jej były trener i właściciel Szymon Głowacki oglądał swoją wychowankę z trybun.

W klasie B zwyciężyła faworytka, jedna z największych gwiazd kończącego się sezonu pokazowego, Alma Al Tiglio (Ajman Moniscione – Amanda Al Tiglio/Shamilah Masai Mara), zdobywając 92,30 pkt. Drugiej w kolejności Psyche Kreuzie (Ekstern – Pallas-Atena/Ecaho) z Chrcynna zabrakło do niej tylko 0,6 pkt. Trzecia była michałowska Wieża Róż (Ekstern – Wieża Babel/Laheeb), czwarta Pertisa (WH Justice – Pernacja/Ekstern) z Falborka, siódma zaś jej koleżanka stajenna Emlahaba (Al Lahab – Emanta/Pamir).

W klasie ogierków dwuletnich nieco zawiódł potomek WH Justice’a i córki Khidara Shanghai E.A. (drugie miejsce), zwrócił zaś uwagę zwycięzca, kasztanowaty, brytyjski Revolution (od Queen Victoria/Versace), syn Padronsa Psyche, z sublinii żeńskiej słynnej TW Forteyny.

Egzyna, fot. Katarzyna Dolińska
Egzyna, fot. Katarzyna Dolińska

Klasę klaczy trzyletnich wygrała faworytka FM Gloriaa (WH Justice – Psity of Angels/Psytadel), przed znaną z ringów pokazowych parą kasztanowatych córek Ajmana Moniscione – Baila de Djoon OS i Djoonam OS. Tym razem nie sprostały im Chaos Persefona (Poganin – Ceres/Ganges) z Chrcynna i pozostająca w dzierżawie w Athbah Stud El Saghira (Galba – Emira/Laheeb).

Wśród ogierów trzyletnich bezkonkurencyjny okazał się wnuk ogiera FS Bengali i syn WH Justice’a Aja Justified, który otrzymał 5 dwudziestek za głowę z szyją oraz najwyższą w pierwszym dniu notę pokazu: 93,10. Legendy krążą, za ile został sprzedany przed Aachen przez pp. Jane i Malcolma Hickfordów do Athbah Stud, ale zapewne już teraz daje nowemu właścicielowi powody do dumy, powoli zmierzając po trójkoronę.

Klasy – niedziela

Bess Fa’izah, fot. Katarzyna Dolińska
Bess Fa’izah, fot. Katarzyna Dolińska

Niedziela zaczęła się mocną serią występów klaczy w czterech grupach. Wśród klaczy 4-5-letnich Abha Opalina (po WH Justice) pokonała janowskie Cenozę (Ekstern – Celna/Alegro) i Seforę (Ekstern – Sawantka/Pepton), a do piątki wskoczyła jeszcze Wasa (WH Justice – Waresa/Empres) z Falborka. W najbardziej oczekiwanej przez wielu klasie klaczy 6-7-letnich leciutko humorzasta tego dnia Emandoria (Gazal Al Shaqab – Emanda/Ecaho) pokonała Bess Fa’izah (WH Justice – Sharon el Kendal/Ass Kendal) o 0,9 pkt., zdobywając 94,60 pkt. Na miejscu 3. i 4. znalazły się michałowska Pistoria (Gazal Al Shaqab – Palmira/Monogramm) i janowska Etnologia (Gazal Al Shaqab – Etalanta/Europejczyk). Jej koleżanka stajenna Pinga (Gazal Al Shaqab – Pilar/Fawor) była szósta. W klasie tej wystartowała także michałowskiej hodowli, a własności Lutetia Arabians Faustyna (Emigrant – Felicjana/Ekstern), która zajęła 7. miejsce.

W kolejnej klasie, klaczy 8-10-letnich, już tak wysokich not nie było, ale i tak wiele radości dla oczu przyniósł występ dwóch michałowskich wychowanek – Ellissary (Laheeb – Ekscella/Monogramm), która pokonała drugą w klasie Col Corę (Wagner – Catika/Mentik), oraz córki Eldona i Elgandy po Monogramm Egzyny (trzecia w klasie), własności Janusza Ryżkowskiego, pokazanej w gronie rodzinnym, bo przez Geralda Kurtza. Szkoda, że klacz prezentowana jest tylko raz na dwa lata.

W klasie klaczy 11-letnich i starszych, po dyskwalifikacji jedynej zagranicznej konkurentki, zmierzyły się ze sobą dwie michałowskie córki Monogramma – Emmona (od Emilda/Pamir) i Zagrobla (od Zguba/Enrilo). Wygrała ta pierwsza, ale bardziej zastanawia nieobecność w tej klasie innych koni z Europy. Okazuje się, że to jakiś wielki problem… Ktoś złośliwie mógłby skomentować: „A mówi się, że araby są długowieczne”.

Al Fakhir, fot. Katarzyna Dolińska
Al Fakhir, fot. Katarzyna Dolińska

Wśród ogierów 4-5-letnich (wygrał Al Fakhir po Mahadin od Al Estrella/Essteem) do piątki wszedł niespodziewanie Echo Ofira, syn Egzyny i Gaspara, niedawno jeszcze widziany na służewieckim torze. Popisał się równie dobrym ruchem jak matka, za który otrzymał też 3×20 pkt. W kolejnej klasie (ogierów 6-7-letnich), wygranej przez podwójnego Narodowego Czempiona Hiszpanii, syna Marwana Al Shaqaba – Abha Midasa (od CM Faylla Shaklan/El Shaklan), 3. i 4. miejsce wywalczyły Equifor (Gazal Al Shaqab – Equiria/Pers) oraz Drabant (Gazal Al Shaqab – Demona/Monogramm). Etnodrons-Psyche (Padrons Psyche – Etnografia/Aloes) Stanisława Redestowicza był szósty, El Azem (Gazal Al Shaqab – El Fatha/Entyk) z Janowa – ósmy, a prywatnej hodowli (Minnesota Arabians), sprzedany do Austrii Milton (Ecaho – Mina/Monogramm) dziewiąty.

W następnej klasie, ogierów 8-10-letnich, było chyba jeszcze ciekawiej: Girlan-Bey (Pesal – Gracja Bis/Monogramm) minimalnie przegrał z MA Shadow El Sher (El Sher Mann – Calyenna El Jamaal/Ali Jamaal), na trzecim miejscu wylądował Poganin (Laheeb – Pohulanka/Pepton), na piątym Salar (Ecaho – Saba/Etat). Przedzielił je Valerio Ibn Eternity VI (Eternity Ibn Navarrone-D – Hafati Vogue/RSD Dark Victory), który właśnie wybiera się do Polski, aby spędzić sezon stanówkowy w Zalia Arabians. Edin (Laheeb – Edina/Egon), wychowanek Michałowa, własności francuskiej, zajął szóste miejsce.

Echo Ofira, fot. Katarzyna Dolińska
Echo Ofira, fot. Katarzyna Dolińska

Ostatnią klasę ogierów – 11-letnich i starszych, wygrał Eternity Ibn Navarrone-D (Ansata Sinan – Navarrone P/El Khadir P), zaraz za nim zaś uplasował się, dawno niewidziany, białeckiej hodowli Pesal (Partner – Perforacja/Ernal). Jego forma wyraźnie świadczy o tym, że dzieje mu się całkiem nieźle w Klarenbeek Arabians. Za nim znalazł się michałowski Grafik (Eukaliptus – Gaskonia/Probat).

Czempionaty

Czempionaty trwały trochę tak, jak gdyby rozgrywano je w zwolnionym tempie… Kilka chwil z pewnością zachowamy w pamięci, a gdyby była taka możliwość, to pewnie byśmy obejrzeli je jeszcze raz, przewijając taśmę. Do takich momentów należało zdobycie przez Zigi Zanę wiceczempionatu klaczy młodszych i pokonanie Almy Al Tiglio, która musiała, a raczej jej właściciele, zadowolić się brązem (czempionką została zgodnie z przewidywaniami FM Gloriaa). Do Top Five trafiły michałowska Piacenza i Psyche Kreuza z Chrcynna.

Wśród ogierów młodszych triumfował Aja Justified, przed Shanghaiem E.A., ale wielką frajdę miłośnikom arabów w Polsce sprawił Empire, dzięki któremu ekipa z Michałowa do srebra dorzuciła brąz. W Top Five znalazły się Ali Moniscione i Makisa Adaggio.

Cenoza, fot. Katarzyna Dolińska
Cenoza, fot. Katarzyna Dolińska

Do pełni szczęścia brakowało polskiej ekipie tylko złota. Ale rewelacyjna forma Emandorii utrzymuje się, dzięki czemu Bess Fa’izah i Abha Opalina wrócą do domu tylko ze srebrem i brązem. Przed klaczą i jej trenerem jeszcze Paryż, a cel wydaje się dość oczywisty – trójkorona… Top Five uświetniły Cenoza i Emmona.

Finał tegorocznej imprezy w Moorsele należał do MA Shadow El Sher, własności Dubai Stud, który wyjedzie z tytułem Czempiona Europy. Pokonał on i Eternity Ibn Navarrone-D, i Girlan-Beya. Pesal i Equifor podzieliły się tytułami Top Five.

Jednym z ważniejszych momentów drugiego dnia Czempionatu Europy było wspomnienie o Patcie Maxwellu, którego pamięć uczczono minutą ciszy. Przypomnijmy – Pat Maxwell był założycielem ECAHO i pierwszym, wieloletnim prezesem tej organizacji (1983-2001). Przez ponad 40 lat (wraz z żoną Joanną i córką Emmą) prowadził stadninę Lodge Farm Stud, która cieszyła się opinią jednej z najlepszych w Europie. Miała na koncie wiele sukcesów – m.in. 7-krotnie zdobyła Czempionat Świata. Pat Maxwell odszedł 21 września.

Sędziowie:
Christiane Chazel (Francja)
Sylvie Eberhardt (Niemcy)
Holger Ismer (Niemcy)
Deidre Hyde (ZEA)
Urs Aeschbacher (Szwajcaria)
Renata Schibler (Szwajcaria)

Zobacz galerię zdjęć Sylwii Iłendy z Moorsele

Artykuł w wersji angielskiej do pobrania jako PDF»

 

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Stigler Stud
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.