Reklama
Międzynarodowy Rocznik 2008 Gonitw Koni Arabskich

Wyścigi / Sport

Międzynarodowy Rocznik 2008 Gonitw Koni Arabskich

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
%alttext%%alttext% Międzynarodowa Federacja Władz Wyścigowych Koni Arabskich czyli International Federation of Arabian Horseracing Authorities (IFAHR) wydała po raz pierwszy (w styczniu 2009) Międzynarodowy Rocznik 2008 Gonitw Koni Arabskich (International Arabian Horse Racing Yearbook 2008) wraz z oficialnym periodykiem IFAHR „Al Khayl” (po arabsku „konie”). Pewne dane dotyczące poszczególnych krajów i typu gonitw akredytowanych przez IFAHR można było już wcześniej znaleźć na stronach internetowych (www. ifahr.net).

Międzynarodowy Rocznik 2008 Gonitw Koni Arabskich daje dobre porównanie podstawowych danych o gonitwach tej rasy w wielu krajach na świecie. Polska była jednym z założycieli IFAHR – choć obecnie nie bierze zbyt aktywnego udziału w pracach tej dynamicznie rozwijającej się ogólnoświatowej organizacji. Z porównania danych wynika, że mamy jeden z najbardziej rozbudowanych kalendarzy prób dzielności dla koni arabskich w Europie. Pomimo ciągłych zmian w regulaminie wyścigów, dążących do zamykania polskich gonitw dla koni zagranicznych, nadal mamy w naszym kalendarzu wyścigowym (od 1997 roku) aż dwie główne międzynarodowe gonitwy (Nagroda Europy i Nagroda Białki) otwarte również dla koni niepolskich. Niestety do dzisiaj gonitwy te nie mają akceptacji władz IFAHR. Trudno jest w sposób jednoznaczny określić, dlaczego taki jest stan rzeczy. Procedury IFAHR są jasne i znane, a obie gonitwy mają dużo przesłanek, aby spełnić podstawowe kryteria ustalone przez IFAHR. Podczas sesji tegorocznego walnego zebrania członków IFAHR, które miało miejsce w Paryżu w dniach 23-26 stycznia, omawiano ujednolicenie gonitw akredytowanych przez IFAHR i wstępny ich plan już na rok 2010.

IFAHR liczy 28 krajów członkowskich oraz kilka krajów współdziałających. Organizacja powstała 10 lat temu na walnym zebraniu założycieli w Paryżu. Jej korzenie i podstawy sięgają sekcji wyścigowej ECAHO (ECAHO Race Commission) założonej pod koniec lat 80. ubiegłego wieku. IFAHR powołano, aby skupić wszystkie międzynarodowe i krajowe organizacje związane z gonitwami koni arabskich w celu zachowania czystości krwi koni biorących udział w gonitwach (w oparciu o obowiązkową weryfikację pochodzenia poprzez analizy DNA oraz rodowodów koni w księgach stadnych członków WAHO). Celem zaś nadrzędnym IFAHR była ogólna poprawa wytrzymałości, zdrowia i zrównoważenia psychicznego gatunku. W ostatnich latach IFAHR ściśle współpracuje z głównymi organizacjami wyścigowymi na świecie, aby podnieść rangę i uatrakcyjnić gonitwy koni arabskich, ale przede wszystkim – by usystematyzować i zuniformizować sposób i kryteria przeprowadzania gonitw koni tej rasy, jak również ujednolicić kryteria określające handicapy koni biorących udział w gonitwach. Kraje członkowskie, pomimo różnic wagi około 10 kg, występujących przy obliczaniu wysokości handicapu, zaaprobowały formułę matematyczną, która zezwala na porównawcze określenie handicapu koni biorących udział w gonitwach we wszystkich krajach członkowskich, jak również krajach współdziałających z IFAHR.

Polska nadal wiedzie prym w Europie pod względem liczby koni w treningu oraz liczby startów koni arabskich. Ale ile jest krajów w Europie czy na świecie o tak wysokim standardzie hodowli i nieprzerwanej tradycji poddawania koni arabskich próbie dzielności na torze? Natomiast polska pula nagród, jak i średnia wysokości nagrody w gonitwach wypada blado w porównaniu z pulą nagród w krajach wiodących pod względem gonitw koni arabskich. W przypadku Polski, najpewniejszym źródłem finansowania nagród jest totalizator koński. Ważne jest zorganizowanie sprawnej sieci przyjmowania zakładów poza torem służewieckim i promocja tego sportu w szeroko pojętych mediach. Nowy organizator goniw – Totalizator Sportowy, który podpisał umowę na 30-letnią dzierżawę obiektu, ma wspaniałe możliwości, by dzięki swej sieci kolektur podnieść wielkość nagród i zredukować w najbliższej przyszłości przepaść, która dzieli polską pulę dla koni arabskich od tej w Turcji, Francji, USA czy ZEA. Z niecierpliwością oczekuje polskie środowisko wyścigowe opublikowania przez organizatora regulaminu i planu gonitw na sezon 2009. Organizator obiecywał podnieść pulę nagród w tym sezonie o 20% w stosunku do puli w sezonie 2008. Byłby to pierwszy krok w dobrym kierunku, który mógłby pomóc uzdrowić w krótkim czasie nasz rodzimy przemysł wyścigowy.

POLSKA ***

Liczba torów z gonitwami koni arabskich 3
Sezon wyścigowy 04-11
Liczba koni w treningu 329
Liczba gonitw 188
Liczba startów 1.524
Średnia liczba koni w gonitwie 8,11
Wielkość puli wszystkich gonitw € 439.707
Średnia wysokość nagrody na gonitwę pozagrupową € 2.339
Średnia wysokość nagrody w gonitwach grupowych € 1.717

 

FRANCJA ***

Liczba torów z gonitwami koni arabskich 18
Sezon wyścigowy 01-10
Liczba koni w treningu 300
Liczba gonitw 55
Liczba startów 551
Średnia liczba koni w gonitwie 10
Wielkość puli wszystkich gonitw € 1.383.000
Średnia wysokość nagrody na gonitwę pozagrupową € 25.145
Średnia wysokość nagrody w gonitwach grupowych € 8.600

 

KATAR ***

Liczba torów z gonitwami koni arabskich 1
Sezon wyścigowy 10-05
Liczba koni w treningu +/- 500
Liczba gonitw 200
Liczba startów +/- 1800
Średnia liczba koni w gonitwie 9
Wielkość puli wszystkich gonitw € 4.300.000
Średnia wysokość nagrody na gonitwę pozagrupową € 10.600
Średnia wysokość nagrody w gonitwach grupowych

 

TURCJA ***

Liczba torów z gonitwami koni arabskich 7
Sezon wyścigowy 01-12
Liczba koni w treningu 2.122
Liczba gonitw 1.924
Liczba startów 19.629
Średnia liczba koni w gonitwie 10,2
Wielkość puli wszystkich gonitw € 49.001.599
Średnia wysokość nagrody na gonitwę pozagrupową € 25.468
Średnia wysokość nagrody w gonitwach grupowych

 

USA ***

Liczba torów z gonitwami koni arabskich 17
Sezon wyścigowy 01-12
Liczba koni w treningu 544
Liczba gonitw 502
Liczba startów 3.312
Średnia liczba koni w gonitwie 6,6
Wielkość puli wszystkich gonitw € 3.219.565
Średnia wysokość nagrody na gonitwę pozagrupową € 6.537
Średnia wysokość nagrody w gonitwach grupowych € 4.832

 

ZEA ***

Liczba torów z gonitwami koni arabskich 4
Sezon wyścigowy 11-03
Liczba koni w treningu 649
Liczba gonitw 125
Liczba startów 1.466
Średnia liczba koni w gonitwie 11,5
Wielkość puli wszystkich gonitw € 1.858.960
Średnia wysokość nagrody na gonitwę pozagrupową € 14.637
Średnia wysokość nagrody w gonitwach grupowych € 8.213

***Dane pochodzą z International Arabian Horse Racing Yearbook 2008, (IFAHR, styczeń 2009).

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Stigler Stud
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.