Reklama
Sezon 2017 rozpoczęty. Dublet Macieja Kacprzyka na dobry początek (23.04.2017)

Wyścigi / Sport

Sezon 2017 rozpoczęty. Dublet Macieja Kacprzyka na dobry początek (23.04.2017)

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Nagroda Skowronka, fot. Agnieszka Marczak
Nagroda Skowronka, fot. Agnieszka Marczak

Tradycyjnie już Nagroda Skowronka (handikap I gr., 2000 m) jest arabskim rodzynkiem podczas inauguracji sezonu wyścigowego na Służewcu. Mogą w niej wystartować, co prawda pod nadwagą, także dobre konie. Dwa lata temu wygrał ją powracający po rocznej przerwie spowodowanej ciężką kontuzją, niepokonany w wieku 3 lat Westim. Tym razem gonitwa ta miała mocną parę faworytów, Burkana i Salmana „alkahlediahów”, którą wystawił debiutujący trener Maciej Kacprzyk. Lepszego początku kariery nie mógł sobie wymarzyć. Ośmioletni wałach hodowli saudyjskiej Burkan Al Khalediah (Khalid El Biwaibiya – Rayyan/Bengali d’Albret) wygrał pewnie pod uczennicą Joanną Balcerską w dobrym czasie jak na tor elastyczny w skali 3,6 – 2’20,5″(36,3-36-34-34,2), a drugie miejsce równie pewnie wywalczył francuski, sześcioletni ogier Salman Al Khalediah (Dormane – Jaleelat Al Khalidiah/Tiwaiq).

 

Niezagrane „alkhalediahy”

 

Burkan Al Kahlediah pod Joanną Balcerską, fot. Agnieszka Marczak
Burkan Al Kahlediah pod Joanną Balcerską, fot. Agnieszka Marczak

Oba wymienione konie, a także zgłoszony do Nagrody Skowronka, ale ostatecznie wycofany, niepokonany w wieku 4 lat w pięciu startach francuski Shadwan Al Khalediah (Nashwan Al Khalidiah – Quesche du Paon/Akbar) powinny przysporzyć w tym roku sukcesów nie tylko młodemu trenerowi, ale także stadninie Polska AKF Sp. z o.o., która jest ich właścicielem. Zwłaszcza Shadwan, sklasyfikowany w handikapie generalnym na drugim miejscu (79 kg) za trenowanym przez Andrzeja Laskowskiego Alladynem (81,5), ma szansę, jeśli będzie „trzymał dystans”, walczyć o zwycięstwa na Służewcu w najważniejszych gonitwach dla koni starszych. Jeśli natomiast długie biegi nie będą mu dostatecznie odpowiadać, Maciej Kacprzyk zamierza wypróbować go na krótszych (do 2000 m), również na zagranicznych torach.

 

Maciej Kacprzyk, fot. Agnieszka Marczak
Maciej Kacprzyk, fot. Agnieszka Marczak

Dodajmy, że Andrzej Walicki pozostawił swemu niedawnemu aspirantowi (Kacprzyk pracował u niego przez ostatnie dwa lata) niezagrane, choć wysoko sklasyfikowane w handikapie generalnym, „alkhalediahy”. Shadwan będzie mógł rozpocząć występy od I grupy, w której po wygraniu Nagrody Skowronka znalazł się Burkan. Salman natomiast pozostaje w w II grupie.

 

Oprócz sześcioletniego Alladyna (Von – Alba Longa/Estragon), w najwyższej grupie (A) znalazły się jeszcze Arash (Akim de Ducor – Almina/Furiat) i ubiegłoroczny derbista Mogadiusz (Echo Ofira – Mukata Fata/KA Czubuthan). Od nich Alladyn był i raczej pozostanie lepszy. Natomiast w grupie B są ubiegłoroczny wicederbista Poryw (Nougatin – Pasima/Ecaho) i 9-letni Ussam de Carrere (Njewman – Assada El Barak/Mad Oua). Jako ciekawostkę dodajmy, że pierwszego z nich trenuje Wojciech Olkowski, którego stajnia, wysoko notowana w konkurencji folblutów, wzmocniła się po raz pierwszy o konie arabskie, i to w większości obiecujące!

 

Salman Al Khalediah, fot. Agnieszka Marczak
Salman Al Khalediah, fot. Agnieszka Marczak

Czy z grona koni 5-letnich zdoła się przebić któryś z niższych grup? Po rocznej przerwie spowodowanej kontuzją wrócił do treningu, tym razem w stajni Macieja Janikowskiego, najlepszy trzylatek w sezonie 2015, holenderski V.I.P. Kossack (Marvan I – Vydumka/Madiar), własności Krzysztofa Goździalskiego. Jest sklasyfikowany w drugiej grupie, więc będzie mógł po raz pierwszy wystartować nawet w trzeciej pod nadwagą. Janikowski nie chce na razie wypowiadać się na temat szans awansu jego nowego podopiecznego do służewieckiej elity. Skupia się przede wszystkim na tym, aby jak najlepiej przygotować V.I.P.-a do pierwszego występu w tym sezonie.

 

Burkan Al Kahlediah, fot. Agnieszka Marczak
Burkan Al Kahlediah, fot. Agnieszka Marczak

Od III grupy rozpocznie występy na Służewcu (już w najbliższą sobotę w gon. IX), zdaniem trenera Wojciecha Olkowskiego, dobrze zapowiadający się, mający świetny rodowód, pięcioletni francuski ogier L’Eauu du Gange (Amer – Divana/Dormane), również własności Goździalskiego. Ma on za sobą tylko nieudany debiut w wieku 4 lat we Francji. Mówią, że samo pochodzenie jeszcze nie biega, ale szlachectwo zobowiązuje, więc można oczekiwać, że syn Amera i wnuk Dormane jednak wygra w swym debiucie na Służewcu.

 

Jej wysokość Królowa Shannon

Niejednoznaczny obecnie do przewidzenia, ale najprawdopodobniej znaczący, udział do rywalizacji starszych arabów powinny wnieść w drugiej części sezonu najlepsze czterolatki, które do Derby będą rywalizować raczej tylko we własnym gronie. Niepokonana w wieku trzech lat aż w sześciu startach (!) Shannon Queen (Ainhoa St Faust – Sasanka Fata/Sam Tiki) – w ostatnim pokonała starsze konie i rówieśników w Porównawczej – wyhodowana w najbardziej obecnie cenionej polskiej prywatnej stadninie Czorty koło Nasielska, należącej do PP. Magdaleny i Daniela Gromalów, przewodzi w handikapie generalnym (78) z przewagą pięciu kilogramów nad janowskiej hodowli Eladerem (Kahil Al Shaqab – Elima/Eukaliptus). Ten nie imponujący wymiarami (152-174-19) gniadosz, po udanej rywalizacji w gonitwach eksterierowych, sprawił sensację, zajmując trzecie miejsce w Porównawczej (tylko o 1,25 dł. za Shannon Queen). W ub. sezonie trenował go Tadeusz Dębowski we Wrocławiu, a do obecnego przygotowywał rutynowany rosyjski jeździec Siergiej Vasyutov, który zastąpił w Janowie w roli szkoleniowca Bogdana Strójwąsa. Poprzedni janowski trener zakończył karierę z powodów zdrowotnych.

 

Trener Janusz Kozłowski ma nadzieję, że Królowa Shannon również w tym sezonie będzie trudna do pobicia i ostatecznie uzyska po raz drugi miano Arabskiego Konia Roku. Oprócz niej trenuje jeszcze dwie mocne klacze wyhodowane w SK Czorty: Gusę (Murhib – Gusmania/Status) i Twilight (Murhib – Tajmonia/Madiar). Pierwsza z nich, w najbliższą niedzielę, w biegu o Nagrodę Cometa (kat. B, 2000 m), sprawdzi obecną wartość wyżej wspomnianego Eladera oraz trenowanego przez Małgorzatę Łojek francuskiego Zahaaba (Mahabb – Madone de Piboul/Dormane), który jako trzylatek miał problemy z trzymaniem dystansu.

 

Z pozostałych czterolatków ciekawie zapowiadają się sklasyfikowane w grupie B: janowski Bandolero (Portmer – Botura/Samsheik) i trenowana przez Macieja Janikowskiego Arwa (Munjiz – Amina/Murat-Gazon), a także Wielka Dalena (Via Verdi Kossack – Wielka Dama/El Amor, I gr. tr. Adam Wyrzyk) oraz Sarin Hel (Marvin El Samawi – Setna Heli/Pepe le Mocco, II gr.), przygotowywany przez debiutującego w roli trenera Piotra Piątkowskiego, byłego już świetnego dżokeja (definitywnie zakończył karierę z powodu kontuzji kręgosłupa), należącego do elitarnego „Klubu 1000” (wygrał ponad 1300 gonitw, Derby arabskie na Celtisie w 2010).

 

Niewykluczone, że bardziej widoczne niż w ub. roku będą także konie po Dahessie. Sześć czterolatków po tym reproduktorze przygotowuje trenerka Anna Nieora-Tchkuaseli, która miała już w swej karierze wielkie osiągnięcia (najlepszy Gorec wygrał Derby w 2003 roku i Nagrodę Europy w latach 2004-2005).

 

Liczby, daty, nagrody, zmiany

 

Do sezonu 2017 zostało zgłoszonych 377 koni arabskich: 214 trzylatków (20 zagranicznej hodowli), 87 (20) czterolatków i 76 (28) 5-letnich i starszych. Zaplanowane dla nich zostały 163 gonitwy. Derby odbędą się po trzytygodniowej przerwie w wyścigach na Służewcu – 30 lipca, a Dzień Arabski 20 sierpnia. W innym terminie niż zazwyczaj (ostatnia niedziela czerwca) rozegrana zostanie nagroda Janowa (9 lipca). Później niż w poprzednich sezonach zaplanowano pierwszy wyścig kategorii A, czyli Nagrodę Ofira (11 czerwca) dla czteroletnich i starszych koni.

 

W porównaniu z poprzednim sezonem istotna zmiana dotyczy systemu rozgrywania biegów dla trzylatków. Odbywać się one będą w konkurencji otwartej, krajowej (dla koni wpisanych do PASB) oraz eksterierowej*. W tych dwóch ostatnich kategoriach rozpisano tylko biegi II oraz I grupy (odpowiednio imienne: Borka, Emaela, Eldona i Batyskafa oraz Trafa, Peptona, Gangesa, Pianissimy, Wojsława i Wikinga). Pozagrupowe wyścigi dla trzylatków odbędą się tylko w konkurencji otwartej: jeden w kat. A (Sambora) i cztery w kat. B: Europejczyka, Koheilana I, Amuratha (w ub. roku był to wyścig eksterierowy) oraz Baska.

 

Istotna zmiana dotyczy także Nagrody Pierrota (kat. A), która w ub. sezonie była przeznaczona dla 3-letnich i starszych arabów eksterierowych, a w tym roku, tak jak w poprzednich, będzie ponownie gonitwą otwartą, w której młode konie mają szansę po raz pierwszy rywalizować ze starszymi. Drugą taką okazję daje, jak wiadomo, Nagroda Porównawcza.

 

Po raz pierwszy rozegrane zostaną także grupowe gonitwy eksterierowe dla koni czteroletnich i starszych. Jest ich jednak w planie tylko sześć, w tym jedna I grupy (Witraża).

*Gonitwy EKSTERIEROWE

Gonitwa międzynarodowa dla trzyletnich koni czystej krwi arabskiej, które spełniają trzy poniższe warunki:
1.
Przodkowie konia w linii męskiej odnosili sukcesy pokazowe tzn.:
a) co najmniej dwóch z trzech przodków w linii męskiej – ojciec, dziadek lub pradziadek – brało udział w pokazach „w ręku” rozgrywanych zgodnie z zasadami ECAHO i co najmniej jeden z nich zdobył tytuł czempiona, wiceczempiona lub brązowy medal;
b) ewentualnie co najmniej jeden z w/w przodków zdobył tożsamy tytuł na pokazie ECAHO kategorii Title;
c) ewentualnie co najmniej jeden z w/w przodków zdobył co najmniej tytuł narodowego czempiona w kategorii „w ręku” w kraju, który nie jest członkiem ECAHO.
2.
Właściciel konia na co najmniej siedem dni przed pierwszym zapisem konia do gonitwy złoży do PKWK oświadczenie, który(e) z warunków opisanych w punkcie 1. spełnia jego koń, podając wiarygodne dane możliwe do sprawdzenia (nazwa pokazu, rok i miejsce rozegrania).
3.
PKWK umieści tego konia na specjalnej eksterierowej liście.

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.