Reklama
Podwójny debiut

Aktualności

Podwójny debiut

Gobelin, fot. Katarzyna Dolińska
Gobelin, fot. Katarzyna Dolińska

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Gobelin, fot. Katarzyna Dolińska
Gobelin, fot. Katarzyna Dolińska

W ubiegły weekend byliśmy świadkami narodzin kolejnej imprezy w kalendarzu pokazów koni arabskich w Polsce. I Jesienny Pokaz Koni Arabskich zorganizowany w Janowie Podlaskim, w nowej, przestronnej hali, to wydarzenie ważne z kilku powodów.

Kiedy w 2004 r. odwołano III Międzynarodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi w Poznaniu, Polska straciła dobrze zapowiadającą się, jesienną halową imprezę, która nie tylko dawała możliwość sprawdzenia koni przed ważnymi halowymi występami w Akwizgranie, w czempionacie Europy i świata, ale która także – po udzieleniu jej przez ECAHO rangi międzynarodowej – mogła być szansą porównania koni polskich i zagranicznych oraz

Eudora, fot. Katarzyna Dolińska
Eudora, fot. Katarzyna Dolińska

nawiązania kontaktów z hodowcami spoza Polski. Tego typu imprezę bezskutecznie próbowała wznowić stadnina Falborek Arabians. W końcu w Janowie Podlaskim stanęła długo oczekiwana, piękna hala z doskonałym zapleczem. Organizacja dużego pokazu w tym miejscu była więc tylko kwestią czasu, a zarząd stadniny postanowił nie zwlekać zbyt długo.

Altamira, fot. Katarzyna Dolińska
Altamira, fot. Katarzyna Dolińska

I tak, w klasach w ręku obejrzeliśmy 58 wychowanków stadnin państwowych i prywatnych – choć z mniejszym udziałem tych drugich. Debiutem ubiegłego weekendu w Janowie był także powrót rozgrywek koni arabskich w klasach pod siodłem. Sądząc po liczbie widzów na trybunach, właśnie te klasy cieszyły się największym zainteresowaniem. Ponieważ Janów Podlaski postanowił pokazać we wszystkich trzech klasach pod siodłem stawkę aż 12 ogierów czołowych, klasy Classic Pleasure i kostiumowe (w strojach klasycznym i polskim) podzielono na podgrupy: dla ogierów (A) oraz klaczy i wałachów (B). W podgrupach B Classic Pleasure i w strojach klasycznych wystąpiła reprezentacja klaczy innej stadniny państwowej – SK Michałów. Niestety, mimo wcześniejszych deklaracji, stawka koni własności prywatnej, zgłoszonych do klas użytkowych, nie była duża. Miejmy nadzieję, że powtórzy się jednak historia klas w ręku z pokazów w Poznaniu i Falborku i w kolejnych edycjach Jesiennego Pokazu hodowcy prywatni zgłoszą więcej koni do klas użytkowych.

Celsjusz, fot. Katarzyna Dolińska
Celsjusz, fot. Katarzyna Dolińska

Bardzo miłym i wzruszającym akcentem jeździeckim imprezy był występ wałacha Elekt. Ten urodzony 21 lat temu w Janowie Podlaskim koń jest w tej chwili jednym z najbardziej zasłużonych arabów użytkowych w Polsce, jeśli nie w Europie. Ma na koncie niezliczoną ilość startów w rajdach długodystansowych (z dwukrotnie zdobytym brązowym medalem MP w tej dyscyplinie i reprezentacją Polski na MŚ w Dubaju) pod właścicielką Krystyną Romszycką oraz bogatą karierę ujeżdżeniową pod jej córką, Agnieszką. Tym razem Elekt przyjechał po zwycięstwo w klasie Classic Pleasure (B) oraz dał – ostatni w swej karierze – pokaz umiejętności ujeżdżeniowych. Wzruszony dyrektor SK Janów Podlaski, Marek Trela, osobiście pogratulował amazonce Agnieszce Romszyckiej i wychowankowi Janowa.

Gobelin, fot. Katarzyna Dolińska
Gobelin, fot. Katarzyna Dolińska

Pokaz w Janowie swą obecnością uświetniła też pierwsza w historii polskiej hodowli czempionka Europy w skokach przez przeszkody – klacz Niniwa, hodowli i własności rodziny Ostrowskich. Niewielka wzrostem, lecz niezwykle odważna i odporna psychicznie klacz dumnie wjechała na arenę pod amazonką Agnieszką Olszewską, noszącą zdobyty w Austrii złoty medal, po czym para pokonała przeszkody do wys. 130 cm – z dużym zapasem i bez wysiłku, jak gdyby nie miała za sobą wyczerpującego sezonu i męczącej podróży do Austrii.

Metropolis NA, fot. Katarzyna Dolińska
Metropolis NA, fot. Katarzyna Dolińska

Niewątpliwie usatysfakcjonowany przyjazdem na Jesienny Pokaz był także Michał Bogajewicz. Wychowanek jego stadniny w Niewierzu – efektowny, o cudownie ogromnym, czarnym oku Miły Pan – zdobył Czempionat Ogierów Młodszych, pokonując wyśmienicie prezentującego się białeckiego Celsjusza i utytułowanych kolegów hodowli prywatnej: ogierki Popo i Wextrim. Inny zaś wychowanek stadniny w Niewierzu, znakomicie noszący się, o świetnych predyspozycjach ruchowych wałach Gobelin, zaliczył bardzo udany występ w klasie Classic Pleasure (B). Gobelin, będący własnością Urszuli Łęczyckiej, a trenowany i dosiadany przez Agnieszkę Romszycką, ustąpił pola tylko swojemu koledze stajennemu,

Miły Pan, Pan Bogajewicz i Pan Mucha, fot. Katarzyna Dolińska
Miły Pan, Pan Bogajewicz i Pan Mucha, fot. Katarzyna Dolińska

doświadczonemu Elektowi. Również w klasie kostiumowej w strojach klasycznych (mimo niegroźnego incydentu na rozprężalni) Gobelin prezentował się bardzo dobrze. Jednak sędzia oceniający klasę dostrzegł w stroju amazonki elementy niedopuszczone przez przepisy ECAHO i w rezultacie ten ciekawie umaszczony wałach wypadł poza pierwszą piątkę. Miejmy jednak nadzieję, że po zakończeniu kariery przez Elekta, Gobelin zostanie jego godnym następcą.

Popo, fot. Katarzyna Dolińska
Popo, fot. Katarzyna Dolińska

  I Jesienny Pokaz Koni Arabskich ma szansę stać się jednym z ważniejszych, jeśli nie najważniejszym pokazem w polskim kalendarzu imprez. Pozbawiony presji i – cóż tu ukryć – blichtru towarzyszącego Dniom Koni Arabskich, za to organizowany w pięknym miejscu i w przyjaznej atmosferze, stanowić będzie dla niektórych koni sprawdzian przed występami halowymi, a dla innych może i pierwszy krok do rozpoczęcia kariery sportowej. Jednym z hodowców prywatnych, którzy zdecydowali się zabrać swoją klacz na Jesienny Pokaz, był Jan  Głowacki. „Byliśmy ciekawi nowej imprezy i nie zawiedliśmy się – mówi syn hodowcy, Szymon, trener i prezenter koni pokazowych w SK Mała Wieś. – Jestem bardzo

Popo, fot. Katarzyna Dolińska
Popo, fot. Katarzyna Dolińska

zadowolony z występu naszej klaczy Gracei i z ocen, jakie dostała od sędziów zaproszonych na ten pokaz. Impreza była doskonale zorganizowana i przeprowadzona, a tak miłej atmosfery nie spotyka się chyba na żadnym z pokazów”. Pozytywne zdanie o przebiegu Jesiennego Pokazu ma też dyrektor stadniny w Janowie Podlaskim, który przyznał, że pokaz ten działa na jego wyobraźnię bardziej, niż narodowy czempionat rozegrany trzy tygodnie wcześniej. Może więc już niedługo będziemy mieć w Polsce Jesienny Międzynarodowy?

WYNIKI

Czempionat Klaczy Młodszych

Cenoza 2005 kaszt., Ekstern/Celna, wł. SK Janów Podlaski
Perolia 2004 sk.gn., Gazal Al Shaqab/Pereira, wł. SO Białka

Czempionat Klaczy Starszych

Efuzja 2001 gn., Emigrant/Elfina, wł. SK Janów Podlaski
Emika 1999 siwa, Eldon/Emoza, wł. SO Białka

Czempionat Ogierów Młodszych

Miły Pan 2005 gn., Piaff/Majka, wł. SK Niewierz
Celsjusz 2004 siwy, Ekstern/Carina, wł. SO Białka

Czempionat Ogierów Starszych

Alwaro 2000 siwy, Eukaliptus/Algora, wł. SK Janów Podlaski
Piber 1996 siwy, Pamir/Pilina, wł. SK Janów Podlaski

Klasa 9A: Classic Pleasure. Ogiery

1. Album gn., 1995 (Europejczyk – Alejka/Palas)
hod/wł. SK Janów Podlaski
jeździec: Magdalena Ługowska

2. Esculap siwy, 1999 (Primo – Esparceta/Fawor)
hod/wł. SK Janów Podlaski
jeździec: Mateusz Jaworski

Klasa 9B: Classic Pleasure. Klacze i wałachy

1. Elekt gn., 1985 (Palas – Elektra/Bandos)
hod. SK Janów Podlaski / wł. K. Romszycka
jeździec: Marta Suchańska

2. Gobelin kaszt., 2001 (Ganges – Grenada/Set)
hod. SK Niewierz / wł. U. Łęczycka
jeździec: Agnieszka Romszycka

Klasa 10A: Kostiumowa w stroju polskim. Ogiery

1. Esculap siwy, 1999 (Primo (SE) – Esparceta/Fawor)
hod/wł. SK Janów Podlaski
jeździec: Mateusz Jaworski

2. Album gn., 1995 (Europejczyk – Alejka/Palas)
hod/wł. SK Janów Podlaski
jeździec: Magdalena Ługowska

Klasa 10B: Kostiumowa w stroju polskim. Klacze i wałachy

1. Chochoł siwy, 1999 (Harbin – Charyzma/Gabaryt)
hod. K. Tuliński / wł. M. Byszewska-Scharf
jeździec: Agnieszka Romszycka

2. Orkusz gn., 1998 (Pamir – Orda/Pepton)
hod. SK Janów Podlaski / wł. SUDGAZ
jeździec: Patrycja Śledź

Klasa 11A: Kostiumowa w stroju klasycznym. Ogiery

1. Pentagram gn., 1999 (Druid – Pętla/Visbaden)
hod/wł. SK Janów Podlaski
jeździec: Klaudia Żmudzińska

2. Album gn., 1995 (Europejczyk – Alejka/Palas)
hod/wł. SK Janów Podlaski
jeździec: Magdalena Ługowska

Klasa 11B: Kostiumowa w stroju klasycznym. Klacze i wałachy

1. Ernestyna siwa, 1989 (Piechur – Erwina/Palas)
hod/wł. SK Michałów
jeździec: Konrad Błaszczyk

2. Mata Hari gn., 2002 (Werbum – Martynika/Monogramm)
hod/wł. SK Michałów
jeździec: Paulina Koziara

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.