Reklama
Polskie Psy’ki

Aktualności

Polskie Psy’ki

Etrykant z SK Petronius Arabians, fot. Paweł Dąbkowski
Etrykant z SK Petronius Arabians, fot. Paweł Dąbkowski

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Etrykant z SK Petronius Arabians, fot. Paweł Dąbkowski
Etrykant z SK Petronius Arabians, fot. Paweł Dąbkowski

Gdy w zeszłym roku rozmawialiśmy z hodowcami o „trzech muszkieterach” – użytych w Polsce synach wiceczempiona USA Padronsa Psyche, wszyscy zgodnie twierdzili, że o ich wartości hodowlanej dużo powiedzą pierwsze źrebięta. W tej chwili wszystkie trzy ogiery – a więc Etnodrons Psyche, Pilin Psyche i Canzon Psyche, mają już swoich potomków. Jakie są więc pierwsze wrażenia?

„Każdy hodowca, który w zeszłym roku pokrył swoje klacze Etnodronsem, jest bardzo zadowolony. Najlepszym tego dowodem jest, że wszyscy wracają do mnie, wykupując kolejne stanówki w tym roku” – mówi Stanisław Redestowicz, właściciel ogiera Etnodrons Psyche i hodowca wszystkich trzech użytych ogierów po Padronsie. – „W zeszłym roku Etnodrons pokrył aż 23 klacze, co jest chyba zeszłorocznym rekordem wśród ogierów hodowli prywatnej” – dodaje.

Andrzej Wójtowicz – właściciel Canzona Psyche, który pokrył w zeszłym roku 6 klaczy – jest bardziej sceptyczny co do zainteresowania stanówkami: „Jak do tej pory, zainteresowanie Canzonem jest względne i nie spodziewam się większego, z powodu dużej podaży ogierów z linii Padronsa w Polsce w tym momencie. Hodowcy mogą użyć Enzo, Psytadela, Etnodronsa Psyche…”

Jednak dotychczasowe opinie o potomstwie „trzech muszkieterów” wydają się dosyć optymistyczne. „Canzon Psyche jest jak dotąd ojcem wyłącznie płci pięknej – mówi Andrzej Wójtowicz. – Na 3 urodzone już źrebięta cała trójka to klaczki”. Właściciel ogiera chwali też jego zdolność do przekazywania dobrych nóg oraz długiej szyi, natomiast głowy dotychczas urodzonych źrebiąt ocenia jako przeciętne.

Zupełnie przeciwną tendencję zauważył za to właściciel Pilina Psyche – Czesław Witko, który mówi, że źrebięta o takich głowach, jakie dał Pilin, jeszcze się w stadninie w Kielnarowej nie rodziły. Podobne spostrzeżenia ma Stanisław Redestowicz: „Etnodrons na pewno nie psuje głów. Moim zdaniem, to ogier uniwersalny do każdej klaczy – jest poprawny, wysoki (157 cm!), ma dobrą głowę i długą szyję i widać, że cechy te przekazuje potomstwu. Źrebięta po Etnodronsie oglądał już znany trener, Wojciech Kowalik i jest zainteresowany wzięciem kilku do treningu i pokazaniem ich na arenie międzynarodowej” – dodaje z dumą Stanisław Redestowicz, który w tym roku zamierza wprowadzić do hodowli kolejnego ogiera z tej linii – Eronissimo (po Magnum Psyche).

Przypomnijmy, że męskie potomstwo Padronsa Psyche w Polsce to, oprócz tytułowych „muszkieterów” (artykuł „Trzej muszkieterowie?” znajdziesz tutaj), także m.in. czteroletni Gloriet Psyche (od Glorietta) oraz dwuletni syn michałowskiej Zagrobli – Zigi-Zan. Być może te ogiery w przyszłości również zasilą polską hodowlę.

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.