Reklama
Do QR Marca dołączy Borsalino K

Aktualności

Do QR Marca dołączy Borsalino K

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Borsalino K, fot. z arch brazylijskiej Księgi Stadnej (ABBCA)
Borsalino K, fot. z arch brazylijskiej Księgi Stadnej (ABBCA)

Niedawno pisaliśmy o sensacyjnym zakupie do Belgii ogiera QR Marc (po Marwan Al Shaqab) i jego planowanym pobycie w znanej belgijskiej stadninie Jadem Arabians należącej do Christine Jamar-Demeersseman. Jeszcze nie ucichły echa po dyskusjach i wrażeniu, jakie zrobił na hodowcach zakup QR Marca, a już do oferty stadniny na sezon 2008 dołącza kolejny ogier o rodowodzie wywodzącym się z linii wielokrotnych czempionów – Borsalino K!

Borsalino K (Encore Ali – Keepsake V po Huckleberry Bey), urodzony 10 marca 1997 w Haras Aratinga Murillo Kammera w Brazylii (później sprzedany do Aretusa Arabians we Włoszech), reprezentuje w linii męskiej ród Saklawi I, będąc wnukiem jednego z najbardziej zasłużonych w historii hodowli czystej krwi ogierów, ojca ponad 400 zarejestrowanych źrebiąt: Ali Jamaala. Ali Jamaal, urodzony w USA (w hodowli rodziny Bergen) i wyeksportowany do Haras Meia Lua Lenity Peroy (Brazylia), w 1986 r. powrócił do USA. Był pierwszym ogierem w historii tego kraju, który zdobył tytuły młodzieżowego czempiona (1989) i czempiona ogierów starszych USA (1990, wcześniej, w 1989 r., został „jedynie” wiceczempionem kraju), zdobył również tytuły czempiona pokazów w Scottsdale i narodowego czempiona Kanady (1989). Ojcem Ali Jamaala był wywodzący się z linii legendarnych Nazeera i Morafica czysto egipski Ruminaja Ali – Czempion Ogierów Młodszych i Wiceczempion Ogierów Starszych USA, syn również utytułowanego Wiceczempiona Ogierów Młodszych USA – Shaikh’a Al Badi.

Potomstwo Ali Jamaala to cała plejada gwiazd i wiele późniejszych ogierów czołowych kontynuujących tę linię. Za najważniejsze z nich uważa się zdobywców tytułu Czempiona USA, ogiery Dakar El Jamaal i BST Dajamaal, Czempionkę USA, Kanady, Brazylii i Arabii Saudyjskiej – Europę El Jamaal, Wiceczempiona USA – Parysa El Jamaal (wnuka czysto

Borsalino K, fot. Gigi Grasso (z arch. Ca di Gianni)
Borsalino K, fot. Gigi Grasso (z arch. Ca di Gianni)

polskiego og. Gdansk [Bask x Gdynia]), Wiceczempiona USA i Kanady oraz czempiona pokazu w Scottsdale – Pershahna El Jamaal, Narodową Wiceczempionkę USA i Czempionkę USA w kategorii AOTH – Tulle El Jamaal, Czempiona Austrii – Beya El Jamaal, zdobywcę tytułów 2004 Region 2 Unanimous Champion Breeding Stallion i 2005 Scottsdale Arabian Western Pleasure Maider Horse – Jullyena El Jamaal, Czempiony Brazylii – ogiery Arkane El Jamaal i Ninjah El Jamaal, oraz Czempionki Brazylii – klacze Eloise El Jamaal, Miss El Jamaal i NV Ali Bey, a w końcu – zdobywcę tytułu Narodowego Czempiona Kanady Encore Ali – ojca Borsalino K, ze strony matki mającego również polskie korzenie poprzez tierskiego ogiera Muscat, wnuka janowskiej Mammony (po Ofir), który był Trójkoronowanym Czempionem USA, Kanady i Scottsdale w 1980 r.

Pierwszą decyzję o zakupie koni arabskich Brazylijczyk Murillo Kammer podjął ponad dziesięć lat temu, za radą znanego amerykańskiego trenera Michaela Byatta, kupując pierwsze konie, m.in. matkę Borsalino K – klacz Keepsake V po Huckleberry Beyu, ojcu wielu czempionów w klasach w ręku (halter) i użytkowych, samemu utytułowanemu m.in. jako młodzieżowy wiceczempion USA (1997), U.S. National Top Ten Stallion (1981), wiceczempion USA w English Pleasure (1984) i zdobywca tytułu Legion of Merit (przyznawanego wybitnym przedstawicielom rasy). Dzielny Huckleberry Bey również niesie w sobie polską krew, będąc wnukiem wyhodowanej w Nowym Dworze Naganki (po Bad Afas).
Za radą Michaela Byatta Kammer zdecydował się wydzierżawić Encore Ali, z którym Keepsake V dała Borsalino K. Dodajmy, że matka Borsalino, Keepsake V była Młodzieżową Wiceczempionką USA.

Borsalino K, fot. Gigi Grasso (z arch. Ca di Gianni)
Borsalino K, fot. Gigi Grasso (z arch. Ca di Gianni)

Borsalino K od sierpnia 2005 przebywał w znanym, włoskim ośrodku treningowym Ca di Gianni – Gian Paolo Gubiottiego i Paolo Capecciego.
Ten cenny rodowodowo ogier może pochwalić się utytułowanym potomstwem w wielu krajach. Do grupy odnoszących jak dotąd największe sukcesy pokazowe koni należą:
– młodzieżowa czempionka Brazylii i czempionka klaczy 4-letnich pokazu w Scottsdale Rayyana K (Borsalino K – MFA Exoticaa), wł. Laetitia d´Arenberg, Estancia Las Rosas (Urugwaj),
– będąca w treningu w Ca di Gianni, brazylijskiej hodowli, a w rękach włoskiej rodziny Scipioni Cicilla (Borsalino K – HP Anik), wiceczempionka Włoch, czempionka pokazów w Bettonie i Festa del Purosanguo Arabo di Umbria,
– wiceczempionka pokazu klasy C w Voghera – wyhodowana w Brazylii Sahara Azira (Borsalino K – Azira El Shavlan), będąca własnością rodziny Franchini (Włochy),
– zajmująca jak dotąd trzecie miejsca w klasach pokazów: międzynarodowego kl. B Arabian Masters w Bordeaux i klasy C w Pau – Malanje (Borsalino K – Magic Star), hodowli i własności francuskiej,
– plasująca się w pierwszych piątkach klas na pokazach klasy B (Miono, Hiszpania) Spirea B
(Borsalino K – CM Faylla Shaklan), hodowli Mariety Salas (Ses Planes), własności Lopeza Apperibay, Hiszpania,
– wyhodowana przez Murillo Kammera, a należąca do księcia Khalida Bin Sultan Bin Abdul Aziza z Arabii Saudyjskiej Helena (Borsalino K – Nefertite K), która nieźle radzi sobie na bliskowschodnich pokazach, zajmując jak dotąd drugie miejsce w klasie klaczek dwuletnich pokazu narodowego Arabii Saudyjskiej, 4. miejsce na prestiżowym, międzynarodowym pokazie w Dubaju i piąte w międzynarodowym pokazie w Sharjah.

TSA Brasilia Chariklia, fot. Nikki de Kerf (z arch. The Shah Arabians)
TSA Brasilia Chariklia, fot. Nikki de Kerf (z arch. The Shah Arabians)

Borsalino K jako ojciec sprawdził się również w Holandii. Na zdjęciu prezentujemy jedno ze źrebiąt rocznika 2007 – urodzoną w The Shah Arabians w Holandii klaczkę TSA Brasilia Chariklia (Borsalino K – Amal-Chariklia).
W Brazylii zaś (w Haras El Madan) przebywa pełna siostra Borsalino K Cecilia K, zdobywczyni tytułu Narodowej Czempionki Brazylii 2006.

Choć informacja została potwierdzona, to dokładny termin przyjazdu Borsalino K do Jadem Arabians nie jest jeszcze znany.

Opóźnieniu natomiast ulegnie przyjazd ogromnie oczekiwanego w Europie QR Marca – zapowiadany wcześniej na 1 listopada, ogier ostatecznie ma się stawić w Jadem Arabians ok. 20 listopada. Cena stanówki, choć już ustalona, do momentu oficjalnego ogłoszenia jej przez Jadem Arabians na nowotworzonej stronie internetowej (powinna zacząć działać pod koniec tygodnia) nie jest ujawniana. Wiadomo nam natomiast, że w pierwszej kolejności pobierane i mrożone będzie nasienie dla hodowców amerykańskich, którzy wykupili stanówki QR Markiem przed jego sprzedażą do Europy. Plany pokrycia QR Markiem swoich klaczy ma też co najmniej jedna polska stadnina prywatna.

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy
Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.