Reklama
Przed przetargiem w Janowie

Aktualności

Przed przetargiem w Janowie

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Logo Janowa Podlaskiego
Logo Janowa Podlaskiego

W najbliższą sobotę, 27 października, w Janowie Podlaskim wystawionych zostanie na przetarg kilkanaście koni. Z oczywistych względów uwagę klientów powinny przyciągnąć klacze stadne. W tym nielicznym gronie znalazły się dwie godne polecenia „perełki”.

Pierwszą z nich jest siwa SALAMINA 2001, córka Laheeba i Sari/Argo. Wiele atutów przemawia za tą klaczą, jak choćby ten, iż jest ona ledwie jedną z trzech ostatnich – obok Ariadne i Percepcji – janowskich „laheebek”, a półsiostrą takich postaci, jak Siklawa (Młodzieżowa Wiceczempionka Polski, już sprzedana) Galilea (Czempionka Świata i Polski), Emira (Czempionka Polski, Pucharu Narodów i Europy), Wieża Babel, Emesa czy Estoria.

Miarą sukcesu i klasy reproduktorskiej Laheeba (patrz „Powrót Laheeba” w dziale „Hodowla” http://www.polskiearaby.pl/?page=hodowla&lang=pl&str=1&id=43) jest fakt, iż w sezonie 2008 powraca on po kilku latach jako czołowy do Michałowa. Jednak linia męska nie jest jedynym atrybutem tej obiecującej klaczy, bo takim jest także jej linia żeńska: Salamina wywodzi się bezpośrednio z dość unikatowej w Polsce sublinii SALWY (po Kuhailan Abu Urgub), półsiostry słynnej SABELLINY po Abu Afas (z rodziny żeńskiej Mlechy or.ar.). Gałąź ta, choć dość słabo obsadzana w hodowli państwowej, wykazała się wieloma cennymi, bardzo urodziwymi klaczami, jak: SALINA/Comet, SALETRA/Gwarny, SARABANDA/Bandos, SARADELA/Partner (Czempionka Świata i Europy), SAMOSIERA/El Paso czy SAMBRA/Partner. Matka Salaminy, siwa SARI po Argo (córka Samosiery) bardzo pozytywnie zaznaczyła się w janowskim stadzie, dając także cenną SALINĘ/Arbil oraz SARDANĘ/Ecaho i SIRPĘ/Entyk. Z tej sublinii do historii światowej hodowli przeszła siwa nowodworska SZARŻA 1956 po Ali Said (od Salwy), protoplastka wielu amerykańskich czempionów.

Salamina po powrocie z toru 1/9 (1-2-0), została włączona do elitarnego stada, jednak przez ostatnie dwa lata nie udało się jej skutecznie zaźrebić, stąd decyzja o przeznaczeniu jej na sprzedaż w trybie przetargowym. Problemy z zaźrebieniem są niewątpliwie pewnym mankamentem tej klaczy, jednak z pewnością nie wykluczają jej z grona potencjonalnych reproduktorek w najbliższej przyszłości (aktualnie jest źrebna Araratem). Warto więc powalczyć o tę córkę Laheeba, bo zaźrebiana skutecznie dobrze dobranymi ogierami może się pokusić o gatunkowe, cenne potomstwo.

Drugą z „perełek” jest siwa EQVIDA 2000, jedna z nielicznych w hodowli państwowej córek zasłużonego (nieżyjącego już) Wojsława, z prastarego rodu męskiego Bairactara or.ar. (patrz Werbum, Monar, Diament, Pentagram, Elmen, Tamil, Setnik, Kubiniec, FS Bengali, EL Nabila B). Wywodzi się ona wprost, poprzez matkę Eqvirię i babkę Equinę, od charyzmatycznej EQUITANY po Aloes, najmłodszej córki wybitnej ETNY po Faher (vide Etruria/Palas, Etencja i Eternit/Bandos, Etiologia i Etiopia oraz Etap/Celebes). Eqvida bardzo dobrze zaprezentowała się na torze 2/12 (3-2-0)/1.75/; wygrała nawet gonitwę Oaks, ale już po wyścigu (w wyniku protestu) została przesunięta na drugie miejsce. Prezentuje ona esencję i charakter „odwiecznej polskiej filozofii hodowlanej”, tj. dzielność i urodę w jednym. Do tego sprawdziła się pozytywnie w hodowli, dając w Janowie dwa źrebaki, w tym EQUIRIĘ 2007 po Piruecie, która zastąpi ją w elitarnym stadzie. Nie od rzeczy będzie także zaakcentowanie jej najbliższych konotacji rodzinnych: jest ona córką głośnej jeszcze niedawno w Janowie urodziwej EQVIRII po Pers (której najlepszym potomkiem okazał się EQUIFOR 2003 po Gazal Al Shaqab, Młodzieżowy Wiceczempion Polski), a rodzoną siostrą gniadej EQUITY 2002 (matki EQUITACJI 2007 po Espadero). Dodatkowym bonusem (w kontekście jej wyczynów na torze) jest fakt, iż jest ona źrebna Gangesem, co bardzo pomyślnie wróży przyszłemu potomkowi zarówno w dziedzinie dzielności wyścigowej, jak i urody oraz bukietu: „Ganges na Wojsława”.

Wśród wspomnianej na samym początku stawki 5 klaczy na uwagę zasługuje na pewno zaawansowana wiekowo gniada ELESTORA 1990 od Elsinoe/Celebes. Jest ona jedną z dwóch ostatnich (obok wyśmienitej Etalanty) janowskich córek Europejczyka, z niegdyś licznej stawki (Ankara, Aliara, Aleuta, Belladona, Bogatynia, Bogdanka, Eria, Osaka, Picola, Samoa). Wprawdzie (oprócz EL ALII po Pamir) nie dała Elestora wyróżniających się postaci, ale też ciągle ma na to spore szanse. Pamiętajmy, iż wywodzi się z niezwykle cennej, choć ledwie symbolicznie reprezentowanej dziś w hodowli państwowej rodziny żeńskiej Cherifa or.ar. Linia ta od swego zarania w Polsce była znana z wyrafinowanych postaci (ELEONORA/Witraż, ELWIRENA i ELLENAI/Wielki Szlem, ENGRACJA /Comet, ELIPSA/Pietuszok, ENKLAWA, ENERGIA, ELBANA, ENIMA/Bandos, ELKA/Faher, ENORA/Czort, ELSINOE/Celebes, ELGONDA/Gondolier, ELEKTRODA/Engano, ELFINA/Pamir), a ostatnio jej reprezentantkami w Janowie są właśnie Elestora (ze swą córką ELEIDĄ 2004 po Metropolis NA) oraz córki wyśmienitej Elfiny: EL FATHA/Entyk (EL AZEM 2004 po Gazal Al Shaqab, Młodzieżowy Czempion Polski 2005 i ELSYNOR 2005 po HS Etiquette) oraz EFUZJA/Emigrant.

Stałym elementem wielu ostatnich janowskich przetargów jest obecność siwej PESETY 1997 (Eldon – Persona/Palas), z bezcennej rodziny żeńskiej Szamrajówki (oferowanej aktualnie z ogierkiem POWAB 2007 po Ararat), a źrebnej Eolem. Dotąd nie znalazł się żaden chętny na tę klacz, co wydaje się dość dziwne w obliczu choćby jej pochodzenia i konotacji rodzinnych (tak np. rodzoną siostrą jej matki była sama Penicylina!).

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Stigler Stud
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.