Reklama
Polskie konie walczą o tytuły w USA

Aktualności

Polskie konie walczą o tytuły w USA

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Emandoria w US Nationals, fot. Nancy Pierce
Emandoria w US Nationals, fot. Nancy Pierce

Niespełna tydzień od rozpoczęcia Narodowych Czempionatów USA w Albuquerque znamy już wyniki pierwszych startów koni reprezentujących w tym roku polską hodowlę podczas tej prestiżowej imprezy.

Pierwsza spośród koni polskiej hodowli, w klasie Junior Mare Breeding, wystąpiła trzyletnia Emandoria (Gazal Al Shaqab – Emanda), hod. i wł. SK Michałów, dzierżawiona przez Pride of Poland USA, LLC. Ze względu na różnicę czasu jedynie jej występ można było śledzić w Polsce na żywo w ciągu dnia, jednak niestety – tuż przed występem polskiej klaczy transmisja się urwała i wróciła dopiero na dekorację zakwalifikowanego do finałów Top Ten. Dzięki temu dowiedzieliśmy się, że Emandoria znalazła się w gronie klaczy, które będą dalej zmagać się o tytuły czempionek. Tak jak pisaliśmy wcześniej, groźnymi rywalkami Emandorii – również zakwalifikowanymi do Top Ten – okazały się ubiegłoroczna zwyciężczyni tytułu Top Ten US

Emandoria w US Nationals, fot. Nancy Pierce
Emandoria w US Nationals, fot. Nancy Pierce

National i Młodzieżowa Wiceczempionka Kanady 2006 – Magnums Julep (Magnum Psyche – Beyon Fire) oraz z kasztanowata Kharmel (Khadraj NA – SF Georgia), trenowana w Midwest Training Center przez Davida Boggsa (znanego z występów z Padronsem, Padronsem Psyche i Magnumem Psyche).

Kilka godzin po Emandorii wystąpiła jej była koleżanka stajenna – dwunastoletnia michałowska Elandra (Monogramm – Erlanda), sprzedana na aukcji Pride of Poland 2005 do USA i odsprzedana do Mystica Arabians (Perth, Australia). Klacz wystąpiła w kategorii Senior Mare Breeding a ponieważ jej występ nie był podzielony na kwalifikacje i finały, więc od razu po występie poznaliśmy ostateczny wynik tegorocznego udziału Elandry w Czempionatach USA – polskiej hodowli klacz została Wiceczempionką Klaczy Starszych!

Jedną z najgroźniejszych rywalek Elandry, zgodnie z naszymi przewidywaniami, okazała się trenowana przez Davida Boggsa Maggdalina, córka Magnum Psyche i czysto polskiej Zoliny (po Andrzejevo), Wiceczempionka Klaczy Rocznych USA w roku 2000, zdobywczyni tytułu Futurity Champion Filly USA i Kanady i młodzieżowa Czempionka USA 2004. W tym roku, w ramach „rozgrzewki”, Maggdalina wygrała dwa regionalne pokazy, a tym razem to właśnie ona odebrała tytuł Czempionki USA Elandrze. W dekorowanym Top Ten znalazła się też m.in.

Elandra w US Nationals, fot. Nancy Pierce
Elandra w US Nationals, fot. Nancy Pierce

typowana przez nas wcześniej na jedną z faworytek ubiegłoroczna wiceczempionka USA – GAA Millenia (Magnum Psyche – Bey Cherie Amore po Bey Shah), należąca do Oakrigde Arabians i Leslie Rogersa.

Przed nami jeszcze emocje związane z występem Emandorii w finałach – w piątek, 26 października o godz. 19:00 czasu lokalnego.

Do Top Ten i dalszych rozgrywek zakwalifikował się również, pochodzący ze stanówki w Polsce, ale urodzony już w USA roczny ogierek Aria Egzalt (po Gazal Al Shaqab), który przyszedł na świat podczas pobytu michałowskiej Egzonery w dzierżawie do Jade Creek Arabians (USA). Stanowi on teraz własność Pride of Poland USA, LLC i wystąpił w kategorii Yearling Colt/Gelding Breeders Sweepstakes, kwalifikując się do Top Ten.

Do finałów w kategorii klaczy rocznych Arabian Yearling Filly Breeders Sweepstakes zakwalifikowała się urodzona (podobnie jak Aria Egzalt w Jade Creek Arabians) podczas dzierżawy do USA córka michałowskiej Fallady – Fellada JCA (po Jake Jamaal JCA).

Elandra w US Nationals, fot. Nancy Pierce
Elandra w US Nationals, fot. Nancy Pierce

W finałach swojej klasy (Arabian Reining Horse Futurity 5 & Under) udział weźmie również syn michałowskiej Kwestury urodzony w stadninie reżysera Mike’a Nicholsa podczas dzierżawy klaczy – Kubla Khan NA po Monar, a także syn michałowskiej Kawalkady i Monogramma – urodzony już w USA (Dunromin Arabians) Kornwall, który startuje w kategorii Arabian Western Pleasure.

Dzięki uprzejmości Nancy Pierce, która przesłała nam zdjęcia z Albuquerque, pierwsi w Polsce mamy przyjemność pokazać, jak prezentowały się polskiej hodowli klacze, Emandoria i Elandra, na ringu w Nowym Meksyku!

O przygotowaniach do US Nationals i szansach naszych koni pisaliśmy tutaj

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Stigler Stud
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.