Reklama
Emandoria oczekuje trójki potomstwa

Aktualności

Emandoria oczekuje trójki potomstwa

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Emandoria, US Nationals, fot. Nancy Pierce
Emandoria, US Nationals, fot. Nancy Pierce

Kika miesięcy temu pokazywaliśmy pierwsze zdjęcie źrebięcia jednej z najlepszych klaczy urodzonych w Polsce w ostatnich latach: janowskiej, trójkoronowanej Pianissimy, przebywającej w dzierżawie do USA. Tymczasem jej o rok młodsza krewniaczka z Michałowa – młodzieżowa czempionka świata, Europy i dwukrotna wiceczempionka Polski, kilka tygodni temu wybrana również czempionką USA – Emandoria (Gazal Al Shaqab – Emanda/Ecaho), spodziewa się już trójki potomstwa na amerykańskim kontynencie.

Emandoria w Moorsele, fot. Erwin Escher
Emandoria w Moorsele, fot. Erwin Escher

Dzierżawca obu klaczy – spółka Pride of Poland Partners LLC, oferuje stanowienie klaczy wybranymi ogierami w celu coraz bardziej rozpowszechnionego ostatnio embriotransferu. W efekcie trzyletnia Emandoria, będąc w stałym treningu pokazowym w znanym ośrodku Grega Galluna, spodziewa się już potomstwa po ogierach: Enzo (Padrons Psyche – RD Bey Shahmpane, m.in. dwukrotny czempion i wiceczempion USA, czempion pokazu w Scottsdale), El Nabila B (Kubiniec – Elf Layla Walayla B, m.in. czempion Brazylii, Top Ten Scottsdale) i Eden C (Enzo – Silken Sable, młodzieżowy czempion Arabian Breeders World Cup w Las Vegas, czempion ogierów rocznych USA i czempion ogierów rocznych Regionu VII).

Emandoria, fot. Sylwia Iłenda
Emandoria, fot. Sylwia Iłenda

Źrebię po Enzo, będące własnością stadniny Pomeroy Arabians w USA, oczekiwane jest 21 kwietnia 2008, potomek El Nabila B przyjdzie na świat ok. 11 maja 2008 w Hennessey Arabians na Florydzie, natomiast źrebię po Eden C należeć będzie do SK Michałów i prawdopodobnie, już jako roczniak, przyleci do Polski razem z matką, która z dzierżawy wróci na przełomie roku 2008/2009.

Co ciekawe, obie polskie klacze łączone są w podobny sposób: źrebiąt po El Nabila B, Edenie C i Enzo oczekuje również Pianissima (lub raczej klacze-biorczynie jej zarodków). Biorąc pod uwagę duże sukcesy Emandorii i Pianissimy, prawdopodobnie nie są to ostatnie źrebięta, jakie przyjdą na świat w okresie dzierżawy. I choć kwestia takiego sposobu wykorzystania klaczy w hodowli wzbudza wciąż wiele kontrowersji, jedno jest pewne – zdecydowanie zwiększa on wpływ, jaki polskie konie wywierają na światową hodowlę.

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.