Reklama
Emandoria oczekuje trójki potomstwa

Aktualności

Emandoria oczekuje trójki potomstwa

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Emandoria, US Nationals, fot. Nancy Pierce
Emandoria, US Nationals, fot. Nancy Pierce

Kika miesięcy temu pokazywaliśmy pierwsze zdjęcie źrebięcia jednej z najlepszych klaczy urodzonych w Polsce w ostatnich latach: janowskiej, trójkoronowanej Pianissimy, przebywającej w dzierżawie do USA. Tymczasem jej o rok młodsza krewniaczka z Michałowa – młodzieżowa czempionka świata, Europy i dwukrotna wiceczempionka Polski, kilka tygodni temu wybrana również czempionką USA – Emandoria (Gazal Al Shaqab – Emanda/Ecaho), spodziewa się już trójki potomstwa na amerykańskim kontynencie.

Emandoria w Moorsele, fot. Erwin Escher
Emandoria w Moorsele, fot. Erwin Escher

Dzierżawca obu klaczy – spółka Pride of Poland Partners LLC, oferuje stanowienie klaczy wybranymi ogierami w celu coraz bardziej rozpowszechnionego ostatnio embriotransferu. W efekcie trzyletnia Emandoria, będąc w stałym treningu pokazowym w znanym ośrodku Grega Galluna, spodziewa się już potomstwa po ogierach: Enzo (Padrons Psyche – RD Bey Shahmpane, m.in. dwukrotny czempion i wiceczempion USA, czempion pokazu w Scottsdale), El Nabila B (Kubiniec – Elf Layla Walayla B, m.in. czempion Brazylii, Top Ten Scottsdale) i Eden C (Enzo – Silken Sable, młodzieżowy czempion Arabian Breeders World Cup w Las Vegas, czempion ogierów rocznych USA i czempion ogierów rocznych Regionu VII).

Emandoria, fot. Sylwia Iłenda
Emandoria, fot. Sylwia Iłenda

Źrebię po Enzo, będące własnością stadniny Pomeroy Arabians w USA, oczekiwane jest 21 kwietnia 2008, potomek El Nabila B przyjdzie na świat ok. 11 maja 2008 w Hennessey Arabians na Florydzie, natomiast źrebię po Eden C należeć będzie do SK Michałów i prawdopodobnie, już jako roczniak, przyleci do Polski razem z matką, która z dzierżawy wróci na przełomie roku 2008/2009.

Co ciekawe, obie polskie klacze łączone są w podobny sposób: źrebiąt po El Nabila B, Edenie C i Enzo oczekuje również Pianissima (lub raczej klacze-biorczynie jej zarodków). Biorąc pod uwagę duże sukcesy Emandorii i Pianissimy, prawdopodobnie nie są to ostatnie źrebięta, jakie przyjdą na świat w okresie dzierżawy. I choć kwestia takiego sposobu wykorzystania klaczy w hodowli wzbudza wciąż wiele kontrowersji, jedno jest pewne – zdecydowanie zwiększa on wpływ, jaki polskie konie wywierają na światową hodowlę.

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.