Reklama
Czempionat Świata 2007 – pojedynek tytanów

Aktualności

Czempionat Świata 2007 – pojedynek tytanów

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

W najbliższy piątek, 7 grudnia o godz. 10:00, w halach centrum Paris Expo startuje Czempionat Świata Koni Arabskich, będący częścią trwającego już od 1 grudnia wielkiego święta hippicznego – Salonu Konia w Paryżu.

Tegoroczny Czempionat Świata, odbywający się tradycyjnie pod patronatem J.W. Króla Maroka, w tym roku rozpocznie się od pierwszego w historii europejskich pokazów występu tradycyjnych egipskich „tańczących koni” – pokazu przypominającego nieco elementy ujeżdżenia wykonywane w rytm orientalnej muzyki.

Na miejsce tego najważniejszego pokazu w światowym kalendarzu wyruszyły już konie z Polski – oraz ekipa polskicharabów.com.

Paryska impreza zapowiada się na niezwykle interesujący „pojedynek tytanów”. Prawdziwa batalia rozegra się prawdopodobnie w kategorii ogierów – zarówno młodszych, jak i starszych. Już od dawna zapowiadany jest występ ubiegłorocznego młodzieżowegowiceczempiona świata – Marajja (Mawan Al Shaqab – RGA Kouress), który niedawno powrócił ze Stanów Zjednoczonych (gdzie zdobył m.in. tytuł Wiceczempiona Arabian Breeders World Cup w Las Vegas), do treningu u znanego, niemieckiego (choć Amerykanina z pochodzenia) trenera Scotta Allmana. Właściciel Marajja – stadnina Albidayer ze Zj. Emiratów Arabskich, nie ukrywa swych oczekiwań: ogier, zanim rozpocznie tournee po pokazach na Bliskim Wschodzie w sezonie 2008, jedzie do Paryża po tytuł Młodzieżowego Czempiona Świata 2007. Jego półbrat po mieczu – QR Marc (Marwan Al Shaqab – Swete Dreams), słynny w Europie jeszcze przed głośno zapowiadanym przyjazdem do Jadem Arabians w Belgii, tym razem nie stanie do walki o tytuł czempiona świata – w Paryżu będzie obecny jedynie na specjalnie na tę okazję przygotowywanych folderach. Podczas gdy uwaga hodowców i miłośników rasy skupiona będzie na rozgrywkach w Paryżu, QR Marc przybędzie do stadniny Jadem Arabians, która promuje ogiera w imieniu jego nowych, belgijskich właścicieli.

Wśród ogierów starszych o poprawę ubiegłorocznego wyniku wiceczempiona świata ubiegać się będzie prawdopodobnie Dakharo – hod. Joy Gildersleeve (USA), własności Al Kalediah Stables (Arabia Saudyjska), który w tym roku wygrał już trzy pokazy najwyższej klasy – A (międzynarodowy w Menton, Elran Cup w Borgloon i Towerlands w Wlk. Brytanii) oraz Arabian Breeders World Cup w Las Vegas. Poważnym pretendentem do tytułu może być, depczący Dakharo po piętach, tegoroczny czempion Pucharu Narodów, oraz wiceczempion Elran Cup, Towerlands i Menton – Eternity Ibn Navarrone-D (Ansata Sinan – Navarrone-P), hod. i wł. Dion Arabians. Jeśli wystąpi, będzie miał szansę po raz trzeci zostać czempionem świata! Ciekawe, jak w konkurencji tej wypadnie michałowski Esparto przygotowywany przez Franka Spoenle i będący w dzierżawie do Ajman Stud.

W kategorii ogierów młodszych do walki o wysokie miejsce włączy się na pewno syn Eternity – Hypnotic Ibn Eternity-D, który w tym roku na koncie ma udane starty m.in. w Czempionacie Europy (wiceczempion), Towerlands (wiceczempion), Menton (czempion) i Bordeaux Masters (czempion). Rywalizować z nim będzie pewnie Memphis 27 (El Amin – SA Micha Apal) ze Swatam Arabians, wybrany niedawno Młodzieżowym Czempionem Europy.

Wśród klaczy – pretendentek do tytułu czempionki świata klaczy młodszych, wielu wskazuje na trenowaną przez Amerykanina Michaela Byatta piękną Venetzię (Versace – Giavanny), hod. Rojo Arabians i M. Nichols (USA), wł. Al Shaqab Stud (Katar), tegoroczną młodzieżową czempionkę Kataru, pokazu w Menton i Pucharu Narodów. To prawdopodobnie z nią zmierzą się polskie klacze młodsze, z których w tym sezonie najlepiej wypada michałowska Pistoria (Gazal Al Shaqab – Palmira), Czempionka Europy i Top Five Pucharu Narodów. Z walki nie wycofa się też pewnie Abha Opalina (WH Justice – Om El Amira Estopa), hod/wł. Ses Planes trenowana przez Philipe’a Looyens’a, tegoroczna Wiczececzempionka Towerlands i Pucharu Narodów, zwyciężczyni klasy w Menton i druga w Czempionacie Europy.

Duże nadzieje możemy wiązać z reprezentantką Polski w grupie klaczy starszych – michałowska Palmira (Monogramm – Palestra), tegoroczna Czempionka Polski, Pucharu Narodów i Top Five Czempionatu Europy, należy na pewno do grona faworytek czempionatu świata. Jej groźną rywalką może być Athenaa (Ashhal Al Rayyan – Ass Windi), hod. Delyth Gamlin (Wlk. Brytania), wł. Al Khalediah Stables – tegoroczna czempionka Egyptian Event i wiceczempionka Arabian Breeders World Cup w USA oraz Czempionka Europy, która w 2005 roku uplasowała się w Top Ten czempionatu świata.

Zmagania polskich koni w Paryżu obserwować będą wysłannicy polskicharabów.com. Już teraz zapraszamy do śledzenia naszych relacji podczas całego, emocjonującego weekendu. Począwszy od piątku publikować będziemy informacje o wynikach, komentarze obserwatorów oraz zdjęcia z pokazów.

Stronę internetową Salonu Konia w Paryżu (którego częścią jest Czempionat Świata Koni Arabskich) uruchomili już organizatorzy imprezy. Oprócz informacji praktycznych (program, informacje dla widzów i wystawców) na stronie przygotowano miejsce na zamieszczanie wyników poszczególnych klas pokazu (możemy już poznać sponsorów poszczególnych klas i czempionatów) oraz filmiki zapowiadające przyjazd koni i pokazy dodatkowe. Tak dobre przygotowanie obsługi internetowej zapowiada szybkie pojawianie się bieżących informacji, jednak nadal nie wiadomo czy organizatorzy udostępnią przekaz live stream, którego zabrakło w zeszłym roku.

Strona Salonu Konia w Paryżu: www.salon-cheval.com

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Stigler Stud
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.