Reklama
Equifor debiutuje w roli ojca: już dwie klaczki

Aktualności

Equifor debiutuje w roli ojca: już dwie klaczki

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Klaczka po Equifor. Zdjecie przesłane przez M. Parkinson na forum Blackhorse Community
Klaczka po Equifor. Zdjecie przesłane przez M. Parkinson na forum Blackhorse Community

Gniada klaczka o czystopolskim rodowodzie – pierwsze źrebię Młodzieżowego Wiceczempiona Polski, janowskiego Equifora (Gazal Al Shaqab – Eqviria po Pers) przyszło na świat w miejscowości Argyle w Teksasie, na farmie pani Sue Jones.
Klaczka urodziła się 1 lutego rano. Jej matką jest gniada Ularia – córka Europejczyka i inbredowanej na Baska Ulany (Wizjon [po Bask] – Ultima [po Bask]).
„Od lat nie byłam tak podekscytowana narodzinami źrebaka – skomentowała zachwycona Sue Jones w rozmowie z Marshą Parkinson. – Klaczka jest fantastyczna… wręcz spektakularna”.
Equifor przebywa od jesieni 2006 w dzierżawie u Marshy Parkinson w Canterbury Farm. Na wyźrebienie oczekują kolejne klacze stanowione tym młodym polskim ogierem w zeszłym roku. Jak poinformowała Marsha Parkinson, już w najbliższych dniach powinna oźrebić się córka Emigracji Egeria (po Eukaliptus), pełna siostra michałowskich multiczempionek i zasłużonych matek – Erlandy, Emigrantki i Emanacji.

 

Jak się dowiadujemy, Egeria również urodziła klaczkę!
Tak urodzoną w Canterbury Farm klaczkę opisuje Marsha: „Kobyłka jest wysokonożna, ma świetną główkę, już długą szyjkę i dużo wyrazu. Bardzo przypomina swoich wspaniałych dziadków i już nie mogę się doczekać jej występów na pokazach. Klaczka jeszcze nie ma imienia, bo to musi być imię wyjątkowe. Jak tylko trochę odpocznie, zostanie sfotografowana, a zdjęcie przesłane redakcji polskicharabów.com!”
Hodowczyni jest tak zadowolona z rezultatu tego kojarzenia, że postanowiła ponownie pokryć Egerię Equiforem w tym roku.

Kolejną klaczą, która urodzi źrebię Equifora będzie teraz kuhailańska w typie Paleczka (Algomej – Palapejczyk po Europejczyk), a termin na 4 marca ma ostatnia córka niezapomnianej michałowskiej Wilejki – urodzona w USA Walencia (Goliat – Wilejka po El Paso). „Takie kojarzenia nie były przypadkowe – tłumaczy Marsha. – Jestem ciekawa, z jakim typem klaczy Equifor będzie dawał najlepsze potomstwo. Być może, tak jak niektóre wybitne ogiery, będzie się łączył dobrze z oboma typami klaczy, ponieważ sam jest mieszaniną typów saklawi i kuhailan”.
W sumie w USA w tym sezonie urodzi się 27 źrebiąt Equifora.

Diwa, fot. z arch. Canterbury Farm
Diwa, fot. z arch. Canterbury Farm

W Canterbury Farm oczekiwane jest jeszcze jedno wyjątkowe źrebię w tym roku – około 19 marca urodzi się ostatnie i jedyne w 2008 roku źrebię wspaniałego i zasłużonego dla polskiej, jak i światowej hodowli ogiera Wojsław. Matką zostanie czystopolska klacz PA Gazelle (od michałowskiej Diany po janowskim El Ghazi). Źrebię będzie pełnym rodzeństwem bardzo urodziwej Diwy z rocznika 2005. To właśnie podczas ubiegłorocznego krycia PA Gazelle pękł tętniak mózgu, który spowodował nagłą śmierć Wojsława. „To źrebię będzie jego ostatnim prezentem” – podsumowuje Marsha.

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.