Reklama
Open House w SK Chrcynno-Pałac

Aktualności

Open House w SK Chrcynno-Pałac

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Ganga w Aachen, fot. Erwin Escher
Ganga w Aachen, fot. Erwin Escher

Znany jest już scenariusz Dnia Otwartego w Stadninie Koni Chrcynno-Pałac, na który właściciele stadniny – Alicja, Ewa i Krzysztof Poszepczyńscy – zapraszają hodowców, trenerów i miłośników koni arabskich. Dzień Otwarty organizowany jest w poniedziałek, 11 sierpnia tego roku, następnego dnia po zakończeniu Dnia Konia Arabskiego w Janowie Podlaskim.

Miejscowość Chrcynno położona jest na Mazowszu, niecałe 50 kilometrów od Warszawy, pod Nasielskiem. Założona tam stadnina, specjalizująca się w hodowli pokazowych koni arabskich, istnieje od 2000 roku, kiedy to oddano do użytku pierwszą stajnię. Urodziły się tu m.in. znane nie tylko z europejskich ringów pokazowych Ganga (Emigrant – Granada), jej pełna siostra Gaja Selene, czy Psyche Victoria (Ekstern – Pallas Atena).

Pałac w Chrcynnie, fot. Alicja Poszepczyńska
Pałac w Chrcynnie, fot. Alicja Poszepczyńska

Open House rozpocznie się o godzinie 14.00. Na początek planowane jest przyjęcie ogrodowe z nastrojową muzyką. Około15.00 goście zaproszeni zostaną do maneżu, gdzie właściciele zaprezentują dorobek hodowlany stadniny. Konie będą przedstawiane z uwzględnieniem linii żeńskich, część z nich zostanie pokazana luzem. Pokaz komentował będzie przybyły ze Stanów Zjednoczonych Tomasz Skotnicki.

Tomasz Skotnicki ukończył zootechnikę na SGGW, pisząc pracę magisterską z zakresu hodowli koni arabskich u prof. J. Chachuły. Następnie pracował w Stadninie Koni Janów Podlaski jako asystent dyr. Andrzeja Krzyształowicza, będąc współtwórcą pierwszych aukcji i Pokazu Narodowego Koni Czystej Krwi. Wielokrotnie w tym czasie prezentował konie janowskie na pokazach polskich i zagranicznych, zdobywając czempionaty m.in. z Algerią, Enklawą, Etrurią, Pilarką i Gondolierem. W roku 1982 wyjechał do Arizony, by zarządzać stadniną American Farms i organizować m.in. aukcję w Scottsdale. Następnie przez wiele lat prowadził Magness Arabians w Kaliforni i Kolorado. W tym okresie stadnina Magness Arabians, importując wiele koni z Polski (w tym Narodową Czempionkę Fantastkę), stała się największą stadniną hodującą polskie araby w USA. Podczas kierowania tą stadniną Tomasz Skotnicki kreował karierę sławnego ogiera wyścigowego Monarch AH, ojca fenomenalnej klaczy Savannah. Obecnie Tomasz Skotnicki pełni funkcję Konsula Honorowego RP w Kolorado i zajmuje się międzynarodowym konsultingiem, również w sprawach hodowlanych.

Psyche Victoria, Al Khalediah Show, Rijad, fot. Erwin Escher
Psyche Victoria, Al Khalediah Show, Rijad, fot. Erwin Escher

Po paradzie hodowlanej planowany jest spacer po stadninie i pięknym, zabytkowym 5,5- hektarowym parku otaczającym neogotycki pałac w Chrcynnie, którego część reprezentacyjną będą mogli zwiedzić goście. Obiekt ten, zaprojektowany przez słynnego XIX-wiecznego architekta Henryka Marconiego i wybudowany w 1845 roku, jest jedną z trzech pereł świeckiej architektury neogotyckiej na Mazowszu. Przez ostatnie 55 lat pałac znajdował się w stanie kompletnej ruiny – zburzony po zakończeniu działań wojennych w grudniu 1945 r. przez wycofujące się wojska sowieckie. Obecni właściciele, w latach 2001–2005, z pietyzmem przywrócili pałac w Chrcynnie do jego dawnej świetności w oparciu o zachowany oryginalny projekt Henryka Marconiego.

Na koniec Dnia Otwartego osoby zainteresowane kupnem oferowanych przez stadninę koni zostaną zaproszone na rozmowy i indywidualne oglądanie koni w stajniach lub na maneżu. W ofercie stadniny znalazła się jedna z najlepszych klaczy hodowlanych w Polsce, matka koni pokazowych Ganga, Gaja Selene, Gaja Iris i Galahad, szlachetna córka ogiera Monogramm i Narodowej Czempionki Polski Grenlandii – Granada. Oprócz niej na sprzedaż oferowana jest młoda klacz hodowlana Panakeja, córka Eksterna i bliska krewna jednej z najlepszych obecnie klaczek młodszych w Europie – Psyche Victorii, a także kilka młodych koni, prospektów: pokazowych, hodowlanych, użytkowych.

– Chcielibyśmy odwdzięczyć się wszystkim hodowcom, którzy zaprosili nas do swoich stadnin i przedstawili nam swój dorobek hodowlany i pokazać im oraz innym miłośnikom koni arabskich czystej krwi naszą stadninę i program hodowlany. Mamy nadzieję, że wizyta w enklawie w Chrcynnie po intensywnych Dniach Konia Arabskiego, będzie miłym dopełnieniem – mówi Alicja Poszepczyńska. – Z własnego doświadczenia wiem, iż zwiedzanie stadnin, oprócz przyjemnych dla oka wrażeń, wiąże się również z poznawaniem się środowiska „arabskiego” i wymianą poglądów, a więc jest okazją do poszerzania wiedzy i poznania ciekawych osób. Niestety formuła Open House, tak popularna w innych krajach, nie jest jeszcze dobrze znana hodowcom prywatnym w Polsce. Pragniemy to zmienić, organizując tego typu imprezę jako jedni z pierwszych prywatnych hodowców w Polsce.

 

Więcej: http://www.chrcynno-palac.pl/site.php?&lang=PL

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.