Reklama
Dania: Psyche Victoria, Altis i Girlan-Bey na czele klas

Aktualności

Dania: Psyche Victoria, Altis i Girlan-Bey na czele klas

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Psyche Victoria, fot. M.Luft
Psyche Victoria, fot. M.Luft

Dziś, w zagubionej wśród pól i lasów duńskiej miejscowości Vilhelmsborg, konie arabskie z Europy i świata rywalizowały w międzynarodowym pokazie klasy A. Stawiła się także grupa koni z Polski, a także konie polskiej hodowli, lecz zagranicznej własności.
W klasie klaczek rocznych wystąpiło 10 uczestniczek, wśród nich córka Eksterna – Pasterna (od Pasywy), hod. i wł. Lecha Błaszczyka oraz potomkini Psytadela Melody (od Miny), hod. i wł. Małgorzaty i Józefa Pietrzaków. Ta druga zajęła czwarte miejsce, z notą 89,00 pkt., pierwsza zaś była szósta (87,75). Klasę wygrała wnuczka Versace Jumilla (Thee Aprentice – Artemis), oceniona na 91,38 pkt., szwedzkiej hodowli, własności Dubai Stud, przed WA Magną Rouge po Magnum Gold (amerykańskiej hodowli a własności Al Khaled Farm), która uzyskała 89,62 pkt.

Jumilla, fot. M.Luft
Jumilla, fot. M.Luft

W klasie klaczek dwuletnich obejrzeliśmy 9 konkurentek, w tym dwie reprezentantki Polski: Espirię po Psytadel (od Ekspiacji), hod. i wł. Lecha Błaszczyka oraz Psyche Victorię po Ekstern (od Pallas-Ateny), hod. i wł. stadniny w Chrcynnie. Psyche Victoria zdystansowała rywalki, z łatwością wygrywając klasę, z najwyższą – jak się wkrótce okazało – notą pierwszego dnia pokazu: 91,75. Espiria uzyskała trzecią lokatę (89,5), za córką Marwana Al Shaqab GM Marwan Al Shakirą, amerykańskiej hodowli a szwedzkiej własności. Na piątym miejscu (89,25) sklasyfikowano duńskiej hodowli i własności córkę Girlan-Beya, Fazię-B (od Floty po Etat, od Fluksji).

Tylko jedna klacz trzyletnia pojawiła się na arenie – Alia EA po Khidar, hiszpańskiej hodowli a brytyjskiej własności, lecz nie uzyskała wysokiej noty.

Jumanci OS, fot. M.Luft
Jumanci OS, fot. M.Luft

Klasę ogierków rocznych (12 rywali) wygrał Jumanci OS po Ajman Moniscione, hod. i wł. niemieckiej stadniny Osterhof, i to pomimo upadku prezentera i chwilowej „wolności” ogierka, którego jednak szybko udało się pochwycić i ukończyć prezentację. Jumanci OS uzyskał 91,25 pkt. Za nim uplasował się szwedzki Bernhard po Rohara Bacara (89,88). W tej klasie wystąpił także michałowski Escapar (od Escueli), szwedzkiej własności, ale oceniono go na jedynie 86,8 pkt. W tej klasie padła też pierwsza „dwudziestka”, za ruch, dla og. TU Saphir IV, duńskiej hodowli i własności (Turban Stud), ale ogólna nota 88,75 starczyła mu do zajęcia zaledwie czwartego miejsca.

Altis, fot. M.Luft
Altis, fot. M.Luft

Klasa ogierków dwuletnich (9 uczestników) zaznaczyła się obecnością dwóch polskich koni: Lorda Bey Shaha po Psytadel (hod. i wł. Małgorzaty i Józefa Pietrzaków) oraz reprezentującego barwy nowego właściciela Altisa po WH Justice (hod. Falborek Arabians, wł. Hani & Ismer & Turban Stud). Rywalizował z nimi m.in. belgijski (Dion Arabians) Hypnotic Ibn Eternity-D po Eternity Ibn Navarrone-D oraz ASH Antares po Ekstern, belgijskiej hodowli, wł. Al Khaled Farm z Arabii Saudyjskiej. Klasa była bardzo surowo sędziowana, żaden koń – poza Altisem – nie uzyskał powyżej 90 pkt. Tak więc Altis, z notą 90,38, wygrał klasę, przed drugim startującym w tej klasie synem WH Justice’a, belgijskim ASH Dream of Glory (89,88). Hypnotic Ibn Eternity-D był trzeci (89,38), ASH Antares (89,00) czwarty. Lord Bey Shah zajął szóste miejsce (88,33).

BO Karismatico Ibn Bendigo, fot. M.Luft
BO Karismatico Ibn Bendigo, fot. M.Luft

Enalej po Emigrant (od Enony), hod. Jerzego Nejmana, wł. Beaty Dzikowskiej, reprezentował Polskę w klasie ogierków 3-letnich (8 rywali), uzyskując 87,75 pkt., co dało mu szóste miejsce. Na samym początku rozgrywki padła kolejna w tym dniu „dwudziestka” za ruch – dla duńskiego ogiera Ghalip Ibn Mokari po El Mokari, ale jego nota całkowita wyniosła zaledwie 88,88 pkt, co pozwoliło mu zająć trzecie miejsce. Klasę wygrał niemiecki BO Karismatico Ibn Bendigo po Om El Bendigo (90,88), przed szwedzkim TA Nox po WPB Minstril’s Bayar, niedawnym młodzieżowym czempionem z Blommerod.

Girlan-Bey, fot. M.Luft
Girlan-Bey, fot. M.Luft

Ostatnią klasą pierwszego dnia była klasa ogierów 4-6-letnich, w której zmierzyły się dwa konie polskiej hodowli: Girlan-Bey po Pesal, hod. Michała Bogajewicza, wł. OKS Arabians ze Szwecji i Pilin Psyche po Padrons Psyche, hod. Stanisława Redestowicza, wł. SK Kielnarowa. Za rywala miały m.in. zwycięzcę Narodowego Czempionatu Austrii w Wels, Galinkę El Sheikh po CH Brillo. Jednak Girlan-Bey nie dał szans konkurentom, pokazując świetny ruch, za który otrzymał aż trzy „dwudziestki”! Z ogólną notą 91,63 wygrał klasę, Galinka El Sheikh zadowolić się musiał drugim miejscem. Pilin Psyche był siódmy.

Tak oceniają pierwszy dzień pokazu Ewa i Krzysztof Poszepczyńscy z SK Chrcynno-Pałac:
– Cieszymy się, że Psyche Victoria potwierdziła swoją klasę. Miło także spotkać na pokazie Polaków – ostatnio w Menton byliśmy jedynymi wystawcami z Polski. Vilhelmsborg to na pewno pokaz, na którym warto być. Przyjeżdżają tu najlepsze konie z regionu – przede

Galinka El Sheikh, fot. M.Luft
Galinka El Sheikh, fot. M.Luft

wszystkim ze Skandynawii i Niemiec. Poza tym, to impreza, która przebiega w spokojnej atmosferze, bez większych napięć, a do tego niezbyt liczna – dobre miejsce, by zaprezentować konia. Przyjemnie było też zobaczyć Girlan-Beya i Altisa w świetnej formie.

Jutro dalsze rozgrywki w klasach oraz czempionaty. Ciekawostką dla Polaków będzie występ koni polskiej hodowli a zagranicznej własności: janowskiej Piety po Gazal Al Shaqab i michałowskiej Egny po Eukaliptus (obie w barwach Halsdon Arabians, WB) w klasach: klaczy 4-6-letnich oraz 11-letnich i starszych, a także janowskiego Beduina po Wojsław (Czempiona Ogierów Starszych z tegorocznego Blommerod), który pokaże się w klasie ogierów 7-10-letnich i michałowskiego Ekilibra po Eukaliptus w klasie ogierów 11-letnich i starszych (oba wł. duńskiej stadniny Turban Stud).

 

Sędziowie:

Sylvie Eberhardt, Niemcy

Christina Wale, Szwecja

Jerzy Białobok, Polska

Ferdinand Huemer, Austria

Niko Jung, Niemcy

praktykant sędziowski: Mariusz Liśkiewicz

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.