Reklama
Powstańczy komiks i siwy arab

Aktualności

Powstańczy komiks i siwy arab

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Fot. Tadeusz Budziński
Fot. Tadeusz Budziński

Pośród licznych form tegorocznych obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, dość niezwykły pomysł miał mokotowski urząd dzielnicy. Stał się on mecenasem wydania komiksu autorstwa Moniki Powalisz (scenariusz) i Tymka Jezierskiego (rysunki). Ten duet komiksowy wygrał w 2007 roku „Ostatnim koncertem” konkurs na komiks organizowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Nowa praca nosi tytuł „Płaszcz Ajewskiego”, a bohaterem młodzi twórcy uczynili Eugeniusza Ajewskiego, ps. Kotwa, z pułku Baszta. Przed wybuchem powstania zamówił on płaszcz u znanego żydowskiego krawca i właśnie ten szynel uratował mu kilkakrotnie życie.

W komiksową opowieść zostało wpisanych szereg innych mało znanych powstańczych historii. Jedną z nich jest opowieść o siwym arabie, wyprowadzonym podobno z wyścigów konnych. Walczący warszawiacy wykorzystywali go do dostarczania powstańcom jedzenia. W komiksie, i jeszcze bardziej w rzeczywistości, wyglądało to niesłychanie egzotycznie, kiedy koń przemierzał swoje szlaki wśród rosnących ruin i barykad stolicy. Jego los, podobnie jak los wielu innych mieszkańców miasta jest jednak od początku przesądzony.

Komiks pojawi się w księgarniach w sierpniu i kosztować będzie ok. 30 zł.

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.