Reklama
Sensacja w Janowie: Valeriana czempionką! Poganin Best in Show

Aktualności

Sensacja w Janowie: Valeriana czempionką! Poganin Best in Show

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Valerianie dziękuje jej hodowczyni i właścicielka, Hanna Sztuka. Fot. Krzysztof Dużyński
Valerianie dziękuje jej hodowczyni i właścicielka, Hanna Sztuka. Fot. Krzysztof Dużyński

Drugi dzień jesiennego czempionatu w Janowie Podlaskim przyniósł niemałą sensację: Czempionką Klaczy Starszych została, wbrew wszelkim prognozom, Valeriana (Werter – Vahta/Aspekt), hod/wł. Agricola Farm, choć za konkurentki miała takie gwiazdy, jak michałowskie córki Monogramma, Emmona i Egzonera. W konkurencji ogierów sensacji już nie było: wygrał Poganin i on także został najlepszym koniem pokazu.

Niedzielne konkurencje rozpoczęły się od Western Pleasure. Zwyciężył Wangelis (Empres – Warta/Wermut), hod. Tomasza Tarczyńskiego, wł. Marka Suligi, dosiadany przez właściciela, przed Hrabiną (Equin – Habra/Argo), hod. Ryszarda Wysockiego, wł. Artura Góreckiego, pod Anną Łagodzińską. W kolejnej klasie, Western Reining, druga z tych par pokonała pierwszą.

Potem rozpoczął się drugi dzień pokazów w ręku. Rozszerzył się sobotni skład sędziowski, bo do sędziów dołączyła p. Izabella Pawelec-Zawadzka. Pierwsza wystąpiła znana już z ringów białecka „gazalka” Perolia (od Pereiry/Eldon), zwyciężczyni klasy tego pokazu sprzed roku, typowana, obok swych janowskich półsióstr po mieczu Etnologii (od Etalanty/Europejczyk) i Belgiki (od Belladony/Europejczyk) na liderkę klasy klaczy 4-6-letnich. Perolia wysoko ustawiła poprzeczkę pozostałym jedenastu klaczom, zarabiając 90,5 pkt. od surowych tegorocznych sędziów. Druga pokazała się Valeriana i przebiła Perolię o pół punktu, otrzymując ich 91. Ten wynik okazał się nie do pokonania w tej klasie. Etnologia zajęła trzecie miejsce z notą 90,17, Belgica czwarte (89,83), a piątkę zamknęła bełżycka Kashira (Magnum Psyche – Kahila IV/Bint Intas, hod. Stanisława Redestowicza), oceniona na 89,33.

Dekoracja Egzonery. Po lewej dyr. SK Michałów Jerzy Białobok i wydawca portalu polskiearaby.pl Monika Luft. Po prawej Mariusz Liśkiewicz. Fot. Krzysztof Dużyński
Dekoracja Egzonery. Po lewej dyr. SK Michałów Jerzy Białobok i wydawca portalu polskiearaby.pl Monika Luft. Po prawej Mariusz Liśkiewicz. Fot. Krzysztof Dużyński

Następnie na ring zaś wyszło 7 klaczy 7-letnich i starszych, w tym dwie „monogrammki” z Michałowa, dwie znane klacze z Janowa, jedna z Białki, jedna janowskiej hodowli, lecz prywatnej własności (Barba po Laheeb, wł. Piotra Podgórnego) oraz Echo Kallisto (Pamir – Endera/Grandorr) z Chrcynna. Nie było dla nikogo zaskoczeniem, że klasę wygrała Egzonera (Monogramm – Egzotyka/Probat) z wysoką notą 91,5 pkt., przed Emmoną (Monogramm – Emilda/Pamir) – 91,33. Trzecie i czwarte miejsce zajęły reprezentantki gospodarzy: Ariadne (Laheeb – Argentyna/Partner) i Andaluzja (Sanadik El Shaklan – Antwerpia/Eternit), piąte miejsce zaś przypadło klaczy z Chrcynna. Klasę tę sponsorował portal polskiearaby.pl.

Zanim na ringu pojawiły się ogiery, rozegrano konkurencję Western Freestyle, w której wspomniany już wcześniej Wangelis pokonał Decaho (Ecaho – Demara Bis/Angor), hod. Natalii Napierały, wł. Borysa Pardusa. Decaho dosiadała Barbara Kasprowicz.

Poganin, fot. Krzysztof Dużyński
Poganin, fot. Krzysztof Dużyński

W klasie ogierów 4-8-letnich zmierzyli się dwaj czempioni Polski: białecki syn Eksterna Celsjusz (od Cariny/Pesal) i janowski potomek Laheeba Poganin (od Pohulanki/Pepton). Zgodnie z oczekiwaniami, Poganin pokonał swych sześciu konkurentów, otrzymując aż 92 punkty! Za nim uplasował się Celsjusz z notą 89,67. Na trzecim miejscu sklasyfikowano El Azema (Gazal Al Shaqab – El Fatha/Entyk) z Janowa, który tym razem nie pokazał swego wspaniałego ruchu, za który zarobił najwyższą notę przed miesiącem na Pokazie Narodowym. Tym razem tę cechę oceniono na zaledwie dwie „18” i jedną „17,5”. Czwarty był janowski Pegasus (Gazal Al Shaqab – Pepesza/Eukaliptus), piąty – jego kolega stajenny i półbrat po mieczu Albus (od Alegorii/Eukaliptus).
Piaff, fot. Krzysztof Dużyński
Piaff, fot. Krzysztof Dużyński

Najwyższa (jak do tej pory) nota Poganina nie utrzymała się długo, bo tylko do momentu, gdy na ringu pojawił się Piaff (Eldon – Pipi/Banat), jako jeden z trzech rywali – wszystkich z Janowa – w klasie ogierów 9-letnich i starszych. Piaff otrzymał aż 93 punkty! W tej klasie padła też jedyna „20” pokazu, a zarobił ją za ruch ogier Piber (Pamir – Pilina/Eternit), który zajął też drugie miejsce (90,83). Trzeci był Aslan (Eukaliptus – Algora/Probat), zwycięzca klasy kostiumowej z poprzedniego dnia.
Salar i Aleksandra Owerko, fot. Krzysztof Dużyński
Salar i Aleksandra Owerko, fot. Krzysztof Dużyński

W czasie, gdy trwały spekulacje, czy wiceczempionką zostanie Emmona, Valeriana czy Perolia (pierwsze miejsce dla Egzonery wydawało się przesądzone), a czempionem Poganin czy Piaff, rozegrano klasę w polskich strojach historycznych. Prezentacja była ogromnie widowiskowa – należy podkreślić, że stroje są z roku na rok coraz lepiej dopracowane i robią naprawdę ogromne wrażenie, co przyznała sędziująca klasy kostiumowe p. Elizabeth Chat. Rywalizację klaczy i wałachów wygrała para Tunezja (Eldon – Tripla/Eukaliptus, hod/wł. SK Michałów) – Konrad Błaszczyk (obchodzący właśnie w niedzielę 17 urodziny). W serii 1 rywalizacji ogierów zwyciężył (podobnie jak w sobotę) Grom (Album – Głowica/Pepi), hod. Eugeniusza Kuprysia, wł. Michała Gryglasa, dosiadany przez Marka Prokopiuka. Serię 2 ogierów wygrała para Salar (Ecaho – Saba/Etat) – Aleksandra Owerko, która otrzymała także specjalną nagrodę dla najmłodszego jeźdźca (13 lat).
Emmona, fot. Krzysztof Dużyński
Emmona, fot. Krzysztof Dużyński

Zaraz potem nastąpił wybór czempionów i wiceczempionów. Najpierw ogłoszono Emmonę wiceczempionką klaczy starszych, po czym okazało się, że najwyższy laur przypadł Valerianie! Uszczęśliwiona hodowczyni i właścicielka, Hanna Sztuka z Agricola Farm, sama ledwo mogła w to uwierzyć. „Nie potrafię tego skomentować – powiedziała polskimarabom.com zaraz po wyborze. – Jutro będę się cieszyć, dziś jeszcze nie mogę… Lubię tego konia, bardzo mi się podoba, ale nie sądziłam, że spodoba się także innym. Uważam, że Werter to bardzo dobry ogier. Jego matka Walkiria ma w rodowodzie ogiera Mamluk, hodowli tierskiej, syna Aswana i Monogrammy”.

Czempionem Ogierów Starszych został Poganin, Wiceczempionem – Piaff. Tu obyło się bez niespodzianek, podobnie jak przy wyborze Best in Show, który to tytuł powędrował do Poganina.

III Jesienny Pokaz w Janowie Podlaskim udowodnił po raz kolejny, że pokazy to dziedzina dość nieprzewidywalna. Murowani faworyci czasem wcale nie stają na podium, a konie nie typowane na liderów mogą niespodziewanie zwyciężyć.
Tegoroczny pokaz urozmaicony był nie tylko przez klasy kostiumowe, ale także przez zawodników „westowych”. Niewątpliwie szerokie ronda kapeluszy i głośny doping ze strony widowni to nowy element w spokojnym pejzażu janowskiego jesiennego pokazu, który z roku na rok zyskuje sobie coraz większy prestiż i sympatię uczestników.

 
 
 
 

Wyniki :

Czempionka Klaczy Młodszych
Pasterna (Ekstern – Pasywa/Wachlarz), hod/wł. Lech Błaszczyk
Wiceczempionka Klaczy Młodszych
Altamira (Ekstern – Altona/Eukaliptus), hod/wł. SK Janów Podlaski

Czempion Ogierów Młodszych
Panicz (Gaspar – Pelisa/Europejczyk), hod/wł. Monika Luft
Wiceczempion Ogierów Młodszych
Cerio (Poganin – Cetra/Eldon), hod/wł. Jean Martin Popiel (SK Kurozwęki)

Czempionka Klaczy Starszych
Valeriana (Werter – Vahta/Aspekt), hod/wł. Agricola Farm
Wiceczempionka Klaczy Starszych
Emmona (Monogramm – Emilda/Pamir), hod/wł. SK Michałów

Czempion Ogierów Starszych
Poganin (Laheeb – Pohulanka/Pepton), hod/wł. SK Janów Podlaski
Wiceczempion Ogierów Starszych
Piaff (Eldon – Pipi/Banat), hod/wł. SK Janów Podlaski

 
Relację z pierwszego dnia pokazu przeczytasz tutaj: Janów Jesienny: Pasterna i Panicz młodzieżowymi czempionami
 

 

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.