Reklama
Warka: Kamila Kart i Cert Mistrzami Polski Seniorów

Wyścigi / Sport

Warka: Kamila Kart i Cert Mistrzami Polski Seniorów

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Kamila Kart na Cercie w Warce, fot. Mateusz Jaworski
Kamila Kart na Cercie w Warce, fot. Mateusz Jaworski

Podczas gdy oczy większości arabiarzy zwrócone były na Jesienny Pokaz Koni Arabskich w Janowie Podlaskim, w Warce odbywała się najważniejsza impreza w rajdowym kalendarzu w Polsce: Mistrzostwa Polski Seniorów rozegrane w ramach zawodów międzynarodowych.

W piątek, 5 września, w ośrodku jeździeckim Sielanka, rozegrano konkursy krajowe. W konkursie 1* triumfowała Alicja Sobieska na Empirze (2000, Harbin – Embola po Balon, hod. Stanisława Redestowicza), która 65-kilometrową trasę pokonała w tempie 17,41 km/h. Drugi był Piotr Komosa na małopolskim Gaju po ogierze czystej krwi Borek. Obie pary o zwycięstwo walczyły w efektownym finiszu w pełnym galopie. Niestety, ten konkurs nie był przykładem rozważnej i świadomej jazdy. Pierwszą pętlę cztery konie pokonały w tempie prawie 25 km/h! Niestety trzy z nich potrzebowały na wejście na bramkę weterynaryjną prawie 20 minut (w tym czasie ich tempo spadło do około 18,5 km/h), po czym dwa zostały wyeliminowane z powodu metabolizmu. Był to doskonały pokaz, jak nie należy jeździć konkursów rajdowych.

W klasach stylowych z limitem prędkości triumfowały odpowiednio: w klasie P – 55 km Katarzyna Nyklewicz na czystej krwi Elpasie (2002, Arzgir – Elema po Wermut, hod. Tarus Arabians) z wynikiem 34,71 pkt., a w klasie L – 30 km Iwona Mikulska na klaczy szlachetnej półkrwi o imieniu Diana (wynik 15,87 pkt.)

 

Punkt serwisowy. Kamili Kart pomaga Krzysztof Czarnota. Fot. Mateusz Jaworski
Punkt serwisowy. Kamili Kart pomaga Krzysztof Czarnota. Fot. Mateusz Jaworski

Sobota była dniem konkursów międzynarodowych. Na najdłuższym konkursie CEI 160 km triumfowała para Kamila Kart – Cert (1997, Balon – Certoza po Set, hod. Roberta Talarka) z KJ Champion, zdobywając jednocześnie tytuł Mistrza Polski. Dodatkowo Cert otrzymał nagrodę Best Condition. Kolejne dwa miejsca zajęli zawodnicy z Czech. W sumie konkurs ten ukończyły tylko trzy z dziesięciu startujących koni, w tym siedem polskich par. Dla Kamili Kart to już czwarty medal Mistrzostw Polski, w tym drugie złoto. Pierwszy raz triumfowała jako osiemnastolatka w 2002 roku na półbracie Certa – Elbanie (1995, Balon – Elekta po Palas, hod. SK Janów Podlaski). Wówczas nietypową trasę 2×100 km (200 km w dwa dni) pokonała w tempie 20,36 km/h! Kolejne sukcesy święciła już z „Rudym”: brąz w 2002 na Mistrzostwach Polski Juniorów i Młodych Jeźdźców (120 km) oraz srebro w 2006 na Mistrzostwach Polski Seniorów (160 km).

W konkursie CEI 120 km wystartowało 6 par, w tym 3 polskie – niestety żadna para nie ukończyła tego dystansu. W konkursie CEIJYR 120 km dla juniorów i młodych jeźdźców wystartowało 5 par, w tym 2 polskie. Konkurs ukończyły 3 pary, niestety oba polskie konie zostały wyeliminowane. Wygrała Sophie Mauritsch z Austrii na angloarabie Aledano w tempie 15,99 km/h. Nagrodę Best Condition otrzymała Arista, która na mecie była trzecia pod zawodniczką z Czech Kateriną Hemzalową (tempo 14,00 km/h) .

W konkursie CEI 80 km wystartowały 3 pary, wszystkie ukończyły konkurs. Triumfował Jakub Kysely z Czech na wałachu Woody w tempie 18,87 km/h. Trzeci na mecie był Wojciech Kot na Efezeuszu (1997, Ecaho – Efezja po Falsyfikat, hod. SK Michałów), który po szybkiej jeździe na pierwszej pętli (tempo 19,46 km/h) zrezygnował ze ścigania się i zdecydowanie zwolnił, uzyskując przeciętną 15,11 km/h.

W konkursie CEIJYR 80 km wystartowały 2 konie, oba ukończyły konkurs. Zwyciężyła Petra Trojakova z Czech na Emanie 1 (tempo 14,16 km/h). Druga była Milena Kalata na Nokturnie (2002, Emigrant – Nowalia po Pasat, hod. SK Janów Podlaski) – tempo 13,69 km/h.

 

Kamila Kart, Mistrzyni Polski Seniorów (160 km). Fot. Mateusz Jaworski
Kamila Kart, Mistrzyni Polski Seniorów (160 km). Fot. Mateusz Jaworski

Podsumowując te zawody, przede wszystkim należy wspomnieć o bardzo trudnych warunkach pogodowych: konie i zawodnicy musieli zmagać się z kilometrami w ponad 30-stopniowym upale. Niewątpliwe był to główny powód tak dużej liczby eliminacji za metabolizm. Polskie konie nie mogły być przygotowane na szybką jazdę przy takiej pogodzie, bo po prostu nie było im dane trenować w tak wysokiej temperaturze. Sierpień był raczej chłody i deszczowy. Ci, ktorzy zaryzykowali szybką jazdę, wyszli na tym nienajlepiej… W tych okolicznościach przyrody wynik Kamili Kart i Certa nabiera jeszcze większej wartości. W historii Mistrzostw Polski dystans 160 km szybciej pokonali tylko Kajusz Krzemieniecki na Nenufarze (1991, Palas – Nejtyczanka po Banat, hod. SK Kurozwęki) w 1999 roku – tempo 15,47 km/h oraz Lesław Gałka na Bajusie (1989, Partner – Bajeczka po Bandos, hod. SK Janów Podlaski) w 2001 roku – tempo 16,92 km/h. W skali europejskiej wynik naszych tegorocznych mistrzów można uznać za poprawny (uwzględniając pogodę, nie teren). Jednak w skali polskiej, szczególnie w odniesieniu do kilku ostatnich lat, to naprawdę bardzo dobry rezultat. Smutne jest to, że podium nie zostało w pełni obsadzone, ale obecnie tylko kilka polskich par jest w stanie ukończyć 160 km. 6 września udało się to jednej, ale za to w świetnym stylu.

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Stigler Stud
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.