Reklama
Padrons Psyche sprzedany do Europy

Aktualności

Padrons Psyche sprzedany do Europy

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Padrons Psyche, fot. Stuart Vesty, z arch. North Arabians
Padrons Psyche, fot. Stuart Vesty, z arch. North Arabians

Jak poinformował ośrodek Jadem Arabians (Belgia), ogier-legenda, ojciec czempionów i założyciel prawdziwej dynastii koni arabskich – Padrons Psyche (Padron – Kilika/Tamerlan), który był dumą i wizytówką amerykańskiej stadniny North Arabians, przyjedzie do Europy. Ogier, który skończy w tym roku 21 lat, wyhodowany przez McPherson Family Trust (USA), został kupiony przez Paula Gheysensa, właściciela QR Marca i klaczki FS Magnum’s Madonna, i stacjonować będzie już wkrótce w Jadem Arabians. Ogier (któremu przyznano 3 gwiazdki w rankingu ECAHO), zgodnie z wolą jego poprzednich właścicieli, miał już niedługo przejść na emeryturę – jego „księgę” zamknięto w 2006 r. i jeszcze tylko przez dwa ostatnie lata można było realizować złożone wcześniej zamówienia.
Przed boksem Padronsa, fot. Urszula Łęczycka
Przed boksem Padronsa, fot. Urszula Łęczycka

Wśród amerykańskich potomków Padronsa Psyche (których liczbę szacuje się na ok. 1300) jest 150 czempionów różnych szczebli. Sam został Narodowym Wiceczempionem USA jako trzylatek, a w wieku 6 lat zdobył tytuł Narodowego Czempiona USA. Tak mówił Bob North o decyzji zakończenia sprzedaży stanówek (Arabian Horse World, czerwiec 2007): „Chcemy zredukować jego obowiązki. Choć jego nasienie ciągle jest bardzo dobre, to 80-100 klaczy, które w efekcie wcześniejszych zobowiązań miałyby zostać jeszcze zaźrebione, gdy Padrons przekroczy dwudziestkę, całkowicie wystarczy. Bo przecież nadal kryje także nasze klacze, od 12 do 15 rocznie”.

Wygląda jednak na to, że Padrons Psyche nie przejdzie na zapowiadaną emeryturę. Nowa cena stanówki nie jest jeszcze znana, ale należy przypuszczać, że będzie wysoka, podobnie jak – prawdopodobnie – cena za ogiera, która nie została na razie podana do publicznej wiadomości. Jednak poprzednie rekordowe transakcje Paula Gheysensa (QR Marc!) pozwalają przypuszczać, że i tym razem poprzedni właściciele otrzymali propozycję nie do odrzucenia…

Przypomnijmy jeszcze, że pionierem użycia og. Padrons Psyche w Polsce był Stanisław Redestowicz.

O wizycie polskich hodowców w North Arabians przeczytasz  tutaj:
Scottsdale: pod znakiem Padronsa Psyche i młodzieży

 

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.