Reklama
Kryzys kryzysem, Janów Janowem

Aktualności

Kryzys kryzysem, Janów Janowem

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Aukcjoner Ollie Fawlston, Barbara Mazur i Jerzy Zbyszewski, fot. Krzysztof Dużyński
Aukcjoner Ollie Fawlston, Barbara Mazur i Jerzy Zbyszewski, fot. Krzysztof Dużyński

Trzy czempionaty i dwa wiceczempionaty dla Michałowa, jeden czempionat dla Janowa, dwa wiceczempionaty dla hodowców prywatnych – Chrcynna i SK Mała Wieś – oto bilans tegorocznego Czempionatu Narodowego. Jubileuszowa, 40. aukcja zamknęła się zaś wynikiem 1929000 euro plus ok. 125000 euro w Selection Sale. Najdrożej sprzedaną klaczą okazała się janowska Pinta, za którą p. Shirley Watts z Halsdon Arabians zapłaciła równe pół miliona euro. Nie został więc pobity zeszłoroczny rekord Kwestury (1125000 euro), ale aukcji absolutnie nie można uznać za nieudaną – sprzedała się zdecydowana większość koni, a kilka uzyskało kwoty powyżej 100 tysięcy euro.

Wieża Róż z Mariuszem Liśkiewiczem, fot. Krzysztof Dużyński
Wieża Róż z Mariuszem Liśkiewiczem, fot. Krzysztof Dużyński

Niedzielny poranek rozpoczął się od czempionatu klaczy młodszych. Na ring weszło 10 zawodniczek – najwięcej z Michałowa, bo aż połowa stawki. Trzy z nich znalazły się w Top Five, podobnie jak obie reprezentantki SK Chrcynno-Pałac. Faworytką publiczności wydawała się wychowanka tej stadniny Psyche Kreuza, młodsza siostra Psyche Victorii, ale sędziowie zdecydowali inaczej. Czempionką ogłoszono michałowską Wieżę Róż, a Psyche Kreuza została wiceczempionką. W Top Five znalazły się: Psyche Victoria, Parmana i El Saghira.

Albano, fot. Krzysztof Dużyński
Albano, fot. Krzysztof Dużyński

Następnie rozegrano czempionat ogierów młodszych, a do finałowej rozgrywki zgłosiło się sześciu rywali, w tym dwóch z Michałowa. Wygrał jednak janowski Albano, przed Eternalem z SK Mała Wieś. Kolejne miejsca zajęły ogierki: Panicz (L-Arabians), Chimeryk (Michałów) oraz Echo Apollo (SK Chrcynno-Pałac).

Nie było najmniejszych wątpliwości co do zwyciężczyni w kategorii klaczy starszych. Na ring weszło osiem klaczy (w tym znów aż pięć z Michałowa), a triumfowała oczywiście Emandoria,

Emandoria, fot. Krzysztof Dużyński
Emandoria, fot. Krzysztof Dużyński

która otrzymała także nagrody specjalne dla najpiękniejszej klaczy pokazu oraz za najlepszą głowę pokazu. Pewnym zaskoczeniem mógł być wiceczempionat dla jej koleżanki stajennej Wildy, którą mało kto typował na tak wysokie miejsce. Tytuły Top Five powędrowały do: Etnologii (Janów), Palmety (Janów) oraz Georgii (Michałów).

O tytuł czempiona ogierów starszych rywalizowały cztery konie, w tym trzy z Michałowa. I wszystkie trzy znalazły się na podium. Wygrał Esparto przed Drabantem (laureatem nagrody

Esparto z Mariuszem Liśkiewiczem, fot. Krzysztof Dużyński
Esparto z Mariuszem Liśkiewiczem, fot. Krzysztof Dużyński

dla najlepiej ruszającego się konia). Trzecie miejsce zajął Złocień.

Jak zwykle, przyznano także nagrody ludziom – najlepszemu trenerowi i najlepszemu prezenterowi pokazu. Ta pierwsza trafiła do Mariusza Liśkiewicza, druga do asystenta Grega Galluna, Francuza Raphaela Curti. Najlepszym koniem wyścigowym pokazu byłabełżycka Mamba, a Nagrodę Przechodnią WAHO dla wybitnego przedstawiciela rasy arabskiej hodowli polskiej odebrał Elekt, dosiadany przez Agnieszkę Romszycką. I tak zakończył się Czempionat

Agnieszka Romszycka na Elekcie, fot. Krzysztof Dużyński
Agnieszka Romszycka na Elekcie, fot. Krzysztof Dużyński

Narodowy, a publiczność, konie i prezenterzy mieli teraz kolejną okazję, by przyjrzeć się koniom oferowanym na aukcji.

A sama aukcja rozpoczęła się kilkanaście minut po godz. 17.00 od znanego już widzom piątkowego pokazu filmu z Pianissimą i jej córką Pią/Ganges. Aukcjoner Ollie Fowston zabrał się zaraz potem do pracy – i nienarodzone źrebię Pianissimy wylicytowane zostało na 175 tysięcy euro! Możliwość uzyskania od Pianissimy wymarzonego źrebięcia kupiła stadnina Royal Arabians z USA, a zwycięsko licytował Greg Gallun, z uchem przyklejonym do telefonu.

Greg Gallun, fot. Krzysztof Dużyński
Greg Gallun, fot. Krzysztof Dużyński

Po tym wysokim wyniku emocje opadły i następne dwie klacze, Pelota i Elgara pozostały nie sprzedane – nie osiągnęły ceny rezerwowej. Kolejną klaczą była Fallada i znów temperatura na hali wzrosła. Po zeszłorocznym sukcesie Kwestury panowała bowiem powszechna opinia, że to ona, kasztanowata „monogrammka”, będzie najdrożej sprzedaną klaczą tej aukcji. I rzeczywiście, odbyła się zażarta licytacja, a cena szybko wzrosła do 480 tysięcy euro. Na tym pułapie się zatrzymała i… nastąpiło pewne zamieszanie, bo aukcjoner stwierdził, że klacz nie osiągnęła ceny rezerwowej, zaś komentator Jerzy Zbyszewski ogłosił, że została sprzedana, nie podał jednak dokąd. Okazało się potem, że faktycznie do sprzedaży nie doszło, ale po aukcji toczyły się jeszcze negocjacje, na razie nie zakończone.

Licytacja Pinty, fot. Krzysztof Dużyński
Licytacja Pinty, fot. Krzysztof Dużyński

Zawód częściowo zrekompensowała córka Pipi Preria, za którą p. Shirley Watts z Wielkiej Brytanii zaoferowała aż 230 tys. euro. Następne klacze uzyskały ceny „w granicach rozsądku”: Halima – 45 tys. (USA), Euscera – 50 tys. (USA, Kalifornia, stadnina należąca do Manny’ego Vierry), kara Bellanda – 50 tys. (Belgia). Cena poszybowała znów przy Emice aż do 120 tys. euro, zapłacone przez kupców z Belgii. Jeszcze tylko Elimeja (36 tys., Francja) i przyszedł najgorętszy moment tej aukcji. O klacz Pintę, córkę Pilar, stoczyło walkę kilku nabywców, ale Shirley Watts nie dała się pokonać. Zaoferowała pół miliona euro i Pinta stała się jej własnością. Następnie sprzedano Wizgę za 20 tysięcy euro do Arabii Saudyjskiej, po czym pojawiła się Felicjana, matka znanej z ringów europejskich Faustyny, i uzyskała cenę 105 tysięcy. Felicjana znalazła nowy dom na Bliskim Wschodzie. Kolejne dwie klacze okazały się tanie – Euspiria „poszła” za 11 tys. do Francji, a Faseta za 10 tys. do Emiratów Arabskich. Droga Mleczna była droższa – 67 tys. zapłacili za nią kupcy z Arabii Saudyjskiej. „Monogrammka” Granada, podobnie jak Euscera, pojedzie do USA, do Valley Oak Arabians (52 tys.). Do końca aukcji ceny falowały (od 8 tys. do 80), ale nie przekroczyły już ani razu 100 tysięcy euro:
Samura – 11 tys. (USA)
Filistia – 62 tys. (Kuwejt)
Elmina – 25 tys. (Katar)
Walpurgia – 16 tys. (USA, Floryda)
Złota Orchidea – 65 tys. (Belgia)
Pogoda – 30 tys. (Bliski Wschód)
Lozanna – 58 tys. (Bliski Wschód)
Cesena – 8 tys. (Katar)
Emkira – 8 tys. (Kuwejt)
Nina – 20 tys. (Katar)
Estaka – 80 tys. (Polska)
Tonacja – 20 tys. (USA)
Poksa – 40 tys. (Arabia Saudyjska)
Warto zauważyć, że w drugiej połowie aukcji najwyższą cenę zapłacili kupcy z Polski (Falborek Arabians). Siedem klaczy powróciło do macierzystych stajni. Spośród trzech oferowanych ogierów nabywcę znalazł jedynie wyścigowiec Eliat, który kupców z Bliskiego Wschodu kosztował 15 tys. euro.

Na Selection Sale zaoferowano 34 konie, z których czternaście znalazło chętnych, a dwadzieścia pozostało niesprzedanych. Ceny były bardzo różne: od trzech tysięcy euro do 25 tys., które za klacz Erabea zapłacili nabywcy z Południowej Afryki.

Pinta, fot. Katarzyna Dolińska
Pinta, fot. Katarzyna Dolińska

Jak widać, „kryzysowe” prognozy nie do końca się sprawdziły – aktywni byli przede wszystkim goście z USA, Bliskiego Wschodu, Wielkiej Brytanii i Belgii. Niemniej jednak, więcej koni niż w zeszłym roku nie osiągnęło ceny rezerwowej, a ceny kilku koni „nie powalały na kolana”.

Po zakończonej aukcji odbył się jeszcze pokaz janowskich ogierów pod jeźdźcami w kostiumach polskich. Album, Porto, Albus, Piaff, Salar, Esculap i Polon prezentowały się niezwykle efektownie. I tak jubileuszowa aukcja przeszła do historii, choć zapewne niektóre transakcje zawarte będą później (Fallada, jak się okazało, została w drodze negocjacji sprzedana do Belgii za 465.000 euro, co podniosło uzyskaną na aukcji kwotę do sumy 2 394 000 euro), gdy niektórzy niezdecydowani postanowią nie wyjeżdżać jednak z Polski bez jakiegokolwiek zakupu. (Jak podaje strona Pride of Poland, sprzedano po aukcji do Kataru Pelotę, Nike i Bastę – cen nie ujawniono.)

 

Wyniki Czempionatu Narodowego

Czempionka Klaczy Młodszych
Wieża Róż (Ekstern – Wieża Babel/Laheeb), hod/wł. SK Michałów
Wiceczempionka Klaczy Młodszych
Psyche Kreuza (Ekstern – Pallas-Atena/Ecaho), hod/wł. SK Chrcynno-Pałac

Top Five
1. Psyche Victoria (Ekstern – Pallas-Atena/Ecaho), hod/wł. SK Chrcynno-Pałac
2. Parmana (Al Maraam – Palmira/Monogramm), hod/wł. SK Michałów
3. El Saghira (Galba – Emira/Laheeb), hod/wł. SK Michałów

Czempion Ogierów Młodszych
Albano (Enzo – Alena/Emigrant), hod/wł. SK Janów Podlaski
Wiceczempion Ogierów Młodszych
Eternal (FS Bengali – Ewitacja/Ganges), hod/wł. SK Mała Wieś

Top Five
1. Panicz (Gaspar – Pelisa/Europejczyk), hod/wł. Moniki Luft
2. Chimeryk (Eryks – Chimera/Emigrant), hod/wł. SK Michałów
3. Echo Apollo (Piaff – Echo Kallisto/Pamir), hod/wł. SK Chrcynno-Pałac

Czempionka Klaczy Starszych
Emandoria (Gazal Al Shaqab – Emanda/Ecaho), hod/wł. SK Michałów
Wiceczempionka Klaczy Starszych
Wilda (Gazal Al Shaqab – Wilga/Ekstern), hod/wł. SK Michałów

Top Five
1. Etnologia (Gazal Al Shaqab – Etalanta/Europejczyk), hod/wł. SK Janów Podlaski
2. Palmeta (Ecaho – Pilica/Fawor), hod/wł. SK Janów Podlaski
3. Georgia (Monogramm – Gizela/Palas), hod/wł. SK Michałów

Czempion Ogierów Starszych
Esparto (Ekstern – Ekspozycja/Eukaliptus), hod/wł. SK Michałów
Wiceczempion Ogierów Starszych
Drabant (Gazal Al Shaqab – Demona/Monogramm), hod/wł. SK Michałów

3 m. Złocień (Laheeb – Zaleta/Piechur), hod/wł. SK Michałów

 

Best in Show: Emandoria

O sobotniej rywalizacji w klasach przeczytasz tutaj: Janów: Dziś wiadomo, co zdarzy się jutro

O piątkowej rywalizacji ogierów młodszych przeczytasz tutaj: Wirtualna Pianissima i klasy ogierów „na żywo”

Zobacz galerię zdjęć z Czempionatu Narodowego autorstwa Katarzyny Dolińskiej

Zobacz galerię zdjęć z Czempionatu Narodowego autorstwa Mateusza Jaworskiego

 

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.