Reklama
Janów: Dziś wiadomo, co zdarzy się jutro

Aktualności

Janów: Dziś wiadomo, co zdarzy się jutro

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Emandoria, fot. Krzysztof Dużyński
Emandoria, fot. Krzysztof Dużyński

Rywalizacja w klasach drugiego dnia Czempionatu Narodowego w Janowie Podlaskim obfitowała w niespodzianki. Sędziowie wjechali na ring bryczką, przy przepięknej pogodzie, co najwyraźniej wprawiło ich w dobry nastrój, bo o wiele częściej dziś przyznawali wysokie noty – ale być może był to jedynie efekt zwykłej praktyki, która każe surowiej oceniać ogierki, jako potencjalnych reproduktorów w całkiem niedalekiej przyszłości.

Pierwsze wbiegły na plac klaczki roczne grupy A (15 rywalek). Klaczki roczne, wdzięczne i kryjące w sobie nadzieję, zawsze ogląda się z przyjemnością i tak też było i tym razem. Tę

 fot. Krzysztof Dużyński
fot. Krzysztof Dużyński

klasę zdecydowanie wygrał Michałów, ale w finałowej piątce znalazły się też dwie córki modnego ogiera WH Justice, którego potomstwo tutaj, w Janowie, nie jest wcale faworyzowane. Najlepszą klaczką tej grupy okazała się michałowska Wieża Róż (Ekstern – Wieża Babel/Laheeb), która również była pierwszą zawodniczką pokazu, która otrzymała od sędziów najwyższą notę – „20” za ruch. Z wynikiem 92,83 była nie do pobicia. Drugie miejsce zajęła jej koleżanka stajenna Parmana (Al Maraam – Palmira/Monogramm), z notą 90,33 (pierwsza w Janowie ocena powyżej 90 pkt.), trzecia była El Piatzolla (WH Justice –

Wieża Róż z dyr. Jerzym Białobokiem, Mariuszem Liśkiewiczem oraz p. Carol Hennesey, fot. Krzysztof Dużyński
Wieża Róż z dyr. Jerzym Białobokiem, Mariuszem Liśkiewiczem oraz p. Carol Hennesey, fot. Krzysztof Dużyński

Enya/Ekstern), hod/wł. ZPH Strusinianka, czwarta – Entia (Psytadel – Enona/Fawor), hod/wł. Zalia Arabians. Finałową piątkę zamknęła druga „wh-justiska”, Ekspiracja (od Eklezja/Monogramm), hod. Lecha Błaszczyka, wł. Krzysztofa Falby, której wynik zwraca uwagę, jako że w Białce była dopiero dziesiąta.

Klaczek rocznych w grupie B pokazało się 12 (w tym aż pięć córek Eksterna). W finałowej piątce znalazły się trzy reprezentantki Michałowa. Jednak zwyciężczynią okazała się triumfatorka z Białki – Psyche Kreuza (Ekstern – Pallas-Atena/Ecaho), hod/wł. SK Chrcynno-Pałac (90,67). Dopiero za nią była Lawinia (Ekstern – Luanda/Emigrant), hod/wł. SK

Psyche Kreuza z Alicją Poszepczyńską oraz Carol i Frankiem Hennesey, fot. Krzysztof Dużyński
Psyche Kreuza z Alicją Poszepczyńską oraz Carol i Frankiem Hennesey, fot. Krzysztof Dużyński

Michałów, która otrzymała tę samą notę co Psyche Kreuza, ale mniej za typ – nie pomogła więc nawet „20” za ruch. Trzecie miejsce zajęła janowska Pilarosa (Al Adeed Al Shaqab – Pilar/Fawor) – 90,5 – czwarte michałowska Pustynna Malwa (Ekstern – Pustynna Róża/Emigrant), a piąte Mesalina (Ekstern – Mata Hari/Werbum), również z Michałowa.

Klaczek dwuletnich zgłoszono na tyle dużo, że także i ta kategoria została podzielona na dwie grupy. W pierwszej pojawiło się w końcu 6 rywalek – do dekoracji wyszły cztery. Zwycięską dwulatką okazała się michałowska córka Galby El Saghira (od Emira/Laheeb), którą nagrodzono „20” za ruch i końcową notą 90,83. Wychowanka Chrcynna Chaos Persefona

El Saghira z z dyr. Jerzym Białobokiem i Mariuszem Liśkiewiczem, fot. Krzysztof Dużyński
El Saghira z z dyr. Jerzym Białobokiem i Mariuszem Liśkiewiczem, fot. Krzysztof Dużyński

(Poganin – Ceres/Ganges) zajęła drugie miejsce (90,67), przed uważaną za faworytkę michałowską Padovą (Galba – Palanga/Ekstern). Czwarta była Satenia (WH Justice – Słonka/Wojsław), hod/wł. Falborek Arabians.

W grupie B klaczek 2-letnich wystąpiło 8 klaczek, a wygrała zupełnie nieoczekiwanie Sarbia (Ekstern – Samura/Ararat), reprezentująca gospodarzy. Skarogniada klaczka wspaniale się ruszyła, otrzymując noty 19,5-19,5-20, co zapewniło jej zwycięstwo (90,33). Drugie miejsce zajęła michałowska Espinilla (Al Maraam – Espadrilla/Monogramm) z notą 90,0. Taką samą ocenę zdobyła Bajaderka (Złocień – Bagatela/Pesal), hod. Agricola Farm, wł. Moniki Luft, ale minimalnie mniejsza nota za ruch zdecydowała o jej trzecim miejscu. Czwarta była Perespa (Enzo – Polenta/Ecaho) z Janowa, piąta – dopisana w ostatniej chwili Nasira (Al Maraam – Nana/Fawor), hod/wł. Alicji Najmowicz.

Psyche Victoria z Johanną Ullstrom, fot. Krzysztof Dużyński
Psyche Victoria z Johanną Ullstrom, fot. Krzysztof Dużyński

Przed lunchem rozegrano jeszcze klasę klaczek trzyletnich, w której udział wzięło 6 koni. Na pierwszym miejscu sklasyfikowano (i tu obyło się bez niespodzianek) znaną z wielu międzynarodowych pokazów Psyche Victorię (Ekstern – Pallas-Atena/Ecaho) z Chrcynna, pełną siostrę nagrodzonej nieco wcześniej Psyche Kreuzy. Notą 91,33 zdystansowała pozostałe rywalki – druga w kolejności Espinezja (Psytadel – Entaza/Ganges), hod. SK Kębliny, wł. Falborek Arabians, otrzymała tylko 88,5 pkt. Trzecia była Espiria (Psytadel – Ekspiacja/Emigrant), hod/wł. Lecha Błaszczyka, czwarta – Wasa (WH Justice – Waresa/Empres), hod/wł. Falborek Arabians.

Wilda. Po lewej dyr. Jerzy Białobok z p. Shirley Watts.  Fot. Krzysztof Dużyński
Wilda. Po lewej dyr. Jerzy Białobok z p. Shirley Watts. Fot. Krzysztof Dużyński

Po lunchu przyszła kolej na klacze 4-6-letnie, które również podzielono na dwie grupy. Zdecydowaną faworytką grupy A (10 uczestniczek, w tym trzy „gazalki” i aż pięć „eksternek”) wydawała się janowska Sefora (Ekstern – Sawantka/Pepton), jednak z notą 91,17 musiała się zadowolić dopiero trzecim miejscem. Do czempionatu zakwalifikowały się: z pierwszego miejsca Wilda (Gazal Al Shaqab – Wilga/Ekstern) z Michałowa (91,83) i z drugiego Valeriana (Werter – Vachta/Aspect), hod/wł. Agricola Farm – 91,67. To duży sukces tej klaczy, którą pamiętamy jako czempionkę z Jesiennego Janowa, ale której obserwatorzy nie dawali wielkich szans w starciu z michałowskimi i janowskimi gwiazdami. Na czwartym miejscu uplasowała się janowska Biruta (Ekstern – Bajada/Pamir), na piątym – Wkra (Gazal Al Shaqab – Wyborna/Monogramm) z Michałowa.

 fot. Krzysztof Dużyński
fot. Krzysztof Dużyński

„Gazalki” całkowicie zdominowały grupę B klaczy 4-6-letnich (8 koni) – pojawiło się ich aż sześć, w tym oczekiwana i gorąco oklaskiwana michałowska multiczempionka Emandoria (od Emanda/Ecaho). Nie zawiodła swoich fanów, zdobywając pięć „20” – dwie za typ i trzy za głowę z szyją, co dało jej fantastyczny końcowy wynik 93,5. Za nią sklasyfikowano janowską Etnologię (od Etalanta/Europejczyk) – 91,17, w tym dwie „20” za ruch. Kolejna „gazalka” w tym zestawieniu to jej koleżanka stajenna Belgica (od Belladona/Europejczyk) – 90,17, w tym „20” za ruch. Wśród nagrodzonych córek Gazala „namieszała” jedynie Primadonna (Padrons Psyche – Pelargonia/Alegro), hod. Stanisława Redestowicza, wł. Tomasza Tarczyńskiego – 89,83. Piątkę zamknęła jeszcze jedna „gazalka” – Fabryszka (od Fula/Partner) z Białki (89,67).

 

Palmeta. Z prawej Greg Gallun.  Fot. Krzysztof Dużyński
Palmeta. Z prawej Greg Gallun. Fot. Krzysztof Dużyński

Bardzo ciekawie przedstawiała się rywalizacja klaczy 7-10-letnich (14 koni), z córkami Eksterna, Gangesa, Laheeba i Ecaho przede wszystkim. Wygrała córka tego ostatniego, janowska Palmeta (od Pilica/Fawor) z notą 91,33. Za nią uplasowała się michałowska Wieża Babel (Laheeb – Wiaźma/Arbil) – 90,83, przed inną, choć także michałowską córką Laheeba Emesą (od Etopka/Eukaliptus) – 90,33. Czwarta była „emigrantka” Efuzja (od Elfina/Pamir) z Janowa, piąta – jej koleżanka stajenna Alhambra (Ecaho – Albigowa/Fawor). Tradycyjnie więc klasy starsze zostały zdominowane całkowicie przez klacze ze stadnin państwowych, co potwierdziła kolejna klasa, klaczy 11-letnich i

Georgia z p. Urszulą Białobok, fot. Krzysztof Dużyński
Georgia z p. Urszulą Białobok, fot. Krzysztof Dużyński

starszych (7 rywalek). 15-letnia siwa Georgia (Monogramm – Gizela/Palas) z Michałowa poprowadziła rundę honorową (91,83). W tej klasie wystąpiły aż cztery „monogrammki” z tej stadniny i zajęły wszystkie czołowe miejsca: druga była Emmona (od Emilda/Pamir), trzecia Espadrilla (od Emanacja/Eukaliptus), czwarta Egzonera (od Egzotyka/Probat). Dopiero na piątym miejscu pojawiła się córka Etograma Eutona (od Euterpe/Probat) reprezentująca gospodarzy. Klasa ta została na chwilę przerwana, gdyż wbrew prognozom spadł deszcz – ale na szczęście nie przerodził się w ulewę.

Esparto,  fot. Krzysztof Dużyński
Esparto, fot. Krzysztof Dużyński

Na koniec dnia zostawiono dwie klasy ogierów starszych. W pierwszej z nich, obejmującej ogiery 4-8-letnie, wystąpiło 13 koni, w tym aż pięć „gazali”. Wygrał jednak międzynarodowy multiczempion Esparto (Ekstern – Ekspozycja/Eukaliptus), który końcową notą dorównał Emandorii – 93,5! Gdyby jednak doszło do porównania not, Emandoria wygrałaby typem. Drugi był jego kolega stajenny z Michałowa, syn Gazala Al Shaqab Drabant (od Demona/Monogramm), który zachwycił sędziów i publiczność wspaniałym ruchem. Trzy dwudziestki za tę cechę pojawiły się po raz pierwszy i jedyny w ciągu całego czempionatu. Końcowa nota Drabanta to 91,83. Trzecie miejsce zajął janowski Alert (Piaf – Andaluzja/Sanadik El Shaklan) – 91,0 – czwarte białecki Celsjusz (Ekstern – Carina/Pesal), z „20” za ruch (90,33), piąte świetnie się ruszający Eryks (Gazal Al Shaqab – Emmona/Monogramm) z Michałowa, który także otrzymał za swój ruch „20”.

Złocień z dyr. Jerzym Białobokiem i Kamilem Kulczyńskim,  fot. Krzysztof Dużyński
Złocień z dyr. Jerzym Białobokiem i Kamilem Kulczyńskim, fot. Krzysztof Dużyński

Ogierów 9-letnich i starszych zgłoszono sześć i tyleż pojawiło się na ringu w Janowie. Triumfował Złocień (Laheeb – Zaleta/Piechur) z Michałowa (90,17), przed białeckim Ostragonem (Pers – Osełka/Palas), który zaimponował dwiema „20” za ruch. Na trzecim miejscu uplasował się Salar (Ecaho – Saba/Etat) z Janowa. Jego kolega stajenny Piber (Pamir – Pilina/Eternit), choć także otrzymał „20” za ruch, nie znalazł się w dekorowanej trójce.

Po zakończonych klasach można na pewno stwierdzić, że największe powody do zadowolenia ma SK Michałów – najwięcej wygranych klas (7), najwyższa nota pokazu i najwięcej trofeów. SK Janów Podlaski zgarnęła trzy pierwsze miejsca, a SK Chrcynno-Pałac wygrała dwie klasy, obie pełnymi siostrami. Jutro czempionaty, ale choć wszystko może się zdarzyć, jedno można przewidzieć z całą pewnością: czempionką klaczy starszych zostanie Emandoria.

 

O klasach ogierów młodszych (piątek) przeczytasz tutaj: Wirtualna Pianissima i klasy ogierów „na żywo”

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.