Reklama
Jesień w Janowie się zaczyna

Aktualności

Jesień w Janowie się zaczyna

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Patrycja Mroczkowska na Albumie, fot. Krzysztof Dużyński
Patrycja Mroczkowska na Albumie, fot. Krzysztof Dużyński

Jesienny Pokaz w Janowie Podlaskim stanowi (już od 4 lat) swoistą dogrywkę po Czempionacie Narodowym, a jednocześnie dodatkową „rozgrzewkę” przed najważniejszymi pokazami jesieni. Wizytówką Janowa Jesiennego są także pokazy możliwości użytkowych koni arabskich, które startują w klasach pod siodłem. W sobotę rozegrano czempionat młodzieżowy oraz klasę ujeżdżeniową, classic pleasure i w strojach klasycznych.

Pierwsza klasa, klaczek rocznych, była wyjątkowo silna jak na czempionat klasy C, choć stadniny państwowe nie wystawiły tu swej reprezentacji. Startowało jednak kilka klaczek, które już wcześniej mocno wyróżniły się na ringach i to nie tylko polskich, jak choćby wiceczempionka ze Skandynawii El Piatzolla (WH Justice – Enya/Ekstern), hod/wł. ZPH

Gadnes, fot. Krzysztof Dużyński
Gadnes, fot. Krzysztof Dużyński

Strusinianka. Była jedną z trzech „wh-justisek” wśród 13 rywalek. Otrzymała wysokie noty (40,67), które okazały się jednak niewystarczające, by wygrać. Zajęła drugie miejsce za filigranową Gadnes (Psytadel – Gracea/Etogram), hod/wł. stadniny Mała Wieś (41,33). Na trzecim miejscu znalazła się Psyche Kybele (Khidar – Pomona/Ekstern) z Chrcynna (40,67), na czwartym – Emlahaba (Al Lahab – Emanta/Pamir), hod/wł. Falborek Arabians (40,33). Piąta była Wadi Lena (Drabant – Wadi Musa/Ganges), hod/wł. Ewex Arabians (40). O ostrej rywalizacji w tej klasie najlepiej świadczy fakt, że do finałowej piątki weszły wyłącznie klaczki, które zdobyły co najmniej 40 pkt. Występująca z pierwszym numerem startowym Entia (Psytadel – Enona/Fawor), hod/wł. Zalia Arabians, mimo że otrzymała jedną „10” za głowę z szyją, z notą 39 nie zmieściła się w czołówce.

Bajaderka z Markiem Demczukiem, fot. Krzysztof Dużyński
Bajaderka z Markiem Demczukiem, fot. Krzysztof Dużyński

Klaczek 2-3-letnich na ringu w janowskiej hali pojawiło się siedem. Wygrała – z najwyższą notą dnia, aż 43 punkty! – Bajaderka (Złocień – Bagatela/Pesal), hod. Agricola Farm, wł. L-Arabians. O miejsce drugie i trzecie walczyły Satenia (WH Justice – Słonka/Wojsław), hod/wł. Falborek Arabians i Esterna (Al Maraam – Echidna/Ararat), hod/wł. Samko PUH Obie klaczki otrzymały tę samą punktację (40) i te same noty cząstkowe za typ i za ruch. Sędzią rozjemczym była p. prezes Izabella Pawelec-Zawadzka i jej wskazaniem wygrała wychowanka Samko PUH. Gaja Nike (Emigrant – Granada/Monogramm), hod/wł. SK Chrcynno-Pałac zajęła czwarte miejsce (39,67).

Zachary i Marek Demczuk, fot. Krzysztof Dużyński
Zachary i Marek Demczuk, fot. Krzysztof Dużyński

Klasa ogierków rocznych była bardzo nieliczna – tylko 5 rywali, z których aż trzech otrzymało od sędziów taką samą notę końcową: 40 pkt. Zwyciężył ich jednak, przede wszystkim ruchem, ogierek wyhodowany w Czeple Arabians – Zachary (Psytadel – Zeksterna/Ekstern). Okazał się najlepiej ruszającym się młodym koniem i jedynym, który był żegnany gorącymi brawami niezbyt licznie zgromadzonej publiczności. Ocena 10-10-9 odzwierciedliła powszechne odczucie, a nota końcowa, 40,67, nie została pobita. Drugie miejsce zajął El Omari (Enzo – Embra/Monogramm) z Michałowa, jeden z dwóch zaledwie młodzieżowych reprezentantów hodowli państwowej w Jesiennym Janowie. Trzeci był Wadis (WH Justice – Waresa/Empres) z Falborka. Oceniony, podobnie jak poprzednie dwa ogierki, na 40 pkt. michałowski Złoty Książę (Enzo – Złota Księga/Ganges), nie wyszedł jednak do dekoracji, bo w tak nielicznej klasie nagrodzono jedynie 3 konie.

Czar Dam i Piotr Żuber, fot. Krzysztof Dużyński
Czar Dam i Piotr Żuber, fot. Krzysztof Dużyński

Osiem ogierków 2-3-letnich zamknęło sobotnią rywalizację w klasach w ręku. Wygrał Czar Dam (Poganin – Contra/Eldon), hod. Justyny Płatek, wł. Jana Dobrzyńskiego (42,33, w tym jedna „10” za ruch). Za nim uplasował się Echo Apollo (Piaff – Echo Kallisto/Pamir) z Chrcynna (40,33). Na trzecim miejscu, także z „10” za ruch, znalazł się Parker (Ekstern – Porfiria/Ararat), hod. Krzysztofa Falby, wł. Jarosława Szczepanka (40,33). Czwarte i piąte lokaty zostały przyznane po dogrywce, sędziowanej ponownie przez p. Izabellę Pawelec-Zawadzką. Echo Adonis (Al Maraam – Echo Kallisto/Pamir) z Chrcynna oraz Chagall (Poganin – Corina-Corina/Dębowiec), hod/wł. St. Roch Arabians otrzymały bowiem po 40,33 pkt. Wygrał Echo Adonis.

El Omari i Mariusz Liśkiewicz, fot. Krzysztof Dużyński
El Omari i Mariusz Liśkiewicz, fot. Krzysztof Dużyński

Do czempionatów wyszły po 4 konie. Faworytką wśród klaczek była najwyżej wypunktowana Bajaderka, jednak sędziowie wskazali na Gadnes i to ona została czempionką, podczas gdy Bajaderce przypadł tytuł wiceczempionki. Brąz powędrował do El Piatzolli. Czempionem ogierków został Czar Dam, wiceczempionem El Omari, brązowym medalistą zaś Zachary. W dość powszechnej opinii, którą powtarzano w kuluarach, w tym roku podczas Jesiennego Janowa poziom klaczek był wyższy, choć to ogierki otrzymały więcej najwyższych not – i to za najbardziej widowiskowy element, czyli za ruch.

Agnieszka Romszycka na Edinecie, fot. Krzysztof Dużyński
Agnieszka Romszycka na Edinecie, fot. Krzysztof Dużyński

Widowiskowe były także klasy pod siodłem. Jak podkreślił sędzia Józef Zagor, zarówno klasa ujeżdżeniowa (35 zgłoszeń), jak i classic pleasure (8 i 18 zgłoszeń) były wyjątkowo liczne, co świadczy o tym, że klasy użytkowe stają się coraz bardziej popularne. Ujeżdżenie podzielono na kategorię seniorów i juniorów. Wśród seniorów zwyciężyła para Patrycja Mroczkowska – Album (Europejczyk – Alejka/Palas), hod/wł. Janów Podlaski. Para ta uzyskała życiowy wynik (70%) i pokonała parę Danuta Konończuk – Metropolis NA (Consensus – NDL Martinique/Muscat), hod. Mike Nichols, wł. SK Janów Podlaski (68,18 %). Co ciekawe, to Danuta Konończuk przygotowywała Patrycję Mroczkowską, a więc uczennica pokonała mistrzynię! Trzecie miejsce zajęły ex aequo pary: Agnieszka Romszycka – Orsk (Włodarz – Orieta/Fawor), hod. Damis, wł. Bogdana Tomaszewskiego oraz Agnieszka Woźniak – Piaff (Eldon – Pipi/Banat), hod/wł. SK Janów Podlaski. Wśród juniorów triumfowały ex aequo pary: Aleksandra Owerko – Metropolis NA oraz Kaja Dembińska – Barbarossa (Gazal Al Shaqab – Barka/Ararat), hod. SK Janów Podlaski, wł. Mirosława Lejszo.

Klasy classic pleasure oraz w strojach klasycznych podzielono na dwie grupy: klaczy i wałachów i ogierów. Oto laureaci pierwszych miejsc:
Classic pleasure – klacze i wałachy
1. Konrad Błaszczyk – Tunezja (Eldon – Tripla/Eukaliptus), hod/wł. SK Michałów
2. Marta Krężel – Orsk (Włodarz – Orieta/Fawor), hod. Damis, wł. Bogdana Tomaszewskiego
Classic pleasure – ogiery
1. Aleksandra Owerko – Metropolis NA (Consensus – NDL Martinique/Muscat), hod. Mike Nichols, wł. SK Janów Podlaski
2. Katarzyna Stawiska – Barbarossa (Gazal Al Shaqab – Barka/Ararat), hod. SK Janów Podlaski, wł. Mirosława Lejszo
Stroje klasyczne – klacze i wałachy
1. Konrad Błaszczyk – Tunezja (Eldon – Tripla/Eukaliptus), hod/wł. SK Michałów
2. ex aequo
Agnieszka Romszycka – Edinet (Włodarz – Elila/Wachlarz), hod. Damis, wł. Bogdana Tomaszewskiego
Katarzyna Kowalczyk – Elekt (Palas – Elektra/Bandos), hod. SK Janów Podlaski, wł. Agnieszki Romszyckiej
Stroje klasyczne – ogiery
1. Patrycja Mroczkowska – Album (Europejczyk – Alejka/Palas), hod/wł. SK Janów Podlaski
2. Katarzyna Stawiska – Barbarossa (Gazal Al Shaqab – Barka/Ararat), hod. SK Janów Podlaski, wł. Mirosława Lejszo

 

Sędziowie:

Claudia Darius (Niemcy)

Ingalil Martensson (Hiszpania)

Katrina Murray (Anglia)

Izabella Pawelec-Zawadzka

Władysław Guziuk

 

Sędziowie klas pod siodłem:

Władysław Byszewski

Józef Zagor

Jutro dalszy ciąg rywalizacji w klasach. Wyniki można śledzić na bieżąco pod adresem: http://twitter.com/monikaluft

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.