Reklama
Polski syn QR Marca czempionem pokazu w Brazylii

Aktualności

Polski syn QR Marca czempionem pokazu w Brazylii

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Primero Marc, fot. Rogerio Santos
Primero Marc, fot. Rogerio Santos

3-letni Primero Marc (QR Marc – Poruta/Monogramm), hodowli Katarzyny Dolińskiej-Witkowskiej i Roberta Witkowskiego z Zalia Arabians, a dzierżawiony przez brazylijską stadninę Haras Engenho, debiutował 22 kwietnia podczas pokazu krajowego pod nazwą XIII Expogrande Arabian Show w Campo Grande (Mato Grosso do Sul, niedaleko granicy z Paragwajem) w Brazylii. Jednomyślną decyzją sędziów najpierw wygrał swoją klasę, następnie, również jednogłośnie, wybrany został Czempionem Ogierów Młodszych, zdobywając także nagrodę za najlepszą głowę (Most Classic Head). Do klas w ręku zgłoszono 80 koni należących do 20 wystawców, w większości z regionu Campo Grande, choć nie tylko. Obok sędziów brazylijskich (Marcelo Ferras Borges, Rodrigo Foz Forte oraz praktykanci Daniel da Silva Dias i Guilherme Tapajos Tavora) konie oceniała także reprezentująca Polskę Urszula Łęczycka. Prócz klas w ręku rozegrano m.in. klasy liberty, native costume i western pleasure.

– Pokaz, mimo że miał charakter regionalny, zebrał sporą stawkę koni z całej Brazylii – relacjonuje Urszula Łęczycka. – Zgłoszone konie reprezentowały dość wysoki poziom, porównywalny z pokazem klasy B w Europie. Jako teren pokazu wybrano park wystawowy Laucidio Neto w centrum stolicy regionu Campo Grande. Poza pokazem koni arabskich odbywały się tam coroczne, duże targi rolne z atrakcjami dla dorosłych i dzieci, oraz wieczorna aukcja koni arabskich, co dodatkowo wpłynęło na dużą frekwencję odwiedzających. Wśród wystawców, jak i publiczności, można było znaleźć największe stadniny jak np Haras Cruzeiro, Haras JM, Haras Paineiras czy Haras dos Faveiros, a z ośrodków treningowych Longuini Traning Center czy Dejair Halter Training.

Primero Marc podczas pokazu w Campo Grande, fot. arch. Haras Engenho
Primero Marc podczas pokazu w Campo Grande, fot. arch. Haras Engenho

Właśnie przez ten ostatni ośrodek zaprezentowany został Primero Marc. – Wyróżniał się dużym wzrostem oraz typem – mówi Urszula Łęczycka – z dumnie uniesioną długą szyją i ogonem, pokazał bodaj najlepszy ruch wśród koni zgłoszonych do klas w ręku. Mimo że za bezpośredniego rywala w klasie miał 2 tygodnie od siebie starszego Tazzaala di Pscore, zaprezentowanego przez Rinaldo Longuini – bardzo urodziwego ogiera wyhodowanego przez prezesa Brazylijskiego Związku Hodowców Koni Arabskich (ABBCA) Jose Alvesa Filho – jury, które czasami preferowało inny typ koni w ostatecznych wyborach, wybrało Primero zwycięzcą. Tazzaal zajął ostatecznie drugie miejsce w klasie oraz zdobył wiceczempionat ogierków.

Wydzierżawiony na kilka sezonów do Brazylii Primero Marc ma za zadanie przede wszystkim pokryć klacze dzierżawcy oraz innych zainteresowanych hodowców. W profesjonalnym treningu pokazowym znajdzie się prawdopodobnie dopiero w kolejnym sezonie. Na razie ogier spodziewa się w Brazylii jednego potomka – jest nim źrebna klacz Beatriz El Jamaal, córka słynnego Ali Jamaala, wyhodowana przez sędzinę i hodowczynię Lenitę Perroy.

Wyniki klas w ręku

W Brazylii konie rywalizują w nieco innych kategoriach niż w Europie. Uczestnicy podzieleni są zgodnie z miesiącami życia (nie zaś rocznikami). Oto zwycięzcy w poszczególnych kategoriach:

Klacze młodsze (6-18 miesięcy)
złoto: Fadheela HJ (EZ Vegas Mirage – Faith el Yllan AMW), hod/wł. Alexandre Puga de Barcelos
srebro: Scarlet El Karim (Karim el Power JQ – Eskalla Lethyf), hod/wł. Jairo Queros Jorge

Ogiery młodsze (6-18 miesięcy)
złoto: BF Darius JQ (Vulcano HVP – BF Amore Al Sabath), hod/wł. Jairo Queros Jorge
srebro: Versace D’Yllan JM (Yllan El Jamal – Myska JM), hod/wł. Jose Alves Filho

Klacze (18-36 miesięcy)
złoto: Ursulla Di Pscore JM (Pscore – Mayka El Jamaal), hod/wł. Jose Alves Filho
srebro: The Ivory D’Jully JM (Jullyani – Ivory JM), hod/wł. Jose Alves Filho

Ogiery (18-36 miesięcy)
złoto: Primero Marc (QR Marc – Poruta), hod. Zalia Arabians, dzierż. Laucidio Coelho Neto
srebro: Tazzaal Di Pscore JM (Pscore – HK La Rosa Laswan), hod/wł. Jose Alves Filho

Klacze (pow. 36 miesięcy)
złoto: Piettra Di Style JM (Style SRA – Divine NVC), hod/wł. Jose Alves Filho
srebro: Phenycia AMW (Shafir El Johann – Pandora AMW), hod/wł. Flavio Regis Wanderley

Ogiery (pow. 36 miesięcy)
złoto: EZ Wajd Halston (LD Halsdon – EZ Sihr El Chall) hod. Ueze Elias Zahran, wł. Raquel Braga Robaldo
srebro: Mister Style JM (Style SRA – Jaklanna JM), hod/wł. Jose Alves Filho

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.