Reklama
Bibliofilska teka rysunków Andrzeja Strumiłły

Aktualności

Bibliofilska teka rysunków Andrzeja Strumiłły

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

Nowa publikacja „Rysunki – koń”, która właśnie ukazała się nakładem Wydawnictwa Edyty Wittchen, to nie lada gratka dla miłośników koni arabskich oraz sztuki. To bibliofilska teka (o wymiarach 35×48 cm), zawierająca faksymilowe reprodukcje dziesięciu rysunków Andrzeja Strumiłły z 2012 roku przedstawiających konie arabskie. Rysunkom towarzyszą wybrane przez artystę fragmenty Koranu, teksty Krzysztofa Monwida Dorohostajskiego i Mariana Czapskiego oraz poezje Imru’la Kajsa, Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego. Tak o swym nowym projekcie mówi prof. Andrzej Strumiłło:

– Zilustrowałem dziesiątki książek. Namalowałem setki obrazów. Zdaję sobie sprawę z różnic, jakie istnieją pomiędzy obrazem a ilustracją. W różnych czasach dominanta tematu, nazwijmy to literackiego, w obrazie decydowała o komunikatywności i wadze dzieła. Artysta współczesny niechętnie godzi się na oddanie pierwszeństwa literaturze. Koń jako temat osobny w mojej sztuce prawie nie istniał. Może ilustrując poezję Mongolii, Kaukazu lub Uzbekistanu, pokazałem energię i piękno tego zwierzęcia. Od czterdziestu lat mam konie. Od dwudziestu lat hoduję konie arabskie. Wiedziony oczywistym sentymentem do koni tej rasy, wybrałem osobiście fragmenty klasycznych tekstów z Koranu, poezji arabskiej, polskiej literatury fachowej oraz pięknej i podjąłem się ich zilustrowania. Konie z ilustracji imion nie mają. Moja wyobraźnia kreowała ich wygląd i cechy.

Teka, dedykowana przez autora Stadninie Janów Podlaski, dostępna jest (w cenie 140 zł) na stronie wydawnictwa www.edytawittchen.pl (tel. 601 886 886 oraz 601 991 991).

Andrzej Strumiłło – urodzony w 1927 r. w Wilnie. Po II wojnie światowej studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi i na krakowskiej ASP, gdzie po otrzymaniu dyplomu pracował jako asystent, a potem jako profesor kontraktowy. Był też wykładowcą filii ATK w Suwałkach. W latach 1982-84 kierował pracownią graficzną Sekretariatu Generalnego ONZ w Nowym Jorku. Malarz, rysownik, rzeźbiarz, fotograf, poeta i autor albumów (m.in. „Nepal”, „Słońce”), ilustrator książek (m.in. „Baśnie” H. Ch. Andersena). Jako scenograf współpracował m.in. z Teatrem TV i Studenckim Teatrem Satyryków. Jego liczne podróże, głównie po Bliskim i Dalekim Wschodzie (w latach 1950-70) stały się inspiracją dla wielu prac malarskich, fotograficznych i ilustracji książkowych. Część ogromnej kolekcji dzieł sztuki i przedmiotów kultury materialnej przywiezionych z tamtych rejonów, weszła w skład zbiorów Muzeum Etnograficznego w Krakowie i Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, którego jest współzałożycielem. Mieszka nad Czarną Hańczą na Suwalszczyźnie, gdzie działa jako ekolog w radzie naukowej Wigierskiego Parku Narodowego, a także jako inicjator spotkań Sztuka – Środowisko w Wigrach. W siedlisku założonym w Maćkowej Rudzie (niedaleko Sejn) profesor Strumiłło hoduje konie arabskie.

 

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Stigler Stud
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.