Reklama
Zmarł Mike Nichols

Aktualności

Zmarł Mike Nichols

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Mike Nichols, lata 70. Źródło: Wikipedia
Mike Nichols, lata 70. Źródło: Wikipedia

Mike Nichols, światowej sławy amerykański reżyser filmowy, a także znany w środowisku „arabiarzy” hodowca, zmarł wczoraj na atak serca w wieku 83 lat w Kalifornii. Jako artysta miał na koncie wiele nagród, w tym te najbardziej prestiżowe, jak Oscar, Złoty Glob i Emmy; jako hodowca zasłużył się m.in. w Janowie Podlaskim, gdzie od lat stacjonuje ogier Metropolis NA (Consensus – NDL Martinique/Muscat), wielokrotnie nagradzany w konkursach pod siodłem ojciec licznego w Polsce potomstwa.

Nichols urodził się w Berlinie w rodzinie rosyjskich Żydów, której w ostatniej chwili przed II wojną

Metropolis NA, Janów Podlaski 2010, fot. Ewa Imielska-Hebda
Metropolis NA, Janów Podlaski 2010, fot. Ewa Imielska-Hebda

światową udało się uciec z nazistowskich Niemiec do Stanów Zjednoczonych. Wychowywał się w Nowym Jorku i Chicago. Do historii kina przeszedł jako twórca takich filmów jak „Pracująca dziewczyna”, „Paragraf 22”, „Klatka dla ptaków”, „Kto się boi Virginii Woolf?”, „Pocztówki znad krawędzi” czy „Bliżej”. Za reżyserię „Absolwenta” (1967, w roli tytułowej Dustin Hoffman), uważanego za jego najważniejsze dzieło, otrzymał Oscara, Złoty Glob i nagrodę BAFTA. Jego ostatni film to „Wojna Charliego Wilsona” (2007). Dla telewizji wyreżyserował miniserial „Anioły w Ameryce” (2003) z Alem Pacino w roli głównej.

Pracując niezwykle intensywnie, znajdował czas na swoją pasję – konie arabskie. Jego własnością, w latach 1968–2004, była stadnina Nichols Arabians w Connecticut. Był wielbicielem polskiej hodowli – dzierżawił m.in. janowską Eulę (Arbil – Euterpe/Probat) oraz przyszłą

Okładka katalogu aukcji Mike'a Nicholsa
Okładka katalogu aukcji Mike’a Nicholsa

czempionkę świata, michałowską Kwesturę (Monogramm – Kwesta/Pesennik). Z Janowa zakupił Elkina (Aquinor – Ellenai/Wielki Szlem) i Elkanę (Aquinor – Estebna/Nabor), które zdobyły tytuły czempionów USA w 1972. Był także, głównie w latach 70., organizatorem słynnych aukcji, które przyciągały wielu kupców. To tam padały historyczne ceny za polskie konie – Elkana ustanowiła właśnie na aukcji u Mike’a Nicholsa nowy rekord sprzedaży: 185 tysięcy dolarów. Jak wspominał Marek Grzybowski, organizator aukcji Polish Prestige, to od Nicholsa czerpał wzorce, jak powinna wyglądać wielka aukcja koni.

Elkin, strona z katalogu aukcji Mike'a Nicholsa
Elkin, strona z katalogu aukcji Mike’a Nicholsa

Dla Nicholsa konie arabskie były wytchnieniem od show biznesu. Na jego aukcjach bywały jednak gwiazdy ekranu i estrady. „Można tu było spotkać takie sławy jak Candy Bergen, która kupiła dla siebie jednego araba; Arta Garfunkela, który wraz z Candy grał w filmie Nicholsa „Porozmawiajmy o kobietach”; Brooke Hopper, byłą żonę Denisa Hoppera i córkę producenta Lelanda Haywarda; Bucka Henry’ego, który napisał dla Nicholsa scenariusz jego najgłośniejszego filmu „Absolwent”; Warrena Beatty w towarzystwie Jacqueline Onassis, która jeździ konno i trzyma wierzchowce w swej posiadłości w New Jersey. Pani Onassis licytowała bez sukcesu prześliczną

Elkana, strona z katalogu aukcji Mike'a Nicholsa
Elkana, strona z katalogu aukcji Mike’a Nicholsa

gniadą klacz Vivę. Brooke Hopper zatrzymała dla siebie 2-latka Paco, za najniższą cenę dnia, zaledwie 5,250 dolarów” – opisywała aukcję u Nicholsa Marsha Cochran w 1976 w magazynie „People”. Nichols przyznał się wówczas autorce tekstu, że nie może odżałować sprzedaży Elkany. „Przechodzę obok jej boksu i nie jestem w stanie na nią spojrzeć” – mówił.

Mike’a Nicholsa wielokrotnie namawiano na film, w którym pojawiłyby się konie arabskie. Takie kino możemy już sobie tylko wyobrazić.

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.