Reklama
XIV Sportowe Mistrzostwa Polski Koni Arabskich Czystej Krwi

AktualnościWyścigi / Sport

XIV Sportowe Mistrzostwa Polski Koni Arabskich Czystej Krwi

Best in Show Pure Polish - wałach Korab (Pegasus - Karbala po Emigrant) z Martą Kulczyńską i przedstawiciel fundatora nagrody PZHKA Paweł Lis, fot. Karolina Misztal
Best in Show Pure Polish - wałach Korab (Pegasus - Karbala po Emigrant) z Martą Kulczyńską i przedstawiciel fundatora nagrody PZHKA Paweł Lis, fot. Karolina Misztal

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

W dniach 7-8 października w Stadninie Koni Michałów odbyły się XIV Sportowe Mistrzostwa Polski Koni Arabskich Czystej Krwi.

Zgromadzona publiczność mogła przez te dwa dni oglądać zmagania 29 par. Organizatorzy przygotowali konkursy dla każdego poziomu zaawansowania: w stopniu Novice, Advanced i Master, a medale mistrzowskie były przyznawane w najwyższej rozgrywanej klasie z danej konkurencji. Najbardziej widowiskowe konkurencje – Polski Strój Historyczny i Traditional Arabian Riding przyciągały największą uwagę i zachwycały przygotowaniem stroju oraz prezentacją par w kłusie i galopie. Koleżeństwo i sportowa rywalizacja zagwarantowały fantastyczną atmosferę podczas zawodów. Pozwoliło to na rywalizację fair play z zachowaniem miłych wspomnień.

Znana wszystkim rewelacyjna komisja sędziowska w składzie: Helen Hennekens-Van Ness z Belgii, Magdalena Szarszewska, Wacław Próchniewicz, Łukasz Wituchowski i Józef Zagor nie tylko oceniała pary, ale także wyjaśniała każdemu z uczestników, co może poprawić, aby jego wynik na kolejnych zawodach był jeszcze lepszy.

Przygotowanie większości par było bardzo dobre. Niektórzy mają jeszcze trochę pracy przed sobą, ale do następnych mistrzostw za rok na pewno poradzą sobie z tym znakomicie. Na pewno zachęcą ich do tego nagrody, jakie zostały ufundowane przez licznych sponsorów – grawerowane patery, medale, puchary, derki i nagrody rzeczowe oraz prenumeraty pism hipologicznych.

W konkurencji Type & Conformation zwyciężył Korab, który uzyskał 17 na 20 możliwych punktów. W ujeżdżeniu najlepsza okazała się para Inner i Marta Matysik, która po dwóch dniach zmagań wyprzedziła tylko o 0,841 pkt. parę Korab i Marta Kulczyńska. Na trzeciej pozycji uplasowały się Cirilla z Gór i Anna Dziża.

Classic Pleasure wygrała Magdalena Łach na Elsarze przed Karoliną Ziobro na Purytaninie i Magdaleną Strzelecką na El-Hajat.

W klasie Polskiego Stroju Historycznego sędziów zachwyciła para Złoty Medal i Marta Jaros. Zdobyli oni pierwsze miejsce. Druga lokata przypadła Eldo i Janowi Woźniewskiemu, a trzecia Petroniuszowi pod Olgą Drewnowską-Szczepakowską.

W konkurencji Traditional Arabian Riding wygrał wspomniany już wcześniej duet Korab i Marta Kulczyńska przed Cirillą z Gór i Hanną Dziżą oraz Elsarem i Magdaleną Łach.

W Hunter Pleasure zwyciężyła Marta Matysik na Innerze, druga była Olga Drewnowska-Szczepakowska na Petroniuszu, a trzecia Karolina Ziobro na Purytaninie.

Skoki przez przeszkody, jak zwykle budziły wiele emocji i ostatecznie zostały przyznane dwa medale w tej konkurencji – złoto dla Mai Książkiewicz i Elgora oraz srebro dla Karoliny Wengerek i Pilatusa, który zachwycał jezdnością i stylem pokonywania przeszkód. To młody koń, więc można mieć nadzieję, że na pewno jeszcze go zobaczymy na parkurze niejeden raz.

Nagroda specjalna, ufundowana przez Polski Związek Hodowców Koni Arabskich – Best In Show Pure Polish, została przyznana wałachowi Korabowi, który również zwyciężył w klasyfikacji Classic All-Round Champion poziom Master. On został uznany za najlepszego konia pokazu państwowej hodowli. Nagrodą był obraz ufundowany przez Stadninę Koni Michałów.

Nagrodę ufundowaną przez stadninę „Blue Arabians” Anety Chrząstek-Szyc dla najlepszego konia hodowli prywatnej w kategorii skoków przyznano Elgorowi, a w kategorii ujeżdżenia Innerowi.

Koń arabski ma być nie tylko piękny, ale i dzielny. Takie przede wszystkim są konie z czysto polskimi rodowodami, które możemy znaleźć u prawie wszystkich koni startujących w tych mistrzostwach. Potwierdza to regułę „Dobre, bo polskie” i trzeba ją kultywować.

Całej załodze SK Michałów należą się podziękowania za profesjonalną organizację i sprawny przebieg zawodów. Sędziom za fachowe oko i cenne rady. Sponsorom za hojność i ciekawe nagrody. Zawodnikom za tak różnorodnych przejazdy, zarówno pod względem konkurencji i przygotowania strojów.

Miejmy nadzieję, że zobaczymy się w Michałowie za rok w nawet jeszcze większym gronie, by móc znów podziwiać te piękne konie pod siodłem i dopingować swoich faworytów podczas rywalizacji.

Pełne listy z wynikami wszystkich rozgrywanych konkurencji oraz rodowodami koni startujących w zawodach sa zamieszczone na oficjalnym Fanpage SK Michałów. Zapraszamy Państwa do obejrzenia małej fotorelacji z XIV Sportowych Mistrzostw Koni Arabskich Czystej Krwi.

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Stigler Stud
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.