Reklama
CA, SCID, LFS i Koński Targ

Blog

CA, SCID, LFS i Koński Targ

Autor jednego z artykułów w ostatnim numerze “Końskiego Targu” dziwi się, dlaczego takie modne reproduktory jak WH Justice pomijane są w polskiej polityce hodowlanej.  Tymczasem o ogierze tym już od miesięcy wiadomo, iż jest nosicielem genu CA (Cerebellar Abiotrophy), bardzo ciężkiej, genetycznej choroby, której pierwsze objawy w postaci stopniowo nasilających się zaburzeń równowagi i koordynacji ruchów pojawiają się u kilkutygodniowych, kilkumiesięcznych źrebiąt i powodują zupełną niemożliwość ich użytkowania pod siodłem w przyszłości, a także konieczność leczenia powtarzających się, nieraz bardzo ciężkich urazów będących wynikiem upadków i zderzeń z przedmiotami, które konie spotykają na swojej drodze. 

Nosicielem CA okazał się także Marajj, kolejny modny w świecie reproduktor.  Padły w 2008 roku Versace był nosicielem genu SCID (Severe Combined Immunodeficiency ) – choroby, która doprowadza do śmierci źrebiąt z powodu banalnych infekcji w wyniku ciężkich niedoborów odporności.

Setki źrebiąt po kilku tylko ogierach. W przypadku łączenia z klaczą, która nie jest nosicielką – co drugie źrebię – nosicielem choroby, w przypadku klaczy nosicielki – co czwarte – chore, co drugie – nosicielem. 

 Hodowcy na całym świecie dobrowolnie badają swoje konie w kierunku nosicielstwa CA i SCID. Niemiecki Związek Hodowców Koni Arabskich (VZAP) wprowadził obowiązkowe testy w kierunku CA wszystkich ogierów kryjących w tym kraju od 2010 roku.  Coraz więcej hodowców prowadzi odpowiedzialną politykę hodowlaną. Wie, że najmodniejszy reproduktor już od dawna nie znaczy najlepszy i nie chce płacić kilku-, kilkunastu tysięcy złotych za to, żeby wyhodować źrebię takie, jak to źrebiątko sfilmowane przez kogoś na youtube: http://www.youtube.com/watch?v=sj5RL3CmS34.

Już w grudniu w Janowie Podlaskim ocena polskich ogierów. Ciekawe, czy w ramach tej oceny przewidziane jest badanie reproduktorów w kierunku nosicielstwa CA i SCID?

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za artykuły publikowane na blogach. Opinie wyrażane w tekstach są osobistymi ocenami autorów.

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

Ostatnie wpisy autora:

14 grudnia 2010

Nawiguj pomiędzy wpisami

Kalendarz wpisów

lipiec 2024
pon.wt.śr.czw.pt.sob.niedz.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Stigler Stud
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.