Reklama
Wyjątkowa prezentacja u Michaela Byatta

Hodowla

Wyjątkowa prezentacja u Michaela Byatta

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Marwan Al Shaqab, fot. Nancy Pierce
Marwan Al Shaqab, fot. Nancy Pierce

Prawdziwa plejada gwiazd została zaprezentowana tłumom przybyłym z całego świata 10 maja na doroczny „Open House” w New Ulm w stanie Teksas, USA. Tegoroczna prezentacja jednego z najsłynniejszych centrów treningowych na świecie miała tym razem wyjątkowy charakter.
Weekend był raczej mżysty, ale rześki, a krążąca wokół burza z piorunami na szczęście nie zakłóciła spotkania, które było okazją do obejrzenia prawdopodobnie najciekawszej na świecie kolekcji koni arabskich zgromadzonych w jednym miejscu – Michael Byatt Arabians.
Początek imprezy przypadł na piątkowy wieczór, podczas którego goście, uraczeni koktajlami i

Rzeźba w ogrodzie u Michaela Byatta, fot. Nancy Pierce
Rzeźba w ogrodzie u Michaela Byatta, fot. Nancy Pierce

przystawkami – m.in. typowymi dla teksańskiej kuchni pasztecikami z mięsem grzechotników – obejrzeli prezentację pięknej klaczy ze słynnej hodowli Ansata Arabians, Ansata Millenia (Ansata Hejazi – Ansata Malaka) oczekującej na potomka po Czempionie Świata, ogierze Al Adeed Al Shaqab. Żrebak będzie już drugim pochodzącym z kojarzenia tej pary.
Jednak prawdziwe emocje zaczęły się w sobotę rano – wraz z prezentacją głównych gwiazd centrum Michaela Byatta.

Mardigras JMF, fot. Nancy Pierce
Mardigras JMF, fot. Nancy Pierce

Na początek zaprezentowano stawkę kilkunastu wnuków Czempiona Świata Gazala Al Shaqab, a wśród nich m.in. jedynego dwukrotnego Czempiona Pucharu Narodów – trzyletniego Mardigrasa JMF (Marwan Al Shaqab – JMF Dare To Dream), siwego Shakira El Marwan (Marwan Al Shaqab – Om El Shadina), roczniaki: Perignona (Marwan Al Shaqab – Psychic Karma) i OFW Magic Wan (Marwan Al Shaqab – Magna Prelude), jednogłośnie wybranego Czempionem USA Ogierów Rocznych 2007 w kategorii Breeders Sweepstakes (i

Aria Impresario, fot. Nancy Pierce
Aria Impresario, fot. Nancy Pierce

2007 Scottsdale Supreme Champion) Aria Impresario (Marwan Al Shaqab – GC Echlectica) i w końcu gwiazdę farmy – najbardziej znanego syna Gazala, wielokrotnego czempiona i jednego z najpopularniejszych obecnie ogierów, Marwana Al Shaqab (od Little Liza Fame). Pokazano również jego potencjalnego następcę – bardzo typowego syna Gazala, OFW Shahgal (Gazal Al Shaqab – GA Honisuckl Rose). Tak jak jego starszy brat, OFW Shahgal jest efektem połączenia Gazala Al Shaqab i narodowej czempionki, a najwyraźniej ten rodzaj połączeń jest najbardziej atrakcyjny dla klientów centrum Michaela Byatta.

El Nabila B, fot. Nancy Pierce
El Nabila B, fot. Nancy Pierce

Wśród pozostałych ogierków i dorosłych ogierów wyróżnił się syn cudnej Shahteyny Shahteyn (po Besson Carol), któremu na arenie towarzyszyła matka – czempionka USA, kara córka Bey Shaha wyglądająca absolutnie zjawiskowo w wieku 26 lat!
Pokaz ogierów starszych obejmował m.in. prezentację znanego reproduktora, typowego, gniadego Besson Carola (Parys El Jamaal – Classic Krystall), urodziwego, użytego na stawce klaczy w Polsce, siwego El Nabila B (Kubinec – Elf Layla Walayla B) będącego

Gazal Al Shaqab, fot. Nancy Pierce
Gazal Al Shaqab, fot. Nancy Pierce

mieszanką krwi egipskiej i rosyjskiej, bardzo oczekiwanego, nowego importu z RPA – czteroletniego EKS Bey Al Gazal (Marwan Al Shaqab – Starbright Bey), który jest silnie inbredowany na Gazala Al Shaqab, będąc synem Marwana i córki Gazala, i wreszcie – króla centrum Michael Byatt Arabians, Gazala Al Shaqab (Anaza El Farid – Kajora) oraz księcia – wymienianego już przedtem Marwana, oba własności Al Shaqab Stud z Kataru.

Godną obserwacji wschodzącą gwiazdą pokazów w stawce zaprezentowanych koni może być

Perignon, fot. Nancy Pierce
Perignon, fot. Nancy Pierce

w przyszłości egzotyczny z urody, gniady wnuk Gazala, wspomniany wyżej Perignon, hodowli i własności samego Michaela przy udziale jego przyjaciela, Luisa Miguela Muzquiz. Perignon to syn Marwana Al Shaqab i córki Padronsa Psyche, Psychic Karmy, będącej poprzez matkę (Kaiynda Special) wnuczką cenionego Wiceczempiona Kanady i Top Ten Czempionatu USA – niezwykle szlachetnego, siwego w hreczce ogiera Kaiyoum (Khemosabi – Bayanka/Bay-Abi).

Po tradycyjnym na pokazach u Michaela Byatta barbecue gości zaproszono na specjalny i jakże ważny pokaz nowego, wzorowanego na europejskim, systemu sędziowania przyjętego przez Amerykański Związek Konia Arabskiego (AHA) dla pokazów w USA. Prezentację poprowadziła sędzina międzynarodowa Lori Conway. “Jeśli koń cię ani nie ekscytuje ani nie

Lori Conway, fot. Nancy Pierce
Lori Conway, fot. Nancy Pierce

jest według ciebie brzydki, to jest przeciętny” – rozpoczęła tłumaczenie nowego systemu oceny Lori Conway. Wielu uczestników pokazów w USA będzie musiało przekonać się do nowej idei, że ocena 10 to raczej przeciętność… Jeszcze ciekawsza była część praktyczna, podczas której Philip Del Pozzo (właściciel Enzo), Kathleen Wilson (długoletnia hodowczyni z Arkansas i klientka MBA) oraz znany amerykański trener Andrew Sellman zostali poproszeni o dokonanie oceny nowym systemem stawki klaczy i klaczek Michaela Byatta, podczas gdy Lori Conway występowała w roli „sędziego rezerwowego”. To był bardzo dobry i skuteczny pokaz tego, jak działa nowy system – jak również okazja do dobrej zabawy.

Michael Byatt, fot. Nancy Pierce
Michael Byatt, fot. Nancy Pierce

Sobotni wieczór był dla przyjaciół Michaela okazją do zorganizowania przyjęcia-niespodzianki, artystycznie zapowiedzianego przez długoletnią hodowczynię i jedną z klientek MBA, Carolyn Shelton. Weekend pokazu na farmie w New Ulm zbiegł się bowiem z jubileuszem 50 urodzin słynnego trenera! W towarzystwie starych i nowych przyjaciół – m.in. Cindy Murch, z którą Michael pracował na początku kariery w Arabco, Inc. – trenerów: Steve’a Heathcott’a, Joey’a Canda, Brada Galluna, klientów i zarazem przyjaciół – Ray’a i Nory Tatumów, Larry’ego i Carolyn Sheltonów, Fran i Gene’a Haskinsów, braci Sloan z Aria International, Robin Rye, Kathy Wilson i kolegi sprzed lat, Michaela Weinsteina, który w imieniu Aries Arabians towarzyszył Michaelowi Byattowi w wielu przedsięwzięciach i sprowadził do stajni Michaela matkę Marwana Al Shaqab, Kajorę – wniesiono okolicznościowy tort, a wieczór zakończył pokaz filmu zmontowanego specjalnie na tę okazję przez znaną fotograf koni arabskich Darryl Larrson. Biograficzny film przedstawił życie Michaela Byatta i jego karierę związaną z końmi arabskimi, od wczesnych początków do chwili obecnej. Strzelające korki od szampana, pośród śmiechu i łez, dopełniły hołdu, jaki przyjaciele i klienci złożyli człowiekowi, który wniósł tak wiele do świata koni arabskich, nie tylko w USA.

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Stigler Stud
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.