Reklama
Konne rajdy długodystansowe

Ludzie i Konie

Konne rajdy długodystansowe

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Kilka miesięcy temu na rynku hipologicznym ukazał się nowy tytuł dotyczący dyscypliny rajdów długodystansowych, autorstwa dr hab. Ewy Szarskiej. Autorka jest dobrze znana w środowisku rajdowym. To ceniona międzynarodowa sędzina, pełniąca funkcje gospodarza trasy, delegata technicznego lub sędziego na wielu międzynarodowych zawodach na świecie; na co dzień kierownik Pracowni Fizjologii Stosowanej Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii. W latach 1992–2002 była przewodniczącą Komisji Konnych Rajdów Długodystansowych w PZJ. W roku 1998 wydała „Vademecum rajdowca” – pierwszą polską książkę dotyczącą tej dyscypliny.
 
Drugie wydanie, rozszerzone, ukazało się w tym roku. Zgłębia zagadnienia związane z fizjologią wysiłku i treningiem konia rajdowego. Poruszane są tu takie tematy, jak przepisy rajdowe, wybór koni z predyspozycjami do tej dyscypliny, trening młodych koni, przygotowanie jeźdźca, fizjologia treningu, badania krwi, monitoring pracy serca, ocena wydolności koni, zasady i sposoby treningu w Polsce i na świecie, opis i analiza uczestnictwa konia i jeźdźca w zawodach w ekstremalnych warunkach (np. w bardzo wysokiej temperaturze i w górzystym terenie), charakterystyka rozgrywania zawodów w Polsce i w innych krajach, opis ćwiczeń rozciągających i magnetoterapii. Pojawia się tu również temat żywienia koni rajdowych oraz ich bezpiecznego transportu. Autorka opisuje, jak wygląda start w zawodach rajdowych na poszczególnych dystansach, na czym polegają zadania serwisu w trasie i przed każdą bramką weterynaryjną, jak działają bramki i jaka jest rola lekarzy podczas zawodów, w których – nierzadko – życie konia bywa zagrożone. Ten elegancko oprawiony w twardą okładkę poradnik powinien znaleźć się na półce każdego jeźdźca, związanego z konnymi wyścigami długodystansowymi.

Ewa Szarska „Konne rajdy długodystansowe”
Wydawnictwo „Agencja Reklamowa CREX” S.C. Warszawa 2007

[email protected]

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.