Reklama
Ogiery świata. „Stallions of the World IV”

Ludzie i Konie

Ogiery świata. „Stallions of the World IV”

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Włoskie wydawnictwo Alim Editrice, znane przede wszystkim jako wydawca jednego z najpopularniejszych na świecie magazynów poświęconych naszej ulubionej rasie koni, co roku proponuje czytelnikom również pozycje albumowe. Jedną z najbardziej znanych i cieszących się zainteresowaniem hodowców jest wydawany od czterech lat „Stallions of the World” – zbiór reklam tych najpopularniejszych, mniej popularnych i tych wschodzących gwiazd wśród reproduktorów arabskich.

Choć wydawnictwo ma jak najbardziej charakter reklamowy, tradycyjnie otwiera go cykl artykułów poświęconych ogierom-legendom w hodowli, co czyni „Stallions of the World” niewątpliwą gratką dla hodowców, miłośników i kolekcjonerów. Polska ma już w tej publikacji swoje stałe miejsce. W ubiegłym roku biało-czerwone barwy na „czerwonym dywanie” sław hodowli reprezentował obszerny artykuł poświęcony Eukaliptusowi, szeroko cytowano też wypowiedzi dyrektorów polskich stadnin państwowych czy Jerzego Zbyszewskiego w artykule poświęconym Gazalowi Al Shaqab i jego potomstwu, na czele – oczywiście – z Pianissimą. Tegoroczne wydanie „Stallions of the World” otwiera artykuł Joe Ferrisa dedykowany jednemu z najbardziej zasłużonych czysto egipskich ogierów świata – kontynuatorowi i założycielowi linii czempionów obchodzącemu swe 20 urodziny w tym sezonie Thee Desperado (ojciec m.in. takich sław hodowli i pokazów, jak BJ Thee Mustafa, The Infidel, True Colors, The Vision HG). Joe Ferris kontynuuje opowieść o egzotycznych liniach egipskich również w artykule poświęconym ogierowi Sultan (Sameh – Lubna po Sid Abouhom), urodzonemu w 1961 roku w Egipcie, który cieszył się życiem i dobrym zdrowiem do rekordowego wieku 36 lat, stając się protoplastą wielu cennych linii w hodowli koni czysto egipskich. Ciekawostką dla miłośników rosyjskiej, ale i polskiej hodowli będzie opowieść o spuściźnie stadniny koni w Tiersku, pióra znanej sędziny i hodowczyni rosyjskich arabów Claudii Darius. W artykule nie zabrakło zdjęć historycznego Tierska wraz z zasłużonymi dla niego i dla światowej hodowli końmi, z dobrze znanymi i nam Araxem, synem Skowronka, Naseemem, Aswanem, Balatonem czy Padronsem Psyche.

Kolejną atrakcją, zwłaszcza dla polskich hodowców, okazać się może 22-stronicowy artykuł poświęcony historii koncepcji, detali i przebiegu dzierżawy ogiera Monogramm oraz jego spuścizny, która odegrała tak epokową rolę w historii hodowli araba pokazowego na całym świecie – czyniąc to prawie wyłącznie poprzez Polskę. Artykuł autorstwa Urszuli Łęczyckiej zawiera obszerne cytaty z osobistych notatek i spostrzeżeń dyrektora Ignacego Jaworowskiego, człowieka, który po raz pierwszy w powojennej historii komunistycznej Polski odważył się na dzierżawę ogiera zza Żelaznej Kurtyny. Dowiadujemy się, co kierowało Dyrektorem w jego uporze przy finalizowaniu transakcji, poznajemy jego pierwsze wrażenia dotyczące ogiera i jego potomstwa oraz prorocze prognozy na przyszłość… Artykuł oparty jest również na wywiadzie z Izabellą Pawelec-Zawadzką, która towarzyszyła dyrektorowi Jaworowskiemu w jego pierwszym spotkaniu z Monogrammem i później, podczas negocjacji warunków dzierżawy. Poczynając od pierwszych chwil ogiera w Polsce, artykuł dość szczegółowo omawia dorobek hodowlany Monogramma – zarówno w naszym kraju jak i za granicą – włącznie z pierwszymi sukcesami jego potomków w rękach polskich hodowców prywatnych. Całości dopełnia szereg zdjęć ogiera – również tych mniej znanych (np. Monogramm skaczący przez przeszkody). Na samym końcu dowiadujemy się o aktualnych losach tej „żywej legendy”.

Kolejną niespodzianką dla polskich czytelników może być fakt, że w końcu doczekaliśmy się na łamach zbioru „ogierów świata” również tych hodowli polskiej…

Tegoroczne wydanie „Stallions of the World” jest wyjątkowe pod jeszcze jednym względem. Poza artykułami z zakresu historii hodowli oraz zbiorem reklam wiodących reproduktorów znajdujemy tu również dwa zupełnie inne, lecz nie mniej ciekawe teksty – włoski lekarz weterynarii Domenico Bergero (znany też z łamów Tutto Arabi) opublikował bardzo pożyteczny artykuł o związkach różnego rodzaju żywienia koni z najczęściej trapiącymi je chorobami; natomiast miłośnicy zupełnie innego spojrzenia na świat koni (choć nie tylko) znajdą prawdziwą przyjemność, oglądając zbiór kapitalnych zdjęć autorstwa Nasra Marei, na co dzień znanego z ringów sędziego klasy A oraz hodowcy ze stadniny Al Badeia w Egipcie.

Album „Stallions of the World IV” liczy 304 strony, zareklamowano w nim ponad 100 ogierów należących do 66 stadnin. Od tego roku album można kupić bezpośrednio w Polsce – klikając na banner umieszczony u góry portalu www.polskiearaby.com

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.