Reklama
Milan International Cup – polskie akcenty i triumf nowej stadniny z Wielkopolski!

Pokazy

Milan International Cup – polskie akcenty i triumf nowej stadniny z Wielkopolski!

D Narjeseyyah (FA El Rasheem - Exxaltress), Złoty Medal Klaczek Rocznych, fot. Paola Drera
D Narjeseyyah (FA El Rasheem - Exxaltress), Złoty Medal Klaczek Rocznych, fot. Paola Drera

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

W miniony weekend we włoskiej Lombardii rozegrany został międzynarodowy pokaz klasy B. Zlokalizowany w niedalekiej odległości od światowej stolicy mody – Mediolanu, pokaz nosił nazwę Milan International Cup. Wydarzeniu klasy B według kalendarza ECAHO, towarzyszyły również zmagania koni czystoegipskich w pokazie Egyptian Event – Naseem Cup, sponsorowane przez właściciela ogiera Naseem Al Rashediah z Królestwa Bahrajnu.

Dla fanów nowinek z polskiej sceny hodowli koni arabskich niewątpliwą ciekawostką jest, że na pokazie pod Mediolanem swój debiut zanotowała nowo powstała w Polsce stadnina koni arabskich – Lubochnia Arabians. Jej właściciciele – hodowcy i wielcy pasjonaci z Wielkopolski, a dokładniej z okolic Gniezna, stworzyli wyjątkowe miejsce dla swoich podopiecznych. Zakupiona przez nich we Włoszech, wyhodowana przez Dubai Stud roczna D Narjeseyyah po FA El Rasheem od Exxaltress po Excalibur E.A. była ważnym, polskim akcentem tego pokazu, choć nie jedynym.

Sędziowie i osoby oficjalne pokazu Milan International Cup 2021, fot. Paola Drera
Sędziowie i osoby oficjalne pokazu Milan International Cup 2021, fot. Paola Drera

Był to drugi występ tej klaczki na pokazach w tym roku i zarazem druga wygrana w klasie oraz drugi złoty medal w kategorii klaczek rocznych. Natomiast pokaz w Mediolanie był pierwszym w barwach Lubochnii Arabians. Klaczka rywalizację zaczęła pod koniec kwietnia, gdy jeszcze własności swego hodowcy wygrała pokaz Spring International Arabian Horse Show we Włoszech. Tym razem zaś wygrała klasę z punktacją 92,88 pkt jako najwyżej oceniony roczny koń (wśród klaczek i ogierków), a dzień później zdobyła jednogłośnie Złoty Medal Klaczek Rocznych.

Srebrny medal w tej kategorii zdobyła SG Waraya – siwa córka ogiera Dominic M hodowli i własności Scuderia Groane, natomiast brązowy medal należał do Magic Sweet Caroline po Magic Aban hodowli i własności Fontanella Magic Arabians. W klaczkach juniorach (dwu i trzyletnie) złoty medal powędrował do stadniny Al Jassimya Farm z Kataru – dla trzyletniej córki michałowskiego Equatora – Ilham Aljassimya, przed kolejną córką ogiera FA El Rasheem wyhodowaną w Dubai Stud – D Swairah (srebrny medal) oraz holenderskiej hodowli, a szwajcarskiej własności klaczą Boas Primavera po EKS Alihandro, która zdobyła brązowy medal.

DA Little Princess (Lawrence El Gazal - DA Juss’ Diva), Złoty Medal Klaczy Starszych, fot. Paola Drera
DA Little Princess (Lawrence El Gazal – DA Juss’ Diva), Złoty Medal Klaczy Starszych, fot. Paola Drera

Czempionat Klaczy Starszych przyniósł triumf weterance pokazowej – DA Little Princess po Lawrence El Gazal, hodowli Diamond Arabians z Austrii, a własności włoskiej Societa Agricola PPA. Srebrny medal zdobyła wyhodowana w USA i silnie inbredowana na og. Marwan Al Shaqab (dziadek z obu stron rodowodu) – Ghazelle WPI, reprezentujacą katarską stadninę Al Sawfa. Brązowy medal w tej kategorii przypadł córce ogiera Cavalli – Kaliah, hodowli i własności Oscara Angioletti.

W rywalizacji ogierków na czołowych miejscach w roczniakach znaleźli się potomkowie: Złotego Medalisty Ogierów Młodszych Czempionatu Świata sprzed kilku lat – ogiera D Seraj – Farouk Palazzotto, który został wyhodowany i stanowi własność Paolo Capecciego przed synem trójkoronowanego ogiera Excalibur E.A. – Lorenzo AT z Al Thumama Stud oraz karym (jak jego nazwa zresztą wskazuje) – Blackali po Aretusa Ali, hodowli Giuseppe Palumbo i własności Salvatore Linaresa.

D Narjeseyyah (FA El Rasheem - Exxaltress), Złoty Medal Klaczek Rocznych, fot. Paola Drera
D Narjeseyyah (FA El Rasheem – Exxaltress), Złoty Medal Klaczek Rocznych, fot. Paola Drera

W czempionacie ogierków młodszych triumfował jeszcze jeden potomek żyjącej legendy, ogiera FA El Rasheema – Ajab, hodowli i własności Saleha Almatrafi z Królestwa Arabii Saudyjskiej, przed Alechandro MK po EKS Alihandro, hodowli i własności Ahmada Awad’iego z Izraela. Z brązowym medalem rywalizację tą ukończył syn Moriona – SS Tyari, hodowli Stigler Stud i własności Valentiny Piccioli. Czempionat Ogierów Starszych wygrał syn EKS Alihandro, a wnuk wspomnianego wcześniej FA El Rasheema – Hatem Atbah reprezentujący saudyjskiego właściciela Athah Stud, przed inbredowanym na WH Justice’a (ponownie dziadek z obu stron) – Engulo EEA po Shanghai E.A. hodowli Enzo Ltd, a własności Fontanella Magic Arabians. Na miejscu trzecim na podium w tej kategorii znalazł się jego półbrat po tym samym ojcu, francuskiej hodowli Kadidj de Lafayette, własności Arianny Porta z Włoch.

Poza katogoriami ECAHO rozegrano jeszcze klasę źrebiąt w której wystartowały dwie klaczki – zwyciężczyni Krizia Chandra po D Kaheel i Rosmira Fedele po Vivaldi Regalis. Osobne czempionaty rozegrano dla koni czystoegipskich i chociaż nie wszystkie medalowe miejsca zostały obsadzone to zdecydowanie można Włochom pozazdrościć dużej ilości organizowanych pokazów w tym roku, obsadzonych dość licznie jak na istniejącą sytuacje pandemiczną. W wielu innych krajach, w tym również w Polsce, kolejne imprezy dla koni arabskich przestają istnieć. A są one ważnym elementem nie tylko oceny i porównania dorobku hodowlanego, ale i międzynarodowej promocji koni, związanej z konieczną w hodowli – sprzedażą. Tym bardziej cieszy sukces nowej stadniny z Polski – Lubochnia Arabians, o której z pewnością już niebawem usłyszymy więcej.

Farouk Palazzotto (D Seraj - D Feddah), Złoty Medal Ogierków Rocznych, fot. Paola Drera
Farouk Palazzotto (D Seraj – D Feddah), Złoty Medal Ogierków Rocznych, fot. Paola Drera

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.