Reklama
W niedzielę emocjonujący Dzień Arabski na Służewcu. Nagroda Europy bez faworyzowanego Dary’ego Al Khalediah

Wyścigi / Sport

W niedzielę emocjonujący Dzień Arabski na Służewcu. Nagroda Europy bez faworyzowanego Dary’ego Al Khalediah

Amwaj Al Khalediah, fot. Nie Tylko Galop
Amwaj Al Khalediah, fot. Nie Tylko Galop

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

80 koni czystej krwi zostało zgłoszonych do 9 gonitw dorocznego Dnia Arabskiego na Służewcu (22 sierpnia). Niestety, już jednak wiadomo, że w biegu Sheikh Zayed Bin Sultan Al Nahyan – Nagroda Europy – G3 PA (kat. A, 2600 m) nie wystąpi jeden z faworytów, Dary Al Khalediah (Jalnar Al Khalidiah – Amerah Al Khalediah po Amer), zwycięzca nagród: Tiwaiq Central European Derby (kat. A, 2000 m) i Figaro (kat. B, 2600 m), czwarty we francuskich Quatar Derby des Pur Sang 4 ans (G1, PA) w Chantilly, rozgrywanych na dystansie 2000 m.

Dary Al Khalediah, fot. Tor Wyścigów Konnych Służewiec
Dary Al Khalediah, fot. Tor Wyścigów Konnych Służewiec

– Długo czekaliśmy na tę szansę, gdyż w naszej bogatej kolekcji trofeów brakuje jedynie pucharu za zwycięstwo w biegu o Nagrodę Europy. Dwukrotnie zajmowała w nim drugie miejsca, w latach 2005-06 rewelacyjna Wienerva. Niestety, los nie okazał się dla nas łaskawy. Dary doznał kontuzji i zostanie wycofany z wyścigu, nad czym bardzo ubolewamy – powiedział nam w zastępstwie trenera Bartosza Głowackiego jego ojciec Jan Głowacki, właściciel rodzinnego ośrodka treningowo-hodowlanego w Nowej Małej Wsi k. Leoncina, który był także trenerem, m.in. wspomnianej Wienervy, a od kilku lat zajmuje się już tylko hodowlą.

Amwaj Alkhalediah bitą faworytką

Pod nieobecność Dary’ego, bitą faworytką 38. Nagrody Europy będzie sześcioletnia klacz francuskiej hodowli Amwaj Al Kaheldiah (Nashwan Al Khalidiah – Assma Al Khalediah po Amer), własności Polska AKF Sp. z o.o., trenowana przez Macieja Kacprzyka. W tym sezonie nieoczekiwanie łatwo pokonała ona w biegu o Nagrodę Cometa (kat. B, 2000 m) swego głównego rywala, derbistę sprzed dwóch lat Dragona (Dahess – Djaima po Nonius) aż o 8 długości. Następnie bardzo łatwo wygrała Nagrodę Ofira (kat. A, 2400 m), bijąc towarzyszkę stajenną Wasmę Al Khalediah (Jalnar Al Khalidiah – Chinook de Ghazal po Dormane) o 5,5 dł. Dragon został wycofany w dniu gonitwy, gdyż trener Maciej Janikowski uznał, że warunki na torze (rozlewiska po deszczu) mogłyby mu mnie sprzyjać.
Dragon wystąpił 31 lipca w biegu o Nagrodę Figaro i doznał nieoczekiwanej porażki. Dosiadający go po raz pierwszy (w zastępstwie spieszonego Aleksandra Reznikova) Stefano Mura poprowadził w tempie 32,5 – 34,2 – 33,4 i po wyjściu na prostą koń był już „ugotowany”. Zajął ledwie czwarte miejsce.

Amwaj Al Khalediah, fot. Nie Tylko Galop
Amwaj Al Khalediah, fot. Nie Tylko Galop

– Ja bardzo liczę swoją klacz, ale uważam, że poprzedniego startu Dragona nie można brać pod uwagę. Moim zdaniem, był to typowy wypadek przy pracy. W niedzielę może znów być groźny – ocenia trener Kacprzyk. Podczas zapisów trener Maciej Janikowski zgłosił dosiad Aleksandra Kabardova, ale jak nas poinformował hodowca i właściciel Dragona Zbigniew Górski, nastąpi zmiana jazdy. Jeszcze jednak nie wiadomo na kogo.

W biegu o Nagrodę Europy wystąpi trzech derbistów, oprócz Dragona jeszcze Wielki Dakris (Mared Al Sahra – Wielka Damira po Ontario HF), trzeci w ubiegłorocznej edycji NE oraz tegoroczny derbista Alsahr (Mared Al Sahra – Almina po Furiat). Trudno ocenić ich szanse, gdyż Wielki Dakris do tej pory w tym sezonie biegał poniżej możliwości, natomiast Alsahr ma za sobą dwa zwycięskie, ale niełatwe występy w Janowa i Derby. Stawkę uzupełniają: Seiful Muliuk (Karmel de Faust – Sjamara po Marwan I), Apollo del Sol (Al Mamoun Monalau – Alloa del Sol po Darweesh), Hosco de Bozouls (Muguet de Pascade – Jokmee de Bozouls po Jormane de Rouaisse) i Salmonlau 'OA’ (Al Mamoun Monalu – Sdajella po Djebbel). Najlepszym z nich wydaje się ostatni z wymienionych ogierów, który po walce tylko o nos przegrał z Dary Al Khalediah w biegu o Nagrodę Figaro, a wcześniej w gonitwie o Nagrodę Kurozwęk (2600 m) pokonał Wasmę Al Kahlediah (Janar Al Khalidiah – Chinook de Ghazal po Dormane).

Wielki Darkis, fot. Nie Tylko Galop
Wielki Darkis, fot. Nie Tylko Galop

Gdyby w niedzielę wygrała jedyna w stawce klacz Amwaj Al Khalediah, trener Kacprzyk i Szczepan Mazur zanotowali by swoistego hat-tricka, bowiem w poprzednich dwóch sezonach fetowali zwycięstwa „alkhalediahów”, Salama i Shadwana.

Rasmy kontra Mayar

O ile szanse zwycięstwa konia Polska AKF, czyli Amwaj Al Kahlediah, można ocenić na 80 procent, to w sztandarowym biegu tej firmy Al Khalediah Poland Cup – Listed PA (kat. A, 1600 m) zwycięzca wydaje się stuprocentowy. Będzie nim albo Rasmy Al Kahalediah (Nayef Al Khalediah – Rajwa Al Khalediah po Tiwaiq), który ostatnio nieoczekiwanie wygrał na piaskowej bieżni w Szwecji wyścig na 1730 m, albo Mayar Al Kahlediah (Nashwan Al Khalidiah – Assma Al Khalediah po Amer) zajął szóste miejsce. Wcześniej Mayar był lepszy od Rasmy’ego w Tiwaiq Central European Derby i we francuskich Derby w Chantilly. Dosiad Szczepana Mazura oznacza, że Polska AKF ocenia Rasmy’ego wyżej.
Szanse pozostałych koni na zwycięstwo w tym wyścigu wydają się zerowe.

Rasmy Al Khalediah, fot. Tor Wyścigów Konnych Służewiec
Rasmy Al Khalediah, fot. Tor Wyścigów Konnych Służewiec

Nagroda Białki – Al Khalediah Colts & Fillies Trophy – (kat. A) z dodatkowymi nagrodami

W sezonie 2021 po raz pierwszy w biegu dla najlepszych koni trzyletnich o Nagrodę Białki (kat. A, 2000 m) Polska AKF ufundowała dodatkowe nagrody w wysokości 80 tys. zł. Zostaną one rozdzielone następująco: dla właścicieli (25 000 – 10 000 – 6 000 – 4 000 – 3 000 zł); dla trenerów (10 000 – 4 000 – 3 000 – 2 000 – 1 000 zł) oraz jeźdźców (6 000 – 2 500 – 1 750 – 1 000 – 750 zł). Biorąc pod uwagę dotychczasowe wyniki walkę o trzy pierwsze miejsca powinny rozstrzygnąć między sobą trzy konie hodowli francuskiej: trenowane przez Cornelię Fraisl klacz Love Awam (Al Mamoun Monlau – Love Abudhabi po Jaafer ASF) i All Jassim (Assy – Spiningirl po Dormane) oraz podopieczny Michała Borkowskiego Suny de Loup (AF Albahar – Sirene du Loup po Al Sakbe). W biegu o Nagrodę Europejczyka (kat. B, 1800 m) tempo w dystansie było wolne: 25,3-38,2-36,6. Piorunującej końcówki (32,6) nie wytrzymał mocno wtedy faworyzowany Al Jassim. Prowadził Suny du Loup, ale Love Awam powoli się do niego zbliżała i wyprzedziła w celowniku o nos. All Jassim przegrał jeszcze z Maeli Muscat (Nieshan – Uriell de Carrere po Njewman), ale stracił do walczącej o zwycięstwo pary tylko 1,5 dł. Trudno przewidzieć, jakie tym razem będzie tempo. Także dystans o 200 m dłuższy może mieć znaczenie.
Polskiej hodowli Wirgilion (SS Mothil – Wira po Portmer) oraz Saden Al Khalediah (Haddag Al Khalediah – Sabbat Al Khalidiah po Tiwaiq) teoretycznie powinny walczyć o czwarte miejsce. Zajęcie przez jednego z nich choćby trzeciej lokaty byłoby już niespodzianką.

Love Awam po wygranej w Nagrodzie Europejczyka, fot. Traf Online
Love Awam po wygranej w Nagrodzie Europejczyka, fot. Traf Online

Pozostałe imienne gonitwy

W pozagrupowym wyścigu dla 4 l. i st. klaczy o Nagrodę Sabelliny (kat. B, 2000 m) mocną faworytką wydaje się wspomniana już wyżej Wasma Al Kahlediah, której pomagać będzie zapewne towarzyszka stajenna Wafa Al Khalediah (Nayef Al Khalidiah – Amerah Al Khalediah po Amer). Bardzo interesująco zapowiada się Nagroda Emaela – Wathba Stallions Cup dla 3-letnich koni I grupy (1600 m), z nagrodą dodatkową dla właściciela zwycięzcy – 5000 euro. Rola faworytki przypadnie trzeciej w biegu o Nagrodę Europejczyka Maeali Muscat. Trudno natomiast wskazać faworyta w Memoriale Bogdana Ziemiańskiego (I gr. 1800 m). Liczyć się powinny Nrgizing (Mister Ginoux – Seoruda du Breuil po Dormane), Musab (Asraa Min Albarq – Muna po Nougatin). Niespodziankę pod Szczepanem Mazurem może sprawić No Neveur Saularie (Dahess – No Score po Kesberoy). Liczną obsadę (13 koni) ma Al Khalediah Racing Festival 2021 (2), gonitwa dla 4-letnich i starszych koni III grupy (2000 m). Nagrodę dodatkową dla właściciela zwycięzcy w wysokości 20 tys. zł funduje sponsor Al Khalediah Poland Cup (Polska AKF Sp. z o.o). W stawce wyróżniają się Purhib (Murhib – Polina po Balaton) i Got de Lagarde (Kerbella – Moubaraka po Djouras Tu).
Pierwszy wyścig Dnia Arabskiego rozpocznie się o godz. 14.

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Stigler Stud
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.