Reklama
Z dziennika Atamana: Jeździectwo naturalne bez tajemnic

Felietony i recenzje

Z dziennika Atamana: Jeździectwo naturalne bez tajemnic

Andrzej Makacewicz z mustangiem, fot. Pola Zhu
Andrzej Makacewicz z mustangiem, fot. Pola Zhu

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

W skrócie JNTB, to autorski program szkoleniowy stworzony przez znanego trenera i jak się to dzisiaj modnie mawia, zaklinacza Andrzeja Makacewicza. Przeznaczony jest dla koni i ludzi uprawiających wszelkie możliwe dyscypliny jeździeckie, jak również dla tych, którzy hippikę traktują zupełnie hobbystycznie czy rekreacyjnie. W ubiegłym tygodniu miałem przyjemność gościć na jednym z wakacyjnych obozów organizowanych przez Akademię JNTB.

Andrzeja Makacewicza poznałem dosyć dawno temu, było to za czasów, kiedy naturalne metody pracy z końmi dopiero przebijały się na polski rynek. Andrzej jako jeden z pierwszych promował i organizował przeróżne wydarzenia związane z naturalem. To on sprowadził do Polski Monty Robertsa, Pata Parelli i kilku innych trenerów znanych koniarzom z całego świata. Pamiętam jak osiemnaście lat temu zastanawialiśmy się wspólnie na jednym z kursów, czy natural w Polsce się przyjmie? Dzisiaj to pytanie jest już bezzasadne, ponieważ bardzo wielu trenerów, a także właścicieli, szkoli swoje konie w oparciu o kanony naturalnego jeździectwa.

Karolina Moskała i Wadi Wars, fot. Pola Zhu
Karolina Moskała i Wadi Wars, fot. Pola Zhu

Jedenaście lat temu, po wielu latach terminowania i nauki u rożnych trenerów Andrzej Makacewicz postanowił stworzyć własną szkołę, opartą na autorskim programie. Pomysł okazał się strzałem w przysłowiową dziesiątkę, JNTB ma dzisiaj 15 tysięcy studentów, a kursy, szkolenia, wykłady czy obozy odbywają się w sześciu krajach. System nauki zawiera sześć poziomów, od budowy relacji, szacunku, dominacji, po kwintesencję – czyli wolność. Ogromną rolę przywiązuje się do pracy z energią, kontroli wzroku, zwraca się uwagę na proces myślowy. Sześćdziesiąt – siedemdziesiąt procent zajęć to praca z ziemi, bo zanim włożysz nogę w strzemię zarówno koń jak i jeździec mają być do tego przygotowani.

Oprócz szkolenia Andrzej bierze udział w programie układania mustangów. Trenerzy z Europy dostają do ujeżdżenia zupełnie dzikie konie odłowione na prerii. Przez dwanaście tygodni pracują zamieniając te konie w wierzchowce, które mają służyć ludziom pod siodłem. Na koniec odbywają się zawody i pokazy tychże mustangów, a następnie aukcja, na której chętni z całego świata mogą je zakupić. Obecnie Andrzej Makacewicz układa już drugiego mustanga, a efekty rzeczywiście są niesamowite.

Na placu niemal natychmiast wypatrzyłem rosłego i urodziwego araba. Okazało się, że to sześcioletni, wyhodowany w Michałowie Wadi Wars po Vitorio TO od Wadi Halfy. Właścicielem konia jest Karolina Moskała, asystentka w szkole JNTB. Jak mówi arab był do sprzedania, bo poprzedni właściciel nie bardzo sobie z nim radził. Na dzień dobry też mnie zrzucił, później było już lepiej – opowiada. Po pół roku treningu to zupełnie inny koń.

Zinon (Mako - Złota Tęcza), fot. archiwum
Zinon (Mako – Złota Tęcza), fot. archiwum

Pytam Andrzeja o araby w jego szkole? – Są na każdym kursie czy szkoleniu – potwierdza. Bardzo lubi z nimi pracować z uwagi na subtelność, inteligencję, wymagają też większej delikatności i raczej niskiego poziomu energii. Przypomina mi się jak Roman Pankiewicz mawiał, że arab to taka kwintesencja, niczym nie rozcieńczany spirytus. Trener zdecydowanie potwierdza. Osobiście już wiele lat temu pisałem, że mam wrażenie jakoby naturalne metody pracy z końmi zostały stworzone specjalnie dla arabów. W trakcie dyskusji przychodzi nam do głowy pomysł dotyczący szkoły JNTB i koni arabskich. Za wcześnie jeszcze na szczegóły, ale jest duża szansa, że coś fajnego się z tego urodzi.

I cóż, w takich to właśnie klimatach i bieszczadzkich okolicznościach przyrody miałem przyjemność odbyć fantastyczny wieczór autorski, który był absolutnie JNTB: Jazda Naturalnie Bez Trzymanki.

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.