Reklama
Praskie kontrowersje – Prague Intercup i Prague European Cup

Pokazy

Praskie kontrowersje – Prague Intercup i Prague European Cup

Bogini Róż PA, Złoty Medal Klaczy Rocznych, fot. Sylwia Iłenda
Bogini Róż PA, Złoty Medal Klaczy Rocznych, fot. Sylwia Iłenda

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

W ubiegły weekend na podpraskim torze wyścigowym Velka Chuchle, rozegrano po raz kolejny, popularny wśród polskich hodowców i właścicieli, międzynarodowy pokaz klasy B Prague Intercup z uhonorowaniem najlepszych koni hodowli i własności europejskiej w European Cup. Wydarzenie, jak zwykle, rozpoczął pokaz narodowy tego kraju, my natomiast skupimy się na wynikach pokazu międzynarodowego, które wzbudziły wśród obserwatorów niemałe emocje. Jak to zwykle w Pradze, stawiła się bardzo liczna grupa wystawców z Polski. Sytuacja taka ma miejsce już od kilku lat – polskie konie stanowią w zasadzie największą część wśród uczestników tego pokazu. Obok kilku trenerów z innych niedaleko położonych krajów, dla nich praski pokaz B jest w zasadzie ostatnią szansą kwalifikacji lub zdobycia trofeów dla koni, które do tej pory nie zajęły medalowych miejsc na innych pokazach międzynarodowych. I o ile wiele klas zostało wygranych przez reprezentanów naszego kraju, a niektóre grupy składały się prawie wyłącznie z koni własności polskiej, to w medalowych rozgrywkach już nie zawsze było tak biało-czerwono…

Flots i nagrody w Prague Intercup 2021, fot. Sylwia Iłenda
Flots i nagrody w Prague Intercup 2021, fot. Sylwia Iłenda

Finały w niedzielne popołudnie rozpoczął czempionat klaczy młodszych, który dostarczył emocji już od początku. Spośród czterech zakwalifikowanych klaczek – trzy były hodowli i własności polskiej: zwyciężczynie swoich klas – Bogini Róż PA (Kahil Al Shaqab – Black Rose po Abyad AA) hod. i wł. PPH Parys Sp. z o.o., michałowska El Mariella (Morion – El Marina po Ganges), ustawione przed sklasyfikowanymi na drugich pozycjach w klasach AJ Esrą (AJ Portofino – Eralda po Emerald J), reprezentującą Ajman Stud oraz Exfarią Zalią (RFI Farid – Excalibria po Excalibur E.A.) z Zalia Arabians. Ostatecznie o złotym medalu zdecydował… nieco ponad jeden punkt. Bogini Róż PA i AJ Esra uzyskały dokładnie tyle samo głosów sędziów na złoto i na srebro więc o kolejności na podium przesądziły ich noty łączne otrzymane w klasach – Bogini Róż PA oceniono wcześniej na 91,75 a AJ Esrę na 90,60 punkta. Brązowy medal powędrował do El Marielli ze Stadniny Koni Michałów. W tej sytuacji dość oczywistym wynikiem była dekoracja Bogini Róż PA jako zwyciężczyni również w European Cup, tym razem przed El Mariellą ze srebrem, a na podium dołączyła do nich Psyche Apsara (Ghaith Al Zobair – Psyche Victoria po Ekstern) z Chrcynna-Pałac.

W czempionacie ogierków rocznych stawiło się dwóch reprezentantów Polski kontra dwa ogierki reprezentujące Bliski Wschód. Ostateczna rozgrywka zakończyła się złotem dla przedstawiciela Kataru, Al Jassimya Farm i ogierka Maayer Al Jassimya (Marwan Al Shaqab – MD Mirka po AJ Thee Luca) triumfatora sekcji A, przed obecnym Czempionem Polski Ogierków Młodszych – Nahilem Al Khalediah (Ghaith Al Zobair – Nawal Al Khalediah po Forteynas Magic) hodowli i własności Polska AKF Sp. z o.o., który wygrał w klasie ogierów rocznych sekcja B. Brązowy medal powędrował do wyhodowanego w Polsce, a trenowanego we Włoszech ogierka El Drago RA (Morion – El Medisa po Shanghai E.A.) hod. i wł. Regina Arabians. Poza podium znalazł się D Rasel (FA EL Rasheem – Ladi Veronika po Versace) z Dubai Stud. Nie był to szczęśliwy pokaz dla rocznych ogierków z tej stadniny. Zaskakujące było dopiero trzecie miejsce w sekcji A (a więc brak kwalifikacji do czempionatów) innego wychowanka tej stadniny ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich – D Shahhara po Excalibur E.A. od srebrnej medalistki czempionatu świata – D Shihanah po FA El Rasheem. W tym przypadku nie tylko rodowód robi wrażenie, ale i sam koń wyróżniał się nie tylko w swojej sekcji ogierków rocznych. D Shahhar ma w tym roku na koncie kwalifikację i czwarte miejsce w czempionatach z notą 92 punkty w jednym z największych pokazów na naszym kontynencie – w Mentonie, uważam więc że nota 90,50 i brak udziału w czempionatach na Prague Intercup była mało zrozumiała. Tuż po czempionacie wręczono medale kategorii European Cup i tu po wyeliminowaniu katarskiego zwycięzcy złoto powędrowało odpowiednio do Nahila Al Khalediah przed El Drago RA, a dołączył do nich na trzecie miejsce michałowski Porto Rico (Złoty Medal – Parmania po Kahil Al Shaqab).

Dla odmiany w czempionatach klaczy młodszych, wśród sześciu zakwalifikowanych, Polskę reprezentowała tylko jedna klacz – El Farida (RFI Farid – Esmeta po Ekstern) hodowli i własności Nana Arabians. Klacz Alicji Najmowicz zakwalifikowała się tu z drugiego miejsca w klasie klaczy trzyletnich. Niestety zabrakło dla niej miejsca na podium, gdzie dotychczasowe wyniki zrekompensowała sobie stadnina Dubai Stud, wygrywając złoto klaczą D Jahraa (Excalibur E.A. – D Jawaher po FA El Rasheem) ocenioną na ponad 92 pkt w klasie klaczy dwuletnich A, choć głosy sędziów w tym czempionacie były mocno podzielone pomiędzy różne konie. Srebrny medal przyznano sklasyfikowanej jako druga w swojej klasie Nijmet Al Wadee (Wadee Al Shaqab – Joharat Solaz po Solaz J) wyhodowanej przez Izraelczyka Ahmada Abu Hasuna, a będąca własności Hanaya Arabians ze Szwajcarii. Brąz sędziowie przyznali klaczy ocenionej w klasie wyżej (choć niewiele) niż Nijmet Al Wadee – D Shafah (FA El Rasheem – D Shroud po Royal Colours) hod. Dubai Stud, a własności Al Jumail Stud z Kataru. O jej brązowym medalu również zadecydowała nota łączna z klasy, o 0,10 punkta wyższa niż ostatecznie czwarta w czempionatach D Fannanah (Excalibur E.A. – Elle Flamenca po Ajman Moniscione) z Dubaju. W European Cup w tej kategorii pojawiły się ponownie przedstawicielki Polski – z sukcesem zdobywając złoto – Melarosa GA (AV Cloud Dancer – Marwtyna ZT Marwteyn) hod. i wł. Artura Gibały przed francuską Arte Miss Kalliste (EKS Alihandro – Avalon Miss Kalisste) i michałowską El Esmerą (Sahm El Arab – Esmeraldia po QR Marc).

Melarosa GA, Złoty Medal Klaczy Młodszych EuroCup, fot. Sylwia Iłenda
Melarosa GA, Złoty Medal Klaczy Młodszych EuroCup, fot. Sylwia Iłenda

Wynik czempionatu ogierków młodszych przyniósł spore zaskoczenie niektórym z obserwatorów. Do porównania stanęli zwycięzcy klas. Z dwulatków polski Vinci (Wadee Al Shaqab – Valencia Al Shaqab po Marwan Al Shaqab) hod. i wł. Waldemara Bąka, ubiegłoroczny brązowy medalista Czempionatu Europy i Białki, w tym roku złoty medalista w Sopocie oraz czwarty w Mentonie. Tu zwycięzca klasy z notą 91,25 pkt oraz trzylatek MM Shalimar (MM Jabari – MM Santana po RFI Farid) hod. Mario Matta z Austrii, nowy nabytek polskiej stadniny Polia Arabians, trzeba przyznać dość wysoko oceniony w swojej klasie, bo prawie na 92 pkt. Drugie w tych klasach były odpowiednio – Laurel El Jyar (Jyar Meia Lua – Lilyh El Justice po WH Justice) ze stadniny La Movida Arabians w Austrii, oceniony na 90,75 oraz trzyletni ogier z drugiego miejsca w swojej klasie – AJ Mabrook (FA El Rasheem – AJ Marateb po AJ Portofino) hod. i wł. Abdullaha Alhaidari z Emiratów Arabskich. I tu ku zaskoczeniu fanów Vinciego – czterech z sześciu sędziów na zwycięzcę wskazało Laurela El Jyar, ogierka o zdecydowanie pięknym froncie jednak pewnych mankamentach budowy, co po raz któryś stawia pytanie o to czy w ostatecznej ocenie konia arabskiego większe znaczenie ma uroda głowy i szyi czy wypośrodkowanie poprawności wszystkich cech. Podczas kursów i praktyk sędziowskich najczęściej usłyszymy to drugie jednak w praktyce nie da się ukryć, że oko wielu hodowców, klientów na stanówki i potomstwo oraz jak widać – sędziów, przykuwa najpierw – o ile nie głównie, głowa z szyją. Werdykt można oczywiście tłumaczyć niewielką różnicą punktów pomiędzy ogierkami w klasie – Vinci, który zakończył rywalizację z brązowym medalem miał przewagę połowy punktu nad złotym medalistą w klasie, a o gustach podobno się nie dyskutuje… Gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta i z szansy na srebrny medal skorzystał w tej sytuacji MM Shalimar. Ponieważ wszystkie wspomniane ogierki zostały wyhodowane i stanowią własność hodowców europejskich wynik European Cup był w tej kategorii identyczny jak Prague Intercup.

Vinci, Brązowy Medal Ogierów Młodszych, fot. Sylwia Iłenda
Vinci, Brązowy Medal Ogierów Młodszych, fot. Sylwia Iłenda

Najliczniejszym czempionatem był ten dla klaczy starszych, gdzie stawiło się osiem uczestniczek z pierwszych i drugich miejsc w swoich klasach wiekowych. Jak to zwykle z klasami klaczy starszych bywa i tym razem była to bardzo mocna grupa, wysoko ocenionych klaczy. Z pierwszych miejsc zakwalifikowały się – michałowska Protekcja (Ekstern – Pentra po Poganin) z notą 92,60 co dało jej również wyróżnienie dla Najwyżej Ocenionego Konia Pokazu, jej koleżanka stajenna i półsiostra – Poganinka (po El Omari) z oceną 92,25, uhonorowaną na koniec pokazu za Najlepszy Ruch (5×20), austriacka Inga El Lawrence (Lawrence El Gazal – FT Indyanna po Illan El Jamaal) z La Movida Arabians, oceniona w klasie na 91,75 oraz z klasy najstarszych klaczy janowska Euzona (Om El Belissimo – Euzetia po Etogram) o nocie łącznej 92,45. Z drugich miejsc do czempionatów weszły: Paprotnia (Elgast – Paeksa po Ekstern) Lecha Błaszczyka z notą nieco powyżej 92 pkt, Ghazelle WPI (EKS Alihandro – Ghazala El Jamaal po Marwan Al Shaqab) hod. Paula Clarka, a własności Al Safwa Stud z Kataru, z notą niespełna 92 punkty, Madre Sierra (Shanghai E.A. – Missouri po Wachlarz) hod. Pawła Redestowicza, wł. Saida Bsoula z Izraela, z oceną 91,45 i janowskiej hodowli Primera (Eden C – Preria po Ararat) reprezentująca Hanaya Arabian Stud, oceniona na 92,15. Tu również mimo licznej reprezentacji i wysokich punktacji zabrakło polskim klaczom szczęścia, aby sięgnąć po złoto – wygrała je większością głosów Inga El Lawrence, przed Protekcją, jedyną polską klaczą z medalem w tej kategorii, gdyż podium zamkneła Ghazelle WPI. W European Cup klaczy starszych dwa pierwsze miejsca pozostały niezmienne, a brąz przyznano Euzonie.

Niezbyt licznie w Pradze stawiły się w tym roku ogiery starsze – było ich zaledwie 8 podzielonych na dwie kategorie wiekowe, po cztery w każdej z klas. Pierwszą z nich wygrał D Arghad (FA El Rasheem – Krystal Tiara po Ekstern) wyhodowany w Dubai Stud, własności Asayel Stud z Kuwejtu. W drugiej zwyciężył weteran pokazów Atius O (Shahim Al Nakeeb – Atia Oone po Johann El Jamaal) hod. Oone LLC z USA, wł. Jas Stud z Belgii i to jemu, choć nie jedłogłośnie, ale przyznano złoty medal ogierów starszych. Z brązowym medalem został sklasyfikowany z drugiego miejsca. wklasie za Atiusem O – Aali Farida (RFI Farid – AJ Deena) hod. Ajman Stud, wł. Premium Stud z Kuwejtu. Podium uzupełnił na drugim miejscu Magic Algazal (Gazal Al Shaqab – Ale by Magnifique po Magic Magnifique), drugi w klasie ogierów 4-6 letnich, hod. Sweden Arabian Stud, wł. Sh Arahmah Alqasse. Ponieważ żaden z wymienionych powyżej ogierów nie kwalifikował się do European Cup tu zwycięzcy byli zupełnie inni: złotym medalem odznaczono janowskiego ogiera Paris (Kahil Al Shaqab – Palmeta po Ecaho) przed pochodzącym z tej samej stadniny Erantisem (Ascot DD – Eugara po Om El Bellissimo) i Cyriuszem Psyche (Wormag Psyche – Cenzusa po Western) hodowli Marcina Witka z Polski, a własności Michaeli Zizkowej, był to jedyny koń własności Czechów, który zdobył medal w międzynarodowych rozgrywkach. Poza tym koń czeskiej hodowli i własności – KA Wraith (Invictus – Wadida Nur po Wadee Al Shaqab) zdobył nagrodę dla Najlepszego Konia Hodowli Czeskiej.

Paris i Erantis, Złoty i Srebrny Medal Ogierów Starszych EuroCup, fot. Sylwia Iłenda
Paris i Erantis, Złoty i Srebrny Medal Ogierów Starszych EuroCup, fot. Sylwia Iłenda

Mimo wielu emocji jakie dostarczyły Polakom czempionaty w Pradze, do kraju udało się przywieźć jeszcze dwie nagrody specjalne pokazu – Puchar Narodów Pragi oraz tytuł dla Najlepszego Hodowcy Europejskiego, przyznany Stadninie Koni Michałów. Gratulujemy!

Pokazy specjalne, fot. Sylwia Iłenda
Pokazy specjalne, fot. Sylwia Iłenda

Podsumowując pokaz Prague Intercup 2021 warto pozostaje nadal popularnym miejscem spotkań (głównie) polskich hodowców, imprezą niezmiennie elegancko i z rozmachem zorganizowaną, na którą warto się wybrać, chociażby łącząc wyjazd ze zwiedzaniem jednej z najpiękniejszych stolic Europy. Zaś co do wyników zmagań o medale, tu punkt widzenia zdaje się zależeć od punktu siedzenia, a z werdyktem sędziów się (z reguły) nie dyskutuje…

Sędziowie pokazu Prague Intercup: Claudia Darius, Christian Moschini, Karin Zeevenhoven, Marianne Tengstedt i Marek Trela, fot. Sylwia Iłenda
Sędziowie pokazu Prague Intercup: Claudia Darius, Christian Moschini, Karin Zeevenhoven, Marianne Tengstedt i Marek Trela, fot. Sylwia Iłenda

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Stigler Stud
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.