Reklama
Scottsdale 2005 – rezultaty i zdjęcia!

Pokazy

Scottsdale 2005 – rezultaty i zdjęcia!

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Dziś zakończył się prestiżowy, jubileuszowy, 50ty Pokaz Koni w Scottsdale (Arizona, USA). Pokaz, w tym roku rozgrywany w dniach 18-27.02 reklamowany jest jako największa tego typu impreza na świecie gromadząca co roku ok.2000 koni (arabskich i półkrwi) światowej czołówki, które konkurują ze sobą w ponad 420 różnych klasach. Łączna pula nagród tej imprezy to ok. 500 000$. Poza konkurencjami jeździeckimi i klasami w ręku impreza oferuje ponad 300 stoisk handlowych, na których miłośnicy hippiki mogą zaopatrzyć się we wszystko, co związane z końmi (od biżuterii po sprzęt jeździecki).

W tych dniach w Scottsdale odbywają się również pozakonkursowe pokazy koni i seminaria. Scottsdale Show swymi dochodami wspiera też – poprzez Stowarzyszenie Hodowców Koni Arabskich w Arizonie – szereg akcji i fundacji charytatywnych.

Na tegorocznej liście startowej znajdujemy wiele polskich akcentów – głównie w klasach sportowych, które potwierdzają wyjątkowy potencjał polskich koni jeśli chodzi o wykorzystanie w konkurencjach jeździeckich. Szczególnie dobrze radziło sobie potomstwo janowskich ogierów: Gondoliera (Palas – Gonagra / Negatiw) – zwłaszcza w klasach Trail i Reining oraz Europejczyka (El Paso – Europa / Bandos) – w Pleasure (Western i Hunter). Ponadto znalazło się tam m.in. kilku potomków Galeona (Partner – Garsella / Bandos) – hod.SK Kurozwęki, Czarnolasa (Gondolier – Czarnuszka / Gwarny) hod.SK Janów Podlaski i Pepi (Celebes – Pemba / Czort) hod.SK Janów Podlaski.

Końmi polskiej hodowli, które z powodzeniem wzięły udział w konkurencjach sportowych w Scottsdale były: Pilaster (Europejczyk – Pipi / Banat) hod.SK Janów Podlaski wł.Craig i Carol Willett – IIIci w Western Seat Equitation Juniorów i w Championacie Western Pleasure AAOTR, Edyp (Ecaho – Emancypacja / Falsyfikat) hod.SK Michałów, wł.Marta Wasiak – IIIci w kl.Arabian Hunter Pleasure / Gentleman To Ride i Kordelas (Monogramm – Kabała / Palas) hod.SK Michałów wł.C&D.Reed reprezentujący polsko-amerykańskie barwy w klasie Arabian Reining. Czystopolskiego pochodzenia konie startujące w Scottsdale, a uplasowane na wysokich pozycjach w tym roku to: Pauillac (Deficyt – Dolina / Druch) hod.Locust Farm (USA) wł. Wolf Springs Ranches Inc. – zwycięzca Championatu Arabian Reining (Juniorzy do lat 17) i Kornwall (Monogram – Kawalkada / Penitent) hod. Dunromin Arabians (USA) wł. Peter i Dawn Fromman, który wygrał Championat w Arabian Western Pleasure AATR i AAOTR. W klasach w ręku 4ty w kl.ogierów 8-letnich i starszych był michałowskiej hodowli Esperanto (Eukaliptus – Esperanca / Set) z Jade Creek Arabians (USA)..

Jednak największe emocje polskich kibiców towarzyszyły występowi klaczy Egzonera (Monogramm – Egzotyka / Probat) hod. i wł.SK Michałów, będącej w dzierżawie do Jade Creek Arabians w USA. Egzonera, urodzona w 1995 r. z mariażu Championki Polski – Egzotyki i epokowego ogiera Monogramm (US) niosącego w sobie krew najlepszych polskich linii, rozpoczęła swą karierę pokazową jako roczniaczka zajmując 3-cie miejsce w klasie klaczy rocznych Młodzieżowego Pokazu w Białce i Polskiego Narodowego Pokazu w Janowie Podlaskim, rok później poprawiając swój sukces o jedno miejsce – już jako dwulatka. W 2001r. Egzonera, jako dojrzała klacz wystąpiła w I Letnim Warszawskim Pokazie Koni Arabskich zdobywając tam tytuł Championki Klaczy Starszych jednak największe sukcesy odniosła rok później. Zaczęło się od występu w Polskim Narodowym Championacie 2002 w Janowie Podlaskim gdzie wygrała klasę klaczy 7-10 letnich jednak w championatach uległa doskonałej El Doradzie i swej pełnej siostrze, rok starszej Eskalopce. Międzynarodowy debiut Egzonera rozpoczęła jeszcze w Polsce występując na I Międzynarodowym Championacie Koni Arabskich w Poznaniu tego samego roku. Zajęła tam drugie miejsce w klasie z wysoką notą 92,33pkt. Kilka tygodni później potwierdziła swą klasę zdobywając tytuł Top Ten Pucharu Narodów w Akwizgranie i Championatu Europy w Moorsele. Dalsza jej kariera pokazowa to występy w USA pod szyldem dzierżawców – Jade Creek Arabians i pod mistrzowskim okiem trenera Grega Galluna, który sukcesy odnosił wcześniej z Gangesem i Kwesturą.

W międzyczasie Egzonera urodziła w USA ogierka – Erte JCA (po Gazal Al. Shaqab) a w tym roku oczekiwane są od niej dwa źrebięta – po Vicechampionie USA Jake Jamaal i polskim Ecaho. Pierwsza radosna wiadomość ze Scottsdale dotarła do nas w sobotę 26 lutego – Egzonera wygrała klasę klaczy 8 letnich i starszych! Jak zrelacjonował nam Bruce Carr, oglądający występ Egzonery na żywo – pięknie poprowadzona przez Grega Galluna klacz była zdecydowaną faworytką, dostając najwyższe noty od wszystkich 3 sędziów, a jej klasa była prawdopodobnie najlepiej obsadzoną spośród klas halter tego dnia!

Dzięki napływającym do nas prawie na bieżąco informacjom w niedzielę ok.godziny 19 dowiedzieliśmy się, że ostatecznie Egzonera została wybrana Wicechampionką Jubileuszowego Pokazu w Scottsdale – pokonana jedynie przez Llamore Di Style JM (Style SRA – Llana Van Ryad) hod.Haras JM (Brazylia), wł. North Fam Trust (USA)! Gratulujemy hodowcom, właścicielom i dzierżawcom! Kolejny ważny występ Egzonery i jej towarzyszki stajennej – Fallady to Championat USA (20-29.pażdziernika w Albuquerque).

Oczekując na powrót Egzonery z dzierżawy możemy podziwiać jej pozostałe w Polsce potomstwo – ogiera Epistratos (po Laheeb), który w tym roku rozpoczął karierę hodowlaną oraz dwuletniego Ekspandera (po Eldon).

Więcej informacji i szczegółowe wyniki znajdują się na: www.scottsdaleshow.com i www.arabhorse.com

Za informacje na bieżąco i zdjęcia dziękujemy Dick’owi Reed i Bruce’owi Carr.

Zdjęcia: Patrycja Umińska, R.Reed, Lori & Victor Ricigliano, Marketing Mafia Productions USA, www.MarketingMafia.net

 

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Stigler Stud
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.