Reklama
Pferd Wels 2006

Pokazy

Pferd Wels 2006

Czempiony, fot. K.Dolińska
Czempiony, fot. K.Dolińska

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Czempiony, fot. K.Dolińska
Czempiony, fot. K.Dolińska

Wels – niewielkie, śliczne miasteczko u podnóża Alp, w pobliżu Linz, w Austrii. W trzeci weekend maja ta urokliwa miejscowość zamienia się w stolicę konia. W tym roku międzynarodowe targi „Pferd Wels”, zwane też wiosennym Salonem Konia, odbyły się w dniach 25-28 maja. Królowały konie arabskie. Tradycyjnie już, w drugim dniu wystawy rozegrany został Czempionat Austrii, a w pozostałych dniach Międzynarodowy Pokaz Koni Arabskich, który od ubiegłego roku uzyskał status kategorii ECAHO – A.

Młodzieżowym Czempionem Austrii został trzyletni Lorenzo El Brie (CH El Brillo – Lara El Ludijn), hodowli organizatora i gospodarza wystawy – Ferdinanda Huemera (La Movida Arabians), ogłoszony też najlepszym koniem austriackiej wystawy. Młodzieżową Czempionką Klaczy wybrano, także trzyletnią, klacz Al Dafina (Mahadin – Al Estrella), hod. Al Hambra Arabians. Tytuł Czempionki Klaczy Starszych przypadł matce młodzieżowego zwycięzcy, klaczy Lara El Ludijn (Ludijn El Jamal – Lilyh El Jamal), hod. La Movida Arabians. Natomiast Czempionem Ogierów został Equisite’s Fantasy (Gasir – Exqusite Shatana), hodowli Exquisite Arabians. Ogier ten w klasie międzynarodowej uzyskał notę 87,83 pkt., co dało mu 4., ostatnie miejsce w klasie.

Esparto - zdobywca, fot. K.Dolińska
Esparto – zdobywca, fot. K.Dolińska

Welski pokaz doskonale, wręcz wzorowo zorganizowany, z wielką dbałością zarówno o wystawców, jak i gości, w swojej edycji międzynarodowej staje się jednym z najważniejszych i najbardziej ekskluzywnych w Europie. Wzięły w nim udział 82 konie z 17 krajów, w tym po raz pierwszy reprezentacja Polski w liczbie 11 koni. Swoje konie zaprezentowali: Alicja i Wiktor Napiórowie, Małgorzata i Józef Pietrzakowie, Tomasz Tarczyński, Czesław Witko, Andrzej Wójtowicz i Stadnina Koni Michałów. Debiutancki występ „polskiej ekipy” w Wels z pewnością należy uznać za bardzo udany, tym bardziej, że konkurencja była niezwykle silna. Widzieliśmy bowiem najpierwsze konie Europy, a i skład sędziów wskazywał raczej na inne preferencje. Rewelacyjny występ, pierwszy na forum międzynarodowym, miał michałowski Esparto (Ekstern – Ekspozycja). Znakomicie przygotowany, po mistrzowsku przeprowadzony przez Mariusza Liśkiewicza, łatwo wygrał klasę z notą 92,70, chociaż jego piękny, odziedziczony po ojcu ruch, z pewnością zasługiwał na wyższą ocenę. Esparto stoczył zaciętą walkę o tytuł Czempiona z ogierem amerykańskiej hodowli QR Excel (Magic Dream – Kouream de Ment), ocenionym na 91,67 pkt., który jest własnością odnoszącej w ostatnim czasie sukcesy na pokazach hiszpańskiej stadniny z Majorki – Yeguada Ferrero. Publiczność nie miała raczej wątpliwości, wyrażając głośno swój entuzjazm i sympatię dla Esparto. Tytuł Czempiona Wels to duży sukces tego młodego ogiera, o którym z pewnością znów wkrótce usłyszymy.
Fallada, fot. K.Dolińska
Fallada, fot. K.Dolińska

Świetny występ miał również Gaspar (Emigrant – Gaskonia), który zajął drugie miejsce w klasie (90,67 pkt), za Wice-Czempionem QR Excel, i trzecie w czempionacie, uzyskując tytuł Top Five. W „Najlepszej Piątce” znalazły się wychowanki Stadniny Koni Michałów: dwuletnia Pistoria (Gazal Al. Shaqab (QA) – Palmira), druga w swojej klasie (90,5 pkt.), i Fallada (Monogramm (US) – Fanaberia), druga w klasie klaczy 7-letnich i starszych (92,33 pkt.). Niestety, do Top Five nie weszły: bardzo urodziwa Emesa (Laheeb (IL) – Etopka), która zajęła trzecie miejsce w klasie z notą 91,83 (w tym dwie dwudziestki za głowę, szyję i kłodę od sędziego niemieckiego) i Egzonera (Monogramm (US) – Egzotyka), z piątą lokatą w klasie i z 91,17 pkt.

Za prawdziwy sukces należy uznać występ hodowców prywatnych z Polski. Nagrodzone miejsca w klasach kwalifikują ich konie do europejskiej czołówki. I tak: trzecie miejsce w grupie klaczy rocznych zajęła Orlanka (Aslan – Osaka) z 88,67 pkt., własności Czesława Witko (Stadnina Koni Kielnarowa); również trzecie miejsca w klasie zajęły: wyhodowane przez Stanisława Redestowicza, a stanowiące własność Andrzeja Wójtowicza dwuletnia Kashira (Magnum Psyche (US) – Kamila IV (DE) ), z notą 89,67 pkt., i trzyletni Canzon Psyche (Padrons Psyche (US) – Canzona) z 88,17 pkt.; dwuletni Fireball (Magnum Psyche (US) – Flotylka) Tomasza Tarczyńskiego, hodowli Stanisława Redestowicza, który zajął piąte miejsce z notą 88,33. Podobnie uplasował się kary Sortis (BS Diabolo – Silvatica) A. i W. Napiórów (Silvatica Black Arabians).

Orlanka, fot. K.Dolińska
Orlanka, fot. K.Dolińska

Czempionem Ogierów Młodszych Wels wybrany został jednogłośnie bardzo piękny i efektowny jasnokasztanowaty, urodzony w Kanadzie dwuletni syn Marwana Al. Shaqab i Rohara Magnifica – Marquis CAHR, z notą 93,80 pkt (trzy dwudziestki za typ), stanowiący własność Księcia Khaleda Bin Sultan Bin Abdul Aziz Al. Saud z Arabii Saudyjskiej. Tytuł Wiceczempiona zdobył BG Marcus (Khidar – J+J Aquina), hodowli Stadniny Goossens z Belgii, zwycięzca klasy ogierków rocznych (92,50 pkt.). Czempionką Klaczy Młodszych sędziowie wybrali hiszpańską dwulatkę, bardzo typową, o prześlicznej głowie, lecz z usterkami w kłodzie – klaczkę Fer Fiera Blanca (WH Justice – Clio Fiera Blanca), hodowli i wł. Yeguada Ferrero z Palma de Mallorca, Hiszpania (91,33 pkt.). Wice-Czempionką – wyprzedzając w klasie o 1,28 pkt. michałowską Pistorię – została zasłużenie urodzona w znanej stadninie Blommerod w Szwecji gniada, trzyletnia, „prawie” polska pochodzeniem i typem Magora (93,17 pkt. w klasie), nieodrodna córka Gazala Al. Shaqab, od czysto polskiego pochodzenia Margotki, aktualnie w barwach Księcia Khaleda z Arabii Saudyjskiej.
Pistoria, fot. K.Dolińska
Pistoria, fot. K.Dolińska

Wybór Czempionki Klaczy Starszych nie zaskoczył nikogo. Tytuł ten jednomyślnym werdyktem sędziów zdobyła pochodząca z Brazylii, wyjątkowej urody 10-letnia, srebrzysto-siwa Robin K po CH Balih El Jamaal, córka znanej piękności Sweet Gypsy Rose, własność Księcia Khaleda z Arabii Saudyjskiej (Robin K uzyskała najwyższą notę pokazu – 93 pkt., w tym trzy dwudziestki: dwie za typ i jedną za ruch, oraz pięć ocen 19,5, również 19 za kłodę). Wice-Czempionką sędziowie ogłosili popularną wnuczkę Pirueta, siwą, 4-letnią Col Corę (Wagner – Catica), hodowli włoskiej, obecnie własność Yeguada Ferrero na Majorce (92,5 pkt.).

Poziom pokazu był na ogół bardzo wysoki, szczególnie w klasach klaczy starszych, gdzie pojawiła się cała plejada międzynarodowych gwiazd, takich jak – poza wyżej wymienionymi – Batistah, Fer Mia, Al Aliha, Martinique, Hafati Futurista, Focus Gabriela. Gdyby nie wprowadzenie do skali ocen półpunktów, z pewnością liczba ocen maksymalnych, czyli 20-ek, byłaby znacznie większa.

Impreza w Wels jest na pewno najpoważniejszym pokazem w tej części Europy, inaugurującym sezon pokazów europejskich najwyższej rangi. Chociażby z tego względu powinien być na stałe wpisany do kalendarza polskich hodowców.

 

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.