Reklama
ZEA – Ranking koni czystej krwi arabskiej w sezonie 2008/2009

Wyścigi / Sport

ZEA – Ranking koni czystej krwi arabskiej w sezonie 2008/2009

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Fryvolous, fot.Hoofprint
Fryvolous, fot.Hoofprint

Odrodzenie się wyścigów koni arabskich według kryteriów koni pełnej krwi w rejonie Bliskiego Wschodu, w szczególności w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Katarze, datuje się na lata 90. XX wieku. W sklad ZEA wchodzi 7 sfederowanych emiratów: Abu Dhabi, Dubaj, Sharjah, Ajman, Umm al-Quwain, Ras al-Khaimah i Fujairah.

ZEA może się poszczycić 5 światowej klasy hipodromami, na których konkuruje o palmę pierwszeństwa 500 koni czystej krwi biorących udział w 200 gonitwach, z roczną pulą nagród przekraczającą 1,8 miliona €. Międzynarodwa Federacja Władz Wyścigowych Koni Arabskich (International Federation of Arabian Horseracing Authorities – IFAHR) akredytowała w wyścigowym kalendarzu ZEA 11 gonitw, w tym osiem G1 PA, dwie G2 PA i jedną G3 PA.

Ponieważ gry hazardowe, w tym również obstawianie wyścigów konnych, jest religijnie zabronione, wszystkie pule nagród w ZEA pochodzą ze sponsoringu, nie zaś z zakładów wzajemnych, jak to jest normą w większości krajów w Europie i Ameryce Północnej.

Z powodów klimatycznych, w ZEA jak i w Katarze, sezon wyścigowy trwa od jesieni do wiosny następnego roku. Statystyki obejmują więc okres dwóch lat kalendarzowych, ale dotyczą jednego sezonu wyścigowego. Wiele koni z tych regionów w okresie późnej wiosny do końca lata konkuruje na torach Europy w najważniejszych międzynarodowych gonitwach we Francji, Anglii czy Turcji.

W ścisłej czołówce najlepszych wyścigowców czystej krwi w ZEA (według wielkości wygranych) aż cztery konie mają w swoich rodowodach mocne polskie korzenie po mieczu i/lub kądzieli, a mianowicie: Fryvolous, Abu Alemarat, Amoking i Men Abu Dhabi.

1. Fryvolous: sześcioletni, gniady wałach, pierwszy w tabeli rankingu, jest synem francuskiego ogiera Dormane 1984 (Manganate – Mandore po Grabiec), światowej sławy, epokowego ojca arabów biegających. Matką Fryvolousa jest siwa klacz Fryga 1987 z linii żeńskiej Ukrainka, o przydomku „żelazna klacz”, o czysto polskim pochodzeniu. Przez wiele sezonów Fryga łatwo wygrywała najważniejsze gonitwy, rywalizując głównie z ogierami. Wcielona do hodowli, dała osiem sztuk potomstwa, z których aż szóstka wyszła na tor, by wygrać najtrudniejsze gonitwy pozagrupowe.

Fryvolous, na torach w USA, jako 4-latek, z ośmiu startów wygrał sześć, w tym dwie gonitwy G1 zaliczane do amerykańskiej trójkorony (U.A.E. Equestrain & Racing Federation Arabian S; Bob Magness Memorial Derby). W tym samym roku został sprzedany do ZEA. Jego nowy właściciel, szejk Kalifa bin Zayed Al Nahyan, pokładał w nim duże nadzieje. Jako pięciolatek Fryvolous na torach w ZEA wykazał się dużym talentem wyścigowym, walcząc głównie przeciwko najwyższej klasy wyścigowcom o krwi francuskiej. W sezonie 2008/2009 wziął udział w ośmiu gonitwach, z których wygrał sześć, a tylko dwa razy był drugi. Do najważniejszych jego osiągnięć ostatniego sezonu trzeba zaliczyć zwycięstwo w najbardziej prestiżowej gonitwie międzynarodowej, jaką jest niewątpliwie Dubai Kahayla Classic (G1/2000m) oraz najważniejsze gonitwy sezonu, takie jak National Day Cup (G1/1600m) i Mazrat Al Ruwayaach (G2/1600m). W gonitwie Al Maktoum Challange (G1/1600m), zaliczanej do trójkorony, był drugi.

2. Ogier Abu Alemarat jest czwarty w rankingu najlepszych biegających koni w ZEA. Matką jego ojca Al Nasr jest klacz Mangalie D’Albert (Manganate – D’Idida po Seraskier). Dała tak świetnych zwycięzców toru, jak ogier Bengali D’Albert po Cheri Bibi czy ogier Maleeh po Dahman Del Arami. Abu Alemarat został wyhodowany przez szejka bin Khalifa Al Nahyan, ale obecnie jest własnością szejka Kalifa bin Zayed Al Nahyan. Dzielny Abu Almerat jest synem cenionego reproduktora arabskich koni wyścigowych Al Nasr 1996, który zwyciężał lub plasował się wysoko w gonitwach imiennych G1 i G3 rozgrywanych na torach w ZEA i Francji. Al Nasr to syn nieżyjącego już, ale jakże wysoko cenionego czołowego ogiera Way to Go o czystym polskim rodowodzie (Wiking – Brusally Orsata po Orzel) urodzonego w USA w stadninie Lasma Arabians. Gniady Way To Go, po krótkiej karierze torowej w Kaliforni, został wielokrotnym zwycięzcą gonitw imiennych we Francji i ZEA. W późnych latach 80. poprzedniego wieku kluczowe gonitwy sezonu wyścigowego dla koni arabskich we Francji rozgrywano na torach w Every. W 1992 roku Way To Go w najważniejszej na owe czasy europejskiej gonitwie Europa Cup bez trudu pokonał wszystkich swoich francuskich konkurentów. Po tak fantasycznej karierze torowej został czołowym w stadninie szejka Mohammeda Bin Rashid Al Maktouma, szeroko użytym w hodowli, zarówno francuskiej, jak i w emiratach. Wyraźnie widać, że krzyżówka potomstwa fantastycznego Wikinga z potomstwem równie epokowego Orla bryluje na torach wyścigowych, zwyciężając gonitwy, w których uczestniczy wiele koni z najlepszych linii i rodów arabów o krwi francuskiej. Al Nasr, syn Way To Go, od dwóch lat stanowi w Stadninie Al Asyl i kontynuuje dobrą tradycję rodu męskiego Kuhailan Haifi or.ar. Potomstwo Al Nasra wyróżnia się dzielnością i szybkością w najważniejszych gonitwach imiennych w wielu krajach. W sezonie 2008/2009 syn ogiera Al Nasr, kaszanowaty Abu Alemarat, biegał tylko dwa razy. Był pierwszy w Hydra Silvia Cup na dystansie 2200 m i drugi w bardzo konkurencyjnej gonitwie The President Cup G1 na dystansie 2200 metrów. Drugi syn ogiera Al Nasr, gniady Time Out, jest w rankingu na pozycji 11.

3. Amoking: sześcioletni, gniady ogier o polskich korzeniach. Jest synem legendarnego Wikinga od klaczy Samoa Star po Samstar, hodowli Darley Stud Management LLC w USA. Jego ojciec ogier Wiking 1979 (Etap – Wilma/Pietuszok), hod. SK Janów Podlaski, miał imponującą karierę torową, zarówno w Polsce jak i w Stanach. Wcielony do hodowli, okazał się wspaniałym reproduktorem koni wyścigowych, takich jak og. DA Adios 1998, kl. Dixie Darlene 1994, og. Patriot Missle 1991, og. Monarch AH i wiele innych. Na koniec roku 2008 potomstwo Wikinga wygrało na torach łącznie 8,3 milionów USD, co stanowi najwyższą sumę w historii gonitw koni arabskich na świecie. Amoking, po krótkiej karierze na torach w Stanach, został importowany w 2008 roku do ZEA, gdzie wygrał lub się uplasował wysoko w znaczących gonitwach G1 i G2. W tym roku, na początku marca, Amoking (własności szejka Mansoora bin Mohd Al Maktouma) pokazał pazury i tylko o nos – po zaciętej walce z francuskim ogierem Santhal – przegrał bardzo prestiżową gonitwę Al Maktoum Challange G2 (trzeci człon trójkorony). Wiele długości za tą parą celownik przekroczyli pozostali doskonale biegający potomkowie francuskiego ogiera Dormane. Matka Amoking, kasztanowata Samo Star 1984, z linii żeńskich Crabbet, miała dobrą karierę torową 3/36(8-2-2)3. Wcielona do hodowli, okazała się „matką królów”, gdyż na jedenaścioro źrebiąt dała tylko dwie córki. Jest ona wnuczką czysto polskiego ogiera Samtyr 1971 (Sambor – Tryncza po Trypolis), o wybornej karierze wyścigowej 8(8-0-0), który wspaniale sprawdził się w hodowli, gdyż był ojcem 262 zarejestrowanych źrebiąt, z czego 80 wygrało gonitwy, w tym 32 – gonitwy imienne.

4. Czteroletnia gniada klacz Men Abu Dhabi (Johnny On the Spot – Anshoudat Farah po Chaikh Man) jest w rankingu na 10. pozycji, będąc jednocześnie najlepszą klaczą w rankingu. Wyhodowana przez szejka Sultana bin Khalifa Al Nahyan, jest własnością szejka Khalifa bin Zayed Al Nahyan. Na cztery gonitwy w sezonie 2008/2009 wygrała trzy, a w jednej zajęła drugie miejsce (Emirates Fillies Classic 1600 m, Abu Dhabi Three Year Championship 1600 m, Abu Dhabi Fillies Classic 1600 m, Sorah Fillies Race 1300 m). Ojcem klaczy Men Abu Dhabi jest wyhodowany w USA gniady ogier Johnny Onthe Spot 1991 (Sam Tiki – Spot Me po TikiSahiber Ku), który po karierze torowej został importowany do ZEA. Obecnie jest czołowym w Al Asyl Stabels w Dubaju. Dał dzielne i dobrze biegające potomstwo, jak Men Abu Dhabi, La Tarno, Kelmot Alsar czy Al Quanos. Matką Johnny Onthe Spot jest gniada klacz Spot Me 1991 (z linii żeńskiej Rodania), która miała fantastycznie biegające babki i prababki jak Sammie 1953, czy Kandu Ku. Po zakończeniu kariery torowej 4/26(4-4-3)0-2 została wcielona do hodowli. Urodziła 9 sztuk potomstwa. Jej najlepiej biegające dzieci to Johnny Onthe Spot i jego siostra Cash Onthe Spot 1992, która zakończyła karierę torową z wynikiem 6/43(24-4-6) 11-8. Importowana do ZEA, dała dzielne potomstwo, szczególnie z polskim ogierem Monarch AH.

Ojcem ogiera Jonny Onthe Spot jest gniady Sam Tiki, najlepszy żyjący syn legendarnego polskiego Sambora. Gniady Sam Tiki 1985 jest z rodu Kuhailan Haifi or.ar. 1923 i linii żeńskiej Ferida or.ar Crabbet 1891. Obecnie jest wiodącym ojcem koni wyścigowych należącym do Galerii Sław Wyścigowych (The Racing Hall of Fame) i wyróżniony tytułem Żyjącej Legendy. Sam Tiki był nieprawdopodobnie dzielnym koniem wyścigowym, z rekordowym wynikiem 4/21(10-4-3)6-6, $100989 i Czempionem Darley w kategorii ogierów trzyletnich. Ojciec wielu zwycięzców, w tym 4 czempionów Darley: prócz Johnny On the Spot i Cash On the Spot również klaczy Dixies Delight oraz ogierów Mr Full Service 9/73 (20-16 -15) 7-19 i Dreams of Valor 3/19(12-5-1) 8-4.

Powoli, po prawie 10 latach marazmu z powodu strukturalnych problemów PZWK, powstaje w Polsce popyt na arabskie konie użytkowe, z naciskiem na konie torowe. Poniższa tabela i zawarte w niej statyski potwierdzają, że w tej konkurencji na światowym rynku, jakim są np. ZEA, polskie konie nie tylko przodują, ale wygrywają najbardziej konkurencyjne gonitwy. Powodów zwycięstw można upatrywać w sposobie treningu i dosiadzie dżokeja. Wielka szkoda, że w kraju, zamiast pokusić się o ulepszenie treningu i dosiadu, stosujemy zakazy i paragrafy, limitujące udział koni nie polskiej hodowli (choć często polskich właścicieli). Taka taktyka w dłuższej perspektywie na pewno nie jest pożyteczna dla konkurencyjności rodzimej hodowli koni czystej krwi arabskiej.

ZEA – SEZON 2008/2009
RANKING KONI CZYSTEJ KRWI ARABSKIEJ WG WIELKOŚCI WYGRANYCH
KOŃ POCHODZENIE UR. PŁEĆ WYGRANE
(USD)
FRYVOLOUS Dormane – Fryga /Wielki Raz 2003 og 296 978
NIRWAN Dormane – Naida Al Maury/ Baroud III 2002 og 185365
EMALIK ELWAHEED Djelbon – D’Janizad /Tidjani 2005 og 76 504
ABU ALEMARAT Al Nasr – Madawa / Djelfor 2005 og 65 886
JAZEERAT ALSADYAAT Darike Tu – Florine de Carrere/ Djourman 2005 og 54 179
NESNASS Jehold de Cardonne – Ietlato de Carrere/Djourman 2003 og 50 977
NIL BLANC Orient Express – Trabadja /Djamel 2003 og 50 095
IBN ABEYA Bibi De Carrer – Abeya/Oh By Gosh 2005 og 48 897
AMOKING Wiking – Samoa Star/Samtyr 2003 og 47 847
MEN ABU DHABI Johnny On the Spot – Anshoudat Farah/ Chaikh Man 2003 kl 46 555

 

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.