Reklama
Gonitwa Dubai Kahayla Classic 2010

Wyścigi / Sport

Gonitwa Dubai Kahayla Classic 2010

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Jaafer wygrywa Dubai Kahayla Classic, fot. Hadrian Hernandez
Jaafer wygrywa Dubai Kahayla Classic, fot. Hadrian Hernandez

W sobotę późnym popołudniem (27 marca), na nowo zbudowanym i zainaugurowanym w styczniu tego roku hipodromie Meydan Racecourse w Dubaju, odbyła się ceremonia zakończenia 15 edycji Międzynarodowego Wyścigowego Karnawału Dubaj 2010 (2010 Dubai International Racing Carnival). Tzw. World Cup uważany jest za jedno z najważniejszych wydarzeń światowego kalendarza wyścigowego, zarówno dla koni pełnej krwi angielskiej, jak i czystej krwi arabskiej. Globalna pula nagród ośmiu gonitw wieczoru sięgnęła 25 milionów USD. Tradycyjnie pierwszą gonitwą dnia była sławna Dubai Kahayla Classic (G1) dla pięcioletnich i starszych koni arabskich czystej krwi, na dystansie 2000 metrów, z pulą 250 tys. USD.

Faworytami i pretendentami do laurów w tegorocznej edycji Dubai Kahayla Classic byli: No Risk Al Maury, Palapal, Nashwan Al Khalidiah, Jalab Al Khalidiah i Paris Gagner. Ku powszechnemu rozczarowaniu ośmioletnia, gniada klacz Mizzna bin Alanudd (Akbar x Unchainedd Melody po ZT Ali Baba), zwyciężczyni z 2008 roku, która ustanowiła rekord szybkości tej gonitwy (2’14”30), została kilka dni wcześniej wykreślona ze startu. Klacz przeszła operację z powodu kontuzji doznanej w lutym 2009. Jej właściciel, szejk Mansoor Bin Zayed Al Nahyan, i trener E. Lemartinel doszli wspólnie do wniosku, że Mizzna nie jest jeszcze w pełni gotowa do tak poważnej próby dzielności. Barw szejka Mansoora Bin Zayed Al Nahyana broniły wiec tylko dwa siedmiolatki, zwycięzcy gonitw G1 w Abu Dabi: siwy walach Jarnin (Akbar x Julie De Syrah/Djourman) oraz kasztanowaty ogier Shadiyda (Al Sakabe x Sheena/ Djelfor). 

Szejk Hamdan bin Rashid Al Maktoum, władca Dubaju i wiodący hodowca i właściciel koni wyścigowych na świecie, zapisał, na 13 startujących koni, aż pięć: dwa ośmioletnie ogiery – kasztanowatego No Risk Al Maury (Kesberoy x Nectarine Al Maury/Baroud III) i siwego Nesnaas (Jehol DE Cardonne Ietelato De Carrere/Tedjani), oba trenowane przez Gillian Duffield oraz trzy ogiery trenowane przez Duncana Watsona – siwego siedmiolatka Paris Gagner (Dormane x Gozela Des Esteves/Passem), ośmioletniego kasztana Nirwan (Dormane x Naiada Al Maury/Baroud III) i gniadego ośmioletka Kandar Du Falgas (Kesberoy x Djoulia Du Falgas /Djourman). Wspaniały No Risk Al Maury w 2008 roku był wybrany Narodowym Championem ZEA. W tym roku (28 stycznia) został pierwszym zwycięzcą w gonitwie Al Maktum Challenge Round I (G1) rozpoczynającej uroczystości 2010 Dubai International Racing Carnival, a jednocześnie inaugurującej świeżo ukończony największy hipodrom na świecie Meydan Racecourse. Nesnaas z karierą 23(5-9-2) nie zwyciężył ani jednej gonitwy w tym sezonie. Trenerka Duffield, która w latach 2004–2007 siodłała zwycięzców Dubai Kahayla Classic (Kaolino i Madjani, wł. szejka Hamdan bin Rashid Al Maktoum) zapisała Nesnaasa do pomocy dzielnemu No Risk Al Maury dosiadanemu przez czterokrotnego zwycięskiego dżokeja tej gonitwy R. Hilla. Jeśli chodzi o podopiecznych trenera Watsona, to ogier Nirwan był drugi w rankingu w ZEA wg. wielkości wygranych w sezonie 2008/2009. W tym roku na trzy starty wygrał gonitwę G2 i w dwóch pozostałych zajął płatne miejsca. Kadar Du Falgas był trzeci w Dubai Kahayla Classic w roku 2008, w 2009 nie startował z powodu kontuzji. W tym roku na dwa starty zajął płatne miejsca w gonitwach G1, w obu przekroczył celownik za No Risk Al Maury. Trener Watson zapisał także ogiera Paris Gagner, który w edycji 2008 Dubai Kahayla Classic był szósty, a w 2009 trzeci. W tym sezonie na trzy starty uplasował się na płatnych miejscach dwukrotnie.

Jaafer, fot. Dubai Jockey Club
Jaafer, fot. Dubai Jockey Club

Dwa sześcioletnie rącze ogiery hodowli saudyjskiej, kasztanowaty Nashwan Al Khalidiah (Tiwaiq – Rayyan po Bengali D’Albert) i siwy Jalab Al Khalidiah (Amer x Edele De Carrere/Djourman), trenowane przez J. Bernarda, wiodącego trenera z Francji, reprezentowały barwy Al Khalidiah Stables. Oba biegały z dużymi sukcesami w sezonie 2009/2010 na torach Anglii i Francji. W tym roku szejk Khalifa Bin Mohd Bin Khalifa Al Thani z Kataru zapisał do biegu tylko siedmioletniego siwego ogiera Jaafer (Amer x Madjela/Manganate), który w dwóch gonitwach w sezonie 2010 uplasował się na płatnych miejscach. Pozostałe konie, które wzięły udział w tegorocznej edycji Dubai Kahayla Classic to: siwy siedmiolatek Palapal (Bengali D’Albert x Prunelle De Ghazal), wł. szejka Ahmeda Bin Mohd Al Maktuma, kasztanowaty siedmioletni wałach Jarnin (Akbar x Julie De Syrah/Djourman), wł. szejka Mansoura Bin Zayed Al Nahyma, ośmioletni siwy Vite Royal (Monarch AH x Fast Forward/ Asjah Ibn Faleh), należący do szejka Saeeda Bin Mohd Al Maktouma oraz amerykańskiej hodowli pięcioletni ogier Theoretically (Doran x First Lady/Monarch AH), wł. Athbah Stud. Jest on zwycięzcą kilku gonitw imiennych w USA. W sezonie 2009 biegał na torach w Europie.

W sobotę o godzinie 16:45 czasu lokalnego na hipodromie Meydan Racecourse 13 koni stanęło do startu w gonitwie Dubai Kahayla Classic (G1). Po starcie, przez pierwsze 800 metrów, szybko tasujące się na przodzie konie, przy mocno zgrupowanej stawce, podkręcały tempo: Theoretically, Paris Gagner, Vite Royale, Palapal i Jalab Al Khalidiaha. Na przeciwległej prostej stawkę poprowadził Shadiyda, tuż obok podążały Jalab Al Khalidiah, Jarnin, Nirwan i Nesnaas. W środku grupy biegł No Risk Al Maury, a zanim Jaafer. Na ostatnim zakręcie na chwilę prowadzenie objął Nesnaas, wyprzedzając Jalaba Al Khalidiah. Na prostej finiszowej pierwszy atak przypuścił Palapal, a w pogoń zanim ruszyły Jaafer Nashwan Al Khalidah i No Risk Al Maury. Ten ostatni wysunął się na prowadzenie na 300 metrów przed celownikiem wspierany przy kanacie przez Kandara Du Falgas. Wydawało się, że kolejny raz zwycięstwo odniosą konie ze stajni gospodarza i organizatora meetingu, władcy Dubaju szejka Hamdana bin Rashid Al Maktouma. Na 200 metrów przed metą ogier Jaafer gwałtownie przyspieszył środkiem toru, błyskawicznie wyszedł do przodu stawki, tuż za prowadzącym No Risk Al Maury. Na 100 metrów przed metą rzutem na taśmę Jaafer objął prowadzenie, wyprzedzając No Risk Al Maury. Ku ogólnemu zaskoczeniu (nie był typowany nawet na zajęcie płatnego miejsca), Jaafer wygrał gonitwę łatwo, pięć długości przed mocno faworyzowanym No Risk Al Maury. Półtorej długości za nim Paris Gagner przekroczył celownik jako trzeci. Czwarty był Kandar Du Falgas, piąty Jalab Al Khalidiah.

Dżokej Adrie De Vries z trofeum, fot. Hadrian Hernandez
Dżokej Adrie De Vries z trofeum, fot. Hadrian Hernandez

Jest to pierwsze zwycięstwo konia z Kataru w tej sławnej i prestiżowej gonitwie. Jaafera dosiadał holenderski dżokej Adrie De Vries. W zeszłorocznej edycji tej gonitwy De Vreis był drugi na ogierze Nil Blanc. Ogier Jaafer jest podopiecznym renomowanego angielskiego trenera Juliana Smarta, który od sierpnia pracuje w Al Ashahania Stud z końmi należącymi do członków rodziny władcy Kataru. Jest to drugie zwycięstwo Smarta w Dubai Kahayla Classic. Pierwszy raz zwyciężył w 2002 jego podopieczny, ogier Nez D’Or, wł. władcy Abu Dabi. Nez D’Or, 1997 (Dormane x Naida Al Maury/Baroud III) zdobył w ZEA tytuł Konia Roku w latach 2001 i 2002.

W pierwszej piątce tegorocznej gonitwy Dubai Kahayla Classic aż dwa ogiery są synami Amera 1984, pustynnego ogiera „desert bred” urodzonego w Arabii Saudyjskiej: zwycięski Jaafer, jak również Jalab Al Khalidiah, który zajął piąte miejsce. Amer, czołowy w stadninie Umm Qarn Farms, jest jednym z najbardziej prepotentnych reproduktorów arabskich koni wyścigowych ostatnich 15 lat na świecie. Na koniec 2009 roku miał 187 sztuk zarejestrowanej progenitury w

Jaafer, fot. Francoise Nel
Jaafer, fot. Francoise Nel

wieku biegającym. 116 jego potomków wygrało 437 gonitw, z czego 52 to zwycięzcy gonitw G1. Dotychczasowymi najlepiej biegającymi potomkami Amera są: klacz Al Anood, 1996 (od Dandoura/Manganate), zwyciężczyni 18 gonitw, w tym aż sześciu G1, obecnie matka stadna; ogier Dahess, 1999 (od Danie Du Cassou/Dahr), zwycięzca gonitw w 6 krajach, wygrał pulę powyżej miliona euro w swojej czteroletniej karierze 41(28-7-3), a obecnie stanowi we Francji; ogier General 2005 (od Al Hanoof/Manganate), zwycięzca Qatar Arabian World Cup w 2009 roku oraz jego pełna siostra Al Dahma 2002, wybrana na Konia Roku 2008 w Katarze.

Zwycięzcy gonitwy Dubai Kahayla Classic 2010:

1. Jaafer (Amer x Madjela/Manganate) tr. J. Smart dż. A. De Vries
2. No Risk Al Maury (Kesberoy x Nectarine Al Maury/Baroud III) tr. G. Duffield dż. R. Hills
3. Paris Gagner (Dormane x Gozela Des Esteves po Passem) tr. D. Watson dż. W. Supple
4. Kandar Du Falgas (Kesberoy x Djoulia Du Falgas/Djourman) tr. D. Watson dż. T. O’Shea
5. Jalab Al Khalidiah (Amer x Edele De Carrere/Djourman) tr. J. Bernard dż. C.P. Lemaire

Gonitwę w całości można obejrzeć tutaj:
http://www.youtube.com/watch?v=Yvrthd6kEbw

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.