Reklama
Puchar Prezydenta Emiratów Arabskich w Abu Zabi

Wyścigi / Sport

Puchar Prezydenta Emiratów Arabskich w Abu Zabi

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Seraphin Du Paon (z lewej) wygrywa The President of UAE Cup. Źródło: gulfnews.com
Seraphin Du Paon (z lewej) wygrywa The President of UAE Cup. Źródło: gulfnews.com

Inauguracja tegorocznej międzynarodowej prestiżowej serii gonitw dla koni arabskich czystej krwi The President of UAE Cup (Puchar Prezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich), organizowanej przez Emirates Equestrian Federation (Związek Jeździecki Emiratów Arabskich), odbyła się wieczorową porą, przy świetle jupiterów, w niedzielę 6 lutego na torze w Abu Zabi (stolica i główne miasto ZEA, inaczej Abu Dhabi). Duża stawka, bo aż 14 najlepszych pięcioletnich i starszych koni, wyszła do startu na dystansie 2200 m, z najwyżej dotowaną pulą nagród w ZEA (milion dirhamów).

Do solidnych faworytów zaliczano między innymi takie sławy turfu, jak wałach Dynamite 2002 (Bibi de Carrere – No Answer/Djelfor), zwycięzca tej gonitwy z 2008 roku, Nirwan (Dormane – Naiada Al Maury), który wygrał ją w 2009 roku, jak również czempion toru o polskich korzeniach, ogier Amoking 2003 (Wiking – Samoa Star po Samstar). Ten ostatni zameldował się na mecie pierwszy w drugim członie serii gonitw Al Maktum Challange R2 w tym sezonie. W tegorocznej gonitwie The President of UAE Cup, po wyjściu na ostatnią prostą, klasę i wspaniałe przyspieszenie pokazał francuskiej hodowli ogier Seraphin Du Paon (Dormane – Change of Scent po Asjah Ibn Faleh) dosiadany przez Oliviera Pesliera. Koń, nomen omen własności Prezydenta ZEA J.W. Szejka Chalify ibn Zaid an-Nahajan (Khalifa Bin Zayed Al Nahyan) jest podopiecznym powszechnie szanowanego francuskiego trenera Philippa Barbe’a. Był to drugi start tego utalentowanego rumaka w tym sezonie, a jednocześnie pierwsza gonitwa w ZEA światowej sławy dżokeja Oliviera Pesliera. Współzawodnictwo arabskich koni na hipodromach w ZEA jest zaliczane przez znawców tematu do jednych z najtrudniejszych na świecie. Para Peslier/Seraphin Du Paon zwyciężyła łatwo w czasie 2:29:02, o trzy i pół długości przed Rabah De Carre (Djouras Tu – Anita de Carrere) oraz o następne 2,5 długości przed ogierem Nieshan (Akbar – Jade des Pins). Na czwartym płatnym miejscu uplasował się koń o polskim rodowodzie, ale wyhodowany w Ameryce: Vite Royale (Monarch AH – Fast Forward). W tym sezonie Vite Royale był zwycięzcą gonitwy H.H. The President UAE Cup Prep również na dystansie 2200 m, w której „ograł” Seraphina Du Paon o jedną długość. Następną gonitwą, w której zmierzą się rywale, będzie legendarna Dubai Kahaylla Classic Gr1 podczas festiwalowej nocy Dubai World Cup zaplanowanej na koniec marca.
 
Seria międzynarodowych gonitw dla koni arabskich The President of the UAE Cup Series została ustanowiona w 1994 roku przez nieżyjącego już J.W. Szejka Zaida ibn Sultan an-Nahajan (Zayed Bin Sultan Al Nahyan). Był on twórcą (w 1971) silnego państwa, jakim jest obecnie Związek Emiratów Arabskich (federacja siedmiu dziedzicznych monarchii absolutnych). Poprzez swoje zaangażowanie i wysiłki J.W. Szejk Zaida ibn Sultan an-Nahajan był na arenie międzynarodowej wiodącym propagatorem kultury i tradycji arabskiej oraz w znaczący sposób przyczynił się do rozwoju międzynarodowych gonitw koni arabskich. Seria gonitw The President of the UAE Cup jest najstarszą i jedną z najbardziej prestiżowych imprez wyścigowych dla koni arabskich na świecie. W tym roku odbędzie się jeszcze w jej ramach 6 gonitw w Europie i USA, a mianowicie: Abu Dhabi Irish Guineas Festival, Curragh w Irlandii, 21 maja; Spring Festival, Baden-Baden w Niemczech, 5 czerwca; Grand Prix de St-Cloud, Paryż, 26 czerwca; Etihad Airways Falmouth Stakes Day, Newmarket w Anglii, 8 lipca; King George Day, Ascot w Anglii, 23 lipca oraz w sierpniu w Moskwie. Data i miejsce gonitwy w USA zostaną potwierdzone w najbliższym czasie przez komitet organizacyjny, do którego należą Emirates Equestrian Federation, Office of the Brand of Abu Dhabi, Abu Dhabi Tourism Authority i Etihad Airways.

Może w przyszłych sezonach będziemy również podziwiać zmagania koni w tej rywalizacji w Polsce, co zależy od naszego, jakże prężnie działającego na arenie międzynarodowej, Polskiego Klubu Wyścigów Konnych. Skoro mamy już „zagwarantowany’’ sponsoring Nagrody Europy na następne lata, to może uda nam się także przypieczętować rozgrywanie u nas jednej z gonitw z serii The President of UAE Cup? Ciekawe, dlaczego i jak Rosjanie mogą się pochwalić takim sponsoringiem, skoro cały ich sezon nie liczy więcej niż 25 gonitw rocznie, co w porównaniu do polskiego kalendarza dla koni tej rasy, to „pikuś”.

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Stigler Stud
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.