Reklama
Sezon rajdowy w Polsce rozpoczęty!

Wyścigi / Sport

Sezon rajdowy w Polsce rozpoczęty!

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Ola Ciesielska i Shanokk, fot. Monika Mikulska
Ola Ciesielska i Shanokk, fot. Monika Mikulska

W miniony weekend odbyły się pierwsze Zawody Ogólnopolskie rozpoczynające sezon rajdowy w Polsce. Gospodarzem imprezy był Klub Jeździecki „Bik” Gieniusze.

Rozegrano 4 konkursy. W najdłuższym, rangi 2*, na dystansie 86 km, wśród seniorów pierwsza na mecie z tempem 15,67 km/h była reprezentantka KJ Champion Olga Ciesielska na arabskim ogierze Shanokk (1998, Santhos – Sinjah po Eskan, hod. Saleska Arabians DE). Drugi był Artur Landau (również KJ Champion) na czystej krwi Hincie (1997, Entyk – Harmata po Partner, hod. SK Kurozwęki), któremu została przyznana też nagroda Best Condition. Konkurs ten ukończyły tylko dwie pary. Sławomir Kosicki (JKS Jasiorówka) na Eurolandzie (1997, Ecaho – Eunona po Eukaliptus, hod. SK Janów Podlaski) został wyeliminowany za ruch po pierwszej bramce weterynaryjnej.

Ola Ciesielska, w wypowiedzi na stronie internetowej KJ Champion tak komentuje rozpoczęcie sezonu:

– Zawody odbyły się w bardzo miłej atmosferze, przy dobrej organizacji, za co należałoby pochwalić organizatorów. Trasa składała się z dwóch pętli – 30 km i 13 km. Pierwsza, dłuższa, trudniejsza technicznie, wymagała od zawodników dużej precyzji i rozsądnego przejazdu, za to druga, krótsza i łatwiejsza, była taką pętlą „na czas”, czyli można było przyśpieszyć i poprawić tempo. Przede wszystkim trasa była dobrze oznakowana, co pozwoliło zawodnikom na swobodną jazdę, bez spięć i nerwowych sytuacji. Trasę wyznaczały powbijane w ziemię słupki z zamalowanymi tabliczkami, poza tym (w razie sytuacji podobnej jak podczas MP w Warce, gdzie słupki z ziemi „poznikały”) na ziemi (na trasie) były oznaczniki, a czasami nawet wyżej na drzewach. Pogoda sprzyjała zawodnikom w konkursach sobotnich, w których startowały nasze trzy konie. Było słonecznie i dosyć ciepło. Jak na początek sezonu i pierwsze zawody w tym roku, możemy być zadowoleni z wyników naszych wierzchowców, które sprawdziły się, potwierdzając dobrą formę. Możemy również optymistycznie podchodzić do zbliżających się zawodów podczas długiego weekendu majowego w Babolnej na Węgrzech. Tymczasem rozpoczęcie sezonu można uznać za udane!

Na tym samym dystansie, w klasyfikacji juniorsko-młodzieżowej, jedyny startujący zawodnik Maciej Kosicki (JKS Jasiorówka) na czystej krwi Herbarzu (1995, Balon – Harpia po Ernal, hod. SK Janów Podlaski), ukończył dystans ze średnią prędkością 13,89 km/h, zajmując jednocześnie pierwsze miejsce.

Hint. Tyłem Artur Landau. Hinta bada dr Wojciech Piekałkiewicz. Fot. Monika Mikulska
Hint. Tyłem Artur Landau. Hinta bada dr Wojciech Piekałkiewicz. Fot. Monika Mikulska

W konkursie 1* (73 km) wśród seniorów zwyciężyła Agata Pieciak (KJ Bik) na małopolskim Meronie (1998, Pakt m – Messyna oo po Partner oo), w tempie 15,71 km/h, druga była Beata Dzikowska (KJ Champion) dosiadająca arabskiego Ferida (2002, Borysław – Formuła po Pesal, hod. M. Nowakowska). Para ta pokonała dystans ze średnią prędkością 14,77 km/h, dodatkowo Feridowi została przyznana nagroda Best Conditon. Trzeci do mety dojechał Witalis Nikołajuk (KJ Kres) na Trojce (13,67 km/h). Konkurs ten ukończyły 3 pary.

W klasie dla juniorów i młodych jeźdźców zwyciężyła w tempie 16,16 km/h Agnieszka Zieńko (KJ Bik) na małopolskim Mocarzu (1998, Cenzus m – Mona oo po Europejczyk oo), druga była reprezentantka tego samego klubu Maja Kijewska dosiadająca małopolskiego Korala.

Konkurs 1* był jedną z eliminacji Pucharu Silvatica Black Arabians, o którym piszemy w aktualnościach: Puchar Silvatiki .

W konkursie klasy „P”, na dystansie 60 km, pierwsze miejsce zajął Jerzy Nidecki (KJ Bik) na Mentorze z wynikiem 42,89 pkt. W konkursie klasy L (30 km) na pierwszym miejscu, z wynikiem 20,73 pkt., została sklasyfikowana Agnieszka Sarosiek z KJ Bik na klaczy Disna.

Kolejne Zawody Ogólnopolskie już za miesiąc: w dniach 16–18 maja, w miejscowości Zabajka (woj. Podkarpackie). Organizatorzy przewidzieli cztery konkursy: 2* 90 km, 1* 60 km, P 60 km oraz L 30 km. Szykują się niezwykłe nagrody. W konkursie 2* (klasyfikacja seniorska) oraz w konkursie klasy P wygrać będzie można sześciomiesięczne ogierki czystej krwi arabskiej, hodowli Czesława Witko (Stadnina Koni Arabskich Kielnarowa)!

 

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.