Reklama
IV Sportowe MP Koni Arabskich. Szansa na rozwój dyscyplin sportowych dla arabów? (16-17.06)

Wyścigi / Sport

IV Sportowe MP Koni Arabskich. Szansa na rozwój dyscyplin sportowych dla arabów? (16-17.06)

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

Kończy się już sezon wyźrebień i zaźrebień, mamy także za sobą Młodzieżowy Pokaz w Białce, a w miniony weekend odbyła się ostatnia tej wiosny impreza „arabska” w Polsce: IV Sportowe Mistrzostwa Polski Koni Arabskich w Janowie Podlaskim. Dzięki obecności zawodników zagranicznych po raz pierwszy zorganizowano równocześnie Międzynarodowe Zawody Koni Arabskich Czystej Krwi. W tym samym terminie zostały tam również rozegrane Zawody Towarzyskie w Sportowych Rajdach Konnych i II Mistrzostwa Polski Western i Rodeo dla Koni Czystej Krwi Arabskiej. %alttext% W efekcie swój udział w całych zawodach zapowiedziało ponad 60 par, czyli około dwukrotnie więcej niż w zeszłym roku! Fakt ten świadczy o rosnącej popularności sportowego użytkowania koni arabskich. Miłą zachętą są liczne nagrody dodatkowe, a także trofea przyznawane aż do szóstego miejsca włącznie.

 

 Ewidentnie rośnie poziom wyszkolenia koni. Seniorzy jechali program N-1 w finałach ujeżdżenia (A), natomiast skoki (B) kończyli na poziomie P (110 cm), tak więc szczególnie w tych konkurencjach i kategorii wiekowej jest to mocno zauważalne. Myślę, że już niedługo konie biorące w nich udział nie tylko będą musiały być bardzo dobrze przygotowane, żeby mieć szansę na dobry wynik, ale także coraz ważniejsze będą indywidualne predyspozycje danego osobnika do określonej dyscypliny. Jedną sprawą jest bowiem włożona w konia praca oraz technika wykonania, a drugą regularność, możliwości ruchowe, czy potęga skoku.

 

 Wśród jeźdźców prymat utrzymał Sławomir Przybysz ze Stadniny Koni Chrcynno-Pałac. Przypomnę, że na zeszłorocznym Jesiennym Pokazie był on zdecydowanie królem jeźdźców zdobywając na 13 startów 5 pierwszych miejsc, 6 drugich, 1 trzecie i 1 piąte. Podczas tegorocznych Sportowych Mistrzostw Polski Koni Arabskich poszerzył swoją kolekcję o 6 nowych medali. W trzech najtrudniejszych konkurencjach zdobył: 2 razy złoto (Ujeżdżenie (A: P-4 – N-1) na koniu Galahad i Classic Pleasure (D) na Echo Adonis), oraz srebro (Skoki (B: L – P) na Galahad). Oprócz tego otrzymał jeszcze dwa srebrne medale w widowiskowych, kostiumowych klasach Pleasure: Native Costume ( E) na wałachu Galahad i Polski Strój Historyczny (F) na ogierze Echo Apollo, oraz brąz w nowo rozgrywanej w Polsce konkurencji Hunter Pleasure (H) na ogierze Echo Adonis. Zajął też 3 miejsce na Echo Adonisie w Ujeżdżeniu, co jednak nie zostało wliczone przez Komisję Sędziowską do klasyfikacji Mistrzostw Polski ze względu na to, iż był to drugi koń tego zawodnika w tej dyscyplinie.

 

 Z kolei wśród juniorów pod względem liczby zdobytych medali zdecydowanie prowadzi Aleksandra Owerko, która wywalczyła aż 4 złote medale w konkurencjach: Ujeżdżenie (A: P-1+P-4) na koniu Salar, oraz Classic Pleasure (D), Native Costume ( E) i Polskie Stroje Historyczne (F) na Metropolis NA.

 

Złoty Medal w Skokach przez przeszkody wśród seniorów (B: L – P) ponownie wywalczyła Daria Klimecka na koniu Walor, natomiast najlepszym Juniorem (B: LL – L) był Tomasz Olszewski na klaczy Mistra. Western Pleasure (C) rozgrywany bez podziału na kategorie wiekowe ze względu na mniejszą ilość zgłoszeń wygrała Dorota Kuska na Decaho. W klasach Native Costume ( E) i Polskie Stroje Historyczne (F) w kat. seniorskiej dwa Złote Medale wywalczyła Katarzyna Stawińska na Barbarossa. Z kolei Hunter Pleasure (H), która to klasa również nie była dzielona na seniorów i juniorów, wygrała Weronika Raczkowska na og. Alert.

 

Poniżej przedstawiam zestawienie jeźdźców startujących w konkurencjach zaliczanych do Sportowych Mistrzostw Polski Koni Arabskich:

jeździec

Złoto

Srebro

Brąz

 

 

 

 

Sławomir Przybysz

2

3

1

 

 

 

 

Aleksandra Owerko

4

 

 

 

 

 

 

Katarzyna Stawińska

2

 

 

 

 

 

 

Weronika Raczkowska

1

1

1

 

 

 

 

Agnieszka Romszycka

 

2

 

 

 

 

 

Daria Klimecka

1

 

 

 

 

 

 

Dorota Kuska

1

 

 

 

 

 

 

Tomasz Olszewski

1

 

 

 

 

 

 

Magda Kowaluk

 

1

1

 

 

 

 

Klara Kozera

 

1

1

 

 

 

 

Kinga Klinicka

 

1

 

 

 

 

 

Magda Orlikowska

 

1

 

 

 

 

 

Edyta Paczuska

 

1

 

 

 

 

 

Paulina Wojtulek

 

1

 

 

 

 

 

Krzysztof Cyra

 

 

1

 

 

 

 

Agnieszka Kolek-Kowieska

 

 

1

 

 

 

 

Aleksandra Kowalska

 

 

1

 

 

 

 

Jagoda Niewiadomska

 

 

1

 

 

 

 

Ewa Skwarczyńska-Wierzchosławska

 

 

1

 

 

 

 

Adrian Stypułkowski

 

 

1

 

 

 

 

Marta Wołtosz

 

 

1

 

 

 

 

Ewelina Żołna

 

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zestawienie jeźdźców startujących w konkurencjach SMPKA A,B,C,D,E,F,H wg. schematu: Złoto – 3 punkty, Srebro – 2 punkty, Brąz – 1 punkt

 

Najbardziej zasłużonymi końmi Sportowych Mistrzostw Polski i Międzynarodowych Zawodów Koni Arabskich Czystej Krwi okazały się: Metropolis NA, Galahad, Echo Adonis, Alert i Barbarossa. Pierwszy z nich wygrał aż trzy klasy Pleasure w kat. juniorskiej, natomiast pozostałe, poza pojedynczymi zwycięstwami w poszczególnych klasach, zdobyły także drugie lub trzecie miejsca w innych. Pochwalić należy także wyszkolenie konia Edinet, na którym Agnieszka Romszycka wywalczyła dwa srebrne medale: w Ujeżdżeniu (A Senior: P-4 + N-1) i Classic Pleasure (D Senior). Zwycięstwa na swoim koncie w ogólnej klasyfikacji zawodów, oprócz już wspomnianych: Mistry, Salara i Walora, mają także konie zagraniczne: Baikal pod Doris Pfann z Austrii w klasie Western Pleasure (C), oraz Avellana Qahira pod Barbara Kristen z Austrii w Native Costume (E Senior). Oto zestawienie końcowe:

 

1 miejsce

2 miejsce

3 miejsce

 

 

Metropolis NA

3

 

 

 

 

Galahad

1

1

1

 

 

Echo Adonis

1

 

2

 

 

Alert

1

1

 

 

 

Barbarossa

1

1

 

 

 

Edinet

 

2

 

 

 

Avellana Qahira

1

 

 

 

 

Baikal

1

 

 

 

 

Mistra

1

 

 

 

 

Salar

1

 

 

 

 

Walor

1

 

 

 

 

Gasler

 

1

1

 

 

Mandragora

 

1

1

 

 

Appaco

 

1

 

 

 

Decaho

 

1

 

 

 

Echo Apollo

 

1

 

 

 

Eluks

 

1

 

 

 

Gardeja

 

1

 

 

 

Elpenor

 

 

1

 

 

Emperador

 

 

1

 

 

Eurykles

 

 

1

 

 

Grafik

 

 

1

 

 

Peruwianka

 

 

1

 

 

Prado

 

 

1

 

 

Werso

 

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

Zestawienie koni startujących w konkurencjach A,B,C,D,E,F,H według ogólnej klasyfikacji końcowej.

 

 Przyznane zostały puchary dla hodowców zwycięskich koni, m.in. dla Leszka Sikory za wyhodowanie Walora (Skoki – seniorzy), czy dla Stadniny Koni Chrcynno-Pałac za wałacha Galahad (Ujeżdżenie – seniorzy) i ogiera Echo Adonis (Classic Pleasure – seniorzy). Klasę Type & Conformation (konkurs dodatkowy) wygrał Chimeryk z SK Michałów.

Najwyżej sklasyfikowanym koniem odbywających się równolegle Mistrzostw Polski Western i Rodeo dla Koni Czystej Krwi Arabskiej został austriacki Baikal pod Doris Pfann. Drugą łączną notę otrzymała Avellana Qahira pod Barbara Kristen, a trzeci był najlepszy polski koń – Decaho pod Dorota Kuska. Odbył się także towarzyski rajd na trasie 25km.

 

Koń

Jeździec

Klasyfikacja całościowa (pkt.)

Baikal

Doris Pfann (Austria)

28

Avellana Qahira

Barbara Kristen (Austria)

21

Decaho

Dorota Kuska (Polska)

15

Exmoor

Ewa Skwarczyńska-Wierzchosławska (Polska)

11

Haxan

Aleksandra Szubart (Polska)

11

Powyżej przedstawiam pięć najlepszych koni z klasyfikacji całościowej Mistrzostw Polski Western i Rodeo dla Koni Czystej Krwi Arabskiej.

 

%alttext%%alttext% Sportowe Mistrzostwa Polski co roku są okazją do miłego spędzenia czasu w serdecznej, gościnnej atmosferze. Wydaje się, że coś drgnęło i w końcu jest szansa na dalszy rozwój dyscyplin sportowych dla koni arabskich. Jest to niezwykle ważne, chociażby ze względu na problem z „zagospodarowaniem” zbędnych w hodowli ogierów i wałachów. Dyscypliny te dają również możliwość przeprowadzenia wewnętrznej, alternatywnej próby dzielności dla koni hodowlanych – znacznie bardziej bezpiecznej dla ich zdrowia od wyścigów, a także lepszej dla psychiki. Osobiście uważam, że błędem jest skupianie się w hodowli tylko i wyłącznie na cechach pokazowych. Miło, gdy dobry pokazowy ogier hodowlany, taki jak Alert, czy Echo Adonis, pozytywnie sprawdza się także jako koń wierzchowy. %alttext%%alttext% Może to dotyczyć także klaczy. Z kolei podział na seniorów i juniorów daje możliwość uhonorowania jeźdźców za ich pracę. Każdy może znaleźć konkurencję dla siebie. Są klasy wymagające dużych umiejętności, jak Ujeżdżenie, Skoki, czy Classic Pleasure, ale są też łatwiejsze, za to bardziej kolorowe, widowiskowe klasy Pleasure kostiumowe, które wymagają czasem dużej inwencji twórczej, jeśli chodzi o strój jeźdźca i rząd konia, czy Hunter, od której można zacząć swoją sportową przygodę, gdyż nie ma w niej kłusa ćwiczebnego, jest tylko anglezowany. Miłośnicy Westernu też mieli w tym roku możliwość startu.

 

Impreza była udana, strefa kibica w sobotni wieczór prężna i aktywna, szkoda tylko, że polska drużyna narodowa przegrała mecz – cóż… Grunt, że nie popsuło to zawodów, a podczas niedzielnych finałów humory dopisywały. W tej dziedzinie akurat perspektywy są bardzo dobre. Jeszcze lepiej by było, gdyby w przyszłości na trybunach, a może też wśród uczestników zawodów, pokazała się większa reprezentacja hodowców. Brak ich uczestnictwa chyba jest największym problemem hodowli tej rasy.

 


Zestawienie wyników do pobrania (xls) pobierz

Ujeżdżenie
Skoki przez przeszkody
Western Pleasure
Classic Pleasure
Native Costume
Polski Strój Historyczny
Hunter Pleasure
Type and Conformation

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.