Reklama
Wyścigi: Sezon istotnych zmian. Więcej zamkniętych gonitw

Wyścigi / Sport

Wyścigi: Sezon istotnych zmian. Więcej zamkniętych gonitw

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Fot. z archiwum SK Tarnawka
Fot. z archiwum SK Tarnawka

Podczas inauguracji sezonu 2013 na Służewcu (27–28 kwietnia) godny odnotowania był wyczyn holenderskiej hodowli 5-letniego Vly Kossacka (Nougatin – Vesna/Aswan), który ustanowił rekord toru na 1600 m – 1’48,5. Poprawił on najlepszy do tej pory wynik na tym dystansie, należący do niemieckiej HN Rany, o 0,5s. Na marginesie dodać należy, że po kilku latach przerwy przywrócono wyścigi nie tylko na dystansie 1600 m, ale nawet na 1400 m.

Nowy rekordzista toru po ubiegłym sezonie zmienił właściciela i przeszedł od trenera Michała Romanowskiego, który przygotowuje swoją stawkę w Skarżycach k. Strzegomia, do stajni Józefa Siwonii na Służewcu. Było to jednak przejście tylko nominalne, bo faktycznie trenuje go nowy właściciel Murat Bairamkułov, który szkoli świetne rosyjskie araby, głównie z Tierska i Murata Karejewa, prywatnego właściciela, m.in. Dostatoka, Noneta i Kazbeka. Kupił on Vly Kossacka, być może po to, żeby liderował tym trzem orłom w najważniejszych wyścigach. I, jak widać, syn Nougatina do tej roli może się wybitnie nadawać.

Fot. Filip Luft
Fot. Filip Luft

O potomstwie Nougatina, przede wszystkim tym wpisanym do PASB, będzie dużo w dalszej części artykułu. Teraz pora na informację kluczową dla hodowców i właścicieli arabów krajowej hodowli. Otóż tak uporczywie i z determinacją naciskali oni na organizatora mityngów i PKWK, że władze wyścigowe zgodziły się, by ok. 50% wszystkich gonitw (także I, II, III i IV grupy, co jest absolutną nowością) dla koni 4-letnich i starszych oraz ok. 75% dla trzyletnich odbywało się tylko w konkurencji krajowej.

Gonitwy zamknięte (imienne):
Kat. A: Janowa, Derby, Oaks, Michałowa, Sambora, Porównawcza – razem 6;
Kat. B: Kabareta, Kurozwęk, PZHKA, Koheilana I, Amuratha, Baska, Sasanki – razem 7;
I grupa: Skowronka, Bandosa, Arry, Eukaliptusa, Emaela, Borka, Eldona, Druida, El Ghazi, Batyskafa, Kwestury, Orli, Sarmacji, Savvannah – razem 14.

Gonitwy otwarte (imienne):
Kat. A: Ofira, Europy, Białki, Pierrota, Wielkiego Szlema – razem 5;
Kat. B: Cometa, Europejczyka, Figaro, Sabelliny, Czorta – razem 5;
I grupa: Pamira, El Paso, Gangesa, Peptona, Memoriał Ziemiańskiego, Witezia II, Bandoli, Witraża, Embargo, Geparda – razem 10. 

Komu to będzie służyć?

Fot. Filip Luft
Fot. Filip Luft

Kilkuletnie starania, mające na celu ochronę polskiej hodowli przed zalewem wyścigowych arabów wyhodowanych przede wszystkim w Holandii, Rosji, Niemczech, Danii i Szwecji, przyniosą jednak najprawdopodobniej znaczącą korzyść finansową przede wszystkim hodowcom i właścicielom prywatnym, i to tylko tym, którzy zdecydowali się w ostatnich latach na pokrycie swych klaczy zagranicznymi reproduktorami. Ostatnie państwowe stadniny wystawiające konie na wyścigi, Janów Podlaski i Michałów (Białka już nie ma swych koni ani na Służewcu, ani we Wrocławiu), nastawione na tradycyjne pielęgnowanie polskiego „bukietu arabskiego”, na wyścigach nie będą już najpewniej w najbliższych latach odgrywać tak dużej roli, jak dotychczas.

Gutowską zastąpił Strójwąs

Pierwszym symptomem tej nowej sytuacji są perturbacje wyścigowej koniunktury w Janowie Podlaskim, który święcił wielkie sukcesy na torze w latach 2010–2011 (derbiści Celtis i Sabir) i jeszcze zdecydowanie zwyciężył w klasyfikacji hodowców za ubiegły sezon, jednak już tylko dzięki dużej liczbie startów – 213 (27 zwycięstw). Po rezygnacji z pracy Darii Gutowskiej, która przez ostatnie lata przygotowywała janowskie araby do wyścigów na miejscu w stadninie, sześć czterolatków i pięć trzylatków zostało w kwietniu przekazanych do treningu na Służewiec. Będzie je przygotowywał Bogdan Strójwąs, prowadzący stajnię wspólnie z Dorotą Kałubą. Nie zapadła jeszcze decyzja, ile z pozostałych 22 koni zgłoszonych do sezonu na nazwisko Darii Gutowskiej będzie trenowanych w stadninie i kto się nimi na miejscu zajmie.

Mocna premiera polskiego przychówku Nougatina

Przychówek francuskich reproduktorów wyścigowych na czele ze słynnym Dormane (ma już 29 lat!) i jego synem Nougatinem (rocznik 1994) biega już blisko 10 lat na Służewcu. Do ubiegłego roku były to jednak konie wyłącznie hodowli zagranicznej. Dopiero w tym sezonie wystartują i to od razu w znacznej liczbie (14) „polskie nougatiny”, wpisane do PASB, bowiem ogier ten, zakupiony w końcu roku 2008 przez trenera Macieja Malinowskiego, kryje klacze w jego ośrodku w Olszanach k. Grójca od 2009. W krajowej konkurencji będą też startować dwie klacze po Dormane, zapłodnione z pomocą mrożonego nasienia tego ogiera.

A oto rodowód i kariera hodowlana Nougatina. Kontynuuje linię Saint Laurent – Manganate – Dormane (Latif or.ar.). Jego matka Nouillaugratin po Dunixi zwyciężała w gonitwach imiennych we Francji. Nougatin, przed sprowadzeniem go do Polski, był już szeroko użyty w Niemczech, Holandii i Rosji, gdzie jego potomkowie okazali się derbistami w tym kraju (Dijon – 2003 i Nonius 2004), a Neiron wygrał Onsala Scandinavian Derby 2005. Najbardziej znani do tej pory potomkowie Nougatina na Służewcu to niemiecki wałach Amor Amor – dwukrotny triumfator Nagrody Europy (2006, 2007), rosyjski Akbars i wspomniany na początku Vly Kossack.

Trzylatki po Nougatinie wpisane do PASB:
Afrah (Almina/Furiat), Aurora (Astra/Ganges), Ahmad (Arwima/Wachlarz), Aziz (Aaran/Borysław), Cedunia (Cesia/Pers), Cerwing (Celineczka/Pesal), Muzahim (Małmazja/Wermut), Szatynka (Sasanka Fata/Sam Tiki), Marwina (Magna S/Prince d’Orient), Moria (Minorella/El Bak), Epiona (Elizma/Europejczyk), Paker (Pasima/Ecaho), Nuna (Masza/Ataman) i Westim (Wienerva/Santhos). 

Dwie córki Dormane:
W krajowej konkurencji będą też startować dwie trzyletnie klacze po Dormane (uzyskane z użyciem mrożonego nasienia). Są to Amira (Amina/Murat-Gazon) i Edorma (Ekstra/Wojsław).

Przychówek Marwana I
Trzecim francuskim reproduktorem, który zadebiutuje w polskich barwach jest Marwan I, znany dobrze na Służewcu jak ojciec niepokonanego w kolejnych 12 startach, niemieckiej hodowli Marvina El Samawiego, oraz holenderskiego Vasyliego Kossacka, który był niepokonany w wieku trzech lat (wygrał nagrody Europejczyka i Białki), a jako czterolatek zwyciężył w biegach o nagrody Cometa i Kurozwęk oraz był drugi w wyścigu o Nagrodę Europy Sheikh Zayed bin Sultan Al Nahyan.

Oto jego pierwszy polski przychówek: Asma (Abbi/Pamir), Via Vite Kossack (Vydumka/Madiar), OM Moksha (OM Mantra/Wiliam), Ziko (Zbójna Góra/Egon), Zahim (Zanya/Murat Nur) i Sapin (Speedy Kossack/Abitibi). Jeśli chodzi o tego ostatniego, to w biuletynie PKWK nr 1/2013 pomyłkowo podano, że jest on synem Nougatina.

22 konie w pierwszym derbowym zapisie

Trenerzy zgłosili do Derby (28 lipca) 22 konie:
Bartosz Głowacki: Wares;
Jan Głowacki: Mardok i Gabon;
Maciej Janikowski: Perfektor;
Maciej Jodlowski: El Efendi;
Dorota Kałuba: Amuletti, Fibia, Sirego;
Janusz Kozłowski: Migma, Netka;
Maciej Malinowski: Araxus;
Kazimierz Rogowski: Poranny Blask;
Bodan Strójwąs: Elbrus, Etard, Palacio, Pokart, Sabab;
Kamila Urbańczyk: Sangus;
Adam Wyrzyk: Elgaspar, Master Bars;
Sergiusz Zawgarodny: Destino;
Krzysztof Ziemiański: Wierzbin.

Podział na grupy (wiosna 2013) – w nawiasach wiek koni powyżej 4 lat.

4-letnie i starsze
Kat. A: Dostatok (6), Galikarnas, Hyyaf Al Khalediah (5), Kalibr, Kazbek, Netka, Nonet (5), Pirat (5), Wielki Damati (5).

Kat. B: Cekur (5), Impact (5), Magoun, Master Bars, Migma, Pentagon (5), Perfektor, Sabab.
Grupa I: Addis (5), Bastra, Czar-Hun (5), Etard, Norisha bint Narew, Schedan, Syrus, Ussam de Carrere (5), Via Verdi Kossack (9), Wielka Damira, Wierzbin, Wista, Zagarra.
Grupa II: Ababy, Achilles (6), Adding (6), Agaton, Ananke, Asmar, Auza, Benefis (6), Boleta, Dar Duni (9), Destino, Donner, El Efendi, Elburs, Eora, Eqvirius, Eris Al Nath (7), Fassan (5), Fibia, Firo (5), Gabon, Good Boy, Hiszpan, HN Electra, Kasir Al Khalediah (5), Makdonald, Manga (5), Mangobei, Mardok, Moonlight, Naida, Nea, Ness (5), Neworld, Ojców, Palacio, Poranny Blask, Pradoria, Safar, Salih Amir, Sirego, Spooky HB, Velaskes, Vly Kossack (5), Wares, Wilga Fata, Zolin.

Grupa III: Akbaretka, Algir, Amadeia (5), Amor Amor (11), Amuletti, Antiloppe (8), Appollon (5), Arabis, Araxus, Bazaleia, Bint Khaled GZH (8), Bodi Graciia (5), Bolivar, Bordjiia (5), Carski Kurjer, Cedrolia, Celtik (6), Citus (6), Cukebar (5), Cyga, D’amma, Dancer (5), Dicky (5), Draborex (8), Dżinnis, Eagle Strategia, Echo Ofira (7), Ekler, Elamar, El-Brilant (6), Elegra, Elgaspar, El-Shakir, Epos (5), Esteem (7), Euronia (5), Famer (5), FF Matrah, Francuz, Frula, Galaxy, Ganas Al Khalediah, Ganima (5), Gassima (8), Havrat, Hefajstos (7), Jamil Al Khalediah, Jom Ahava, Kara Shar (6), Kasnarra El Amarna (5), Khaled GZH (7), Majd Al Khalediah, Maradonna (5), Mateo, Meritus, Merlini, Miryn, Mohamedia, Nairobi Rose, Nebos, Odwet, Orant, Orejra, Padjera (5), Parbelia, Peggy Sue, Perenna (7), Petite Fleur, Piba, Piranga (5), Pokart, Prince Kalipo (5), Pritti Blue, Putinka (8), Pyrrus (6), Sangus, Sariah Al Khalediah (5), Song of Joy (6), Stinger (5), Szargar (6), Tollee Dust (7), Victor Kossack, Vitalik de Chalain, Von (12), Wasilew (5), Werdżeb (5), Winder (5), Wiśnicka Emi (10), Wojaż (6), Wojnicka, Ya Sabah, Zaklinacz (6), Zohar.

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.