Nowy rekord toru na Służewcu (4-5 sierpnia)

Twitter
WhatsApp
Email
HN Rana, fot. Zuzanna Zajbt

W miniony weekend na Służewcu rozegrano tylko cztery biegi dla koni czystej krwi. W sobotę ścigały się 3-letnie klacze, które w tym roku jeszcze nie wygrały gonitwy. Pierwszy bieg poprowadziła podopieczna Adama Wyrzyka, Ahma, przed Alisją, Tunezją i Nevadą. Na zakręcie zaczęła przesuwać się do przodu Adisha, która na początku prostej odebrała prowadzenie Ahmie i dzielnie obroniła pierwszą pozycję. Słabnąca na prostej Alisja w efekcie zajęła ostatnie miejsce. Na trzecie i czwarte miejsce finiszowały podopieczne Andrzeja Wójtowicza: Nevada i bliżej bandy Valeriana. Wyhodowana przez Damis Adisha jest córką Etograma i dzielnej Al-Ady (4 x Im, w tym N. Piechura). Klacz trenuje Bolesław Mazurek a dosiadał jej Jerzy Ochocki.

Mislan, fot. Zuzanna Zajbt

W kolejnym biegu, po wycofaniu z padoku na wniosek lekarza weterynarii klaczy Sajga, na starcie stanęło 5 koni. Po starcie na prowadzenie wysunęła się Norka, za nią galopowały Eola, Enwada i Mewa. W dystansie poprawiła pozycję Eola i wysunęła się na czoło stawki. Na prostej Eolę zaczęła atakować Mewa i na ok. 200 m przed celownikiem objęła prowadzenie. W ślad za nią poszła Enwada, która skutecznym finiszem odebrała jej pierwszą pozycję. Trzecie miejsce utrzymała Eola, na czwartym ukończyła Amelia. Norka niestety osłabła na finiszu. Enwadę trenuje Marek Nowakowski a do zwycięstwa poprowadził ją Piotr Piątkowski.

Diadem, fot. Zuzanna Zajbt

W niedzielę w biegu dla koni starszych III grupy na starcie stanęło 9 koni. Zaraz po starcie na prowadzenie wyszedł janowski Eton, za nim galopowały Arwes, HN Rana, Diadem i Dominacja, która na zakręcie zaczęła odpadać. Na prostą wyprowadził Arwes, a słabnącego Etona wyprzedziła HN Rana, która parę metrów dalej odebrała prowadzenie Arwesowi. Finisz z dalszych pozycji rozpoczęły Frantic i Canzon Psyche. Syn wspaniałego Padronsa Psyche w połowie prostej znalazł się już na drugiej pozycji, a trzecie miejsce Arwesa przed celownikiem

Abej, fot. Zuzanna Zajbt

zaatakował z powodzeniem Frantic. Podopieczna Mieczysława Mełnickiego, niemiecka HN Rana, ustanowiła w tym biegu nowy rekord toru na 1600 m, który wynosi obecnie 1’49”. Poprzedni należał do ogiera Mark (2005r – 1’49,3”) i był już w tym sezonie wyrównany przez Amisa. HN Rany dosiadał Anton Turgaev.

Drugi i ostatni niedzielny bieg dla arabów przeznaczony był dla trzylatków II grupy. Sześciokonną stawkę poprowadził michałowski El Diem, przed Mislanem, Malcolmem i Czakerem. Na prostej z dalszej pozycji rozpoczął finisz Abej i odebrał pierwsze miejsce El Diemowi, którego przed celownikiem skutecznie zaatakował Mislan. Czwartą pozycję utrzymał Czaker. Niestety przed metą z ogiera Malcolm spadł Wiaczesław Szymczuk (z konia zeszło

siodło). Na szczęście wypadek nie okazał się groźny. Trenerem Abeja jest Małgorzata Łojek a dosiadał go Aleksander Reznikov, który w niedzielę zwyciężył aż w pięciu biegach z rzędu!

Już w piątek, w ramach letniego festiwalu koni arabskich, odbędzie się międzynarodowy dzień wyścigowy przeznaczony dla koni tej rasy. Zostanie rozegranych siedem biegów, w tym nagrody Sabelliny oraz międzynarodowe Białki i Europy. Natomiast w sobotę rozegrane zostaną tylko dwa biegi dla arabów.