Reklama
Półmetek na Służewcu: ranking koni, hodowców, trenerów

Wyścigi / Sport

Półmetek na Służewcu: ranking koni, hodowców, trenerów

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Amor Amor, fot. Zuzanna Zajbt
Amor Amor, fot. Zuzanna Zajbt

Za nami już połowa sezonu na warszawskim Służewcu. W ciągu 29 dni rozegrano 84 gonitwy dla koni arabskich (41 dla trzylatków i 43 dla koni czteroletnich i starszych).
Wśród koni starszych zdecydowanie wyróżnia się niemiecki wałach Amor Amor (Nougatin). W tym sezonie startował trzy razy, zwyciężył łatwo w N. Cometa, zajął trzecie miejsce w hamburskim Qatar Cup i nie dał najmniejszych szans rywalom w międzynarodowej N. Europy.

Sabat, fot. Zuzanna Zajbt
Sabat, fot. Zuzanna Zajbt

Rewelacyjnie biega również, po rocznej przerwie spowodowanej kontuzją, jego rówieśnik Sabat (Wojsław). Ogier w trzech startach (N. Bandosa, N. Ofira i N. Kurozwęk) na prostej swobodnie oddalał się od rywali, jednak w N. Europy nie był w stanie nawiązać walki z Amor Amorem i z trudem obronił drugą pozycję. Ogier 27 maja ustanowił rekord toru na dystansie 2400 m (2’46”). Ubiegłoroczny derbista Eliat (Eldon) zajmował w biegach pozagrupowych płatne miejsca (II – Cometa, Kurozwęk, III – Ofira), zwyciężył w słabiej obsadzonej N. Figaro, ale N. Europy ukończył na dalekiej siódmej pozycji.

New Man, fot. Urszula Nadolska
New Man, fot. Urszula Nadolska

W gronie rocznika derbowego znalazło się kilka koni, które zasługują na wymienienie. Od początku sezonu wysoką formą zabłysnął New Man (Major). Starty rozpoczął od zwycięstwa w pierwszogrupowej N. Skowronka (2000 m), ustanawiając rekord toru 2’16,4”. Późniejsze osiągnięcia to II m w N. Ofira i przegrana po walce w N. Janowa. Trochę zabrakło mu szczęścia w Derbach, mokry tor nie jest domeną New Mana. Ogier zajął siódme miejsce. Ostatni start w tym sezonie to dalsza, czwarta pozycja w N. Europy.

Essential, fot. Zuzanna Zajbt
Essential, fot. Zuzanna Zajbt

Jego kolega stajenny Essential (Arzgir), przed swoim zwycięstwem w N. Janowa, zajmował III m w N. Bandosa i Kabareta. W Derbach także nie odniósł większego sukcesu. Wśród klaczy pierwszeństwo należy przypisać michałowskiej Demeter (Wojsław). Frontowa klacz wygrała z miejsca do miejsca II grupę i N. Kabareta (I grupa). Podobną taktykę zastosował jej dżokej w Derbach, lecz nie udało jej się utrzymać prowadzenia i zajęła bliskie III miejsce. Być może, gdyby nie mokry tor, właśnie ona byłaby tegoroczną derbistką. Klaczą, która odebrała jej zwycięstwo jest urodzona w Stanach Orgia Fata (Chndaka). W tym sezonie klacz zajmowała płatne miejsca w biegach z udziałem mocnych ogierów (III m – Cometa, IV m – Ofira).

Demeter, fot. Tomasz Celmer
Demeter, fot. Tomasz Celmer

Ojcowie koni 4-letnich i starszych:

1) Ganges – 5
     Wojsław – 5
2) Major – 3
     Bengali D’Albert – 3
     Arzgir – 3
     Eldon – 3
     Wiliam – 3

Elsana, fot. Zuzanna Zajbt
Elsana, fot. Zuzanna Zajbt

W roczniku trzyletnim prym wiodą klacze, obie znajdujące się w treningu u Jana Głowackiego. Pierwsza z nich, Elsana (Gafal), po dwóch zwycięstwach (II i I gr.), wygrała po walce międzynarodową N. Białki, właśnie do swojej koleżanki stajennej Magny S (Prince d’Orient). Niemiecka klacz ma spore możliwości, jednak dużo trudności sprawia jej charakter. Po zwycięstwie w II grupie wygrała łeb w łeb wraz z Om-Karmą N. Europejczyka. Trzecia na liście Om-Karma (Wiliam) rozpoczęła starty od zwycięstwa w II grupie, potem przegrała do Wadi Nura. W ostatnim biegu, N. Białki, zajęła czwarte miejsce. Wśród ogierów wyróżnia się Wadi Nur (Gazal Al Shaqab) – dwa zwycięstwa, III m w N. Białki i IV w N. Europejczyka. Po dwa zwycięstwa odniosły już w tym sezonie także: Minorella, Malajka, Muskat i Odys. Zdecydowanie wyróżnia się premierowa stawka po derbiście Gafalu. Jego potomstwo zwyciężało sześciokrotnie, podobnie jak przychówek po Gazal Al Shaqab. Jednak ten drugi w porównaniu do Gafala ma dwa razy więcej potomstwa.

Magna S, fot. Zuzanna Zajbt
Magna S, fot. Zuzanna Zajbt

Ojcowie koni 3-letnich:

1) Gafal – 6
    Gazal Al Shaqab – 6
2) Wiliam – 4
     El Bak – 4
3) Major – 3
     Avangard – 3

Wśród hodowców na pierwszym miejscu znalazła się SK Michałów – 8 zwycięstw, w tym w N. Kabareta (kl. Demeter). Na drugiej pozycji SK Janów Podlaski – 7 zwycięstw, hodowca Sabata (I m – N. Ofira i Kurozwęk). Dalsze miejsca zajęli hodowcy prywatni.

Wadi Nur i Om-Karma, fot. Zuzanna Zajbt
Wadi Nur i Om-Karma, fot. Zuzanna Zajbt

Ranking hodowców:

1) SK Michałów – 8
2) SK Janów Podlaski – 7
3) Agnieszka Wójtowicz – 6
     Z. Duplicki – 6
4) M. zu Fürstenberg – 5
5) J. Głowacki – 4
     J. Heitzschold – 4
     Z. Górski – 4
     A. Mroczek – 4

Najwięcej zwycięstw odniosły konie trenowane przez Andrzeja Wójtowicza – 14 (Essential wygrał N. Janowa, a Eliat triumfował w N. Figaro). Na drugiej pozycji znalazł się Jan Głowacki z 12 zwycięstwami. W biegach pozagrupowych wygrywały jego dwie trzyletnie klacze, Magna S (N. Europejczyka) i Elsana (N. Białki).

Orgia Fata, fot. Zuzanna Zajbt
Orgia Fata, fot. Zuzanna Zajbt

Ranking trenerów:

1) A. Wójtowicz – 14
2) J. Głowacki – 12
3) A. Wyrzyk – 8
     D. Kałuba – 8
4) S. Sałagaj – 7
5) M. Duplicki – 6

Wśród jeźdźców prowadzi Aleksander Reznikov – 17 wygranych, w tym w najważniejszym biegu dla czterolatków – Derby. Drugie miejsce zajmuje Mirosław Pilich, który odniósł zwycięstwo w 12 wyścigach grupowych i 2 pozagrupowych dla trzylatków – Europejczyka i Białki. O dwa zwycięstwa mniej zanotował Piotr Piątkowski.

Wadi Nur, fot. Zuzanna Zajbt
Wadi Nur, fot. Zuzanna Zajbt

Ranking jeźdźców:

1) A. Reznikov – 17
2) M. Pilich – 14
3) P. Piątkowski – 12
4) W. Szymczuk – 10
5) Wasiutow – 8

Do końca sezonu zostało jeszcze 26 dni wyścigowych.

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Reklama
Reklamy
Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.