Reklama
Półmetek na Służewcu: ranking koni, hodowców, trenerów

Wyścigi / Sport

Półmetek na Służewcu: ranking koni, hodowców, trenerów

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Amor Amor, fot. Zuzanna Zajbt
Amor Amor, fot. Zuzanna Zajbt

Za nami już połowa sezonu na warszawskim Służewcu. W ciągu 29 dni rozegrano 84 gonitwy dla koni arabskich (41 dla trzylatków i 43 dla koni czteroletnich i starszych).
Wśród koni starszych zdecydowanie wyróżnia się niemiecki wałach Amor Amor (Nougatin). W tym sezonie startował trzy razy, zwyciężył łatwo w N. Cometa, zajął trzecie miejsce w hamburskim Qatar Cup i nie dał najmniejszych szans rywalom w międzynarodowej N. Europy.

Sabat, fot. Zuzanna Zajbt
Sabat, fot. Zuzanna Zajbt

Rewelacyjnie biega również, po rocznej przerwie spowodowanej kontuzją, jego rówieśnik Sabat (Wojsław). Ogier w trzech startach (N. Bandosa, N. Ofira i N. Kurozwęk) na prostej swobodnie oddalał się od rywali, jednak w N. Europy nie był w stanie nawiązać walki z Amor Amorem i z trudem obronił drugą pozycję. Ogier 27 maja ustanowił rekord toru na dystansie 2400 m (2’46”). Ubiegłoroczny derbista Eliat (Eldon) zajmował w biegach pozagrupowych płatne miejsca (II – Cometa, Kurozwęk, III – Ofira), zwyciężył w słabiej obsadzonej N. Figaro, ale N. Europy ukończył na dalekiej siódmej pozycji.

New Man, fot. Urszula Nadolska
New Man, fot. Urszula Nadolska

W gronie rocznika derbowego znalazło się kilka koni, które zasługują na wymienienie. Od początku sezonu wysoką formą zabłysnął New Man (Major). Starty rozpoczął od zwycięstwa w pierwszogrupowej N. Skowronka (2000 m), ustanawiając rekord toru 2’16,4”. Późniejsze osiągnięcia to II m w N. Ofira i przegrana po walce w N. Janowa. Trochę zabrakło mu szczęścia w Derbach, mokry tor nie jest domeną New Mana. Ogier zajął siódme miejsce. Ostatni start w tym sezonie to dalsza, czwarta pozycja w N. Europy.

Essential, fot. Zuzanna Zajbt
Essential, fot. Zuzanna Zajbt

Jego kolega stajenny Essential (Arzgir), przed swoim zwycięstwem w N. Janowa, zajmował III m w N. Bandosa i Kabareta. W Derbach także nie odniósł większego sukcesu. Wśród klaczy pierwszeństwo należy przypisać michałowskiej Demeter (Wojsław). Frontowa klacz wygrała z miejsca do miejsca II grupę i N. Kabareta (I grupa). Podobną taktykę zastosował jej dżokej w Derbach, lecz nie udało jej się utrzymać prowadzenia i zajęła bliskie III miejsce. Być może, gdyby nie mokry tor, właśnie ona byłaby tegoroczną derbistką. Klaczą, która odebrała jej zwycięstwo jest urodzona w Stanach Orgia Fata (Chndaka). W tym sezonie klacz zajmowała płatne miejsca w biegach z udziałem mocnych ogierów (III m – Cometa, IV m – Ofira).

Demeter, fot. Tomasz Celmer
Demeter, fot. Tomasz Celmer

Ojcowie koni 4-letnich i starszych:

1) Ganges – 5
     Wojsław – 5
2) Major – 3
     Bengali D’Albert – 3
     Arzgir – 3
     Eldon – 3
     Wiliam – 3

Elsana, fot. Zuzanna Zajbt
Elsana, fot. Zuzanna Zajbt

W roczniku trzyletnim prym wiodą klacze, obie znajdujące się w treningu u Jana Głowackiego. Pierwsza z nich, Elsana (Gafal), po dwóch zwycięstwach (II i I gr.), wygrała po walce międzynarodową N. Białki, właśnie do swojej koleżanki stajennej Magny S (Prince d’Orient). Niemiecka klacz ma spore możliwości, jednak dużo trudności sprawia jej charakter. Po zwycięstwie w II grupie wygrała łeb w łeb wraz z Om-Karmą N. Europejczyka. Trzecia na liście Om-Karma (Wiliam) rozpoczęła starty od zwycięstwa w II grupie, potem przegrała do Wadi Nura. W ostatnim biegu, N. Białki, zajęła czwarte miejsce. Wśród ogierów wyróżnia się Wadi Nur (Gazal Al Shaqab) – dwa zwycięstwa, III m w N. Białki i IV w N. Europejczyka. Po dwa zwycięstwa odniosły już w tym sezonie także: Minorella, Malajka, Muskat i Odys. Zdecydowanie wyróżnia się premierowa stawka po derbiście Gafalu. Jego potomstwo zwyciężało sześciokrotnie, podobnie jak przychówek po Gazal Al Shaqab. Jednak ten drugi w porównaniu do Gafala ma dwa razy więcej potomstwa.

Magna S, fot. Zuzanna Zajbt
Magna S, fot. Zuzanna Zajbt

Ojcowie koni 3-letnich:

1) Gafal – 6
    Gazal Al Shaqab – 6
2) Wiliam – 4
     El Bak – 4
3) Major – 3
     Avangard – 3

Wśród hodowców na pierwszym miejscu znalazła się SK Michałów – 8 zwycięstw, w tym w N. Kabareta (kl. Demeter). Na drugiej pozycji SK Janów Podlaski – 7 zwycięstw, hodowca Sabata (I m – N. Ofira i Kurozwęk). Dalsze miejsca zajęli hodowcy prywatni.

Wadi Nur i Om-Karma, fot. Zuzanna Zajbt
Wadi Nur i Om-Karma, fot. Zuzanna Zajbt

Ranking hodowców:

1) SK Michałów – 8
2) SK Janów Podlaski – 7
3) Agnieszka Wójtowicz – 6
     Z. Duplicki – 6
4) M. zu Fürstenberg – 5
5) J. Głowacki – 4
     J. Heitzschold – 4
     Z. Górski – 4
     A. Mroczek – 4

Najwięcej zwycięstw odniosły konie trenowane przez Andrzeja Wójtowicza – 14 (Essential wygrał N. Janowa, a Eliat triumfował w N. Figaro). Na drugiej pozycji znalazł się Jan Głowacki z 12 zwycięstwami. W biegach pozagrupowych wygrywały jego dwie trzyletnie klacze, Magna S (N. Europejczyka) i Elsana (N. Białki).

Orgia Fata, fot. Zuzanna Zajbt
Orgia Fata, fot. Zuzanna Zajbt

Ranking trenerów:

1) A. Wójtowicz – 14
2) J. Głowacki – 12
3) A. Wyrzyk – 8
     D. Kałuba – 8
4) S. Sałagaj – 7
5) M. Duplicki – 6

Wśród jeźdźców prowadzi Aleksander Reznikov – 17 wygranych, w tym w najważniejszym biegu dla czterolatków – Derby. Drugie miejsce zajmuje Mirosław Pilich, który odniósł zwycięstwo w 12 wyścigach grupowych i 2 pozagrupowych dla trzylatków – Europejczyka i Białki. O dwa zwycięstwa mniej zanotował Piotr Piątkowski.

Wadi Nur, fot. Zuzanna Zajbt
Wadi Nur, fot. Zuzanna Zajbt

Ranking jeźdźców:

1) A. Reznikov – 17
2) M. Pilich – 14
3) P. Piątkowski – 12
4) W. Szymczuk – 10
5) Wasiutow – 8

Do końca sezonu zostało jeszcze 26 dni wyścigowych.

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.