Reklama
Minorella w N. Baska, Orgia Fata w Porównawczej (13-14.X)

Wyścigi / Sport

Minorella w N. Baska, Orgia Fata w Porównawczej (13-14.X)

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Minorella wygrywa Nagrodę Baska, fot. Zuzanna Zajbt
Minorella wygrywa Nagrodę Baska, fot. Zuzanna Zajbt

Podczas minionej dwudniówki na Służewcu rozegrano siedem gonitw dla koni arabskich, w tym N. Porównawczą oraz N. Baska dla trzylatków.

W sobotę gonitwy rozpoczęły się od skromnie obsadzonego handikapu II grupy. Po wycofaniu przez lekarza weterynarii przed samym startem ogiera Zew Krwi, na starcie stanęły tylko cztery konie. Bieg, na rzadko spotykanym w grupach dystansie 2400 m, wygrał z miejsca do miejsca podopieczny Adama Wyrzyka, Admin. Za nim w dystansie galopowały Arbiter, Zejman i Predator. Na prostej odpadł Arbiter, a walkę z Adminem o zwycięstwo stoczył Predator – przegrał o krótki łeb. Admina dosiadał Aleksander Reznikov.

Orgia Fata przed startem, fot. Zuzanna Zajbt
Orgia Fata przed startem, fot. Zuzanna Zajbt

W Nagrodzie Baska na starcie stanęło sześć trzylatków, z których, poza janowską Sedną, wszystkie odniosły w tym sezonie po dwa zwycięstwa. Bieg na 2000 m poprowadził Dragomir, przed Darem Losu, Minorellą, Sarah, Malajką i Sedną. W dystansie na trzecią pozycję przesunęła się Sarah, Malajka odpadła na ostatnie miejsce. Na początku prostej finisz rozpoczęła Minorella i objęła prowadzenie. W ślad za nią przy bandzie poszła Sedna, która w połowie prostej znalazła się nieznacznie na prowadzeniu. Klacze stoczyły ze sobą zaciętą walkę. Zwyciężyła o długość szyi Minorella. Trzecie miejsce w połowie prostej uzyskała Sarah, czwarty ukończył bieg Dragomir. Zwycięską Minorellę trenuje Jan Głowacki a dosiadał klaczy Mirosław Pilich.

W ostatnim sobotnim biegu arabskim spotkało się siedem trzylatków drugiej grupy. W dystansie prowadziła Eola przed szwedzkim Hedoniztem, Bałagułą, Ascot i Czakerem. Na prostej Eola z przewagą zmierzała po zwycięstwo, drugą pozycję utrzymał Hedonizt, a trzecie miejsce Czakerowi w ostatniej chwili próbowała odebrać bezskutecznie Finetta. Janowską Eolę trenuje Dorota Kałuba a dosiadała klaczy Małgorzata Maroszek.

Admin, fot. Zuzanna Zajbt
Admin, fot. Zuzanna Zajbt

W niedzielę w pierwszej gonitwie spotkały się trzylatki drugiej grupy. W dystansie pierwszy galopował niemiecki Muranas Miro przed Emimborem, Malcolmem, Zbroją Fatą i Tunezją. Na prostej zaczął odpadać Muranas Miro, osłabł Malcolm, a na prowadzenie wysunął się Emimbor. W połowie prostej Emimbora zaatakowała Zbroja Fata i odebrała mu zwycięstwo. Na drugie miejsce finiszował Bigad. Słabnącego Emimbora wyprzedziły jeszcze michałowska Tunezja i niemiecki Sheik Selim. Aż sześciu startów potrzebowała pobudliwa Zbroja Fata, by odnieść pierwsze w swoim życiu zwycięstwo. Podopieczną Longina Błachuta przygotowuje do startów Dorota Kałuba a dosiadał klaczy dżokej Sergiej Wasiutow.

Dziewięć koni zgromadził na starcie handikap III grupy rozegrany na dystansie 1600 m. Bieg prowadziły z niewielką przewagą Megido i Cesihus. Za nimi galopowały Makler, Elbaraday i RM El Nino. Na początku prostej Cesihusa zaatakował od bandy Makler i wysunął się na prowadzenie. Polem ruszył mocno wyłamujący Cezar Wielki. Ogierowi udało się zająć drugie miejsce. Słabnącego Cesihusa wyprzedziły jeszcze Pekin i Gladiator. Białecki Makler jest synem derbisty Williama, trenuje go Małgorzata Łojek a do zwycięstwa poprowadził Dmitry Avramenko.

Eola, fot. Zuzanna Zajbt
Eola, fot. Zuzanna Zajbt

Uwagę wszystkich skupiała Nagroda Porównawcza. Po wycofaniu Ghazallaha na starcie zobaczyliśmy siedem koni. Bieg z przewagą poprowadziły Natea i Engamoon. W dystansie galopowały za nimi: para z Bełżyc, Elpas i New Man, Wadi Nur, Orgia Fata i Chazala. Przed wejściem w ostatni zakręt zaczęła słabnąć Natea, na prowadzenie wysunął się Engamoon. Na zakręcie Nateę wyprzedziły jeszcze pozostałe konie. Na prostą wyprowadził finiszujący przy bandzie New Man, w ślad za nim poszła Orgia Fata i Chazala. Osłabły Elpas i Engamoon. Na około 200 m przed celownikiem Orgia Fata wysunęła się na prowadzenie, największym kołem rozpoczął finisz Wadi Nur. Ogier na ostatnich metrach mocno atakował klacz – przegrał jednak w walce o łeb. Trzecie miejsce utrzymał New Man przed dzielną Chazalą. Na piątym miejscu ukończył bieg Elpas. Jest to już drugie zwycięstwo Orgii Faty w Nagrodzie Porównawczej. Tym razem musiała mocno powalczyć o zwycięstwo. Mało brakowało, a przegrałaby z najlepszym trzylatkiem w roczniku, Wadi Nurem.

Orgia Fata, Wadi Nur i New Man, fot. Zuzanna Zajbt
Orgia Fata, Wadi Nur i New Man, fot. Zuzanna Zajbt

Arabskie zmagania kończył bieg dla trzylatków pierwszej grupy na dystansie 2000 m. W dystansie pierwsza galopowała Enola przed Carlosem, Wiśniczem Nowym, Mislanem i Picolo. Przed wyjściem na prostą zaczął odpadać Wiśnicz Nowy, finisz rozpoczęły Exe i największym polem Emelia. W połowie prostej Emelia objęła prowadzenie. Enolę próbował zaatakować od bandy Exe, ale klacz utrzymała drugą pozycję. Na czwartym miejscu ukończył bieg Mislan. Emelia jest córką derbisty Espadero i oaksistki Emanueli, wyhodował ją ksiądz Andrzej Majchrzak. Klacz trenuje pod okiem Tomasza Kluczyńskiego a dosiadał jej, podobnie jak w poprzednim zwycięskim starcie, Jerzy Ochocki.

W przyszłym tygodniu rozegrane zostaną tylko cztery biegi, w tym pierwszogrupowa Nagroda Arry dla trzyletnich klaczy.

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.