Reklama
Janowski przetarg w sobotę – analiza oferty

Aktualności

Janowski przetarg w sobotę – analiza oferty

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

Na kolejny już przetarg SK Janów Podlaski, wyznaczony na dzień 24.11., zapisano imponującą liczbę 39 koni arabskich, z których jednak większość (20) stanowią 2-letnie wałachy. Prawdę powiedziawszy, oferta ta jest daleko bardziej nakierowana na ilość, niż na jakość –­ ale też najlepsze konie, przeznaczone do sprzedaży, powinny być zatrzymywane na bardziej spektakularne okazje.

Pewnie znów niektóre uczestniczki forum będą marudziły, że pod lupę biorę ukochaną stadninę, do której się tylko jeździ na fotograficzne safari. Trudno, niektórzy (w tym kupujący) potrzebują czegoś więcej niż pocztówkę z wakacji, nawet jeśli się ze mną nie zgadzają. Ale do rzeczy.

Wśród pięciu klaczy wystawionych tym razem na sprzedaż najcenniejsza jest (moim zdaniem) s. PARADA 1998, najlepsza (obok Celty) janowska córka wybornego, wydzierżawionego z Niemiec, lecz janowskiej hodowli Pasata 1978 (Gwarny – Parma/Aswan) i Parany/Probat. Parada z kilku istotnych powodów jest klaczą niezwykle interesującą: przede wszystkim jest zinbredowana na wybitną PARMĘ 1966 po Aswan, jedną z najbardziej zasłużonych klaczy-matek w polskiej hodowli XX wieku; „matkę ogierów”, m.in. PARTNERA, PARYSA, PAMIRA, POLONEZA i PASATA właśnie (multiczempionów, w tym czempionów Polski, Niemiec, Brazylii, Europy i Świata) oraz takich córek jak: PARTITA, PARODIA, PARABOLA czy PARTYTURA.

Najlepszą córką Parmy była s. Partita 1976 po Bandos, a tej z kolei najlepszą córką – kszt. Parana 1988 po Probat, która pozostawiła w Janowie cztery dobre, niemal równorzędne córki: s. PARAFĘ 1997 po Eldon (matkę intrygującej s. Papuszy 2003 po Ararat), wystawianą w najbliższą sobotę Paradę, kszt. PORFIRĘ 1999 po Ararat oraz s. PAROLĘ 2000 po Eukaliptus.

Ojciec Parady, wspomniany PASAT 1978 był jednym z najlepszych (obok Gedymina, Argo i Balona) polskich synów Gwarnego i klasycznym reprezentantem rodu Bairactara or.ar. (linii siwych amurathów). To właśnie Pasat (mając taką matkę!) powinien był zostać krajowym następcą Gwarnego lub być przynajmniej wypróbowany w takiej roli, tym bardziej, iż typem, stylem i urodą najbardziej przypominał legendarnego Amurath Sahiba 1932.

Mając takie pochodzenie (bliska obecność Parmy po stronie męskiej i żeńskiej), a przy tym będąc w dobrym typie, wydaje się Parada niezwykle intrygującą potencjalnie reproduktorką, pomimo iż nie wykazała tego dotąd w macierzystym Janowie Podlaskim. Przebywając w tamtejszym stadzie od 2001 r. nie dała do chwili obecnej (wśród 6 źrebaków, w tym 4 synów) żadnej bardziej klasowej postaci (najlepsza to s. Pasarela 2003 po Etogram), ale to absolutnie nie znaczy, że nie jest w stanie takiej dać w najbliższej przyszłości, a już tym bardziej z odpowiednio dobranym partnerem. Takim jest z pewnością syn Laheeba i Pohulanki – Poganin, którym jest aktualnie źrebna (co dodatkowo podnosi jej atrakcyjność).

Inną godną uwagi i polecenia klaczą jest gn. NIFE 2000 po Wachlarz od Nitra/Wermut, bardzo dobrze rodząca, młoda klacz z rodziny Rodanii or.ar. Tak się składa, iż w najbliższych czterech pokoleniach żeńskiej strony rodowodu Nife mamy same wyśmienite czy wybitne wręcz (typem i urodą) klacze. Najbliższą była niezwykle finezyjna i stylowa Nitra po Wermut (matka Nife), dalej bardzo urodziwa Nostalgia po Partner, której matką była z kolei bezcenna Nejtyczanka po Banat, córka zasłużonej Newady po Grand, a matka takich postaci jak Nimfa, Nostalgia i Nagroda po Partner, Nimb i Niwa po Eukaliptus, Nella i Nenufar po Palas oraz Nana po Fawor. Tak cenne klacze w najbliższym rodowodzie Nife, a do tego ojciec (Wachlarz – syn Arbila, a wnuk Banata) z rodu Krzyżyka or.ar., którego żeńskie przedstawicielki są doskonałymi i uniwersalnymi matkami, zwiastują bardzo duże możliwości tej klaczy, a co za tym idzie jej znaczącą wartość hodowlaną.

Do chwili obecnej ta młoda klacz wydała już na świat w Janowie 3 źrebaki, w tym wystawioną na ten sam przetarg gn. NIKITĘ 2005 po Etogram oraz gn. NAVONĘ 2007 po Ekstern. Jednak prawdopodobnie Etogram i Ekstern nie byli optymalnymi partnerami dla tej dość drobnej, finezyjnej kuhailanki, za to wydaje się być takim jak najbardziej Ganges, którym jest źrebna w tej chwili. Ten nick może być naprawdę bardzo interesujący, choćby wziąwszy pod uwagę to, po jakich matkach było dotąd najlepsze, najbardziej klasowe potomstwo Gangesa.

Trzecia z klaczy, s. ZAPORA 2000 po Ararat od Zamiana/Borek, choć niepozorna, wywodzi się z niezwykle zasłużonej linii ZAMIECI/Czardasz, w ramach rodziny żeńskiej Selmy, urodzonej w stadzie Abbasa Pashy I w 1865 r. Zapora jest w tej chwili także źrebna Gangesem i jest to bardzo słuszny kierunek, bo idący w kierunku kuhailańskich korzeni tej linii i rodziny.

W grupie sześciu młodych klaczek oferowanych na sprzedaż, oprócz wspomnianej Nikity po Etogram, zwróciłbym jeszcze uwagę na córkę nieobecnej już w Janowie BELLADONY 1995 po Europejczyk (vide Bellanda/Pilot, Belgica/Gazal Al Shaqab, Bella Vista/Piruet), s. BELLEZĘ 2005 po Piaff (rodzoną siostrę BEGINY 2006). Jak wiedzą niektórzy hodowcy czy sympatycy koni arabskich, regułą jest, iż przychówek bierze pewne wartości i cechy po swych matkach. W tym sensie, im lepsza matka, tym wartościowszy przychówek i tym większa nadzieja na jego pozytywną rolę w hodowli. Połączenie Piaffa z Belladoną nie było chyba najlepszym rozwiązaniem, stąd i klaczki zrodzone z tego nicku specjalnie się nie wyróżniają, jednak mając taką matkę, babkę (Bellonę po Czako) i prababkę (Belizę po Etap) i wywodząc się z linii legendarnej BANDOLI po Witraż, dają nadzieję na udaną karierę hodowlaną w rękach dobrego hodowcy.

Z grupy tzw. koni użytkowych (8) wychwyciłem s. PURPURĘ 2003 po Ecaho od Pilica/Fawor, której obecność na tej liście jest co najmniej zaskakująca, gdyż wg dostępnych źródeł, klaczka ta została jakiś czas temu sprzedana prywatnemu hodowcy (17 grudnia 2005 roku). Wygląda więc na to, iż została zwrócona. Jako koń użytkowy jest teraz oferowana ponownie na sprzedaż przez macierzyste stado, tyle tylko, iż tym razem głównie hobbystom, którzy chcieliby mieć u siebie pląsającą siostrę multiczempionki Palmety.

Z innych koni w tej grupie zwraca uwagę swym pochodzeniem gn. wałach ALKEN 2003, syn Gazala Al Shaqab i zasłużonej Albigowej/Fawor, który jako roczniak i 2-latek należał do czołówki swego rocznika w pokazach, a teraz może być niezłym wierzchowcem. Również, a może przede wszystkim, dobrym koniem użytkowym (rajdy!) może stać się kalibrowy s. WIZBORN 2004, syn derbisty Espadero i Winy/Sennik, która wywodzi się z gałęzi hodowlanej o szczególnych predyspozycjach w kierunku wyczynowym (vide Wosk, Wiking, Wist, Wiek).

Podziel się:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Reklama
Reklamy

Newsletter

Reklamy
Equus Arabians
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.